Et terbiye tutmuyor

Yılbaşında ortalama 20 liradan satılan dana kıyma, canlı hayvan ithalatına rağmen ağustosta 27 lira seviyelerine yükseldi. Vatandaş, iftarda da pahalı et yemek zorunda kaldı
Kırmızı et fiyatlarındaki artış, verilen tüm sözlere rağmen ramazan ayında da durdurulamadı. Nisan ayındaki canlı hayvan ithali kararı ile kısa bir süreliğine düşüşe geçen et fiyatları, yeterli miktarda ithalatın gerçekleşmemesi ve spekülasyonlar yüzünden ramazan ayında da yükselişini sürdürdü. Ocak ayının başında 20 liradan satılan dana kıymanın fiyatı, et ithaline rağmen her geçen ay artarak ağustos ayı itibariyle üretim merkezi Konya’da 27 liraya çıktı. Besiciliğin önemli merkezlerinden Konya’da, besicinin elinde kesim aşamasına gelmiş hayvan sayısının azalmasıyla birlikte yıllardır toptan karkas (kemikli gövde) kilogramını 9 liraya veren besici, ürününü şubat ayı başı itibariyle 15 liradan satmaya başladı. Bu yükselişle birlikte İstanbul ve Ankara gibi kentlerde perakende dana etinin fiyatı yer yer 35 lirayı aştı. Şubat ayının ortası ve sonu itibariyle Konya’da dana eti tüketiciye 20-25 lira fiyat bandından satıldı. Bu sırada büyükbaş hayvan kesim fiyatı ise yaklaşık 14 lira seviyelerinde seyretti.
FİYATLAR YENİDEN ARTIYOR

23 Nisan günü bazı gazetelerde yer alan ”Ette, fiyata müdahale hazırlığı, hükümet duruma el koydu” haberleri ise üretim merkezi Konya’da o günlerde 16.5 liraya kadar çıkan kesim fiyatını, bir günde 50 kuruş düşürdü. 26 Nisan’da hükümetin et ithalatı için Et ve Balık Kurumu’nu yetkilendirdiğinin resmi olarak açıklandığı gün ise 16 lira olan et fiyatı 14.8 liraya geriledi. Konya’da toptan karkas et kesim fiyatı ithalatın etkisiyle mayıs sonunda 12.5 liraya kadar düştü ve en dip seviyeye oturdu. Haziranın ortasına kadar devam eden bu fiyat durgunluğu, bu tarihten itibaren yerini yükselişe bıraktı. Karkas etin fiyatı temmuz ayı itibariyle 14 lira seviyelerini, ramazan ayından bir kaç gün öncesinde ise 15.8 seviyelerini buldu.
Tüketici fiyatları hep yukarı doğru gitti
Konya Ticaret Odası’nın (KTO) her ay düzenli olarak kayıt altına aldığı Tüketici Fiyatları Endeksi de kırmızı et fiyatlarının son 8 ay içindeki canlı hayvan ithalatına rağmen engellenemeyen fiyat artışını teyit ediyor. KTO’nun verilerine göre, 1 Ağustos 2009’da 17.49 olan dana kıymanın fiyatı, bu yıl 1 Ağustos’ta 26.95 liraya çıkarak son bir yıl içinde yüzde 54.09 oranında yükseldi. Bu yılın ocak ayında 19.95 lira olan dana kıymanın kilosu 1 Ağustos itibariyle 26.95 liraya yükseldi. Ramazanda da devam eden fiyat artışının önüne bir türlü geçilemedi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir