Et Fiyatları Ramazan'dan sonra % 30 arttı

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, et fiyatlarında ciddi artış olduğuna dikkat çekerek, ithal hayvan konusunda hükümetin geç kaldığını belirtti. Ünlü, “Et fiyatları yüzde 30 arttı. İthal hayvana 6 ay önce izin verilseydi et darlığı olmazdı ve fiyatlar bu kadar uçmazdı.” dedi.
Et fiyatlarının Ramazan ayından bu yana artış içinde olduğunu belirten Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, et fiyatlarının yüzde 30 arttığını söyledi. Karkas etin 22 lira, kemiksiz etin kilosunun ise 27 lira olduğunu belirten Ünlü, marketlerde kıyma ve dana parçanın kilosunun 35 liradan satıldığını dile getirdi. Bonfilenin 55 liraya kadar çıktığını aktaran Ünlü, kuzu etinde de artış yaşandığını ifade ederek, kuzu budun 30 liradan ve kuzu pirzolanın ise 43 liradan satışa sunulduğunu kaydetti. Kesimlik hayvan sıkıntısı nedeniyle et fiyatının arttığını belirten Ünlü, “Besilik hayvan yok. Besilik hayvanın gelmesi gerekiyor. Kesilecek hayvan olmayınca da ette her gün zam geliyor” diye konuştu.
Et stokçularının fiyatları artırdığına dair iddialara ilişkin olarak Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, etin zamlandığı için stokta kimsenin et saklamayacağını söyledi. Kayseri’de et stoku yapan firmaların olmadığını belirten Ünlü, ithal hayvan getirilmesine izin verilmesi gerektiğini söyledi. İthal hayvan getirecek olan firmalara sunulan şartların ağır olduğuna da dikkat çeken Ünlü, “İthal hayvan getirilmesinde karantina şartı aranıyor. 100 gün karantina da kalınması isteniyor. Ayrıca kapasitesi kadar hayvan getirilmesi talep ediliyor ve besicilerin ahırlarının 1 kilometre olması isteniyor. Bu şartlar ağır olunca ithal hayvan getirilemiyor” diye konuştu.
GÜNEY AMERKİ’DAN GETİRİLSİN

Beefmaster ırkı- G.Amerika


Yurt dışında et fiyatlarının ucuz olduğunu belirten Ünlü, Güney Amerika ülkelerinde 4 dolara kemiksiz et satıldığını dile getirdi. Ünlü, “Yurt dışında konuştuğumda etin kilosunun 4.2 avro olduğunu söylüyorlar. Vergisiyle birlikte burada 12-15 liradan satışa sunulur. Güney Amerika’da ise kemiksiz etin kilosu 4 dolar civarında. Canlı hayvan konusunda çok geç kalındı. 6 ay önceden canlı hayvan getirilseydi bu kadar ete zam gelmezdi” dedi.
Şaban Ünlü, süte de destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Paylaş :

“Et Fiyatları Ramazan'dan sonra % 30 arttı” hakkında 24 yorum

 1. erdoğan yalçınkaya

  Biz bu işi hiçbir zaman yapamadık ilkokula gidiyordum et pahalıydı aradan 35 sene geçti et yine pahalı.Gelen hükümetler hep yarım yamalak bu işe el attı şu anki hükümet dahil.Uzun vadeli kalıcı bir politika uygulanmadı herkes günü kurtarma peşinde gitti.Seçim zamanı destekler açıklandı seçimden sonra köylünün besicinin traktörü haciz edildi.Artık bir beklentimiz kalmadı şu şöyle olsun böyle olsun demiyoruz biz tamamen seçimi bekliyoruz derdimizi anlatabileceğimiz sivil toplum örgütlerinin odaların uyarılarını dinleyen bir siyasi oluşum karşımızda görürsek muhatap olur ortak bir yol bulmaya çalışırız.Kasaplık mesleğini bitirmek için özellikle kasıtlı tebliğ çıkartan bir siyasi iradeyle neyi nasıl konuşacağız?…Türkiye genelinde 25 bin kasaba gelin anahtarlarınızı bakanlığın önüne bırakın bundan sonra size ekmek yok diyen bir siyasi iradeyle neyi nasıl konuşacağız?…8-10 tane sanayiciyle kafa kafaya verip biz nasıl yaparsak şu mahalle aralarındaki kasapların tavuk,köfte,sucuk satışlarını durdururuz diye özellikle kasıtlı olarak tebliğ hazırlayan siyasi iradeyle neyi nasıl konuşacağız?…Burada kasap esnafının kasıtlı olarak bilerek ekmeğiyle oynanıyor. cenabı allah ekmekle oynayanın işinin düzgün gitmesine engel olacaktır buna eminim hiç şüphem yok ticari hayatımızda bunun bir çok örneğini gördük yaşadık.Rısk allahdandır ne tarım bakanından nede 8-10 tane milleti kanser eden tavuk,sucuk,köfte üreten sanayicidendir rabbim sabah namazından sonra rıskı dağıtıyor buna engel olmaya kalkanları biz rabbime havale ediyoruz ve 7 haziranı özlemle bekliyoruz.

 2. Dolar ucuyor yem gübre ve diger giderler hergün zamlaniyor,Ama et zamlandimi itirazlara basliyorsunuz;))ciftci yani hic kazanmadan hayvan baksin ve dahada güzeli zarar etsin(zaten krediler patlamis kimse ödeyemiyor)getirin ithal hayvani güney amerikadan(maliyet nerdeyse sifir)bitirin hayvanciligi olsun bitsin

 3. Önceden biz üreticiye kurtarmıyorsa yapmayın bırakın diyordun. Şimdi ben sana diyeyim .Kurtarmıyorsa yapma bırak Yalçınkaya efendi. Üreticinin maliyeti kurtaracak satış yapmasını bir türlü hazmedemedin

 4. erdoğan yalçınkaya

  Hiçte umurumuzda değil bu saatten sonra fiyatını fazlasıyla koyduk satışımızı yapıyoruz…Siyasi faturasını biz ödemeyeceğiz yönetenler ödeyecek onlar düşünsün…Size bir şey demiyorum siz haklısınız böyle işi bilmeyenleri bulursanız oynarsınız tabii bende bulsam bende oynarım…Size kesim 28 lira desem siz yine doymazsınız niye 30 lira değil dersiniz fakat taktiğiniz güzel değiştirmeyin nasıl olsa bulmuşsunuz acemileri oynayın oynayabildiğiniz kadar…
  Hasandağı arpalıktır, eğer saban yürürse
  Her derede bir değirmen, eğer suyu gelirse
  Her kümesten bir tavuk, eğer köylü verirse
  Güzel gidiş bu gidiş, eğer sonu gelirse!
  Az kaldı az tiyatro bitiyor sinemeya bizi izlemeye gelirsiniz 90 gün sonra..

 5. siz bunu siyasi bir çözüm kafası ile halletmeyi bırakın üretici ve besici gözü ile halletmeyi deneyin. biz devletten artık bunu bekliyoruz….

 6. sayin yalcinkaya hayvan bakmak siir yazmaya benzemez!sen önce bir ay hayvan bak(türkiye kosullarinda)sonra et pahalimi ucuzmu konusursun!besici ne kazaniyor ne kaybediyor görürsün!öyle salla enzeni doldur kezeni ciftcilikte yok malesef!sabah hayvanlarla kalkacaksin(izin yok bayram yok)aksam hayvanlarla yatacan(dügün yok alem yok)yani siir yazmaya bestelemeye zaman yok!saygilarimla

 7. ali yıldız bey bukadar zorsa yapmıycan bu işi burası ağlama duvarı deyil adam gibi tesis kurcan paraya kıycan adam çalıştırcan keyfine bakıcan…

 8. Adam alışmış şiir okuya okuya kolay para kazanmaya anlamazki hayvancinin derdinden. Hiç sabahın 5 inde kalkıp hayvan bakmamış ki anlasın. Hiç güç doğum yapan bir ineğin zahmetini yaşamamış ki anlasın. Haftanın 7 günü hiç tatil yapma fırsatı bulmadan, cenazen bile olsa hayvan bakmadan olmadan yaşamamış ki anlasın. Ne desen boş. Ali kardeş. 1980 lerde 1 lt süt 1 lt mazot alırken şimdi 1 bardak çay alamıyor dersin yinede süt pahalı der. 2011 lerde 1 kg karkas etle 1 çuval yem alırken şimdi pahalı denilen 2 kg karkas etle bile 1 torba yem alamazsın desen yine et pahalı der. Bunlar lafa gelince Atatürkçü kesilir. Ama. Osmanlıyi yıkan kapütülasyoncu ithalatçı zihniyette dirler. Bunlara bir şey anlatamazsin. Ama bunlara en iyi bir kişi anlatır. Oda. Sayın Cumhurbaşkanımız.

 9. Adam alışmış şiir okuya okuya kolay para kazanmaya anlamazki hayvancinin derdinden. Hiç sabahın 5 inde kalkıp hayvan bakmamış ki anlasın. Hiç güç doğum yapan bir ineğin zahmetini yaşamamış ki anlasın. Haftanın 7 günü hiç tatil yapma fırsatı bulmadan, cenazen bile olsa hayvan bakmadan olmadan yaşamamış ki anlasın. Ne desen boş. Ali kardeş. 1980 lerde 1 lt süt 1 lt mazot alırken şimdi 1 bardak çay alamıyor dersin yinede süt pahalı der. 2011 lerde 1 kg karkas etle 1 çuval yem alırken şimdi pahalı denilen 2 kg karkas etle bile 1 torba yem alamazsın desen yine et pahalı der. Bunlar lafa gelince Atatürkçü kesilir. Ama. Osmanlıyi yıkan kapütülasyoncu ithalatçı zihniyette dirler. Bunlara bir şey anlatamazsin. Ama bunlara en iyi bir kişi anlatır. Oda. Sayın Cumhurbaşkanımız.

 10. sayın arkadaslar oturdugu yerden guney amerikada etin kilosu 4 dolar mış yok bilmem nerde 3 euro ymu bundan 10 yıl once kucuk bası biz ihrac edrken bu gun nerden ithal edebılıriz onun endişesi ne düsmüş yazık abi bu ülke hepimizin yahvancılık ise bel kemıyimiz ithal hic bir zaman cozüm olmayacak bu ülkeye sadece 4 yıl damızlık inek koyun duve ve 20 kilo altı karkas kuzunun kesiminin önüne gecilirse insallah allahın izni ile her sey normale dönecek hayvancıda kesim cide kazanacak ve ülke kazanacak

 11. Sarikir sen uzayda yasiyon galiba;))türkiye gerceklerinden haberin varmi!sen memursun galiba,salla enzeni al maasini!haftasonlari tatil bayram tatil yilbasi tatil,hayat size güzel!yazin yazlikta tatil birde izgaralik ette bedava olsa Gel keyfim Gel ,Ama Yok öyle bizim hayvanlarin bedellini ödeyeceksin!ne kadar ekmek okadar köfte

 12. mehmet bey yorumunuz cok güzel sadece sonu yani sayin Cumhurbaskani (anguslari getirten adam)kismini begenmedim!ben burda siyaset yapmiyorum,hepsi benim gözümde ayni(akp mhp chp ve digerleri)secim zamaninda cifticiden yana ,secimden sonra ithal et getiren zenginden yana(7 hazirandan sonra kim gelirse gelsin ithal ette kapilari acacak(rant )halkini düsünün bir tek parti yok,hepsi sanayicinin ve zengin rantcilarin emrinde(lobbyleri kuvvetli)bakin bu ülkede cig süt fiyatlarinda yillardir nasil bir rezillik nasil bir komedi sergileniyor!hepsine hakkim zehir zikkim olsun son 30yildir hicbiri iscinin(somayi gör)ciftcinin ve diger calisan insanlarin yaninda olmamistir!

 13. arkadaşlar öncelik tartışın güzel ama bir birinizi kırmayın hedefimiz bu memlekete bir çivi çakmak olsun. ben 25 yıldır bu tarım ve hayvancılıkla giçin mekteydim. fabrikada işci olark çalışıyorum bizim köyde 160 sıgır vardı şimdi 50 belki var tarım bitti . hayvancılık bitti . sütü yogurtu bim den a101 temin etmekteyiz diyer. konulara girmiyorum bir çok tanıdıgım. tarımı hayvancılı bırakmayı düşünüyor ama başka iş yapamam korkusu devam ediyorlar stadlara paralar var kısaca herşeye paranız var ama iş yapmak için yok bu memleket de birlik olmadıkca yardımlaşma olmadıkça aç gözlü oldukça bu cografya köle olmaya mahkumdur.

 14. küçük çapta besicilik yapıyorum bu adam kimdir onuda tanımam ama işi bilmiyor , sitelerde dolaşırken gördüm, yaşımda çok sayılmaz ama bu et krizi ikide bir tekrar eder durur bi alt fiyatlarda bi üst fiyatlarda kimi zaman çiftçinin malı para etmez kimi zaman çok çıktı olur, aslında çok ta çıkmış değil ancak değerini buldu diyebilrim tabi bu çiftçinin gözünde.
  bir defa şu ithal kelimesini sadece et de değil tüm işlerde kafamızdan çıkartmammız lazım bu işin sonu gelmez ve her gecen gün daha kötüye gider tıpkı borça saplanmış adamın bankadan kredi çekmesi gibi. benden bu kadar. Çözümmü ; herkes işini yapacak arkadaş çiftçi tarlasını ekecek ,çoban sürülerini güdecek, iş adamı köylünün ekmeğine göz dikmeyecek sanayi ile uğraşcak, devlet bunlar işini yapıyormu diye takip etse yeter.

 15. Arkadaş yazmayayım diyorum yazılan saçmalıkları okuyuyorum dayanamıyorum…Dünyada et dahil bütün gıda fiyatları son 5 yılın dibinde bizde tavanda çarşı pazar yangın yeri hala birileri iki ileri bir gerinin hesabını yapıyor…Yok ineğin altını temizlemiş yem vermek için tatil yapmamış öbürü uykusuzluktan bahsediyor…Diğer ülkelerde yem vermiyorlar altını temizlemiyorlar hayvanlar pil takınca büyüyor hhhaaahhhaa…Gidinde görün besihaneler uzay istasyonu gibi inanmazsınız buralarda dana beslendiğine tamam bizim ülkemizde üretim maliyetli fakat bunun suçlusu dar gelirli değilki sokaktaki halk değilki sorumlusu yönetenler ve onlara yağcılık yapanlardır…Bencede bu böyle gitmez bu halk bu kadar keriz değil bunun hesabını seçimde sorar kimse aptal değil aklınıda kaybetmedi Avrupada bu fiyatlar olsa adamı bir dakika tutmazlar o koltuklarda burada durum bir acayip yürüyor izahı zor ya tam patlayacak ya da insanlar aç kalınca aklı başına gelecek.

 16. erdoğan yalçınkaya

  Dünyada gıda fiyatları son 5 yılın en düşük seviyesinde bizde ise tavan yapıyor dünyadan kopuk yaşıyoruz sanki uzaya bağlıyız…Asker koyun eti yiyecek et fiyatları düşecek mantığa bak bunlar iyicene dalga geçiyor artık herkesle…Et fiyatlarınıda kesin paralelciler artırıyordur paralel parmağı var bu işte kesin kasaplarda paralelcidir hhhhaaahhhaa…

 17. erdoğan yalçınkaya

  Yıl 1980 ihtilalin olduğu yıl Türkiye nin nufusu 44 milyon büyükbaş hayvan sayısı 15milyon 600 bin…Yıl 2015 Türkiye nin nufusu 77 milyon büyükbaş hayvan sayısı 14 milyon 200 bin…O da bakanlık küpe sayıyor büyük ihtimalle bu kadar hayvanda yok sebeplerini daha evvel defalarca yazmıştık bizim tahminlerimiz sayının 9 milyon civarında olduğu yönünde arz talep dengesinin oluşamaması bunun en belirgin göstergesi…Şu an 35 yıllık nufus artışına göre 39 milyon büyükbaş hayvan varlığımız olması gerekirdi ki bu ülkede hayvancılık var diyebilelim..Şu an ne yazık ki bu ülkede büyükbaş hayvancılık var diyemiyoruz aradan geçen 35 yılda sayıdaki %75 lik azalma diğer ülkelerle aramızdaki fiyat farkınıda %300 seviyelerine getirmiştir A.B ülkelerinde 6 dolar,A.B.D de 5 dolar olan kemiksiz sığır eti bizde 15 dolar civarında satışa sunulmaktadır.Hayvancılığımızın durumu ne yazık ki budur günlük tartışmalarla konuyu gargaraya getirip çarpıtmak ve dağıtmak kimseye fayda getirmeyecektir elinde yürütme gücünü bulunduran siyasi iktidar başarısızlığının faturasını birilerine kesme derdindedir.Siyasi olarak işbaşına getirilmiş bazı oda temsilcileri kesim fiyatlarını bildiği halde et fiyatlarını aracıların yükselttiği gibi söylemlerle insanların akıllarıyla alay eder beyanlar vermektedir iktidara yaranmak için koltuğunu korumak için verilen bu tür beyanlar komik olmaktan öteye gitmemektedir.Türkiye esnafıyla,çiftcisiyle,sanayicisiyle tarihinin belkide en başarısız ve beceriksiz bürokrasi yönetimiyle karşı karşıyadır sorunlara çare üretmek bir yana almış oldukları kararlarla sorun yaratmakta sektörü resmen darboğaza sürüklemektedirler.Yürürlüğe giren et ürünleri tebliği perakende işletmeleri cumhuriyet tarihinde görülmedik bir şekilde zora sokmuştur.Esnaf işini yapamaz hale gelmiş aldığımız haberlere görede özellikle anadoluda küçük yerlerde çok sayıda esnaf arkadaşımız iş yerini kapatma hazırlığına girişmiştir.İşsizliğin zaten yüksek olduğu ülkemizde birde bu küçük işletmeler kapandığı takdirde işsizlik dahada artacaktır bunun şu günkü idareye ne faydası vardır bunuda anlamış değiliz.Diğer ülkelerde küçük esnaf vergiden muaf tutulurken kira yardımı yapılırken iş yerini kapatmasına izin vermemek için kapatmak istediğinde kırk türlü sorgu sualden geçirilirken ülkemizde ufak işletmelerin özellikle yok olması için tebliğler çıkarılmakta bununlada medya önünde övünülmektedir.

 18. Eğer ucuza et getiriyorlarsa, ucuz yemde getirsinler. Çileyi çekeni, üretenin üzerine binmesinler. Karkas et 22 TL. besi yemi 50 TL., bakması, masrafı nerede?

 19. Merhaba arkadaşlar bakıyorum herkes atıp tutuyor yok amerikada 4 dolarmış bilmem ne sen bi bak turkiyede 1 çuval yem kaç dolar ondan sonra amerikanın hesabını yap çok değil böyle bi politika devam etsin 50 tl karkas olmasın benim adım osman olsun ithali çozum gosterenler en büyük spekulatorlerdir onların derdi uretici değil ceplerini nasıl doldurma derdidir saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir