Et ve kurbanlık hayvan fiyatları 2 yılda düşer

Türkiye’de son dönemde artan et ve kurbanlık hayvan fiyatlarının 2 yıl içerisinde düşeceğini belirten Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Tuncer Gök, Türkiye’ye çok sayıda ithal hayvan girmesine karşın kısa vadede bir düşüş beklemenin yanlış olduğunu söyledi.
Türkiye’de son dönemde artan et ve kurbanlık hayvan fiyatlarının 2 yıl içerisinde düşeceğini belirten Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Tuncer Gök, Türkiye’ye çok sayıda ithal hayvan girmesine karşın kısa vadede bir düşüş beklemenin yanlış olduğunu söyledi.
Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Tuncer Gök yaptığı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvan fiyatlarını değerlendirdi. Hayvan Pazarlarında satışa sunulmaya başlayan kurbanlıkların fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40’a varan bir artış gözlendiğini ifade eden Gök, “Son 10 aydır canlı hayvan ve et sektöründe ciddi artışlar söz konusu. Bu da normal olarak Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvan fiyatlarını da etkiledi. Geçtiğimiz yıl 500 Bin TL olan bir koyun bu yıl 650 Bin TL, geçtiğimiz yıl 2 Bin 500 TL olan bir dana 3 Bin 500- 4Bin TL dolaylarında. Bu da tabi arzın eksik olması, talebin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Tabi ki hükümetimiz her ne kadar canlı hayvan fiyatlarında düşüş olacağını belirtse de bu yaşanmadı. Kurban Bayramı’na kadar neler olur bilemiyoruz ama şu anda görünen geçen seneye göre kurbanlık hayvan fiyatlarında yüzde 30-40 bir artış söz konusu. Stoklardaki hayvanları şu an tüccarlar pazarlamak istemiyor ve bayramın yaklaşmasını bekliyor. Ben fiyatların biraz daha düşebileceğini düşünüyorum.Çok panik yapmanın, fiyat yükseltmenin bir anlamı yok. Çok şımartıcı şekilde fiyatlar verilmemeli, beklemekte fayda var.” dedi.
Yüksek fiyatların düşürülmesi için son dönemde Türkiye’ye çok sayıda canlı hayvan getirildiğini belirten Tuncer Gök, bu durumun et fiyatlarında düşüşü sağlayacağını ancak bunun zaman alacağını vurguladı. Piyasalardaki düşüşün vatandaşlar tarafından 2 yıllık bir süreçte hissedilebileceğini kaydeden Gök, ”
Et fiyatlarındaki yükselmenin de biz duracağına inanıyoruz. Çünkü son dönemde Türkiye’ye ciddi anlamda canlı hayvan girişi oldu. Özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, Ukrayna, Uruguay, Romanya ve Macaristan’dan ciddi sayılarda canlı hayvan getirtildi. Fakat bu hayvan girişleri kısa zamanda et fiyatlarını düşürmez. Çünkü 4 aylık buzağısı olan bu hayvanlar için 8 aylık bir sürece ihtiyaç var. Bu sürecin ardından önümüzdeki yıl hayvan fiyatlarının tekrar rayına oturacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Paylaş :

“Et ve kurbanlık hayvan fiyatları 2 yılda düşer” hakkında 4 yorum

 1. sayın bakan et fiyatlarının düşmesi için ithalatçıları insafa çağırıyor.Sayın bakan onların insaf göstermesini bekleyeceğine ithalat kapısını açmayıp üreticiyi destekleyerek artacak hayvan boluğundan fiyatların dengelenmesini düşünseydi daha iyi olacaktı.
  o insafsız ithalatçılar küplerini dolduruncaya kadar insaf minsaf beklemeyin onlardan.
  Ama üretici için insafsız davranan yöneticilere seçimde üreticinin de bir cevabı olacaktır

 2. YEM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR BİR BİLEN VARSA ANLATSIN
  ET FİYATLARI İÇİN HERKES ULEMA KESİLDİ DE……….

 3. şaban karagöz

  be kardeşim garıban köylü ne halde mal yetiştirdi bende görüyorum bende köylüyüm acinacak durumda köylü yapmayın ülema gibi könuşmayın bir günde de köylünun mali para etsinki yaşamak o nunda hakki hep zenginemi çalişacak birakın bu köylüyü rahat yetkililer birazda kesenın ağzini köylüye çeviri versinde köylüde milletin efendisi idiya hani vay garıbim köylü vay senin halini kim bilir köylü köylünün derdinden anlar koltuktaki ne anlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir