Gıda Tarım Bakanlığı firmaları ifşa etti

Bakanlığın yaptığı kontroller sonrasında çok sayıda firma teşhir edildi.
Bakanlığın açıklaması ise şöyle;
Resmi kontroller sonucunda zaman zaman çok düşük miktarda da olsa, (2015 yılı Ocak ayı sonu itibariyle, 45 bin denetim sonucu 79 parti ürün taklit-tağşiş kapsamında ve 16 parti ürün ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etken maddesi bulunduğu için) haksız kazanç elde etmeye yönelik olarak gıdalarda taklit/tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilmektedir.
Bu kapsamda resmi kontroller sonucunda:

  1. Laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası.
  2. Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası.” kamuoyuna açıklanmaktadır.
    20/ 02 / 2015 tarihinde gerçekleştirilen kamuoyu duyurusunda:


 
Birinci grupta yer alan taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili olarak toplam 40 parti ürün (et ürünü, süt ürünü, bal, fıstık ezmesi, zeytinyağı, bulgur ve tahin) açıklanmıştır. Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 5996 sayılı Kanun kapsamında 13.304 Türk Lirası idarî para cezası uygulanarak; bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilmiştir.
İkinci grupta yer alan kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde laboratuvar analizleri neticesinde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen 10 parti ürün (takviye edici gıda, çikolata, alkolsüz içecek ve enerji içeceği) açıklanmıştır. Bu ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılmakta ve ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilmektedir. Ayrıca, söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
Kamuoyuna duyuru uygulamasının temel amacı tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesidir. Bu sayede Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların kendi otokontrol sistemi dışında tüketiciler aracılığıyla piyasa üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve “güvenilir gıda üretimi” nin teşvik edilmesi hedeflenmektedir.
Ürün/firma bilgilerinin kamuoyuna duyurulması, tüketici tercihlerinin oluşmasında etkili olmaktadır.
 
 
Söz konusu firmalar ve ürünleri için tıklayınız …

Paylaş :

“Gıda Tarım Bakanlığı firmaları ifşa etti” hakkında 2 yorum

  1. erdoğan yalçınkaya

    Yapan cezasını fazlasıyla çeksin şuna dikkat ettinizmi sucuk firması var pide dükkanı var lahmacuncu var pişmiş köfte satan mekan var 43 firmanın arasında 1 tane kasap yok…Bundan dolayı meslektaşlarımı kutluyorum…Gıda kontrol genel müdürlüğünüde görev yapan bürokratlarıda kınıyorum onlar büyük sanayiciyle kafa kafaya vermiş kasabın işini nasıl bitiririm nasıl kasapları yok ederim onun hesabını yapıyor yazıklar olsun…Şu kadar firmanın arasında bir tane kasap yok en son çıkarılan et ürünleri tebliği ile fatura kasaba kesiliyor bütün suçlu kasaplarmış gibi yine söylüyorum kınıyorum ve yuh olsun diyorum..

  2. erdoğan yalçınkaya

    Bursada bir et deposu var o da kasap dükkanı değil perakende satışı yok yakalanan karkas at eti…Bizim odamıza kayıtlı bir işletme gıdada hile olayına girdiği zaman biz kasaplar odası olarak gereken işlemleri başlatıyoruz aramızda barındırmıyoruz…Bursaya son zamanlarda gidenler bilir çok düşük fiyata iskender döner satılıyordu orada bir şeyler olduğu belliydi…Bakanlık denetim elemanları lahmacun ve pide kıymalarından numunelerini bol bol alacak bunun başka yolu yok kasaplar bunların lahmacun ve pidelerin içine ne kattığını çok iyi biliyor…Biz her zaman söylüyoruz mekancılara 2 liradan verme 4 liraya ver adam gibi ürün yap diye hatta çoğu mekan içine tavuk taşlığı sakadat katmadığımız için bizden kıyma almıyor…Almasın önemli değil zaman içinde zararını kendileri görüyor…Bu işte tüketicide bilinçli olacak esnafta terbiyeli ve ahlaklı olacak devlet denetimini sık sık yapacak bu işin başka yolu yok…Yasak rüşveti artırır sadece memuru yolundan şaşırtır yasakla sonuç alamaz devlet…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir