Ette sabit fiyat sektörü korkuttu

Et ve Balık Kurumu (EBK), kasap ve marketlerin yüksek fiyata et satmasını engellemek amacıyla satış uygulamasını değiştirdi.
Bundan sonra sadece Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na (PERDER) satış yapacak olan EBK, ayrıca sabit fiyatlı satış için taahhütname alacak. Sektör temsilcileri ise uygulamanın haksız rekabete yol açacağı görüşünde.

Daha önce ithal edilen hayvanların etlerinin toptan kilosunun 13 liradan verildiği kasapların kıymayı ve kırmızı eti yüksek fiyattan satması, tüketicilerle EBK’nın tepkisini çekti. Federasyonlar aracılığıyla kasap ve marketlere eti ulaştıracak kurum, alacağı taahhütle kıymanın 18, kuşbaşının ise 20 liradan satılmasını sağlayacak. Bu uygulamayla kasap ve marketler, Et ve Balık Kurumu’ndan doğrudan et alamayacak, bağlı oldukları federasyonlara talep formu doldurarak başvuruda bulunacak.
Federasyon aracılığıyla ithal hayvan eti alacak kasap ve marketler, zorunlu olarak kıymayı 18, kuşbaşını ise 20 liradan satacak. Uygulamanın, fiyatları daha da düşürmesi bekleniyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Et ve Balık Kurumu’nun 13 lira fiyatla toptan satışa sunduğu etin kasap reyonunda yerli etle aynı fiyata satılıyor olması, kasap esnafının fahiş kâr arzusu beslediğini göstermiştir.
Kasaplara ucuz fiyattan ve ithal hayvan olduğunu beyan etmesi şartıyla verilen etler karşılığında imzalatılan taahhütnamenin de işe yaramaması, kamu otoritesinin ve Et ve Balık Kurumu’nun her şeyi kâğıt üzerinde çözmeye çalışmasının başarısız sonucudur dedi.
Haksız rekabet oluşturur
Öte yandan EBK’nın, et satışı için PERDER ile sözleşme imzaladığının gündeme gelmesi, sektörde haksız rekabet endişelerini doğurdu. KİM Marketleri Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, EBK’nın sadece PERDER üyelerine et satacak olması sektörde haksız rekabete yol açacaktır. Bu yanlışlığın düzeltileceğini umuyoruz. Sektördeki diğer ulusal ve yerel marketler de ucuz et alıp satabilmeli dedi.

Paylaş :

“Ette sabit fiyat sektörü korkuttu” hakkında 2 yorum

  1. eti ucuz yedirin sanki çok büyük iş yaptınız kaç yıl ucuz yedireceksiniz ülkemizde hayvancılığı bitirene kadar ondan sonr….. size bir örnek veriyim anlarsanız ülkemiz eskiden uçak yapacakmış amerika demişki uçağı nekadar yapacaksınız ülkemiz demiş 100liraya siz zahmet temen demiş ben size 50liraya verrrim demiş almışızda ama sonra ne yapmış parçaları faiş fiata satmış uçak bize 800 liraya gelmiş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir