Hayvancılığın Gelişim Göstermesi İçin…

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın’da hayvancılığın daha da gelişim göstermesi için gerek et, gerekse süt fiyatlarının istikrarlı ve dengeli bir şekilde seyretmesi gerektiğini kaydetti.
Barış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydın’ın hayvancılıkta özellikle sığır yetiştiriciliğinde, Türkiye’de genelinde ilk 5 sırada yer aldığını belirtti.
Aydın’ın arazi şartlarının yonca, silajlık mısır gibi yem bitkileri ekimine müsait olduğunu ve bu özelliği ile hayvancılığın gelişmesinde önemli bir unsur olduğuna işaret eden Barış, Aydın’ın gerek et, gerek süt üretimi potansiyeli açısından önemli potansiyele sahip olduğunu ifade etti.
Barış, Aydın il genelinde son verilere bakıldığında, 200 bin 839 baş kültür sığırı, 53 bin 575 başkültürmelezi ve 37 bin 250 baş yerli sığır bulunduğu kaydederek, şunları söyledi:
“Ülke genelinde sığır yetiştiriciliğinde ilk 5 sırada yer alan Aydın ilimizde, yaklaşık yüzde 80’i yem ve yem bitkisine dayalı olarak yetiştiricilik yapıldığı gözlenmektedir. Bölgede mera alanları dar ve hayvanların yayma olanağı sınırlı olduğundan bu yöndesıkıntılaryaşanmaktadır. Menderes Havzası’nın yonca, silaj mısır gibi yem bitkilerin ekimine müsait olması hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir avantajdır. Ancak hayvancılığın daha da gelişim göstermesi için gerek et, gerekse süt fiyatlarının istikrarlı ve dengeli bir şekilde seyretmesi gerekir. Fiyatlarda istikrar ve denge çok önemlidir.”
Kaynak: AA
 

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir