Et markete gelene kadar en az 4-5 el değiştiriyor

Kıyma makinesi

Üreticiden tüketiciye gelene kadar fiyatı fahiş oranda artan kırmızı et, vatandaşın cebini yaktı. Hükümet fiyatları düşürmek için devreye girerken; et üreticileri aracılardan yakındı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin raporu, kırmızı et fiyatlarının üreticiden tüketiciye gelene kadar yüzde 62 arttığını ortaya koydu. Et fiyatlarındaki yükseliş üzerine, ilk hamle geçtiğimiz günlerde atıldı. Et ve Süt Kurumu (ESK) devreye alındı. ESK, Türkiye genelinde yemek sanayisine kilogramı 20.50 lira + KDV, kasaplara ise kilogramı 22.50 lira + KDV fiyattan karkas dana eti satışına başladı. Üretici ile tüketici arasında dönem dönem yüzde 80’lere kadar çıkan fiyat makası, yüzde 62’ye geriledi. İkinci hamle ise yeni hal yasası ile atılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın bu konudaki çalışmaları son aşamaya geldi. Üreticiler ve vatandaş, şimdi bu düzenlemeye kilitlendi. Önümüzdeki dönemde Meclis gündemine gelecek olan yeni hal yasası ile üretici ile tüketici arasındaki aracıların sayısı azalacak. Sofralara gerçek ucuzluk yansıyacak.
SPEKÜLASYON DA YAPILIYOR
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, “Üreticiden, besiden çıkan bir hayvan, kasaba ve markete gelene kadar en az 4-5 el değiştiriyor. Aracıların payları, bazen de spekülatif müdahaleler et fiyatlarını yükseltiyor” dedi. Etin son tüketiciye uygun fiyata ulaştırılması için aracıların devreden çıkartılması gerektiğini belirten Tunç, şöyle konuştu: “Etin ucuz olması için mutlaka üretimin artırılması, üretimin artırılması için de üreticinin önünü görmesi gerekiyor. Vatandaşların ucuza et yiyebilmesi için aradaki aracıların mutlaka çıkarılması lazım. Aracılar çıkarılmadığı müddetçe son tüketiciye etin ucuza yedirilmesi zor görünüyor. Et fiyatlarındaki artış da tüketimin azalmasına neden oluyor.” Yerli üretime desteklerin sürmesi gerektiğini dile getiren Bülent Tunç, yem fiyatlarındaki artışın da et üreticilerini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti..

Paylaş :

“Et markete gelene kadar en az 4-5 el değiştiriyor” hakkında 1 yorum

  1. Yok böyle bir şey nereden çıkartıyorsunuz bunları kesim fiyatı yerinde pahalı bugün 26 nisan 2017 itibariyle hayvanın kalitesine göre 27-29 arası kesim fiyatı bu fiyattan dana kesilirse bunun aracısı olsa ne olur olmasa ne olur…Fiyatlar yukarı gidiyor bakanlık seyrediyor her zamanki gibi et ve süt kurumunun internet sitesinde haftalık bülten bölümü var girin oraya A.B ülkelerinde karkas dana 15.80 lira bakan açıklama yapıyor 23.80 e alıyoruz diyor ya biz körüz ya bakan farklı yerden bahsediyor yada filmin içinde film var.Birde buradan sormak istiyor neden et ve süt kurumu gerçekten et fiyatını ve sayıyı dengelemek istiyorsan özel sektörü niye devre dışı bırakıyorsun bunlar bu memleketin insanı değimli damızlığı da açacaksın kısa sürelide olsa karkası da yoksa fiyatı bir kenara bırak karaborsa başlayacak…Kuzu yok dana sıkıntılı hala laf salatası yapıyoruz nedense..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir