Fiyatlar düşmeyince et ithalatına izin çıktı!

Canlı hayvan ithalatına rağmen et fiyatlarında istenen düşüşün sağlanamaması üzerine Tarım Bakanlığı, yıl sonuna kadar et ithalatına izin verdi
İthalat, bakanlığın ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün tespit ettiği sağlık şartlarına uygun olarak yapılacak. Türkiye’den görevlendirilecek veteriner hekimlerin kontrol ve nezaretinde İslamî usule uygun kesilen hayvanlardan elde edilen taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas şeklindeki etlerin ithalatına müsaade edilecek. Etlerin kalıntı içermemesi ve en fazla 30 aylık hayvanlardan elde edilmesi gerekiyor. Uygulama 31 Aralık 2010’a kadar devam edecek.Et ithalatı, Et ve Balık Kurumu ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve kontrol edilen 1. sınıf kombinalar, et ürünleri üretim tesisleri ve yemek üreten tesislerce yapılacak ve kullanılacak. Etlerin kalıntı içermemesi, teste tabi tutulması ve en fazla 30 aylık hayvanlardan elde edilmesi gerekiyor. Daha önce kesilerek dondurulmuş ürünlerin ticaretine müsaade edilmeyecek. Uygulama 31 Aralık 2010 tarihine kadar yürütülecek. Böylece Avrupa Birliği ile ilişkilerde 1998’den beri problem olan 19 bin tonluk et ithalatı taahhüdü de yerine getirilmiş olacak.
Et fiyatlarındaki artışın dengelenmesi için daha önce kasaplık hayvan ve besi hayvanı ithalatı için ‘tarife kontenjanı’ açılmıştı. Et ve Balık Kurumu, bu kapsamda şimdiye kadar 66 bin ton hayvan ithalatı için ihale yaptı. Kurum, 10 bin ton hayvan ithalatı için de 27 Eylül tarihinde ihale yapacak.

Paylaş :

“Fiyatlar düşmeyince et ithalatına izin çıktı!” hakkında 2 yorum

  1. mehmet güm&uuml

    inanmıyorum. prinçte, kuru fasulyede yapılan oyunun aynısı oynanıyor. yazık insanların yiyecekleriyle oynayacak kadar oldular. deyecek bir şey yok. bunlar inanan insanlar ya, canlı hayvan italatını serbest bıraksılar bakalım ne olacak. sadece ebk ya yetki vermekle olmayacagını onlarda biliyor, oyalama taktigi. ellerindeki stoklar bitince düzelir. fakat olan yine halka ve küçük üreticiye olur hepsi zarar eder. hem ebk nın kaç şubesi varki……… kafa buluyorlar. hakkımız haram olsun. tabii bu sözüm inanı etkiler inanmayan güler.

  2. Dışarıdan gelicek etlerin sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Nedeni ise Derince limanına URUGUAYDAN gelen 12,580 hayvanın ne kadar kötü koşullarda geldiğini gözlerimle gördüm. Hayvanları gözü kör olmuş, ayağı kırılmış ve yara içinde ülkemize girdi. Ne bir kan örneği ne kontrol ama o hayvanlarda herhangi birinde hastalık olsa o geminin içinde tümüne yayılır ve o et yiyenlerde burusella, Şap vb. gibi hastalıklara kapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir