HAYVANCILIĞA BÜYÜK TEŞVİK

Hayvancılık destekleriyle 34 bin kişiye yeni istihdam yaratılması amaçlanıyor. Projeler amacına ulaşırsa Türkiye ekonomisine yılda 4.5 milyar TL katkı sağlayacak.
Hayvancılık yatırımları için ilk kez sıfır faizli kredi veriliyor. Faiz sübvansiyonu için 50 olan büyükbaş hayvan limiti 10’a düşürüldü. 25’in üzerinde keçi, 50’nin üzerinde koyun yatırımı yapanlar da destekten yararlanabiliyor. Büyük ölçekli yatırımların önünü açmak içinse kredi üst limiti 7.5 milyon TL’ye çıkarıldı…
Aslında geleceği görmek için müneccim olmaya gerek yok. Rakamlara bakarak da sağlıklı tahminler yapılabilir. Zaten bizim işimiz de bu. Para dergisi olarak 2005 yılının başında “Yılın işi” başlığıyla bir kapak haberi yapmıştık. Haberimizde son 10 yıldır Türkiye’de hayvan sayısının hızla azaldığına dikkat çekmiş ve et açığının giderek büyüyeceğine dikkat çekmiştik…
Şimdi yıl 2010. Maalesef dediğimiz çıktı. Türkiye’de et açığı büyüyor ve bu yüzden de fiyatlar tavan yaptı. Bu da ithalat kapılarının açılmasına neden oldu. O günlerde hayvancılık sektörüne yatırım yapanlar çok ama çok kazandı. Ancak 70 milyon nüfuslu Türkiye’de bu alanda yapılacak çok iş var.
Avrupa ve gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen kırmızı et tüketimi 40-45 kilogram civarında. Türkiye’de ise bu rakam artmak bir yana dramatik bir şekilde azalıyor: 2007’de 8, 2008’de 6.7, 2009’da 5.7 kilogram…
İTHALAT GEÇİCİ ÇÖZÜM
Evet, et açığına ve fiyat artışına bağlı olarak, artması gereken tüketim düşüyor. Elbette Ankara da bu et açığını görüyor. Bu doğrultuda kısa, orta ve uzun vadeli politikalar üretiyor. Önce isterseniz kısa vadeli politikaları bir anımsatalım…
Et fiyatlarında spekülasyonlar artıp fiyatlar vatandaşı rahatsız edince, Et Balık Kurumu’na 100 bin ton canlı kasaplık ve besilik sığır ithal izni verildi. Et ve Balık Kurumu aracılığıyla et fiyatlarını kontrol almaya çalışan hükümet, özel sektöre de canlı kasaplık sığır ithalatı yetkisi verdi. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ithalat yetkisi alan firmalar, yurtdışından kesim için büyükbaş hayvan getirebilecek.
Spekülasyonu bitirmeyi amaçlayan ithalat yetkisinde firmalara sınır koyuldu. Daha önce besilik dana ithalatı izni verilen firmalar, yüzde 40 gümrük vergisiyle kasaplık canlı sığır da getirebilecek. Söz konusu vergi, 31 Aralık 2010 tarihinden yüzde 135 olarak uygulanacak.
2 YILI ÖDEMESİZ 7 YILLIK KREDİ
İthalat izni elbette geçici bir çözüm. Hükümet, açığı kapatabilmek için özellikle yeni hayvancılık yatırımlarını teşvik etme kararı aldı. Öyle ki ilk kez faizsiz hayvancılık yatırım ve işletme kredisi verilmeye başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, hayvancılık sektöründeki girişimcilere, 1 Ağustos itibariyle sıfır faizli yatırım ve işletme kredisi verilmesi için düğmeye bastı. Krediyi, Ziraat Bankası dağıtıyor. Projeyle 34 bin kişiye yeni istihdam yaratılması ve Türkiye ekonomisine yıllık 4.5 milyar TL katkı sağlanması amaçlanıyor.
Süt sığırcılığında, damızlık etçi sığır yetiştiriciliğinde, büyükbaş, manda, küçükbaş (koyun, keçi) yetiştiriciliğinde sıfır faizli kredi alınabiliyor. Söz konusu kredilerin geri ödemesi 7 yılda yapılacak. Üst limitin 7.5 milyon TL olacağı kredi, en üst limitten alındığında yaklaşık bin baş damızlık hayvan alımını karşılayabilecek.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu destekler sayesinde ilk yıl için 100 bin baş damızlık sığır manda, 2 milyon baş damızlık koyun-keçi ve 600 bin baş besi sığırına ulaşılmasını hedefliyor. Böylece bir yılda 525 bin ton ilave süt üretimi, 260 bin ton ilave et üretimi, 85 baş ilave buzağı üretimi ve 1 milyon 728 bin baş da ilave kuzu üretimi sağlanacak.
ÜST LİMİT 7.5 MİLYON TL
Sıfır faizli yatırım ve işletme kredisi, aslında son yıllarda girişimcilere sunulan en önemli destek. 7.5 milyon TL’lik üst limit de azımsanmayacak bir rakam.
Diyelim ki 7.5 milyon TL’lik kredinin tamamını kullandınız. Bununla nasıl bir yatırım yapabilirsiniz?
Bu krediyi kullanmak için zaten en az 2.5 milyon TL’lik özkaynağınızın olması gerekiyor. Ayrıca Ziraat Bankası’nın bu krediyi verirken sizden borcunuzun yüzde 25-30’u kadar teminat isteyeceğini de belirtelim. Bu yüzden maksimum krediyi sıradan bir aile işletmesinin değil, orta ölçekli şirket ve işadamlarının kullanması olası görülüyor.
CANLI HAYVAN FİYATI YÜKSEK
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 7.5 milyon TL kredi kullanan bir yatırımcının 1.000 başlık besi çiftliği kurabileceğini öngörüyor. Bu halen sektördeki yatırımcılar için de olası bir rakam olarak kabul ediliyor.
Besicilik yapacaklar Kars, Ardahan, Erzurum, Yozgat, Amasya, Kayseri gibi illerdeki pazardan 200-300 kilogram ağırlığında erkek hayvan (dana) alıyor. Bugünlerde pazarda besiye uygun canlı hayvanın kilosu 12- 12.5 TL’den gidiyor. Bir yıl önce bu rakamın 7-8 lira olduğunu belirtelim. Yani yatırımcıları bugünlerde en çok zorlayan nokta bu…
200-300 kilolukken alınan danalar, 6-8 ay arasında besleniyor. Yerli ırklarla melezlenmiş montofon, holştayn, simental ırkı hayvanlar bu süre sonunda 550 kilograma kadar ulaşıyor. Bu kilolara geldikten sonra besiciler ya bu hayvanları canlı ya da kesimhanelerinde kesip kemikli karkas et (derisi, ayakları, başı ayrıldıktan sonra kalan bölüm) olarak satıyorlar. Genelde ideal büyüklüğe ulaşmış danalardan toplam kilosunun yüzde 55-60’ı kadar kemikli karkas çıkıyor. Halen kemikli karkas etin fiyatı 17-17.5 TL arasında.

OPTİMUM NOKTALAR

Elbette herkesin krediyi en üst limitten alıp da hayvancılığa yatırım yapmasına gerek yok. Yine de bu işe yeni girecekler için yatırım danışmanlarının tespit ettiği optimum noktalar var. Damızlık işletmesi kuracaklar için 100 başın altı rantabıl görünmüyor. Besi işletmesi kuracaklara genelde 200 baş ve üzeri işletme kurması tavsiye ediliyor. Süt hayvanı yetiştirecekler içinse en az 100 başlık çiftlik uygun görülüyor.
Bakanlık, son teşviklerden yararlanma sınırını ise daha düşük tuttu. Süt sığırcılığı ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en az 10; damızlık etçi sığır ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ise en az 50 baş kapasiteye sahip işletmeler yatırım kredisi için başvurabiliyor. Büyükbaş hayvan besiciliği konusunda en az 10 baş kapasiteye sahip işletmeler, işletme kredisi için Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine başvuru yapabiliyor.
YEMİ KENDİNİZ ÜRETİN
Bir besi işletmesinde giderlerin yaklaşık yüzde 75’ini yem oluşturuyor. Yani bu işten kar edebilmek için kaba yemi de yatırımcının üretmesi olmazsa olmaz olarak görülüyor. Zaten büyük işletme sahipleri de böyle yapıyor. Besicilikte hayvan başına 1.5-2 dönüm, süt sığırcılığında ise 2-4 dönüm yem yetiştirme alanına ihtiyaç var. Kaba yem olarak silajlık mısır, ot, fiğ, buğday ve yonca ekiliyor.
Devlet yem ekimini de destekliyor. Örneğin, silajlık mısır (sulu) ekimine dekar başına 50, yonca (sulu) ekimine ise 125 TL geri ödeme yapılıyor. Yemde yapacağınız ufak bir iyileştirme bile işletmenizin karlılığını önemli oranda artırabiliyor.
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK
Saray Tarım ve Hayvancılık Süt Sığırcılığı İşletmesi Müdürü Sebahattin Köknur, “Biz yem ekimi için arazisi olmayanların hayvancılığa yatırım yapmalarını tavsiye etmiyoruz” diyor. Saray Halı’nın sahibi Necati Kurmel’in kurduğu Saray Tarım İşletmeleri, bugün Türkiye’nin en büyük besi çiftliklerine sahip. Şirketin Kayseri Develi, Yeşilhisar ve Adana’daki çiftliklerinde 25 bin büyükbaş besleniyor.
Necati Kurmel, hayvancılıkta önemli bir misyon edinmiş. İşadamlarını her fırsatta bu alana yatırıma davet ettiği biliniyor. Kurmel’in şirketi Saray Tarım ve Hayvancılık, hayvancılığa yatırım yapacaklara ücretsiz danışmanlık hizmeti de veriyor. Sebahattin Köknur, yatırımcılara verdikleri destekleri şöyle anlatıyor:
“4 kişilik bir ekibimiz var. Yatırım yapacaklara danışmanlık yapıyoruz. Fizibilite çalışmalarımızı, raporlarımızı paylaşıyoruz. Bunun karşılığında herhangi bir ücret almıyoruz. Kendimiz damızlık ya da besi için büyükbaş hayvan satmıyoruz. Ancak onları güvendiğimiz işletmelere yönlendiriyoruz.”
500 BAŞLIK SÜT SIĞIRI
Peki süt sığırcılığına yatırım yapmak isterseniz 7.5 milyon TL ile neler yapabilirsiniz? Öncelikle 2.5 milyon TL de özkaynak koymanız gerekiyor. 10 milyon TL’lik bir yatırım bütçesiyle 500 başlık sağmal besleyebileceğiniz bir çiftlik kurabilirsiniz. 500 başlık sağmal inek için 100-150 dönümlük alan yeterli. Ancak kaba yemi kendiniz üretmez istiyorsanız 2 bin dönüm civarında araziye ihtiyaç duyacağınızı vurgulayalım. Bu noktada arazinin sulu tarıma da uygun olması gerekiyor. Sulama sistemleriyle ilgili yatırımın ise 10 milyon TL’lik bütçe içinde yer almadığına dikkat çekmeliyiz.
Süt hayvancılığı deyince, dünya çapında en çok holştayn cinsi inekler tercih ediliyor. Türkiye’deki yatırımcılar bu ırkı ya Amerika’dan ya da Avustralya’dan getiriyor. Genetik yapısı saflığını koruyan holştayn ırkından iyi verim alınıyor. Türkiye’de inek başına günlük alınabilen süt 25-35 litre arasında değişiyor.
50 baş ve altı inek alımları genelde Türkiye’deki aracılarından temin ediliyor. Doğrudan kendisi getirmek isteyenlerse en az 100 inek ithal edebiliyor. Genelde 3-5 işletme birleşerek ithalat yapıyor. Bu işe yatırım yapanlar de ithalatı kendileri yapmak yerine aracılarla çalışıyor.
ANAHTAR TESLİM ÇİFTLİK
Saray Tarım İşletmeleri, Sütaş gibi firmalar hayvancılık sektörüne gireceklere model projelerle destek oluyor. Hatta anahtar teslimi çiftlik kuran firmalar bile var. Bu alandaki en köklü firma ise Te-Ta Teknik Tarım… Ege Üniversite Ziraat Fakültesi eski öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ömer Tömek, 1983’te üniversiteden ayrılarak bu şirketi kurmuş.
Halen 25 kişilik ekiple çalışmalarını sürdüren Te-Ta Teknik Tarım, modern büyükbaş ve küçükbaş çiftlikleri kurulması konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. İzmir merkezli şirket, 150 baş üzeri, 250 kadar büyükbaş çiftliğini anahtar teslim olarak kurmuş. Saray Halı’nın Kayseri Develi’deki süt işletmesinden Konya’daki İmga çiftliklerine kadar birçok projede Te-Ta’nın imzası var…
Önce araziyi inceleyen Te-Ta, fizibilitenin hazırlanmasından mimari projelerin yapılmasına, çiftliğin yönetim protokollerinin hazırlanmasından hayvan bakımı ve teknik cihazlarla ilgili eğitime kadar birçok konuda hizmet veriyor. Te-Ta sadece inşaat yapmıyor. Ancak inşaatların kontrolünü de üstleniyor.
Te-Ta Teknik Tarım Genel Koordinatörü Sümer Tömek, büyükbaşta 150, küçükbaşta da 300 hayvandan küçük işletme kurulmasını tavsiye etmiyor. Tömek, arzu edilirse daha küçük ölçekli tesislerin kurulması konusunda da ücretsiz danışmanlık desteği verdiklerini açıklıyor: Şirket, küçük aile işletmelerinden, alet ve ekipmanların kendisinden alınması halinde proje ücreti istemiyor. Tömek, “50 başlık bir sağmal çiftlik için de her türlü çözümü sunabiliriz” diyor. Ardından da yatırım maliyetiyle ilgili şu bilgileri veriyor:
“50 sağmallık bir işletme için hayvanların tanesini ortalama 7 bin TL’den aldığınızı varsayalım. Bu durumda 350 bin TL’yi sadece canlı hayvan için harcamanız gerekiyor. 50 sağmallık bir işletmede mekanizasyon yatırımı, dünyanın en gelişmiş Afimilk sürü yönetim sistemiyle birlikte 95 bin euro (yaklaşık 190 bin TL) tutuyor. İyi yönetilen bir işletmede, yatırımın yaklaşık 42 ayda geri döndüğünü görebiliyoruz. Tabii bu sektöre her giren para kazanamıyor. İyi yönetilen ve yönetilmeyen işletme farkı da özellikle son yıllarda ortaya çıktı.”

SÜT VE PEYNİR DE KAZANDIRACAK

Türkiye’de son desteklerle sadece et değil, süt hayvancılığının da geliştirilmesi planlanıyor. Uzmanlar, 2008-2009 yıllarında sütün değerli olmadığı düşüncesiyle 1 milyon ineğin kesildiğini, bu yüzden de ciddi sorun yaşandığını hatırlatıyor. Son 6-7 aydır ise süt ve süt ürünleri iyi karlar getiriyor.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 2008 yılı sonu itibariyle 23 milyon 974 bin baş koyun, 10 milyon 860 bin baş sığır, 86 bin 297 baş da manda bulunuyor. Aynı yıl itibariyle 747 bin tonu koyun sütü olmak üzere toplam 12 milyon 243 bin ton süt üretildi. Bunun da 2008 sonu itibariyle yüzde 91.93’ü inek sütü, yüzde 6.10’u koyun sütü, yüzde 1.71’i keçi sütü, yüzde 0.26’sı ise manda sütü şeklinde oluştu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, süt üretiminin son 10 yılda 8-9 milyon tondan 12.5 milyon tona ulaştığına işaret ederek, süt üretiminin artmasında büyükbaş hayvanlarda yürütülen ve desteklenen hayvan ıslah çalışmalarının etkili olduğunu vurguluyor.
KEÇİ YATIRIMI DAHA CAZİP
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de son teşviklerden nasibini aldı. Koyun yetiştiriciliğinde en az 50 baş, keçi yetiştiriciliğinde ise en az 25 baş kapasiteye sahip işletme kurmak veya kurulu işletmesinin kapasitesini artırmak isteyenlere 5 yıl vadeli yatırım kredisi kullandırılıyor. Tabii bu kredinin sıfır faizli olduğunu belirtelim.
2009 yılı TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 26.8 milyon baş koyun ve keçi varlığı bulunuyor. Bu sayının 5.1 milyonu keçiden oluşuyor. Büyükbaş hayvan varlığımızda olduğu gibi son 20 yılda küçükbaşta da ciddi azalma var. 1980’li yıllarda 55 milyona yakın küçükbaş hayvanımız olduğu biliniyor. Nitekim bu açığı gören pek çok yatırımcı son yıllarda küçükbaşa yatırım yapmaya başladı. Özellikle de keçiye…
Bolu Kalite Yem Sanayi, 2000 yılında girdiği bu alanda halen 200 baş sağmal keçiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, bir yandan da yetiştirdiği damızlıkları satıyor. Mado da 2007’de Kahramanmaraş’ta 80 milyon dolara keçi çiftliği kurdu.
Devlet, keçide özellikle saanen ırkını teşvik ediyor. Saanen keçisine yoğun ilgide, son dönemlerde keçi sütüyle yapılan ürünlere tüketici talebi önemli rol oynuyor. Nitekim Atatürk Orman Çiftliği ve Kay Süt de keçi sütüyle ürettiği ayran, yoğurt, peynir gibi ürünleri tüketiciye ulaştırmaya başladı. Bu üreticiler sütü yetiştiricilerden aldığı için daha çok köylü ya da girişimci bu alana ilgi duyar hale geldi.
Son yıllarda küçükbaş hayvancılığa yatırım yapanlardan biri de Sezer Group… Antalya’da otelleri bulunan Sezer Group, Antalya Manavgat’taki Rani Çiftliği’nde 1.000 civarında keçi besliyor. Bunların 750’si saanen ırkı. Rani Çiftliği Yöneticisi Kadri Arıcan, son yıllarda keçi yetiştiriciliğine ilginin arttığını doğruluyor. Çiftlikte yetiştirdikleri 300 damızlık keçiyi bu yıl sattıklarını belirten Arıcan’a göre en az 300 başlık bir çiftlik kurmak yatırımcılar için rantabıl olabilir. Bugün bir saanen keçisi ortalama bin 200 liraya alınabiliyor. Bu durumda, 300 başlık bir çiftliğin canlı hayvan yatırımı için en az 360 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bu sayıdaki keçiyi elle sağmak mümkün olmayacağı düşünüldüğünde, sağımhanesi ve ağıllarıyla birlikte en az 1 milyon TL’lik yatırım şart. 15-20 dönümlük bir arazide 300 keçiyi beslemek mümkün. Genelde bu çapta keçi besleyenler yemlerini de kendileri üretiyor. Yarı açık ağıllarda yaşayan saenen keçileri, günde 4 kiloya kadar süt veriyor. Doğduktan sonra 10 ayda çiftleşmeye hazır hale gelen bu keçiler, birden fazla yavru doğurabildikleri için çabuk çoğalıyor. Bu da yatırımı verimli kılan bir başka unsur olarak görülüyor.
Sebahattin KÖKNUR / Saray Tarım ve Hayvancılık İşletme Müdürü
“18 milyon TL’lik yeni yatırım yapacağız”
Türkiye’de son yıllarda hayvancılığa en büyük yatırımı Saray Halı’nın sahibi Necati Kurmel yaptı. Kayserili işadamı, 1999’da Almanya’dan getirdiği 650 baş gebe düveyle işe başlamıştı. Kurmel, Saray Tarım ve Hayvancılık şirketi kanalıyla bu alana 90 milyon dolarlık yatırım yaptı. Halen Kayseri Develi’de süt sığırcılığı işletmesi, yem fabrikası, kesimhanesi, et ve süt ürünleri üretim tesisi; Kayseri Yeşilhisar ve Adana’da besi işletmeleri, yine Kayseri Yeşilhisar ve İstanbul’da karantina ahırları bulunuyor. Çiftliklerinde 25 bin büyükbaş hayvan (1.250 baş sağmal inek, 3 bin 500 baş damızlık, 20 bine yakın besi hayvanı) bulunan Saray Tarım ve Hayvancılık, Türkiye’nin en büyük entegre tarım ve hayvancılık işletmesi konumunda.
Genelde yerli ırkla elde edilen montofon, simental ve holştayn ırkı melezleri Türkiye’den temin edip büyüten Saray Tarım ve Hayvancılık, besi işletmelerinde modern yöntemlerle günde 1 kilogram canlı ağırlık artışı elde ediyor. Saray Tarım da son teşviklerden sonra yurtdışından damızlık ve besi hayvanı getirmek için incelemelerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Macaristan’a giden bir ekip, holştayn cinsi inekleri incelemiş. Holştayn daha çok süt için uygun bir ırk olarak bilinse de erkeklerinin et tutma kapasitesi de iyi. Saray Tarım ve Hayvancılık Süt Sığırcılığı İşletmesi Müdürü Sebahattin Köknur, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:
“Ahırlarımızda boş yer var. Macaristan’dan 2 bin başlık besi hayvanı getirmeyi düşünüyoruz. Bu da 18 milyon TL’lik yeni yatırım demek. Teşvikleri inceledik, yararlanmayı planlıyoruz. Macaristan’da besilik hayvan fiyatları Türkiye’den daha düşük. Ayrıca yatırımcıların yurtdışında artık damızlık ve besi arayışına girmesi gerekiyor. Türkiye’deki sıkıntıların en önemli nedenlerinden biri damızlık hayvan varlığındaki azalma. Aslında bu krizin nedeni ve çözümü basit: ‘Süt para etmezse inek olmuyor. İnek olmazsa dana olmaz. Dana olmayınca et olmuyor ve açık ortaya çıkıyor. Damızlık hayvan yetiştiriciliği desteklenirse, insanlar elinde dişi hayvan bulundurup besler.”
Deniz KİRAZCI / Ata Sancak Tarım İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi
“Ciddi yatırımlar için iyi bir fırsat”
Türkiye’nin en büyük süt hayvancılığı yatırımlarından birini Sancak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak yaptı. Sektördeki potansiyeli gören Sancak, Koç ve Ata’nın kurduğu Harran’daki Koç-Ata Çiftliği’ne 2003 yılında ortak olmuştu. 2005’te çiftliğin tüm hisselerini Koç alınca, Sancak ve Ata Grubu rotasını yeni bir yatırım için Denizli Acıpayam’a çevirmişti…
Ortaklar, Acıpayam’daki TİGEM Tarım İşletmesi’ni kiraladılar. Ata-Sancak Acıpayam Tarım İşletmesi, halen 2 bin 400 sağmal hayvan kapasitesine sahip. Günde 80 ton civarında süt üretiliyor ve süt işleme firmalarına satılıyor. İşletme için şimdiye kadar 50 milyon dolarlık yatırım yapılmış.
Ata Sancak Tarım İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kirazcı, kriz nedeniyle biraz yavaşlasalar da nihai hedeflerinin 4 bin 800 sağmala ulaşmak olduğunu söylüyor. Bu hedefi yakalamak için halen 25 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Kirazcı, “Yatırımımızın ikinci aşamasını 2011 yılında tamamlamış olacağız. Tamamen süt hayvancılığına odaklandık. Türkiye’de temiz süt üretilmesi için uğraş veriyoruz. Zaten 2 aylıkken erkek hayvanları satıyoruz” diyor.
Sıfır faizli işletme ve yatırım kredisinin girişimciler ve yatırımcılar için yüreklendirici olduğunu belirten Kirazcı’nın bu konudaki görüşü şöyle: “Süt hayvancılığı konusunda alınacak daha çok mesafe var. Bu işe ciddi olarak bakan ve modern yatırım yapmak isteyenler için kredilerin çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.”
Ayşen KILIÇ BOZAN / Kılıç Tarım Hayvancılık Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı
“960 sağmala ulaşmayı hedefliyoruz”
Türkiye’nin en büyük kültür balığı üreticisi Kılıç Holding de iki yıl önce süt hayvancılığına yatırım yaptı. Grup, Milas’a bağlı Yaşyer Köyü’nde ilk etapta 480 başlık kapasiteye sahip çiftlik kurdu. Halen bu çiftlikte 250 baş holştayn cinsi sağmal inek bulunuyor. 1.5 aya kadar Amerika’dan 200 sağmal inek daha getirilecek. Böylece Kılıç ailesi ilk etapta hayvancılığa 10 milyon TL’lik yatırım yapmış olacak.
Aile adına hayvancılık işlerini, Kılıç Tarım Hayvancılık Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Kılıç Bozan yürütüyor. Balık sektöründeki 20 yıllık deneyiminin ardından bu yatırımın takibini üstlenen Bozan, 480 baş için yatırımı tamamladıktan sonra ikinci aşamaya geçeceklerini söylüyor. 480 sağmallık ek yatırım yapacaklarını belirten Kılıç, “Projemiz 960 sağmal için hazırlanmıştı. Şimdi ikinci bölüm için ön izin başvurusunu yaptık. Fiziki yatırımımızın yüzde 70’i zaten bitmişti. Devletin son destekleri de ek yatırımımızı hızlandırmamıza etken oldu, bizi cesaretlendirdi” diyor.
Kılıç Tarım ve Hayvancılık’ın çiftliğinde günde yaklaşık 5 ton süt alınıyor. Bu süt fabrikalara soğuk olarak satıyor. Kaba yeminin bir kısmını kendisi üreten çiftlik, bir kısmını da köylüden alıyor. Bozan’ın bu alana yatırım yapmak isteyenlere bir uyarısı var: “Doğru firmalarla çalışmak önemli. Biz yatırımda biraz geç kaldık. Bir firma söz verdiği halde Avustralya’dan düveleri getirip bize teslim etmedi. Böylece zaman kaybetmiş olduk. Şimdi söz konusu firmayla davalığız. Bu sektörde yatırımın geri dönüşü 7 yıl. Yatırımcılar bunları dikkate alarak sektöre girmeli. Kendi kapasitemizi tamamladığımızda ileride bölge halkımıza damızlık düve satışı yapacağız. Bölge halkını da desteklemek istiyoruz.”
Kadri ARICAN / Rani Çiftliği Yöneticisi
“Teşvik olmasa bile büyümek istiyoruz”
Sezer Group, hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılığa yatırım yapan bir grup. Antalya merkezli grubun ana iş kolu turizm. Club Grand Side, Club Grand Aqua adında tatil köyleri, Hotel Grand Side adında da dört yıldızlı bir oteli bulunuyor. Sezer Group, Antalya Manavgat’a bağlı Evrenseki bölgesindeki Rani Çiftliğini 1993 yılında kurdu. Halen çiftlikte beslenen 1.000 büyükbaş hayvanın 320’si sağmal inek. Çiftlikte angus ırkı etçi büyükbaşlar da var. Rani Çiftliği’nde 1.000 baş da keçi besleniyor. Bunların yüzde 75’i saanen ırkı keçilerden oluşuyor.
Bugüne kadar yatırımlarını ağırlıklı olarak özkaynaklarıyla yapan Sezer Group7un hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılıkta büyüme planları var. Rani Çiftliği Yöneticisi Kadri Arıcan, “Büyükbaşla başladık, küçükbaşla devam ediyoruz. Saanen ırkı keçiler bölgemize çok iyi uyum sağladı. Yarı açık ağıllarda besliyoruz. Doğaya zarar vermiyorlar” diyor. Arıcan, yeni döneme ilişkin yatırım planlarını ise şöyle anlatıyor:
“Amerika’dan 300 baş damızlık holştayn getirtmek için girişimlerimiz sürüyor. Ayrıca 300-400 saanen ırkı keçi daha edinmek istiyoruz. Daha önce bunları Türkiye’den almıştık. Şimdi Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkeleri inceliyoruz. Hatta Yönetim Kurulu Başkanımız Yılmaz Sezer geçen hafta bunun için Yunanistan’a gitti. Yıl sonuna kadar hayvancılığa 3 milyon TL’lik yatırım daha yapacağız. Genelde yatırımlarımızı özkaynaklarımızla yapıyoruz. Teşvikler olmasa bile bu alanda büyümek istiyoruz. Bu arada, kendi üretimimiz olan süt ürünlerini Rani Çiftliği markasıyla satmaya başladık.”

Ali ŞEKERDAĞ / Elazığ Ticaret Sanayi Odası Başkanı

“Etin fiyatı düşerse ne olacak?”

Sıfır faizli hayvancılık kredisi bir ilk. Ancak birçok yatırımcı halen konuya temkinli yaklaşıyor. 1980’li yılların ortalarında doğunun hayvancılıkta önemli illerinden olan Elazığ’da bugün bin 100 besi ahırı boş. O zamanlar 280 bin hayvan beslenirken, bugün 80 bin civarında et ve süt besi hayvanının bulunduğu tahmin ediliyor. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, bugüne kadar uygulanan yanlış hayvancılık politikaları nedeniyle yatırımcıların hayvancılıktan ürktüğünü söylüyor.
Besicilik, Şekerdağ’ın atalarından kalma bir iş. Halen Elazığ Karakoçan’da Şekerdağ ailesine ait çiftlikte 500 büyükbaş hayvan bulunuyor. Burada Kars kırmızısı ya da kırma ırk süt ve besi hayvanı bulunuyor. Aslında Şekerdağ, hayvancılık politikalarına güvense 2 bin-3 bin başlık yatırım yapmak istiyor ama şimdilik beklemede. Aynı zamanda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Ali Şekerdağ’ın yeni desteklerle ilgili değerlendirmesi şöyle:
“Tünelin ucundaki ışığı görsem 2-3 bin başlık yatırım yaparım. Ancak 30 yıldır değişen hayvancılık politikaları beni ve bölgemdeki birçok yatırımcıyı korkutuyor. Bugün 20 lira olan etin kilosu yarın 15 liraya düşerse ne olacak? Bir taraftan bir ilk gerçekleşiyor ve sıfır faizli kredi veriliyor. Ancak öbür taraftan da ithalat için kapılar açılıyor. Ayrıca bu kredi daha da iyileştirilebilir. 2 yılı geri ödemesiz olması bana biraz kısa geldi. Geri ödemesiz süre daha da uzatılırsa yatırımcılar daha da yüreklenir.”
Elazığ’da bir büyükbaş 6 ay beslendikten sonra kesime gidebiliyor. Oysa üretici bazen pazar bulamayıp 6 ayda kesime göndereceği hayvanı 18 ay beslemek zorunda kalabiliyor. Sütteki en büyük sıkıntı ise fiyatların düşük olması. Halen bölge köylüsü sütünü 700 kuruştan sanayiciye veriyor. Ancak sütün değerlendirileceği tesis olmaması önemli bir sorun. Ali Şekerdağ, özellikle Ülker, Sütaş gibi sütte marka olan firmaları yatırım için şehre davet ediyor. Böyle bir markanın bölgede tesis kurmasının da süt hayvancılığı yapmak isteyenleri yüreklendireceğine inanıyor.

Sıfır faizli krediden nasıl yararlanırsınız?

* Yatırım kredilerinden, süt sığırcılığı ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en az 10 baş; damızlık etçi sığır ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ise en az 50 baş kapasiteye sahip işletmeler yararlanabiliyor. Büyükbaş hayvan besiciliğinde en az 10 baş kapasiteye sahip işletmeler, işletme kredisi için Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine başvurabiliyor.
* Tarım kredi kooperatiflerinin de aracılık ettiği ve 1 Ağustos 2010 tarihinde uygulanmasına başlanan projeyle, işletme kredilerinde en fazla 1 yıl, yatırım kredilerinde ise en fazla 5 yıl vadeli kredi imkanı tanınıyor.
* Büyükbaş hayvan besiciliğinde, 10 baş ve üzeri besi sığırcılığı işletmesi kurmak veya işletmenin kapasitesini artırmak isteyen ortaklar destekten faydalanabilecek. Temin edilecek olan hayvanlarınsa en fazla 18 aylık ve erkek olmaları gerekiyor. Ayrıca kredi için hayvanlarda küpelendirme zorunluluğu aranıyor.
* Süt sığırcılığı işletmesi kurmak veya işletmenin kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen ortaklar için 5 yıla kadar vadeli yatırım kredisi kullandırılacak. Krediyle temin edilecek hayvanlarda, en fazla ilk doğumunu yapmış veya ilk yavrusuna gebe olma şartı aranıyor.
* Damızlık et sığırcılığı işletmesi kurmak isteyen tarım kredi kooperatifleri ortaklarına, 50 baş ve üzeri için yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.
* Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, 10 baş ve üzerinde kültür ırkı ve melez gebe düve veya inek ya da mandaya sahip büyükbaş hayvancılık yapan ortaklara yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.
* Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, iki farklı sistem uygulanacak. Koyun yetiştiriciliğinde en az 50 baş, keçi yetiştiriciliğinde ise en az 25 baş kapasiteye sahip işletme kurmak veya kurulu işletmesinin kapasitesini artırmak isteyen ortaklara 5 yıl vadeli yatırım kredisi kullandırılacak. Tarım kredi kooperatifleri ortaklarının faydalanabilecekleri yatırım ve işletme kredilerinde sıfır faizli kredi sağlanmış olacak.

Hayvancılık için danışmanlık hizmeti veren şirketler

Şirket    Merkezi    Telefonu    Web adresi
Te-Ta Teknik Tarım    İzmir    0232 328 00 55    www.tetatarim.com
Ege Vet Hayvancılık Sanayi    İzmir    0232 388 38 42    www.egevet.com.tr
HayGen Hayvancılık Tarım    İzmir    0232 457 29 78    www.haygen.com.tr
Protek Tarımsal Danışmanlık    Ankara    0312 421 11 03
DGD Hayvancılık Danışmanlığı    Antalya    0532 391 79 51
Ayvetsan    Ankara    0312 865 24 25    www.ayvetsan.com
Saray Tarım    Kayseri    0352 621 17 60    www.sarayciftligi.com.tr
Türkiye’nin önde gelen büyükbaş hayvan çiftlikleri
Şirket    Yatırımcı     Yeri    Hayvan popülasyonu
Saray Tarım ve Hayvancılık    Saray Halı-Necati Kurmel                                                                    Kayseri Develi, Kayseri Yeşilhisar ve Adana    20 bin besi, 3 bin 500 damızlık, bin 250 sağmal
Banvit    Balıkesir    Gönener ailesi Bandırma    23 bin 118 adet besi
Harranova Besi ve Tarım    Koç Grubu     Şanlıurfa    13 bin besi
Çamlı Yem Besicilik    Yaşar Holding    İzmir Pınarbaşı    12 bin baş besi
Aksa Tarım    Metin Kazancı    Samsun Tekeköy, Tekirdağ Muratlı        2 bin 250 sağmal, 2 bin düve ve buzağı
Doğan Organik    Doğan Grubu    Gümüşhane Kelkit    2 bin 500 süt hayvanı
Efeler Çiftliği    Söktaş-Kayhan ailesi    Aydın Germencik    5 bin sürü, 2 bin 600’ü sağmal
Agrita Çiftliği    Söktaş-Kayhan ailesi    Aydın Germencik Sazlıköy    700 büyükbaş besi
Ata Sancak Tarım    Ata ve Sancak Grubu    Denizli Acıpayam        2 bin 500 sağmal
Sütaş    Çiftliği    Sütaş-Yılmaz ailesi    Bursa Aksaray    2 bin 600 süt hayvanı
Rani Çiftliği        Sezer Group        Antalya Manavgat    1.000 büyükbaş, 1.000 küçükbaş
Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi    Diren Holding    Tokat, Turhal    1.400 büyükbaş
Panogra Tarım    Konya Şeker    Konya     Çumra, Taşağıl    834 angus besi
İmga Tarım    ÇEDAŞ    Konya Ereğli        800 baş sağmal
Türkiye hayvan popülasyonu

Yıl    Sığır    Koyun    Keçi
1995    12.044.000    33.791.000    9.111.000
2000    10.907.000    28.492.000    7.201.000
2005    10.631.045    25.304.325    6.517.464
2006    10.971.880    25.616.912    6.643.294
2007    11.121.458    25.492.293    6.286.358
2008    10.859.942    23.974.591    5.593.561
2009    10.723.958    21.749.508    5.128.285
Kaynak: TÜİK
Kaynak Para Dergisi RAHİME BAŞ UÇAR / ÖZLEM DOĞANER

Paylaş :

“HAYVANCILIĞA BÜYÜK TEŞVİK” hakkında 25 yorum

 1. doğru çok iyi ama elaziğ karakoçan da bir memur var ve binlerce dosya iki ay başvurmuşum hala bir ilerleme yok yetkililerden ricam ustünde dursunlar kiredi çile olmasin saygilar

 2. teşvik yıne buyuklerin kredi başvurusu yapacağım 2 kadrolu kefil 40.000mt yer gosterıyorum 100.000tl için yeterli gelmiyor. bu nasıl iş

 3. NOT ankarada cankaya semtinde 1620 metre kare arsa satılık
  sami gor 0 506 466 80 31 Satılık Bandırma – İzmir ana yola cepheli Bandırma limanına 15. kilometresinde 6.500 metrekare arsa icinde 4 adet bina bulunmaktadır.Binalar ruhsatlı olup son derece saglamdır.Binaların herbiri 650 metrekare olup 2600 metre kare kapalı alanı vardır
  Şu an 40 binlik etlik tavuk cifligi, 100 binlik yumurta cifligi, 300 buyuk bas cifligi, mantar ciftlig, i mermer fabrikası, buzhane tekstil fabrikası her turlu imalathane depo magaza onune benzin istsyonu yapılabilir.
  Demirbas esyaları 50 kw ozel trafosu 30 tonluk su deposu 2 adet lojmanı 2 adet telofon hattı 100 metre derin artijyen suyu etrafı tel orguyle cevrilidir.
  fiatı 950 000 Bin TL'dir. ihtiyac duyuldugunda kirayada varilebilir Not resimler ektedir
  Ayrıca ;
  60 000 bin donum düz ova elektirigi suyu yolu icinde olup son derece degerli bir yer marmara bolgesinde boyle kıymetli bir yer cok zor bulunur adapazarında karadeniz sahil yoluna takriben 4 kilometre msafede olup İstambul'a 3. kopruye baglantı yoluna yakın duz fiatı son derece ucuz dur metre kare fiatı 1,5 (birbucuk) Dolar'dır.
  Ayrıca;
  istanbul hudutları dahilinde eski osmanlı tapularını en kısa zamanda T.C. tapusuna
  cevrim isi yapılacaktır mirascılardan para talep etmeden yuzdelikle calısılacaktır
  musterilerime duyurulur
  Sami GÖR : 0 506 466 80 31

  1. Selam,
   Bu Adapaziranda ki 60 dönüm arazi hakkin da bilgi yazar ve yollarsaniz sevinirim.Iyi günler ve saygilar.

 4. Ben Sayın Terasy Cleff, ben özel bir borç veren, ben% 3 çok düşük bir faiz oranıyla açık ve anlaşılabilir bir hüküm ve koşullar kredi veriyoruz. Sevgili okuyucular, bu teklifi ciddi fikirli birey, firma ve şirketler için olduğunu dikkat etmelisiniz. Bu fırsatı size e-posta yoluyla bana ulaşın lütfen almalısınız mali sorunları çözmek için kredi ve yeni iş kurma, İlgilenen bireylerin, firmaların ve şirketlerin by.Get geçmesine izin vermeyin; terasyfunds@live.com İlk Bilgiler Sizin isimlerine: … Ülkeniz: ….. Adresiniz: ….. Cinsiyet: …. Yaş: …. Mesleğiniz: ….. Sizin medeni durum: ……………… Işyerinde Durum: ….. Telefon numarası: …… Aylık Gelir: …. Kredi Tutarı: …… Kredi Süre: …
  Saygılarımızla.

 5. JAMES NEWTON KREDİ HİZMET HOŞ GELDİNİZ
  Benim Finansal İlan ile ilgili E-posta için teşekkür ederiz, önce
  devam edin, ben kısaca sana kendini tanıtmak gibi olacak, benim adım olan en
  William James, ben JAMES NEWTON KREDİ Genel Müdürü (MD) duyuyorum
  SERVİS i% 2 düşük bir faiz oranıyla kredi vermek, dışarı vermek
  Bireysel Krediler, İş Genişleme Krediler, İş Başlangıç
  Krediler, Eğitim Kredileri, Borç Konsolidasyon Krediler, Risk Sermayesi, Hard
  Hatta Kötü Kredi, VB olanlara Para Krediler, Biz Ranging Kredi sunuyoruz
  Üç Bin Dolar ($ 3,000.00 USD) olarak Minimum Miktar gelen ve
  Maksimum On Milyon Dolar ($ 10,000,000.00 USD) Rang .. Önce biz
  daha fazla devam, sana bu kısa formu doldurun gibi olacak, böylece
  Bu etki için Kredi Şartları Yeniden ödeme takvimi gönderebilirsiniz …
  UYGULAMA DETAYLARI
  Tam Adı: ……… ..
  İletişim Adresi: ……
  Telefon: ………..
  devlet ………………
  Ödünç Olarak Gerekli Tutarı: ….. .
  Kredi Süre: ……….
  Ülke ………
  Meslek: …………
  Bu ayrıntıları için onay, size iyi hesaplanmış göndereceğiz
  Anlaşma içerecektir Şartlar ve Durumu
  Size E-posta böylece senin yanıt için sabırsızlanıyorum
  kredi şartları.
  E-POSTA: jamesnewtonloanservice27@gmail.com
  Regard

 6. Selamlar: Müşteri,
  Ben e-posta aldım, sana herhangi bir miktar ödünç mümkün olacak
  sen benim koşulları üzerinde anlaşmaya sadece eğer, gerek para,% 3
  yıllık faiz oranı, sana bütün Kredi Doğrulama doldurmak istiyor
  Sana benim şart ve koşul öne gönderebilirsiniz böylece Formu, kredi
  başvuru formu, aşağıda belirtilmiştir
  KREDİ DOĞRULAMA FORMU
  İsim (Bay, Bayan, Bayan, Dr, vb):
  İlk adı:
  Orta adı:
  Soyadı:
  Doğum tarihi (yıl-ay-gün):
  Cinsiyet:
  Medeni Hali:
  Gereken Toplam Tutar
  süresi
  Adres:
  Şehir:
  Eyalet / İl:
  Zip / Posta kodu:
  Ülke:
  Ev Telefonu:
  İş Telefonu:
  Cep telefonu / Cep:
  Faks:
  Aylık Gelir
  Meslek:
  E-posta: kokomike22@gmail.com
  Ben, DOĞRU BİLGİLERİ KULLANARAK, KREDİ FORMU DOLDURMA İSTİYORUM
  SİZİN yanıt arıyorum OLACAKTIR
  Sayın koko mike

 7. Karacabey/BURSA
  Sütaş, Eker, Kay ve Yörsan gibi firmaların işlemek için süt temin ettikleri köy ve çiftliklerin, yem fabrikalarının bulunduğu, bereketli topraklar olan Bursa’mızın güzide ilçesi Karacabey’de, at çiftliği yapmak mı? büyük ve ya küçük baş hayvan çiftliği kurmak mı? Ya da meyve bahçesi için yer mi arıyorsunuz?
  Aynı zamanda; uzun vadeli düşünün.
  Türkiye’nin ilk Tarım Organize Sanayi Bölgesinin yapılacağını,
  Otomotiv Test Merkezinin Karacabey’in gündemde olduğunu,
  Marmara denizi Kocadere üzerinden Uluabata bağlanacağını.
  Bazı bölgelerine hobi bahçelerinden tutunda, turistlik amaçlı piknik alanlarının,
  Eğlence Parklarının yapılacağını,
  Yeni İstanbul İzmir otoyolunun geçeceğini,
  Hızlı Tren yolunun ara istasyonun Karacabey’e yapılacağını bilerek hareket edin.
  (Lütfen bu söylediklerimi internet üzerinden takip ediniz)
  Ben ve ekibim size en uygun araziyi araştırır, bulur sizi dürüst çalışma ilkesiyle sahibiyle tanıştırır yani pazarlık şansı tanıyarak toprak yatırımınızda daha da karlı çıkmanızı sağlarız.
  (Hayvan temini, fidan temini gibi konularda sizi ilgili dürüst kişilere yönlendirebilirim)
  Yeni ofisimle yakında hizmetinizdeyim. 7/24 arayın sizi bekliyorum.
  En büyük sermayemiz güveniniz,
  Mestan GÜNEŞ
  Gsm: 0(532) 171 17 44
  e-posta: mestangunes@hotmail.com.tr

 8. Xavi Gerad Jude Am. Aiicco Sigorta plc temsilcisi. Biz 3% geri ödeme oraninda kredi sunuyoruz.Bu(CEO)e-posta adresine bizimle irtibata ilgilenen varsa:xavigeradloanfirm@yahoo.com
  Sadece Aiicco sigorta plc izin alir 20 yas üzeri edin.
  Bireysel Krediler Yatirim.
  Isletme Kredileri Yatirim.
  Konsolidasyon Kredi.
  Insaat Krediler.
  Bir veya ödeme yasindaki seçin.
  Plan kapsaminda aylik ve yillik ödemeler arasinda seçim yapin.
  Esnek kredi kosullari.
  Yil 5000 8000.000.00 Euro kadar kredi yok.
  Firmamiz Güvenilir, Verimli, hizli ve dinamik bir islemdir. Bize bugün.SR GERAD JUDE Yatirim plc: Yanitlar Isim gönderilmesi gerekmektedir, E-posta:xavigeradloanfirm@yahoo.com

 9. (Terasycleff@gmail.com): Eğer% 3 ve garantili adresinden kredi almak da bize doğru yerdesiniz borç yerleşmek ya da işinizi genişletmek için faturalarınızı ödemek için bir kredi gerekiyor

 10. Yüksel kardeşim ne ANLAMLI yazmışsın! Hatta ben de diyebilirim ki etin bu fiyatlarını beğenmeyenler bırakın hayvanın bokunu atmayı, siz o hayvanlardan birisinin doğumuna katıldınız mı?
  Bence ülkemiz üreticilerinin en önemli eksikliği birlik olunmaması, üretmeyin kardeşlerim görsün herkes bu ülkede neyin önemli olduğunu, aylığı olan millet için her şey basittir ve bir market ya da bankamatik kadar ötedir. Ama geçimini buna dayandıran insanlar için her şey ne kadar zor sadece yaşayanlar anlar.
  ÜRETMEYELİM ARKADAŞLAR, BİZ BİRLİKTE TAVIR KOYMADIĞIMIZ SÜRECE BU DEVRAN DEVAM EDER VE HER ZAMAN BİRİLERİNİN KESELERİ DOLAR, KENDİMİZİ KÖLELEŞTİRMEYELİM !!!
  NOT: Açın haberleri okuyun, bir tarafta gariban yurdum insanı sokakta çay sattığı için maliyecilerle kapışır bir tarafta “ciciş kardeşlere” bilmem kaç yüz bin dolarlık evler alınır. Aslında her şey çok basit ve ortada, ZENGİN DAHA ZENGİN FAKİR DAHA FAKİR OLUYOR ve bunlar olurken kimsenin kılı kıpırdamıyor.

 11. Makaleler
  Sıkça Sorulan Sorular
  Kampanyalar
  Kredi Sigorta Mevduat BES Kredi Kartları GSM Tarifeleri İnternet Tarifeleri
  İHTİYAÇ KREDİSİ KONUT KREDİSİ
  İhtiyaç Kredisi Taksitini Hesapla!
  Kredi Tutarı
  5000
  Vade
  Aylık Taksit
  Toplam
  Aylık Taksit
  Toplam
  Share
  Garanti Gurbetçi Mortgage
  Konut Kredileri kategorisine 13 Aralık 2012 tarihinde eklendi
  Garanti Gurbetçi Mortgage
  Küreselleşen dünya, bu etkiyi ekonominin yanı sıra insan hayallerini de etkiliyor. Klasik ekonomi dönemlerinde olduğu gibi yatırım yapmak isteyen bireyler artık yalnızca en yakınlarındaki yerel alanlarda sınırlı kalmayıp, uluslararası bazda yatırımlar yapıyorlar. Tıpkı yurtdışında yaşayan Türkler mortgage kredisi kullanarak Türkiye’den ev sahibi olması gibi. Konut yatırımı yapmak için mortgage başvurusu yapmak isteyenler Türk bankalarını takip ediyorlar.
  Akbank Konut Kredisi Kampanyası
  “Yurtdışında Yaşayanlar Konut Kredisi Kullanabilir Mi?” başlıklı makalemizde bu merak edilen soruyu ayrıntılarla cevaplamış, merakları gidermiştik. LIIINNKKKSöz konusu yazıda da söylediğimiz gibi, gurbetçiler bazı özel koşullar olabilmekle birlikte Türkiye’deki standart kredilerden faydalanabilmelerinin yanı sıra kendilerine özel olarak hazırlanan tarifeleri de takip edebilirler. Tıpkı Garanti Bankası tarafından hazırlanan “Gurbetçi Mortgage” gibi…
  Hemen Başvur
  5.000 TL İhtiyaç Kredisi
  İşte Gurbetçi Mortgage avantajları:
  Garanti Bankası Konut Kredisi seçeneklerinden olan bu özel paketi gerek TL mortgage, gerek döviz mortgage üzerinden kullanabilirsiniz.
  Maksimum kredi vadesi olarak 240 ay ve maksimum kredi tutarı 500 bin TL olarak belirlenmiş
  Sabit faizli mortgage ya da değişken faizli mortgage koşullarından istediğinizi kullanabilir, erken kredi ödeme seçeneğine de % 2 erken ödeme ücreti ile sahip olabilirsiniz.
  Unutmamak gerekir ki yurtdışında yerleşikler için konut kredisi seçenekleri yalnızca gerçek kişilere, bitmiş konutlar veya kendilerine özel konut projeleri için
  En uygun konut kredisi hangisi?
  Yazar : Koray Sarıdoğan
  Yukarı Arkadaşına gönder Yazıcıya gönder
  Diğer Makaleler
  Mart Ayına Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları
  Mart Ayına Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları
  09 Mart 2013 Konut Kredileri
  Halkbank konut kredisi için sunulan faizler, yılın ilk ayından bu güne kadar sürekli düşerek en uygun konut kredisi faizlerini arayanlar, konut kredisi karşılaştırma işlemi yap … Devamı
  Akbank Konut Kredisi 653 TL Taksitle
  Akbank Konut Kredisi 653 TL Taksitle
  07 Mart 2013 Konut Kredileri
  Ev sahibi olmak, ev almak isteyenler için en uygun konut kredisi kampanyasını sunmak amacıyla her ay her bütçeye, her ihtiyaca özel olarak revize edilen konut kredisi faiz or … Devamı
  Şubat-Mart 2013 Konut Kredisi Karşılaştırma
  Şubat-Mart 2013 Konut Kredisi Karşılaştırma
  28 Şubat 2013 Konut Kredileri
  Konut kredisi başvurusu yapmak isteyenlere Hangisi.net olarak öncelikli önerimiz, başvuru öncesi sağlıklı ve güvenilir bir konut kredisi karşılaştırma işlemi yapmaktır. Kredi ver … Devamı
  Yeni Noter Ücretleri 2013 Zammı
  Yeni Noter Ücretleri 2013 Zammı
  28 Şubat 2013 Konut Kredileri , Taşıt Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Kredi Kartları
  Noter ücretleri 2013 aslında 2013 yılının ilk haftasında yapılan noter zammı ile birlikte zamlanmıştı. Ancak bunun üzerinden iki ay bile geçmemişken yeni bir noter zammı uygulamasın … Devamı
  2012 Banka Kâr Oranları
  2012 Banka Kâr Oranları
  27 Şubat 2013 Konut Kredileri , Taşıt Kredileri , İhtiyaç Kredileri
  Bankalar tarafından önceki yılın özellikle son aylarında ortaya çıkan ve gerek ihtiyaç kredisi, gerek taşıt kredisi, gerekse konut kredisi gibi tüm kredi türleri i& … Devamı
  Kredi | GSM | ADSL | Kredi Kartı
  bes emeklilik doping internet doping internet fiyatlar doping internet kampanyaları finansbank ihtiyaç kredisi en uygun kredi ihtiyaç kredisi ing kredi citibank kredi alternatifbank kredi ing ihtiyaç kredisi düşük faizli kredi en uygun taşıt kredisi kredi veren bankalar odeabank odeabank taşıt kredisi garanti kredi garanti bankası kredi garanti ihtiyaç kredisi garanti bankası ihtiyaç kredisi en uygun ihtiyaç kredisi halkbank ihtiyaç kredisi hesaplama en uygun konut kredisi en ucuz konut kredisi ev kredisi ev konut kredisi kredi odea bank denizbank ihtiyaç kredisi denizbank kredi denizbank
  Sıkça Sorulan Sorular
  Popüler Aramalar
  GSM, Faturalı
  Tekrar Ara
  ADSL, 8Mbit
  Tekrar Ara
  GSM, Turkcell, Faturalı
  Tekrar Ara
  E-Bülten Aboneliği
  E bülten aynı zamanda el bülteniniz olacaktır. E Bültene Abone olmanız da doğru karar, doğru seçimdir.
  EN UYGUN KREDİ
  En Ucuz Kredi Hesaplama
  En Uygun ihtiyaç Kredisi
  En Uygun Konut Kredisi
  En Uygun Taşıt Kredisi
  Bayram Kredileri
  Yılbaşı Kredisi
  KREDİ VEREN BANKALAR
  Garanti Bankası
  ING Bank
  Finansbank
  Denizbank
  Şeker Finans
  KREDİ HESAPLAMA
  İhtiyaç Kredisi
  Garanti İhtiyaç Kredisi
  ING İhtiyaç Kredisi
  Finansbank İhtiyaç Kredisi
  Denizbank İhtiyaç Kredisi
  BankPozitif İhtiyaç Kredisi
  Fibabanka İhtiyaç Kredisi
  Halkbank Kredi Hesaplama
  İş Bankası Kredi Hesaplama
  Yapıkredi Kredi Hesaplama
  Konut Kredisi
  Garanti Konut Kredisi
  Denizbank Konut Kredisi
  Şeker Finans Mortgage
  Yapı Kredi Konut Kredisi
  Finansbank Konut Kredisi
  Ziraat Kredi Hesaplama
  Akbank Kredi Hesaplama
  KREDİ KARTLARI
  Bonus Kart
  CardFinans
  Axess Kart
  World Kart
  Advantage Card
  Maximum Kart
  SİGORTA SORGULAMA
  Kasko Sigortası
  Özel Sağlık Sigortası
  Zorunlu Trafik Sigortası
  BES EMEKLİLİK
  MEVDUAT HESAPLAMA
  EN UYGUN iNTERNET TARİFELERİ
  Doping internet
  TTNET
  Turkcell Superonline
  Smile ADSL
  Uydunet
  Biri ADSL
  Sınırsız internet
  Kotalı internet
  EN UCUZ CEP TARİFELERİ
  Avea Tarifeleri
  Turkcell Tarifeleri
  Vodafone Tarifeleri
  Bimcell
  Hangisi.net
  Makaleler
  Sıkça Sorulan Sorular
  Kampanyalar
  Hakkımızda
  İletişim
  Kullanım Koşulları
  Gizlilik Politikası
  Bu sitenin tüm içeriği, tüm doğan haklar ve yasal sonuçlarla birlikte Hangisi.net’in yazarlık hakkına tabidir. Telif hakkı yasasının gereklerini ihlal etmediğiniz sürece ayrı sayfalar ve/veya bölümler yükleyebilir ya da yazdırabilirsiniz. Hangisi.net’in önceden yazılı izni olmadan çoğaltma (bütün ya da bölüm olarak), değişiklik ya da genel ya da ticari amaçla sitenin kullanımı kesinlikle yasaktır.
  bir iLab Ventures iştirakidir
  İştirakleri
  Chemorbis.com
  Plastik Piyasa Bilgisi
  Global Polimer Fiyatları
  Cimri.com
  Samsung Galaxy S3
  iPhone 5
  Dijimecmua.com
  Dergi
  Dijital dergi
  Firaret.com
  Online rezervasyon
  Otel rezervasyonu
  Gittigidiyor
  Alışveriş
  İkinci El
  Hangimevduat
  Mevduat Faiz Oranları
  Mevduat Hesaplama
  Hangikredi
  Konut Kredisi
  İhtiyaç Kredisi
  Hangisi.net
  En Uygun Kredi
  İnternet Tarifeleri
  Kariyer.net
  İş İlanları
  Eleman Bul
  Neredekal.com
  Tatil
  Otel Yorumları
  Steelorbis
  Hurda fiyatları
  Çelik fiyatları
  Sigortam.net
  Sigorta
  Kasko
  Unisbul.com
  Part-time İş ve Eleman
  Oyun Ablası
  Unnado
  Hamile Giyim
  Bebek Giyim
  233 TL Taksitle 10.000 TL
  Finansbank’tan Hangisi.net’e özel indirimli ihtiyaç kredisi

 12. Biz çok Minimal yıllık ile özel kredi, Ticari ve Bireysel Krediler Teklif
  1 yıl 30 yıl geri ödeme süresi içinde% 3 gibi düşük olarak Faiz Oranları
  dünyanın herhangi bir yerine süre.
  KREDİ BAŞVURU FORMU:
  Tam Adı: ………
  Ülke: ………….
  Cinsiyet: ………….
  Yaş ………..
  Tel: ………….
  Meslek: ……..
  Miktarı Gerekli: …………
  Kredi Amacı: ……..
  Kredi Süresi: …………

 13. Reliance Finance

  Merhaba!
   
  Eğer mali yardım gerekiyor mu?
   
        Her türlü kredi için şimdi başvurun ve acilen para almak!
   
  2.000 $ dan $ 5,000000.00 arasında değişen miktarda * Randevular
  * Faiz oranı% 3 olduğu
  * Geri ödeme 1 ile 20 yıl arasında seçim yapın.
  * Aylık ve yıllık geri ödeme planı arasında seçim yapın.
  Kredi esneklik * Şartlar ve koşullar.
   
  Bütün bu plan ve daha, lütfen bize ulaşın.
  Adı: Adres: Ülke: Miktar Gereken: süresi: Telefon Numarası: Aylık Geliri:
   
  reliancetrustfinance1@gmail.com
  içtenlikle
  yönetim

 14. biz doğan inşaat olarak tercübeli eleman ve ekipmanlarımızla türkiyenin her bölgesinde anahtar teslimi çiftlik yaparız(kurarız) DOĞAN İNŞAAT ADEM DOĞAN EREĞLİ KONYA:05417385158

 15. merhaba samı gor bey ılanınız arasında 300 büyük baş hayvan ciftliğini kiralayabiliriz demişsiniz once kıra bedelı ve yaylım alanını ogrenebilirmiyim?

 16. 150 tane tiftik keçimiz var ama biz 40 tanesini satmayı düşünüyoruz ilgilenenler 0553 343 48 82 nolu telefon numaram..

 17. merhaba kayseri develi ilçeside erciyes dağının arkasında 80 dönüm arazim var yatırım yapmak isteyen arkadaşlarla görüşülür 05077277795

 18. merhaba kayseri develi ilçeside erciyes dağının arkasında 80 dönüm arazim var yatırım yapmak isteyen arkadaşlarla görüşülür 05077277795 isteğegöre değerlendirilir

 19. Merhaba ben 10 sagmal ineği olduğu küçük bir işletme kurmak istiyorum .işletmeyi kurmak istediğim yer devlet arazisi koy mulkiyetinde 50 donumden fazla arazi bizim sülalesi denetiminde ama yinede devlet arazisi numaram 5065013093 bana nasıl yardımcı olabiliriz sinir

 20. 2 gün içinde kişisel finans veya işletme finansmanı onaylayın. Finansal yardım için borç verenlere ve bankalara araştırma yapmak için vakit harcamaya ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan parayı şimdi alın. İhtiyacınız olan finansman türünden olursa olsun, kolaylaştıracağız. Nazik e-posta: offshoreloan1@yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir