'Halk et' ile fiyatların düşmesi bekleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘Halk Et’ ile birlikte et fiyatlarının az da olsa düşeceğini belirtti.

Projeyi değerlendirdiklerini söyleyen Topbaş, “Amacımız vatandaşa sağlıklı ve ucuz et temin etmek. Bunu yaparken semt kasaplarını mağdur etmemeye çalışıyoruz.” dedi.
Kent Konseyi toplantısına katılmak üzere İBB 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri’ne gelen Topbaş, toplantı öncesi gazetecilerin halk etle ilgili sorularını yanıtladı.
Halk etle ilgili bazı kesimlerden teklifler gelmesi üzerine araştırma yaptıklarını aktaran Kadir Topbaş, konuyla ilgili semt kasapları ve dernekleriyle görüşmeler yapılacağını ifade etti.
Projenin araştırma safhasının henüz tamamlanmadığını söyleyen Topbaş, “Öneriler şu anda önümüzde. İstanbul’da yaşayan halkımızın sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşması görevimiz arasında. Fakat bunu yaparken de ilgili sektörün rahatsız edilmemesi çok hassas davranmak zorundayız. Bu düzenlemeler yapılıyor uygun görülürse böyle bir şey meclisimizde. Değerlendirip uygulamaya koyacağız.” dedi.
Amaçlarının para kazanmak olmadığına değinen Kadir Topbaş¸ etin mandıra şeklinde olmayacağını, Et Balık Kurumu’na benzer bir şekilde devletin ilgili kurumları tarafından tedarik edileceğini aktardı.
Büyük et işlevi yapan yerlerden getirmek suretiyle daha ucuza vermek imkanını değerlendirdiklerini anlatan Topbaş, “Mevcut mahalle kasaplarının da bu sisteme dahil edilebilir mi diye bakıyoruz. Çünkü onları da mağdur etmek istemiyiz. İlerleme sağlandı; fakat henüz bir karar verilmedi. Üzerinde bir sonuca varacağız.” diye konuştu.
Et fiyatlarının büyük rakamlar şeklinde düşmeyeceğini söyleyen Topbaş, Et Balık Kurumu’nun geçmişte uyguladığı fiyatlara girilebileceğini belirtti.
Güvenli et verme imkanı olacağını vurgulayan Topbaş, “Dediğim gibi sektörü de düşünmek durumundayız. Halk ekmeği yaparken de bunu göz önüne almıştık. Halk ekmek şu anda İstanbul’un yüzde 13 ekmeğini karşılıyor. Daha artırabiliriz; ama yapmıyoruz çünkü fırıncıları ve diğer kurumları da düşünmek zorundayız. Aynı şekilde Halk Et tarzında bir düzenleme yaptığımızda küçük kasapları da düşünmek durumundayız. Böyle bir uygulama yaptığımızda onlar içine dahil olmak isteyebilir. Hep beraber çalışırız. Belki de ilgili bakanlık farklı bir çalışma yapabilir Et Balık Kurumu’na benzer; bize de gerek kalmayabilir. Şu anda et işleyen firmalar bize destek vereceğini söylediler.” şeklinde konuştu.
Buna benzer bir çalışmanın semt pazarlarında balık satışlarıyla ilgili de yapıldığına değinen Topbaş, “Düzensiz, sağlıksız koşullarda yapılan satışlar yerine daha düzenli, soğuk sistemi içerisinde olan hijyenik istasyonlar kurulmasını değerlendiriyoruz. Özellikle balıkçı sektöründen ve balık halindeki yetkililerden bu tür talepler geldi. Çok ucuza balık yedirebilmek imkanı olduğunu; fakat satış yerlerinin olmadığından dolayı halka sağlıklı balık veremediklerini aktardılar. Biz de çözüm bulmaya çalışıyoruz.” dedi.
“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI İLK GÜN 06.00 İLE 13.00 ARASI ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ”
Öte yandan, İstanbul’da 3 milyon öğrenci ders başı yapacağını belirten Topbaş, bu yıl 13 bin civarında servis aracının devreye gireceğini; 3 gün çok yoğun olacağını söyledi.
Vatandaşlardan araçları kullanmamalarını isteyen Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:
“Özellikle toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini öneriyoruz. Buna özelikle okul giriş ve çıkış saatlerinde dikkat etmelerini rica ediyorum. Toplu taşıma araçlarımıza ciddi ölçüde hizmeti yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Okul çevresinde kazı çalışması yapılmayacak. Özellikle okul çevrelerindeki İsparklar servis araçlarına ücretsiz olacak. İlk gün sabah toplu taşıma öğrencilere ücretsiz olacak. Böylece araçların vatandaşların kullanmamasına teşvik edilecek.”

CİHAN

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir