Hep Türk halkının yanında duruyorlardı! Ülkede ekonomi çöktü! Türkiye'den yardım beklentisi

Lübnan bir yandan ekonomik krizle bir yandan da yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor.
EN BÜYÜK EKONOMİK KRİZ

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor.
PARA BİRİMİ YÜZDE 80 DEĞER KAYBETTİ
Lübnan zor günler geçirirken, ülkenin para birimi Lübnan Pound’u ekim ayından beri yüzde 80 değer kaybetti. Aynı süreçte gıda fiyatları ise yaklaşık yüzde 56 yükseldi.
1 ABD doları 1500 Lübnan Pound’una denk geliyor. Karaborsada ise dolar 8000 Lübnan Pound’una kadar çıkıyor.
EKMEĞE BÜYÜK ZAM
Krizin artmasıyla gıda ürünlerine de fiyat yükselişları gelmeye devam ediyor. Sadece 1 haftada ekmek fiyatlarına yüzde 33 zam geldi. Ülkede ilaç ve benzin fiyatlarının da yüksek oranda zamlanmasından endişe ediliyor.
LÜBNAN HALKI HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALDI
Türkiye’nin yaşandığı zorluklarda her zaman desteğini belli eden Lübnan halkı, başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere çoğu meselede tavrını Türkiye’de yana koydu. Buna son örnek ise, Ermeni sunucunun Türkiye’ye karşı sarf ettiği küstah sözlere oldu. Lübnan’da Ermeni sunucu Neshan der Haroutian’ın Türkiye’ye hakaret ettiği programın yayınlandığı NewTV protesto edilmiş, başkent Beyrut ve Trablusşam’da toplanan kalabalıklar Türk bayrağı taşıyarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atmıştı. Lübnan halkı adı geçen sunucunun Türkiye’den özür dilemesini istemişti.
KIŞLAKÇI: ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLERİ LÜBNAN HALKINA VERGİSİZ SUNALIM
Bölgeyi iyi tanıyan gazetecilerden Turan Kışlakçı, sosyal medya hesabından bu duruma dikkat çekerek bir paylaşımda bulundu. Ticaret Bakanlığına seslenen Kışlakçı, “Lübnan ekonomisinde büyük çöküş… 1 dolar 8.000 liraya ulaştı… Resmi olarak 1,500 fakat karaborsada uçtu. Ticaret Bakanlığı’na önerim, ürettiğimiz ürünleri Lübnan halkına vergisiz sunmalıyız… Yeni ticari anlaşmalara imza atmalıyız… Lübnan halkını yalnız bırakmamalı… Mühim” ifadelerini kullandı.
Konu ile alakalı yeni mesajlarda yayımlayan Kışlakçı, “Lübnan gibi Ürdün ve Irak ekonomisi de büyük çöküşün eşiğinde… Buralarda iç savaşlar yaşanmadan siyasi girişimlerde bulunmalı… Çünkü bu ateş topu her yeri sarabilir… Ruslar, Suriye ve Lübnan’dan paralarını çalıyor… Amerika Lübnan’ı tehdit ediyor: “Ya Hizbullah ya da zenginlik” söyledi. Açıklamalarına devam eden Kışlakçı, “Lübnan yeni bir iç savaşa sürükleniyor… ABD, Fransa ve Rusya gibi güçler bir yanda çatışırken BAE ve Suudi Arabistan el altından İran ve Hizbullah ile çatışıyor… İlginç olan bu devletlerin hepsi Lübnan’da destek verdikleri medya üzerinden Türkiye’yi suçluyor… Oyunu görmeli” diye yazdı.
Zor zamanlarda Türkiye ve Türk halkına desteğini vurgulayan Lübnan’da ekonomik kriz zirve yaptı. Ülkede 1 Amerikan Doları 1500 Lübnan Pound’una denk gelirken, ekmek başta olmak üzere çoğu ürüne fahiş fiyat yükselişları yapıldı. Bu duruma dikkat çeken gazeteci Turan Kışlakçı, Lübnan halkının yalnız bırakılmamasını gerektiğini söyleyerek, “Ticaret Bakanlığı’na önerim, ürettiğimiz ürünleri Lübnan halkına vergisiz sunalım” söyledi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir