Et fiyatındaki yükselme durdu / Konya

Fiyatının sürekli artması nedeniyle bir dönem Türkiye’nin gündemine yerleşen kırmızı et, şimdilerde tamamen duruldu. Et fiyatı 30 liradan 20 liraya kadar geriledi.
Et fiyatlarında bir dönem yaşanan fahiş artışlara ne üretici, ne de tüketici bir anlam veremiyordu. Herkes fiyat artışının kaynağını arıyor, bu gidişe bir dur demek istiyordu. Nihayet et fiyatındaki yükselme durdu . Merkezi Ladik’te bulunan Yılet Et ve Et Ürünleri Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Kılıç, “Yılet Entegre Et Tesisleri günlük 250 büyük baş, 400 küçükbaş kesme kapasitesine sahiptir. Et sektöründe Konya’da çok güzel gelişmeler oldu. Konya, piyasaya yeni giren firmalarla da birlikte Türkiye’nin en önemli et üretim ve dağıtım tesislerinden bir tanesi olmuştur. Türkiye’nin birçok yerine et Konya’dan gitmektedir” dedi.
ET PİYASASI BAHARDA BÜYÜYOR
Konya’da günlük ortalama 120 ton büyükbaş, 18-20 ton kadar da küçükbaş et üretimi bulunduğunu dile getiren Can Kılıç, “Yaz sezonuyla birlikte piknikler başladı ve mangal sezonu da açıldı. O yüzden işlerimizde bir açılma oldu ki önümüzdeki günlerde daha çok açılacağını söyleyebiliriz. Et üretimi ve dağıtımda Türkiye’nin pilot bölgelerinden biri olan Konya’dan turizm sezonu açıldığında sahil bölgesine et gönderilmektedir. Bunun yanında İstanbul, Ankara gibi büyük illere de Konya’nın et temini sürekli olarak devam etmektedir. Ayrıca perakende et sektörü de içinde bulunduğumuz bahar döneminde hareketlenmeye başlayıp, yaz mevsiminin sonuna kadar canlı kalmaktadır. Havanın ısınmasına bağlı olarak piknikler artmakta, bu da et piyasasına olumlu yansımaktadır” ifadelerini kullandı.
BESİCİ DE, KASAP DA, TÜKETİCİ DE MEMNUN
Fiyat istikrarsızlığı ve sürekli artış eğilimi göstermesi nedeniyle bir dönem Türkiye’nin gündemine damgasını vuran kırmızı etin şimdilerde sakin ve belli düzeyde sabit bir şekilde seyrettiğini dile getiren Can Kılıç, “Şu an et piyasası tamamen durulmuş durumda. Devletin el vermesiyle beraber gayet iyi bir şekilde rutin fiyatlar devam etmektedir. Zaten olası bir yükselme durumunda Et ve Balık Kurumu piyasaya müdahale ediyor. Besincinin malını satmakta zorlandığı an bu kurum satın alıyor. Bu da nihayetinde fiyatta denge sağlıyor. Et ve Balık Kurumu dengeyi en iyi şekilde tutuyor. Şu anki fiyatlar makul, bir buçuk yıldır fiyatlar aynı seviyede. Perakende tezgaha yansıyan yemeklik kıyma 18-19, kuşbaşı et ise 20-21 TL’dir. Kırmızı et 30-32 lira, kıyma 26-27 liraya kadar çıkmıştı. Şu an halkımızın bütçesine uygun bir fiyatta” diye konuştu.
ET FİYATI ARTMAYACAK
Bu yıl kısa vadede kırmızı et fiyatının yükselmesini beklemediklerini, göstergelerin de yükselmesini gerektirecek bir durum oluşturmadığını bildiren Yılet Yönetim Kurulu Başkanı Can Kılıç, “Kırmızı et afaki oranda yükselmeyecek. Halk artık etle barışmış durumda. Şu an için fiyatlar makul. Bundan sonra da böyle devam edecektir. Et fiyatından kimse korkmasın, ben et fiyatlarının bu şekilde devam edeceğine inanıyorum. Devletin aldığı önlemlerle et sorunu tamamen bitti. Ayrıca yeterince besimiz de bulunmaktadır” dedi. Besicilik yapan Hakan Erdoğdu da, piyasanın şu an ne çok düşük, ne de çok yüksek olmadığını belirterek, “Besicilere devlet tarafından verilen destekler çok iyi geldi. Fiyat artışının olmaması bizleri de sevindiriyor. Fakat yem fiyatlarının sürekli yükseliyor olması bizleri endişelendiriyor. Saman, arpa ve benzeri yem türlerinin fiyatları her geçen gün artıyor. İnşallah en kısa sürede buna da bir çözüm üretilir” diye konuştu.
RASİM ATALAY  / Konya

Paylaş :

“Et fiyatındaki yükselme durdu / Konya” hakkında 18 yorum

 1. bu fiyatlarla besici kalmaz ve 4 sene önceki duruma düşersiniz tekrar, haberiniz olsun.Kesimciler rahat nasılsa.Al besiciden 2 ay vade sat peşin üzerindende kilo başına en az 1-2 TL kazan besicinin bir senede kazanamadığını sen elini sıcak sudan soğuk suya değdirmeden kazan ondan sonrada beyanat ver gazatelere durumlar süper diye…oh ne ala memleket…

 2. arkadaşlar arkadaşlar arkadaşlar…bugun yerel bir kasap(ilçede) 400 kg karkas gelen bir hayvandan 1033 tl kazanıyor.bu fiyata deri (ortalama 400kg karkas gelen hayvanda 70 kg deri vardır.deri fiyatı 3 tl yani 210 tl yaparki et kiloda 0,5 tl ye tekabul eder.)sakatat,kelle ve işkembe hariç.400 kg karkas gelmesi için bir besinin en az 1,5 yıl emek istiyor bakım istiyor ve bu 1i5 yılın sonunda hayvan başı 1000 tl kazanamazken kasap arkadaşım( ortalama günde 2 hayvan satan kasap )bir günde kazanıyor.şimdi üretmekten bahsetmek komedi oluyor.emketen bahsetmek komik oluyor.bakanlık diyorki ben üreticiden yanayım üreticiyi kolluyorum.bende diyorum ki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu:)

 3. besiciler de memnun değil üretici de ithal ete ülke olarak son vermezse devlet yakında tamamen dışardan ithal edecek bunun en geç 2 yıl içinde göreceğiz ne yazıkki…rezillik çeken besiciye vurun bakalım

 4. MÜJDE besicilere ve çiftçilere
  helal olsun abi gerçekten çiftçinin ve besiciliğin sütçülüğün bittiğini on yıl sonra daha yeni yeni anlayabilmişsiniz. zaten akp hükümetinin projesi de bu. kardeşim hükümetin başına zaten yüksünüz. sizi kandırmak da oylarınızaı almak da kolay. seçimden seçime biraz destek verdinmi tamam oylar cebe, helal olsun. yağmurlarda ıslanmaya devam. ölmeden belki güneşte kurumaya vaktiniz olur. sizin hükümete ne faydanız var hep istiyorsunuz. bizim hükümete isteyen değil veren adam lazım. isteye isteye birşey bırakmadınız. angus ithal şirketlerinden milyar dolar rüşvetler dönüyor. siz ne yapıyorsunuz yok yem pahalı yok et süt ucuz. kardeşim daha anlamadınız mı bırakın bu işleri sizler beceremiyorsunuz. avrupadan becerenler gelsin tarlanı besihaneni hayvanlarını onlara ver sende onlara karın tokluğuna çalış. yeni sistem ve proje bu. hükümetimizin bunda kabahati nedir ki. sen sadece oylarını ver %80 lere çıkar. sizin için eminim çok dahagüzel düşünceleri vardır. siz sadece güvenin oylarınızı verin yan gelip yatın. kabirde kaldırırlar siz hiç merak etmeyin. selam ve hürmetler

 5. bazen besicide bu gidişten menmun dedilermi çıldırmamak elde değil.eğer bu fiyatta kar eden besici varsa helal olsun.nasıl kar ettiğinide bizede anlatsın.besicilik bitti.açığı çiftçilik bitti.ithal etmek daha iyi.

 6. kendim zahireciyim şu an 15 tane peşin müşterim hayvanlarını sattı her birinde ortalama 4,5 tene hayvan vardı 75 büyük baş hayvan ortalama haftada1cv yem yer ayda4cv 300cv yem müşterim gitti neden sattılar süt allan yok besi etv kesn kasap 14,5 tl den keser 1 dana ortalam 0,500gr et alır günlük 1cv yem 38tl ile 40tl günlük 1dana 10kg yem yer 10kg yem 8tl artı saman artı bakım artı su elektrik artı yer oldu 1dananın masrafi 15tl 1dana yarım kg günlük et yaptı diyeli ne yaptı 7,5tl zarar 7,5tl hangi hayvanci memnun göster hangi satıçı memnun kendim hem satiçi hem besiçiyim şu an besiçiligi biraktım yakındada dükkanı kapatırız hayırlısı budan üç sene önce 17tlden danalarmı kestirdim yemin cv da 17 tl den alıyordum şimdi 38tl cv yemin 14,5 kesim nasıl kar cok güzeldemi bozdurbozdur harcan

 7. besiciliği bitirdiiniz neyinden memnun kasaplar kazanıyo bide ithal hayvan işi yapanlar asıl önemli olan yetiştirmek ama kimin umrunda su okuduğum yazı tamamen yanlış gidin kasapları kontrol edin etin kilosunu kaç paradan veriyo yem fiyatlarını kontrol edin anca yetiştirene baltayı vurun şerefsizler oooooooooo……

 8. Tuccarligin batışı

  İthal ithal diye anamızı ağlattılar elin devlet adamları kendi milletine çalışır bizim kiler Avrupa’ya çalışıyor et fiyatları yükseliyor çiftçileri besicilikten soğuttular ,bu sekilde koylerde hayat daha fazla zorlaştırdı , devlet büyüklerinin kolaya kaçması Çözüm değil..

 9. haziran birde konya kadınhanından 8er aylık tanesi 2500 milyardan 6 tane dana aldım şu ana kadar benden 2 ton cp yem yedi 600 tlden 6 ton arpa aldım ve cp yemim bitti 2 ton daha sipariş verdim ve yılbaşına kadar 2 ton daha yer. şimdi yılbaşına kadar 6 tane danaya verecegim yem paralarını ve bana kalan karı açıklayacagım : tanesi 2500binden 6 tane dana =15bin )kesime kadar 6 ton yem yiyecek tonu 900 tl den 5400 tl.)6 ton arpa tonu 600 tlden 3600 tl )400 tane balya tanesi 5 liradan 2000 tl)10 ton mısır sılajı tonu 100 tlden 1000 tl)5ton pancar sılajı tonu 200 tlden 1000 tl şimdi 6 tane dananın bana maliyetini görün=15.000+ana para:5400 cp yem+3600 arpa+2000 saman+2000 slaj==29.000 bin: bana kalacak paraya gelirsek 6 tane dana 300 kilodan 1ton 800 kilo et toplar oda 15 çarpı 1800=27 bin tl: yani 2 bin lira daha içeri giriyoz : bu nasıl çiftçiye malcıy adestek anlamadım arkadaş bu nasıl devlet. bu malada işçi tutmayıp kendim baktıgım halde:

 10. ithal et gelecegine karkasın kesim fyatını 20 tlye çıkarında malcının yüzü o zaman gülsün: memuru pışpışlayıp çiftçiyi malcıyı ezeceginize çiftçinize malcınıza sahip çıkın lütfen: yagmurlar bu sene olmadı eger önümüzdeki senede böyle olursa çiftçilikte biter bir kilo saman 2 tl bir tane balya 20 tl olur : dekardanda 500 kilo bugday çıkacagına 100 kilo bugday çıkar ekmegide ithal edersiniz: ALLAHIMIZA BİN ŞÜKÜR KÖYDE YAŞIYOZDA ekmekten sütten haberimiz yok :

 11. cifci haywanci halinden memnun diye yaziyo. Wergiler hersene katlanarak cogaltiyolar et fiyatlarini geriye sariyolar Allah tan korkmazlar bide uretici durumdan memnun yaziyolar. Bu isi gecim icin yapiyoz ama sayenizde zarar etmek icin deil. Akp ye hic bi uretici oy wermez ,, ureticiyi perisan ettiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir