Vergi İndirimi Ucuz Et Kuyruğunu Artırdı

Hükümetin artan et fiyatlarını dengelemek için ithal etteki yüksek vergide indirime gitmesiyle ithalat yapan Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) tanzim satış merkezleri vatandaşların akınına uğradı. Vatandaş ucuz et alabilmek için 42 derece sıcaklıkta saatlerce bekledi.
Türkiye’de bu yıl etin kilosunun 33 liraya kadar çıkmasının ardından hükümet fiyatları aşağıya çekmek için Mart ayından itibaren birçok ülkeden dana eti ithal etme yoluna gitti. İthal edilen bu etler, EBK tanzim satış merkezlerinde satışa sunuldu. Ancak etin kilogramı atılan bu adımlara rağmen halkın alabileceği makul bir seviyeye inmeyince hükümet yeni bir karar alarak ithal edilen etlerden alınan yüzde 135 vergi oranını yüzde 40’a düşürdü. Bu indirimin ardından vatandaşlarda etin özellikle devletin satış noktaları olan EBK’da daha da ucuzlayacağı fikri oluştu. İthal etlerin satışa sunulduğu günden bugüne vatandaşın akınına uğrayan EBK tanzim satış mağazalarında Ramazan ayı ile birlikte artan kuyruklar iki katına çıktı. Ramazan’ın başlamasıyla birlikte satışların yüzde 70 arttığı tanzim satış merkezlerinde bu haberden sonra artış yüzde 90’lara çıktı. Haftada iki TIR etin geldiği Adana’daki tanzim satış merkezlerinde yoğun ilgiden dolayı talebe yetişmekte zorlanılıyor.
Adana’nın Merkez Yüreğir ilçesi Yenidoğan Mahallesi’ndeki ve merkez Seyhan ilçesi Kenan Evren Bulvarı üzerinde bulunan EBK tanzim satış merkezleri önünde vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Hava sıcaklığının 42 dereceye ulaştığı Adana’da Ramazan’ın 8. gününde de vatandaşlar Yenidoğan tanzim satış merkezi önünde ucuz et alabilmek için sabahın ilk saatlerinden itibaren kuyruk oluşturdu. Kasaplarda satılan et ve kıyma ile 10 lira fark olmasından dolayı sıcağa rağmen et alabilmek için vatandaşlar çocuklarıyla gelip sıraya girerek saatlerce bekledi.
Et ve Balık Kurumu yetkilileri ise etlerin çok hijyenik ortamda kesildikten sonra yine hijyenik bir ortamda Adana’ya getirilerek vatandaşın hizmetine sunulduğu belirterek, vatandaşın ucuz ete gösterdiği ilginin memnuniyet verici olduğunu, kırmızı etin yanı sıra tanzim merkezlerinde sucuk ve tavuk eti de satıldığını kaydetti.
Vatandaşlar ithal edilen etlerin ucuz olmasının yanı sıra çok lezzetli olduğunu söyledi.
Tanzim et satış merkezinde dana kıyma 16.5 lira, dana kuşbaşı ise 19.75 liradan satılıyor. Küçükbaş kuşbaşı da 26.80 liradan satışa sunuluyor.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir