Et ithalatı tavuğu vurmadı

Tavuk üreticileri, ithalatın serbest kalmasıyla düşen et fiyatlarının beyaz et sektörünü olumsuz etkilemediğini söyledi. Akpiliç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy, kırmızı etin beyaz ete alternatif olamayacağını belirterek, “Et fiyatlarındaki düşüş tavuk etine talebi çok da olumsuz etkilemedi” diye konuştu.
‘Salmonella sorunu yok’
Akpiliç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy, salmonellanın beyaz ette görülme sıklığının Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 14 olduğunu kaydederek, “Türkiye’deki beyaz et sektöründe bu oran yüzde 8–10 arasında. Yani AB’den düşük bir orana sahibiz. Ancak sürekli denetimler ve kontroller var Bu oranı sıfıra düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.
Beyaz etin başkentinden organik tarıma gübre katkısı
Bolu Belediye Başkanlığı öncülüğünde ve Beypiliç, Mudurnu Piliç, Bolca Hindi, Erpiliç, Akpiliç ve CP Piliç gibi sektörün önde gelen oyuncularının desteğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Bolu Be yaz Et Festivali başladı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Tavuk tesislerinden çıkan ve kokusuyla kentte rahatsızlık yaratan gübreleri, 24 saat içinde dönüştürerek organik tarımda kullanmaya yönelik hale getirecek bir tesis projesini gerçekleştireceğiz” dedi.
Başkan Yılmaz, tarım alanlarının azot ve fosfor eksiği bulunduğunu, tavuk gübresinde ise bu maddelerin yoğun olarak yer aldığını hatırlatarak, “Hollandalı bir şirket ile görüşüyoruz. Gübreleri 24 saat içinde dönüştürerek organik hale getirecek ve dolayısıyla tarım alanlarımızın verimini artmasına katkısı olacak bir tesis kurmak için anlaşmak üzereyiz” dedi.
Yaklaşık 5 milyon euro’ya mal olacak tesisi, sektör bileşenleri ve Hollandalı firma ile ortak kurmak adına son çalışmaları yaptıklarını belirten Yılmaz, “Yılda yaklaşık 150 bin ton organik gübre üretmeyi planlıyoruz.
Bu gübreler kentimizin yanı sıra, Güneyde seralarda da kullanılabilir.
Projemizle, hem tarımda verimliliğin artmasını hem de kentimizin tavuk gübrelerinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Paylaş :

“Et ithalatı tavuğu vurmadı” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir