Et İthalatı Çözüm Değil

Et fiyatlarında artış devam ederken, alınan bütün önlemler fiyatların yönünü aşağıya çeviremedi. Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, ithal etin fiyatları düşürmek için yeterli olmayacağını tek çözümün üreticinin desteklenmesi olduğunu belirtti.
Et fiyatlarını aşağıya çekmek için yapılan et ithalatının çözüm olmadığını göründüğünü belirten Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, “ Hükümet ithalatı düşünürken, bunu  fayda sağlamayacağını, fiyatları düşürmeye yeterli olmayacağını söylemiştik. Zaman bizi haklı çıkardı.
Ne yazık ki önlem alınmada geç kalındı. Bir çok vatandaşımızın evine et girmiyor. Çünkü çok pahalı. Kemikli etin kilosu Et Hali’nde 24-25 TL arasında satılıyor. Kasapların bu eti 30-35’e satması lazım. Bu şartlarda vatandaş nasıl et alsın?”dedi.
Çözümün üreticinin desteklenmesinden geçtiğini savunan Polat, “ İlk günden beri üreticiye destek verilmesi gerektiğini söyledik. Ama bizi dinlemediler. Hükümetin aldığı tedbirler yeterli değil. KDV oranı düşürülmeli, desteklerin doğrudan üreticiye verilmeli ve bürokratik engellerin kaldırılması lazım. Üretici desteklenirse Türkiye’de canlı hayvan üretimi artar, et sıkıntısı da kalmaz.” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir