Et Fiyatları 10 Gün İçinde Düşecek

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Adana Et Balık Kurumu’nun Kayseri’de anlaştığı et kombinaların her gün 200 adet büyük ve küçükbaş hayvan keseceğini ve bu nedenle et fiyatlarında bir düşüş yaşanacağını bildirdi.
İthal etin Türkiye’ye gelmesi ve ithal et kullanımında bir artış yaşandığını bildiren Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Et Balık Kurumu’nun duruma el koymak için çeşitli illerde ve Kayseri’de her gün 200 adet büyük ve küçükbaş hayvan keseceğini söyledi. Şaban Ünlü, “Trabzon Limanı’ndan canlı hayvanlar geliyor. Bu hayvanları Et Balık Kurumu dağıtıyor. Adana Et Balık Kurumu da Kayseri’de bir kombinayla anlaşarak, her gün Kayseri’de 200 adet büyük ve küçükbaş hayvan kesecek” dedi.
“İTHAL ET KURBAN FİYATLARINI ETKİLEMEZ”
Bu durumun et fiyatlarında ciddi bir düşüş meydana getireceğini belirten Ünlü, 10 güne kadar et fiyatlarının düşeceğini ifade etti. Kurban fiyatlarının ise 600 ila 700 lira arasında değişeceğini, sığır fiyatlarının ise 3 bin 500 ila 5 bin lira arasında farklılık göstereceğini söyleyen Ünlü, “Gelen ithal et kurban fiyatlarını etkilemez. Hayvan sayısında ciddi bir azalma var, ithal edilen et, et fiyatlarını etkiler ama kurban fiyatlarını etkilemez” şeklinde konuştu.
Bulgaristan’dan yaklaşık 35 bin küçükbaş hayvanın ithal edilmesiyle kurban fiyatlarının düşeceği yönündeki söylentilere ise Şaban Ünlü, “İthal edilen kurbanlıklar Trakya BÖlgesi’nde kalacak. Şap hastalığı nedeniyle yurt içine dağıtılmayacak” diye cevap verdi.
Haber Fx

Paylaş :

“Et Fiyatları 10 Gün İçinde Düşecek” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir