Ette iki fiyat olacak

Et ve Balık Kurumu, ucuza ithal et verdiği kasap ve marketlerden bu eti ucuza satmalarını istedi
Tüketici tepki gösterdi
Et ve Balık Kurumu (EBK) et fiyatları düşsün diye hayvan ithalatı yapıp, bu hayvanların etlerini kilosu 13 liradan market ve kasaplara satmaya başladı.
Market ve kasaplar yerli eti toptancıdan kilosu 17 liraya alıyordu. Ancak EBK’nın beklediği fiyat düşüşü gerçekleşmedi. Market ve kasapların vatandaşa 22-25 liradan et satmaya devam ettiği, fiyat düşürmek yerine kâr paylarını artırdıkları görüldü.

Federasyon talep edecek
Et ve Balık Kurumu, et ithalatında amaçlanan fiyat düşüşünün gerçekleşmemesine tepki gösterdi. EBK, kasap ve marketlerin ithal eti, vatandaşlara yüksek fiyata satmasının önüne geçmek için yeni bir uygulamaya gitti.
Uygulamayla birlikte kasap ve marketler, Et ve Balık Kurumu’ndan doğrudan et alamayacak. Bunun yerine bağlı oldukları federasyonlara, talep formu doldurarak başvuruda bulunacak.
Kıyma 18 kuşbaşı 20 lira
Federasyon aracılığıyla ithal hayvan eti alacak kasap ve marketler, zorunlu olarak kıymayı 18, kuşbaşını ise 20 liradan satacak. Uygulamanın, fiyatları daha da düşürmesi bekleniyor.
Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, Nisan ayında yapılan yasal düzenlemeye rağmen tüketicinin beklediği ucuzluğun sağlanamadığını halen kıymanın kilosunun ortalama fiyatlarla 22-25 arasında satıldığını belirtti.
Aynı fiyattan satılamaz
Nazım Kaya, canlı hayvan ithalatıyla kasaplara ucuza verilen etlerin tüketiciye pahalıya ulaştığını belirterek şunları kaydetti: “Et ve Balık Kurumu’nun 13 lira fiyatla toptan satışa sunduğu etin, kasap reyonunda yerli et ile aynı fiyata satılması, kasap esnafının fahiş kâr arzusu beslediğini göstermiştir. 13 liraya alınan et ile 17 liraya mal edilen etin aynı fiyattan satılmaması gerekiyor.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir