Et fiyatı besiciyi küstürmeden buzağı ile düşer

Banvit 21 bin, Koç’un Harranova Çiftliği ise 13 bin baş besi hayvanıyla Türkiye’nin iki büyük kırmızı et üreticisi konumundaydı. Birer gün arayla Banvit borsaya, Koç Grubu ise Dünya gazetesine açıkladı: Besicilikten çekiliyoruz.
Şirketler milyonlarca dolarlık besi yatırımını bir kenara bırakıp ithalatçı oluyor.
Ülkelerin, tarım ve hayvancılık konusunda korumacılık önlemleri almaya çalıştığı bir dönemde yerli üreticinin ithalatçı olmasını tartışmalıyız. Hükümetin canlı hayvan ithalatındaki temel hedefi neydi? Et fiyatlarını düşürmek. Peki bunda başarılı oldu mu?
Yerli üretim karkas etin kilosu 18 TL’den 15 TL’ye kadar düştü. İthal etin kilosu ise 10-12 TL’den satılıyor. Bu durumda cevabımız evet. Peki bu fiyat düşürme operasyonu üreticiyi küstürmeyecek şekilde yapılabilir miydi?
Maliyeti ne kadar?
İthalat öncesinde Türkiye’deki hayvan pazarlarında 60-70 kg’lık bir buzağı yaklaşık 1500 TL’ye satılıyordu. Şu andaki fiyatlar 1200 TL düzeyinde. Besicinin hedefi bu buzağıları alıp yaklaşık 10 ay sonunda 550 kg’a ulaştırıp satmak. Yani 10 ayda bu hayvanlara yaklaşık 500 kg aldırmaları gerekiyor. Bunun da bir maliyeti var. Bir hayvanın 1 kg alması için 10 kg, 500 kg alması içinse tam 5 ton mısır veya arpa yemesi gerekiyor. Arpa veya mısırın tonu 500 TL. Bu durumda bir hayvanın yem gideri 2500 TL’yi buluyor. Diğer suni yem, veteriner, ilaç, su, elektrik ve bakıcı giderleri yaklaşık 300 TL. Kısacası 10 ayda 550 kg’a ulaşan bir hayvanın toplam maliyeti 4000 TL’yi buluyor. Besici bu hayvanı karkas olarak kg’ı 16 TL’den satıyor. Net et ağırlığına göre eline ancak 500 TL geçiyor. (% 52’lik et hesabına göre.)
Oysa aynı ağırlıkta yani 550 kg’lık ithal bir hayvanın şu anda Türkiye’deki satış fiyatı karkas fiyatını 11 TL’den hesaplarsanız 3400 TL ediyor. Yani 10 ay besicilik yapan bir üreticinin maliyetinden yaklaşık 500 TL ucuza satılıyor. Siz besiciliğe devam eder misiniz?
Üretim için fırsat vardı
Besicinin en büyük gideri aslında hayvanın kendisi yani buzağı için ödediği 1200 TL. Hollanda ve pek çok Avrupa ülkesinde 60-70 kg’lık aynı buzağı en fazla 200 euro yani 400 TL’den satılıyor. Belli bir kilonun üzerinde hayvan ithaline izin verilmese ve buzağı ithalatı teşvik edilseydi bugün besicinin üretimi bırakmasına gerek kalmayacaktı. İthalat öncesi 1500 TL’ye kadar çıkan yerli buzağı fiyatları bolluk nedeniyle düşecekti. Besici üretime devam edecek et fiyatları da gerileyecekti.
Özetle, üretici haksız yere cezalandırdı. İşin maliyetini sadece para olarak görmeyin. Türkiye kırmızı ette dışa bağımlı hale geliyor. Deli dana gibi hastalıklar durumunda ithal edecek et bulamayıp fahiş fiyata yerli et yeme ihtimali de cabası…

Paylaş :

“Et fiyatı besiciyi küstürmeden buzağı ile düşer” hakkında 84 yorum

 1. hükümet işin kolayına kaçıyor. et pahalı mı?ucuz nerede var ithal et ! oh ne ala memleket. kendi çiftçisine hayvancısına bu kadar düşman bir başka hükümet daha görmedim ben yazıklar olsun !! madem ucuz malın ithalatı serbest o zaman yem de dışardan gelsin de bizde ucuza mal edelim eti ! bir çuval besi yemi 34-35 tl olmuş. bunlar 10-11 den hayvan kestirme peşinde. allah ıslah etsin ne diyeyim. bu ithalat serbestisinden yine hükümet yandaşları faydalanmıştır eminim. olan yine gariban köylüye olur !

 2. BU YAZIYI YAZAN , YAZMIS YAZMIS YAZMIS VEEEE “FAHIS FIYATA YERLI ET YEME IHTIMALI DE CABASI…” DIYEREK BITIRMIS KONUYU !!!!
  ADAMIN DERDINE BAK !!! ? ULAN GERI ZEKALI, BEYIN OZURLU; YUKARIDA TEK TEK MINICIK BEYNINLE DE OLSA YAZMISSIN ISTE YERLI ET FIYATLARININ NEDEN YUKSEK OLDUGUNU… YERLI URETICI NE YAPTIKI BUKADAR ONYARILI DUSUNUYORSUN.
  BEKLE GOR, BU YERLI URETIM BIR BITSIN DE O ZAMAN GORURSUN DISARIDAN BESILIK DANANIN KAC PARAYA GELDIGINI, BEKLEMENENE GEREK YOK , HEMEN SOYLEYIVEREYIM SANA : O ZAMAN GELDIGINDE SEN UCUZ DANA YERINE, UCUN BIRINI ELINE VERIRLER, OYNA OYNAYABILDIGIN KADAR. SEREFSIZ ADI HERIF.

  1. Boşuna hakaret etmişsin adama. O da zaten senin dediğini diyor :Eğer yerli besiciye böyle davranırsanız, et ithalatı yaparak ülkemizdeki hayvancılığı geriletirseniz, birgün dışarıda deli dana gibi bir hastalıktan dolayı et ve hayvan da ithal edemeyecek duruma geldiğinizde , ülkemizdeki besiciyi zaten öldürmüş olduğunuz için ve hayvan sayısı da çok azalmış olacağından çok yüksek fiyatlara et yemek zorunda kalırsınız , demeye getiriyor…
   Bence çok doğru bir teşhis… Bugün yapılmakya olan da bu.

  2. Bu yazıyı yazan kim ise biraz arastırma yapıp yazsın da insanları yanlıs bilgilendirmesin.Buzagılar tesvik edilseydi diye yezmıs.Sanırım bu konular da bilgisi yok.Yeni cıkan gümrük kanununa göre 80 KG gecmeyen buzagılarda gumruk vergisi 0.Bu yazıyı okuyan arkadaslara duyrulur.

  3. YINE BU ADAMIN SOYLEDIGINI BIR BAKALIM : TURKIYENIN KIRMIZI ETTE DISARIYA BAGIMLI OLUYOR VE BIR AKSILIK CIKTIGINDA ET BULAMADIGINDA ICERIDE COK FAHIS FIYATA ET YEME IHTIMALINI SOYLEYEREK KONUYU KAPATIYOR !!!!!
   BENIM ANLADIGIM BURDA : O KADAR DAGLAR KADAR SORUNLAR ONEMLI OLMUYOR, MILYONLARCA INSANIN ZARARI ONEMLI OLMUYOR AMA ITHAL ETIN BULUNAMAMASI DURUMUNDA YERLI ETI COK PAHALIYA YEME IHTIMALININ COK ONEMINDEN BAHSEDIYOR !!!! BURDAKI MILLETE VERILEN MESAJ ISE : AMAN AMAN SAKIN OLA ITHALDEN VAZGECILMEMELI GIBI BIR ANLAM CIKIYOR.
   ASLINDA VERILMESI GEREKEN MESAJ ; ET URETIMININ MALIYETLERINI BIRAN ONCE DUSURULMESI GEREKMEZMIYDI.

  4. VAZGECTIM BU YAZIYI DEGERLENDIRMEKTEN, OKU OKU OKU … GECENIN BU SAATINDE BIR ANLAM VEREMEDIM.
   OLANLAR OLUYOR VE EN KOTUSUDE MILLETIN YUKSEK FIYATTAN YERLI ET YEMESI OLUYOR !!!
   YAHU O KADAR URETICI BATIYOR, CIFTCI SEFALET ICINE GIRIYOR DA ONEMLI OLMUYORSA ; BU KADAR YOLSUZLUGA ,ADALETSIZLIGE , AHLAKSIZLIGA SES CIKARMAYAN , GOZ YUMAN MILLET TE BIRAZ PAHALI ET YESIN DE, BELKI O ZAMAN BEYINLERI BIRAZ CALISIRDA, DOGRULARI GORURDE HAKKIN YOLUNA GIRERLER…..

  5. şimdi tarım bakanı çıkmış konuşuyor;
   halkıma et yedireceğim yedirdiğin o eti evinde yiyormusun.. sorarım ben besiciyim ama valllahi evimde ne çocuklarıma yediririrm nede tavsiye ederim besiciler bilir. bu et değil demir vallahi kurşun gibi aynı ağırlıkta yerli et ile hacim mukayesesi yaptım olmaz böyle bir fark..

  6. Tarım bakanını görürseniz sorar mısınız:
   Avrupalı besici 100 kg suni yeme 40 TL öderken , Türk besicisi niye 40 TL ile ancak 50 kg yem alabiliyor ?

  7. SEVGELI EMEKCI BESICI KARDESLERIM TOPLANALIM, BIRLIK OLALIM, SESIMIZ DUYURALIM, BAKIN HERKES GREV YAPIYOR BIZ NIYE YAPMAYALIM, BOYLE GIDRESE YOK OLACAZ, BU ITLER BIZI INSAN YERINE KOYMUSYOR, EN LUKS RESTORANTLARDA BIZIM URETTIGIMIZ ETLERI YERKEN BU ELER NASIL URETILIYOR DIYE DUSNMEZLER
   ALLAHINI SEVEN SESIMI DUYSUN, BUNUN BIR CARESI OLMALI, KONTAGA GECELIM, BIR CARE BULALIM, COGUNUZUN BU ISTEN BASKA YAPABILCEGI ISIDE YOK, TARIM DERSEN OYLE BIRSEY YOK TURKIYEDE
   LUTFEN BU ITLERE TESLIM OLMAYALIM

  8. Arkadaslar ben bu ise girmeden onceLondura Turk konsolusluguyla itibata gectim, bana hic bekleme hemen parani turkiyeye yatir dediler, bende essek gibi inanip hemen ise koyuldum, ve Ruhsat icin basvuruda bulunduk, ve o an ne yaptigimi anladim ve turkiyenin degistini ama bu degisikligin dahada kotu olugunu anladim,Ruhsat almak icin rusvet istediler, ben bu tarim bakani denen cakalin demeclerini surkli takip ediyorum onceden cok hosuma gidiyordu hemen Bakanliga telefon acip durumu analattim, ve rusvet isteyen serefsizlerin gorevinden alanicani dusunuyordum, ama bu serefsiz bakanligin serfsiz yetkilis bana dediki BURASI TURKIYE ISLER BURDA BOYLE YURUR, ulan vatan haini, ulan dagdaki terorist senden daha serefli, ben ulkeme yatirim yapmak icin ruevetmi vermem gerekiyor,
   AHHHHH AHHHHHH keske ben allah belanizi versin deyip cekilseydim, mahkemeye verdim, it iti isirirmi, bende 20 yil once olmus insani mahkemye getirmemi isiyorlar, tabi essek degil bunlar, diyorlar ki sikit git urastirma bizi, gecim derdi
   SIMDI HAYVANLARI KESTIRSEM ORTALAMA 230KG ET CIKAR, ben bu hayvanai 2500 tl ye aldim, ortalama 1000 tl masraf ettim hayvan basi,
   Etti 3500 tl, 230 kg et simdi 2990tl para yapiyor, hayvan basi 510tl zarar,
   Yukardaki bir ahlaksiz demiski besiciler biraz az kar etsin, al sana kar ,nerene sokarsan sok it, ama o eti sana yedirmicem zararina, kesip kednim yerim, fakire fukaraya dagitirim senin gibi ac kopeklere yedirmem
   Arkadaslar kullandigim argo kelimeler icin ozur dilerim cok ama cok kizkinim, once kendime kizginim, ben bu cocuklarimin riskini nasil bu itlere teslim ederim, ve biliyorum cogunuzun budurm benden farkli degil

  9. Büyükbaş Hayvancılığında yanlışlar , doğrular ve öneriler :
   Yanlışlar :
   1)Süt hayvancılığı artık teşvik edilmemeli:
   Yıllardır Ziraat Bankası kredileriyle sadece süt hayvancılığı desteklendi. Besi için verilen kredi faizleri hep yüksek tutuldu , Türkiye’nin süt açığı bulunmazken hatta süt üretim fazlası varken yetiştiricilerin süte girmesi teşvik edildi.
   Süt arzının yüksek , tüketiminin ise düşük olduğu bir ülkede süt fiyatları dalgalanmalara gebedir. Süt fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket , ki bunu 2008’de yaşadık, anında damızlık hayvanların kesime gitmesine neden olmuştur ve olacaktır. Satılan süt için alınan paranın yem fiyatını karşılamadığı her durumda bu kaçınılmaz olacaktır. Kesime gönderilen damızlıklar nedeniyle 2-3 yıl sonrası buzağı sıkıntısı ortaya çıkmakta ve denge bozulduğundan buzağı fiyatlarında aşırı artışlar yaşanmaktadır. Bunu da 2009 yılından bugüne kadar yaşıyoruz.
   Türkiye’de süt üretimi yeterlidir. Süt üretimi artık teşvik edilmemelidir. Süt üretimi kotalara bağlanmalıdır. Miktar artmayınca süt fiyatları da sabitleneceğinden , dalgalanmalar önlenecek , yetiştirici de damızlığını elinde tutacaktır.
   2)Besicilikte Angus gibi et ırklarına ağırlık verilmeli , teşvikler et besiciliğine kaydırılmalıdır :
   ABD’de büyükbaş besi hayvanları popülasyonunda Angus ırkı tüm hayvan varlığının yaklaşık %50’sine yaklaşmıştır.
   Nedenlerini açıklamaya çalışacağım :
   – Angus dişisi erken yaşta ergenliğe ulaşır ve 12-13 aylıkken bile tohumlanabilir.
   – Angus doğumdan sonra sağılmaz. 8-10 litre sütü vardır ve bu süt 7-9 ay boyunca yavrusu tarafından emilir.
   – Angus suni yem istemez. Varsa meranız orada otlatırsınız , yoksa mısır ve ot silajı , yonca , fiğ , saman gibi kaba yemlerle beslersiniz ve Holstayndan daha yüksek günlük et verimi alırsınız. Holstayn bir besi danasında günlük 7-10 TL masrafla ulaşacağınız günlük kg artışına Angusda 2-4 TL masrafla ulaşırsınız. Avrupalı yetiştiricinin 100 kg suni yem için 40 TL , bizim yetiştiricinin ise aynı miktar için 80 TL ödediğini –bunun da Türkiye’de hiç dile getirilmediğini- düşünürsek , suni yem giderini sıfırlayacak veya asgariye indirecek bir besi türüne mutlaka geçiş yapmamız gerekiyor.
   Ziraat Bankası üzerinden süt inekçiliğine verilen sübvansiyonlu krediler durdurulmalı , bunlar bu tür et ırkları besiciliğine kaydırılmalıdır.
   3) Dondurulmuş et ithalatı hemen durdurulmalı , sadece et ırkı buzağı ithalatı serbest bırakılmalı ve teşvik edilmelidir:
   Bugün dünyanın en büyük et üreticisi ve ihracatçısı Brezilya’dır (ihracatı yıllık 10 Milyar doların üzerinde) ve sekiz yıl içinde dünya et ihracat pazarının üçte ikisini kontrol edeceği varsayılmaktadır. En büyük müşterileri de Rusya , İran , BAE gibi petrol ve gaz ihracatçısı ülkelerdir. Bizim de gaz ve petrol ihracatından elde ettiğimiz döviz fazlamız varsa yerli et üretimi bitirip Brezilya gibi ülkelerden ithalata devam etmekte bir sakınca görmüyorum !!! Ancak Avrupa Birliği bile kendi üreticisini korumak için Brezilya gibi ülkelerden et ithalatına %180 gümrük vergisi uygulamaktadır.
   Et ithalatına HEMEN bir son verilmelidir. Buna karşılık HEMEN devletin bir kurumu üzerinden , üreticinin 1000-1500 TL nihai maliyetle 6-8 aylık dişi veya erkek ithal et ırkı buzağı temini için, formaliteler asgariye indirilerek, imkanlar yaratılmalıdır. Teşvikler ve krediler bu yöne kaydırılmalıdır. Et fiyatlarının son aylarda çok yükselmesinin nedenlerinden biri de buzağı fiyatlarındaki aşırı artışdır. Buzağıların sadece et ırkından olması çok önemlidir. Amacın et ırkı büyükbaş hayvan popülasyonunu artırmak olduğu unutulmamalıdır.
   4) Yem fiyatlarının Avrupa seviyesine düşürülmesi için çalışılmalıdır :
   Tüketiciyi koruyoruz diye uzun vadede etini tümüyle dışarıdan temin eden bir ülke konumuna düşmemek için yerli üretici küstürülmemelidir. Ülkemizin içinde bulunduğu iklim kuşağı nedeniyle topraklarımızın büyük bölümü yeterli yağış alamıyor ve yem bitkileri üretimindeki verim düşüyor. Bunu dengelemek için yapılması gereken sulamalar nedeniyle maliyetler yükseliyor. Tarlanın sürüm ve hazırlanmasında , bitkinin biçim ve toparlanmasında kullanılan traktörün ihtiyaç duyduğu mazot için dünyanın en yüksek fiyat ödeniyor. Verilen destekler su parasını bile karşılamıyor. Diğer taraftan devlet suni yem üretimi için gerekli bazı materyellere gümrük vergisi uyguladığından besicimiz suni yem için Avrupalı bir besicinin ödediğinin iki katını ödemek zorunda kalıyor. Öncelikle iklimden kaynaklanan dezavantajın dengelenebilmesi için yem fiyatlarının düşürülmesi gerekmektedir. Devlet bir sübvansiyon verecekse buraya vermelidir. Yerli besicilik desteklenmek zorundadır. Çiftçi/besici mazotunu mu yarı fiyatına verir, dönüm başına yem bitkisi için desteği mi artırır , yem sanayinin ucuz yem üretebilmek için ihtiyaç duyduğu yem hammaddelerinin ithalinde mi gümrük vergilerini sıfırlar , kesilen hayvanlarda kg başına hayvan sahibine ilave ödeme mi yapar ya da üreticinin satın aldığı yeme de bir şekilde destek mi verir , bunları sektör temsilcileriyle görüşüp karara bağlar ve acilen uygulamaya koyar.
   Sonuç:
   Besiciye 2009 yılına kadar bir kg karkas için ödenen 8-9 TL’lik et fiyatı düşüktü. İki üç ay öncesi yaşanan 18-20 TL’lik karkas fiyatı da aşırı yüksekti. Ancak artık doğruları uygulamaya başlarsak karkas et fiyatları orta ve uzun vadede 12-14 TL gibi bir düzeye oturtulabilir ve bu desteklerle üretici zarar etmez. Karkas et fiyatı Türkiye’de yukarıda saydığım nedenlerden dolayı hiçbir zaman Avrupa’daki gibi 7,5 -8 TL/Kg olmayacaktır ama doğrular yapılırsa ve –bu da çok önemli- besiciden çıktıktan sonra tüketiciye ulaşıncaya kadar spekülasyonun önüne geçilebilirse et nispeten uygun fiyata tüketilebilir bir besin maddesi olma niteliğini kazanacaktır. Bunun yolu da et ırkı hayvan sayımızı artırmaktan ve yerli üreticinin desteklenmesinden, en azından ona rekabetçi koşulların sağlanmasından geçmektedir.

  10. ulen şerefziz bakan 3 ay önce yem fıyatı 23 tl ydı şu an 35 tl cıvarı ulan mıkrop nıye vatandaşa açıklama yapmıyorsun bu işin malıyeti bu şekil dıye tutturdunuz kıredi kıredı anasını sıktınız şimdi kıredi alanlarında mademkı bu fityatları düşüreceksin önce işin maliyetinden başlarsın düşürmeye memleketin süt ihtiyacında sıkıntı yok zaten bunu biliyorsun eee sıkıntı et yetersizliği aslında ondada sıkıntı yoktu fıyatlar yukselınse herkes kendını biraz kasmaya başladı siz bunun acıklamasın yaptınız hep ülkede yeterli hayvanımız var dıye eee sonra ne yaptınız mançolu şovelya gibi kılıcını zı çektiniz eeeecektınız ne oldu anamızı sıktınız çekmeseydınız ne olurdu vatandaş kendınımı kastı kastı ne kadar kasardı en fazla iki ay sonra mecburen malını kestırecektı çunku zamanı gel miş fazla bakmanın hiç bir anlamı olmaz hayvan zaten belirli bir zamandan sonra geriye gelir ama bunu senın kaz kafan bımez bılsede işine öle gelir ee sonra ne olucaktı piyasa kendiliğinden den yerine oturacaktı sonuçta ne olurdu senin yandaşlarının cebi para görmezdi sende payını alamazdın dimi bakan def ol artık ordan

  11. NEDEN CANLI HAYVAN İTHALATI YAPAN FİRMALAR ORTA VE KÜÇÜK ÇAPTA BESİCİLİK YAPANLARA BUZAĞI İTHALATI İLE İLGİLİ YARDIMCI OLMUYOR? 80KG ALTINDA BUZAĞI ALIMI GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI. KISA BİR SÜRE SONRA BANVİT,KOÇ VE SARAY FİRMALARI YERLİ BESİYİ DURDURDUK DEDİLER. AN İTİBARİ İLE HİÇBİR İTHALATÇI FİRMANIN BUZAĞI TEDARİĞİ İLE İLGİLİ YERLİ BESİCİYE YÖNELİK NE BİR GAZETE NE DE İNTERNETTE İLANINI GÖRMÜŞ DEĞİLİM. BU İŞLE ENDÜSTRİYEL OLARAK İLGİLENEN AZ ÖNCE BAHSETTİĞİM FİRMALAR BAŞTA OLMAK ÜZERE AVRUPA’DAN MİNİMUM 150-200 BİN BUZAĞIYI AHIRLARINA KOYACAKLAR KISA SÜRE İÇERİSİNDE. ALIŞ FİYATLARI DA HERŞEY DAHİL BUZAĞI BAŞI MAXİMUM 650 LİRA OLACAK. 1,5 YIL SONRA EVLERİNİ İPOTEK ETTİRİP KREDİ ALAN KÜÇÜK VE ORTA ÇAPLI BESİCİ SAPIR SAPIR DÖKÜLÜP PİYASADAN ÇEKİLDİKTEN SONRA BÜYÜK BESİCİLER 650’DEN ALDIKLARINI 5,000 CİVARINDA BİR RAKAMA ELDEN ÇIKARMIŞ OLACAKLAR YA DA FABRİKALARINDA İŞLEYECEKLER. O GÜN GELDİĞİNDE SIFIR FAİZLİ İLK 2 YIL ÖDEMESİZ TOPLAM 7 YILDA GERİ ÖDENEN KREDİLERİN NEDEN VERİLDİĞİNİ ANLAYACAK HALKIMIZ. YİNE BÜYÜKLER SERMAYELERİNİ KATLAYACAK, BUNA ALET OLAN BÜROKRATLAR,SİYASİLER ÖDÜLLERİNİ ALACAK VE HER ZAMANKİ GİBİ KÜÇÜKLER ALDIKLARI KREDİYİ ÖDEYEBİLMEK İÇİN 7 YIL BOYUNCA BOĞAZ TOKLUĞUNA ÇABALAYACAKLAR.

  12. ARKADAŞLAR BEN BURADA YAZMAKTAN UTANIYORUM NEDEN DERSENİZ BAZI GERÇEKLERE YAZIYORUM VE YAZIM HEMEN BİLOKE EDİLİYO YAZIK NERELERE KADAR GİRDİLER BİR GÜN BUNLARIN HESABI SORULUR BU ÜLKEDE YAŞAMAKTAN UTANIYORUM TÜRKÜM DEMEK SUÇSA BİN DEFA TÜRKÜM DİYORUM YİNE SİLİN EMPERYALİS UŞAKLARI YAZIK SİZLERE

  13. slm hükümetimiz sag olsun gariban köylüyü iyi ezmeyi biliyor köylü saf saf halen daha bu hükümetin pesinde kosuyor

  14. Bakın kardeşlerim ürettiğimiz para etmiyor beslediğimiz elimizde kaldı ithal etle servetini servet katan bakanlar bizleri hiçe saymaktalar bu düzene kimler kuruyor bu ülkeyi yönetenler deyilmi bir zamanlar kuş giribi deyip milletin tavuğunu gazını ördeğini ihma ettiler bazıları servetine servet katmadılarmı yine aynı oyun oynanmakta bunu mutlaka anlayın

  15. AMA YİNE O YÖNETENLERİN DOĞRU OLDUĞUNU SANIYORLAR BU ÜLKE SATIŞA ÇIKTI KARIŞ KARIŞ PAZARDA ŞİMDİ BİZ TARIMLA UĞRAŞANLAR HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLARA BİTİRİYORLAR TARIM ÇÖKTÜ İYİYE GİDİYORUZ HAYVANCILIĞA KALKINDIRACAĞIZ DEDİLER AMA VUR TOPUZ ETTİLER YAZIK UYAN HEY HALKIM BİR ŞANSINDAHA VAR SİZ BİLİYORSUNUZ BEN BİR KÖYLÜYÜM PARTİ BİLMEM AMA TEK BİLDİĞİM PARTİ EKMEK PARTİSİ AMA ELİMDEN OEKMEĞİME ALAN PARTİ HALKI SEFALETE UĞRATAN BU BAŞTAKİ UYANIKLAR DEYİLMİ

  16. vallaa kafalarını koparsalar halen bunalrı desdeklemeye devam edecekler ulke bıtı sımdı emekcı garıban koyluyu batırmak amac bu bızım mıllet lafdan analmaz takı ıyıce batan kadar.

  17. artık saat gecenin yarısı onlara sabah oluyor bizim güneş battı batıyor nasıl osmanlıya bitirdilerse şimdide bu bir avuç ülkeme oyunlarla hoş görünerek amerikaya avrupaya peşgeç çekiliyo hala millet bu doğru yapıyor diyerek kendini ateşe sürüklüyor

  18. SÜT YILLARDIR AYNI YERİNDE YEM BAŞINA ALDI GİDİYOR DUR DİYEN YOK 57Cİ HÜKÜMETTE MAJOTA 100DE 3 ZAM OLDUYDU HALK AYAKLANMIŞTI O HALK ŞİMDİ NERDE 100 DE 300 ZE VARAN ZAMLAR OLDU NERDESİNİZ GÜBRE 50 TL OLDU NERDESİNİZ BİZİM ÜRETTİĞİMİZE DUR DİYORLAR AMA KENDİLERİNİN ÜRETTİĞİNİ KİMSE BİR ŞEY DEMİYO BU ÜLKEDE ÇİFTE SITANDART UYGULANIYOR VATAN SEVERLER BALŞINI KALDIRANLAR İÇERİYE TIKILIYO YA BUNLARI DESTEK OLACAKSIN YA BU ÜLKEDE YERİN YOK YAZIK EVET HAYIRLA TERÖRİSTLERE BIRAKTIULAR ŞİMDİ YAKALAYIN DİYORLAR NİYE BIRAKTINIZ SÖYLEYİN BUNU HALA HALK BİZİN SUÇUMUZ NE DİYOR 102 Cİ MADDE SİZLERİN SAYESİNDE ÇIKTI BU ÜLKEYE BÖLMEYE ÇALIŞAN PKK LISI HİZBULLAHI BIRAKILDI NİYE VATAN SEVERLER BIRAKILMIYO SORARIM SİZLERE

  19. ahmaklar ordusu yine vazifede

   Ahmaklar surusu basrolde yine,vurun len vurun.sizlere iyilik eden degil sizlere chp iktidari veya solcu iktidar lazim ki sente,ekmege ,benzine ,mazota muhtac olasiniz,nankorsunuz,.gecmisi unutmusa benziyorsunuz.dedenize ebenize babaniza sorarsaniz su an nimetler icnde yuzdugunuzu anlar ve belki varsa insafa gelirsiniz,insafsizlar

  20. ahmaklar ordusu yine vazifede

   burhan dogan`a;vatan severler mi?onlarda kim?:galiba musluman turk milletini namazkilarkan topluca oldurecek olan katil cakallar surusumu…..hizbullah sanki bu katillerin baska bir kolu degilmi ,taaa onlara usaklik eden baska bir katil surusu….
   Kafaniza bu iktidar kadar tas dussun duyec egim ama olmaz.sizde turk ve muslumansiniz.
   size chp lazim ki aclik sefalet yokluk nasil olurmus gerurdunuz.

  21. Yazık bizler sizler gibi uslubu bozuk deyiliz ben o baştaki bizi yönetenne 2 defa oy attım ben parti bilmem ben ekmek partisine üyeyim sen zengin çocuğu olduğun belli sen alın teriyle çalışıp ekmeğine kazananlardan deyilsin benim elimde 10 larca yarık var sen sabah erken saatler kalkıpta hayvan baktınmı o kırağının altında yazık senin gi,bi düşünen zengin uşaklarına bu hükümet zengine kayıran çifte sıtandart oynayan deyilmi ben ete 9 tl ye kestirirken yem 12 tlydi ama şimdi ete 12 ye kestirdim ama yem 35 tl bunun burasındaki farkı sen bul sen marketler zincirisindir seyahat acantasısındır ete sizlerin eline geçinceyine halkımı 25 30 za yedirirsiniz yazık bunları yarın mahşerde nasıl cevabını verirsiniz 10 yıl önce arpa 5 tlydi gübre 7 tl ama şimdi biliyormusun kaç tl olduğunu 50 tl farkını görüyormusun cahilim yazık bu zihniyetle yönetiliyoruz bizim allahımız var sizin paranız hangimiz kazanır bakalım yazıkı senin gibi düşünenlere yıllar önce osmanlıyı sizin gibi düşünceye sahip olanlar parçalamadımı işte bu bir avuç toprağıda senin gibi düşünenler parçalayacak ama musade etmeyeceğiz

  22. bizim gibiler cami yakmaz insan öldürmez ama sen gibiler allah emrediyor diye camide yakarsınız canlı bombada olursunuz çünkü sizin beyniniz yıkanmış ne desek boş allah size hidayete erdirsin

  23. Haksızlığa karşı çıkınca ahmaklar ordusu oluyor öylem?
   chp korkusuyla iktidar ol .milletin anasını ağlat sonrada al ananı git de.
   Ama bu millet kendine kazık atanları tarihin çöplüğüne göndermesini bilir.
   Ey milleti ahmaklar ordusu diye aşağılayan ahmak sende gidersin iflas ederek bir gün ey ahmak başı

  24. o al ananada git diyen zihniyetin uşakları yarın halk bunlardan hesap soracak o zaman kim verecek bunun sorusunu bakalım ben burda siyaset yapmaya deyil hakkımı sormaya gelmiştim ama burdada güç gösterisindesiniz kim hakkını ararsa haksız konumunu düşürüyorsunuz ama tekte kalsam hakım da varsa halkım için cumhuryet için bu düşünceye sahiplere teslim olmayacağız tek kalsam bile cumhuryete yıkmaya gücünüz yetmeyecek

  25. ahmaklar ordusu denılen sahsıyet memleketı saatılar sımdı ele gecırmedıklerı bır yargı kaldı onuda el gecırecekler gecırdıler bu bır burda bız ne chpnın nede akpnın nede baska bıseyın derdındeyız bız alınterımızle kazanmaya calısdıgımız ekmemıgzın derdındeyız.yasarsak goruruz 5 yıla neler oluyor.sızın bu kadar sutten cıkmıs akp neler yapıyor 5 yıl sonra bugun mılletın aykalndıgı mısırı rusyayı mumlla ara duruma gelmesek bısey bılmıyorum.bugunmemleketın baska sorunu kalmadı baskanlık sıstemını cıkardılar?neden ama dogru alısmısınız sız sımdıden basda basbakanımız olmak uzere kım bıraz hakını aramaya sesını cıkartmaya kalksa tepesıne vurmaya

  26. akp bu secımlerıde kazanacak malesef ama ıyı oldugu ıcın degıl malesef su anda muhalefet olmadıgı ıcın neyse bu memlekete en ucuz sey sıysettır ben ne akpye nede baskasına bakarım benım ekmegımı emegımın karsılıgını kım verıyorsa ona bakarım.yahu benım anlayamdıgım sey bu yonetıme kım gelırse gelsın sankı yapmıs oldukları hızmetlerı babalarının bagından bagıslamıs gıbı algılıyolar arkadasım oraya gelen hızmet yapmaya gelıyor.yapılan ıyı seylerı taktırde ederız haksılıgada sesımızı cıkartırız pekı bu kadar adamaı ınsanı ıflas edırmeye ne hakkı var sayın ahmaklar ordusu denılen sahsıyet.mılletın ekmegıyle oynamay ne hakkı var avrupanın dayatmalrını yapacam dıye

  27. ama nasıl olsa bu mılet uyanan kadar bırılerı cokdan zengın olur.demı ahmaklar ordusu denılen sahsıyet cık onc meslegını sole burda mılletın anası aglıyor cıkdın sıyset yapısun.sen elındekı malı 15 mal et emegın zahmetın harıc 12 tlye satttta goreyım gununu ama ısde bılıp bılmeden cıkıyonuz konusyonuz gercı bızım tarım bakanı neyın ne oldugunun farkında degılkı sız farkında olasınız.

  28. Arkadaşlar gururla okudum yazılarınızı . Ve tüylerim ürperdi demekki benim gibi alın teriyle çalışıpta emeğini alamayan kardeşlerim var şükür . Bende sizler gibi düşünüyorum bizler bir mısır bir lübnan olmayalım bu ahmaklar diyon türklüğünden şüphe duyduğum şahıs daha alın terine bilmeyen sadece akp için ayarlanmış bir bomba sandediyorum evet hayırdan önce tarım bakanı ithal et yok demişti nasıl milleti tuzağa düşürdüler doğuda boykot var dediler nasıl ganyana getirdiler deyilmi ama bu vatan bizim bizlerin yine alın terimizle çalışanlarda olalım allah yardfımcımız olsun slm lar

  29. » İthal Hayvanlarda Hastalık Endişesi Ekleme Tarihi : 05.02.2011
   Erdal İlgü, Adapazarı’na Yurt Dışından Gelen Hayvanlarda Mavi Dil Hastalığı Tespit Edildiğini, Doku ve Organlarda İnceleme Yapılmakta Olduğunu Öğrendiklerini Belirtti
   Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdal İlgü, Adapazarı’na yurt dışından gelen hayvanlarda mavi dil hastalığı tespit edildiğini, doku ve organlarda inceleme yapılmakta olduğunu öğrendiklerini belirtti.
   İlgü, yaptığı yazılı açıklamada, Bulgaristan’daki şap hastalığı ile ilgili önlem olarak Trakya’da uygulanan 3 haftalık karantina süresinin bitmesiyle yurt dışından ithal hayvanların gelmeye devam edeceğini hatırlattı.
   Yurt dışından gelen hayvanların daha o ülkede sağlık kontrollerinin yapıldığını ifade eden İlgü, açıklamasına şöyle devam etti:
   ‘Fakat geçen hafta öğrendiğim kadarıyla Adapazarı’na yurt dışından gelen hayvanlarda Mavi Dil hastalığı tespit edilmiş. Şu anda doku ve organlarda inceleme yapılmakta olduğunu öğrenmekteyiz. Bunun ne kadar ciddi bir sorun olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Ülkemizin üreticisini destekleyeceğiz, hayvancılığı geliştireceğiz derken çok ciddi bir belayı başımıza sarmaktayız. Bu gelen hayvanların belli bir süre karantinada beklemesi gerekiyor.
   Ola ki muayenede semptomlar yoksa bile inkubasyon süresini karantinada da geçirsin ki hasta hayvanları ithal etmeyelim. Sonra laboratuvar testleri olması gerekiyor. Ama nasıl oluyor da bunları atlatıp bu hayvanlar ülkeye girebiliyor? İşte burada ciddi soru işaretleri var.’
   -SÜT FİYATLARI- Erdal İlgü, şu anda 0,735 kuruş olan süt fiyatlarının 0,6550 kuruşa düştüğü yönündeki söylentilerin çıkmasının kendilerini korkuttuğunu bildirdi.
   Buna rağmen süt tozu ithalatının devam ettiğini ileri süren İlgü, şunları kaydetti:
   ‘Büyük firmalar süt alımından çekilmektedirler. Süt tozu ithali devam eder, süt fiyatı 0,735 kuruşun altına düşerse 2007-2008-2009 yıllarındaki gibi damızlık hayvanlar kendilerini mezbahalarda bulacaklardır. (Bu dönemde toplam hayvan sayımız 11 milyondu. Bunun 4 milyonu damızlık dişi iken 2 milyonu kesilmiştir.) Hem damızlık hayvan sayımız düştü diye yurt dışından damızlık hayvan ithal ediyoruz hem de ondan para kazanacağımız ürünü olan sütün fiyatını düşürmeye çalışıyoruz.’
   05.02.2011
   Kategori : 1-Hayvancılık

  30. evet arkadaslar gecmısde ben demısdım daha bu gelen hayvanlar sadece fıyat yonunden degıl dah olan hayvanımızada ne tur hasdalıklar getırecekler dıye cunku burda yurt icicnde kactane besı hayvanını oldugunu bılmeyen veya at etıyle dana etını ayırd edemıyen basımızdakı sahsıyetler dah basımıza neler acacaklar gorecez daha cıkmıs bırılerı bıze aptallar ordusu dıyor yarın colugun cocugun kanser olursa bunalr yuzunden olacagıda ıkı ıkı dah dort gorurum bız ahmagız ya

  31. sen yurd dısısna 4 veterıner gonderecen bınlerce bas hayvanı kontrol edecek akıl ısımı sap yeneden hortladı nerden cıkdı neden basında bır haber yok adamlar okadar ıyı orgutlendıkı medayda ellerınde sıkıysa bırı sesını cıkartsın sadece bızım emegımızle ekmızle oynamınmıyor mılletın saglıgıylada oyananıyor ama anladıklarında mıllet cok gec olacak

  32. evet hemde çok geç olacak geri dönüşü olmayan bir yolda ilerliyorlar bu saattan sonra da kurtuluşumuz olduğunu sanmıyorum her şey kodaman ların biz alın terimize bile alamıyoruz

  33. ….evet bir tek yargi kalmisti chp li miltanlarinin elinde,galiba son tuttuklari dalda kiriliyor taaaaa kokunden.yillarda ergenokon ve yarginin arkasinda isini yuruttu,bu yuce turk milletini ahmak,kendini yonetemez,koylu,saf,kendisini yonetecekleri secemez.zavalli bir insan toplulugu olarak gordunuzzzz.Sizinki eskiden gelme aliskalik milletin iradesini elinden almak.Turkiyenin sahibi birtek Tuklerdir.sizin gibi chp militanlari az bir zumreyle cogunluga hukmetme devriniz miadini doldurdu.Kendinize baska bir kobay ulke secin ve orayi yonetmeyi deneyin……..

  34. arkadaş ya bu tarım bakanı denen mahluk nerede yem fiyatları aldı başını gidiyo dur diyen yok arkadaş ben hatayda besicilik yapıyorum geçen ay 14 tl olan kepek 16 süt yemi 35 36 tl resmen üretici bitirme bunların derdi

  35. tarım ve hayvacılıkla uğraşan arkadaşlarım bu tarım polikasıyla bizler batacağız hükümetin bu tarım politikası böyle devam ettiği sürece bizler ilerleyeceğiz nereye biliyormusunuz kara toprağın altına ilerleyeceğiz baımızda bizi yöneten politikacılar dört zengin firmanın eline düşmüş vatandaş umurlarında değil bizim aptallar olmasa uyanıklar nasıl saraylarda yaşayacaklar biz bu kafayla bok atmaya devam ederiz

  36. ahmaklar ordusu denılen vatandas burdakı mıllet ekmegının colugunun cocugun rızkının pesınde derdınde geberene kadar akp oy vermekde ozgursun cıkıpda burda mılletın canı burnunda ne akp nede chp sen once cık yaptıgın ısı sole bır meslegın nedır hayatında hayvan besledınmı emek verdınmı hayvanın altını temızledınmıde cıkmıs konusyon burda dogru sanırım sende bu ıtallle cebı dolan yandaslardansın bız ekmegımızın derındeyız sen cıkdın mıllete ahkam kesıyosun ben senınle sabah kadar sıysetee tartısırım bura yerı degıl dedıgım gıbı bu ulkede en ucuz olan sey sıyseetır herkes yapar sen cık once meslegını sole ney derdın bız ekmegımızın emegımızın derdındeyız akpnın adeletı buysa 12tl almadıkları benım 15 tl ye malıyetı olan emegı ıscılıgımı koymuyorumkı markkkettee vatandasa ucuz et yedırecem altında 25 tlye satılıyorsa buysa senın akpnın adeletı ben ısdemıyom ama tabı senınde ısıne gelıyor ha bıde 12 tlaldıkları yerlı mal kesımde ucuz markettee kasabda 30 35 tlye kadar cıkıyor sen kıme ne hıkaya anlatıyon benım karnımı ne chp nede senın akp doyurmuyor bız emegımızın derdındeyız ısdersende daha fazla vatan mıllet sakarya edebıyatı yapma

  37. kobay ulkeyı gorecen senın telokumun ısraııleerın elınde havada ucan ucakların abdenın bır tusu elının altında daha cıkdın sen kobay ulkeden bahs edıyosun dogru bu ıtal neden acıldı avrupa bırlıgının dayatmalrıydı delı danayı bahane edıyolardı sımdı koseye sıkısdılar yılda 19bın ton karkas etın yolu acıldı sınırsız olarak bılıp bılmeden bıze burda ucuz sıyeset yapma namaz nıyaz dıye mılletın tuyu bıtmıs yetımın emekcının helelınden para kazanmaya calısan bızım ocagımıza ıncır agcı dıkdıler dah cıkmıssın adelleten cartan curtan bahs edyon gel bır hafda sabahın 6 kalkda bu ayzı bır ye sen anlan o ahıra bır gır o saaateeee

  38. senın burda cart curt eetıgın mılletın hepsıde ayrıca koylu ısdersen mılletın sınırlerını dah fazla cıkartma once cık meslegını ısını sole delıkanlı gıbı

  39. be kendine bilmez ahmaklar ordusu lakablı burda biz kendi ekmeğimizin derdine düşmüşüz senin gibi cumhuryeti bölme çabası içinde olan deyiliz senin gibi ahmak türk olamaz çünkü senin gibilerin düşüncesi belli ama yarın o türkiye cumhuryeti diye arayacaksın ama malesef adın üzere ahmak bir insan olarak kalacaksın senin savunduğun cumhuryet düşmanları seni savunamayacakları günler yakındır her şey çok geç olmuş olacak bizerde demokrasi vardı ama sizlerde demokrasi var tek yönlü sen zihniyetli insanlar bunu anlayamaz sen türk olamazsın amacın belli yazık vatan olmayınca ben olmam sen zaten yoksun

  40. SLM zafer kardeşim bu beyni yıkanmışlara ne desek boş demi bumlar bu ülkede olup bitenden haberi olmayan amerikan uşakları ama yarın çok geç olacak bunun farkında deyiller ağlayacaklarına burda bir site açmış ekmeğinin derdinde olan gariban alın teriyla geçinmeye çalışan insanlara utanmadan yorum yapan ahmaklar ordusu adlı şahıs yazık

  41. Bence et fiyatları halen çok pahalı vatandaş nasıl et alıp yiyecek 20 liraya kıyma 21 liraya kuşbaşı olurmu birazda vatandaşı düşünün

  42. arkasaş doğru diyon biz 11 tl ye kastiriyoz size niye 15 tl ye vermiyorlar niye eti düşürüyorlarda yemi 36 37 satıyorlar gübre başına aldı gidiyor burda üreten ve tüketene çifte sıtandart uygulanıyo yine marketler arayerdakiler kazanıyor vatan daşı düşünen yok haklısın

  43. şu an mazot 3400 gübre 50 100 arası denişiyor nasıl ekersen ek resmen bizleri yok olun diyor bu hükümet bizim burda atasancak var tayibin kayınları israyilliler amerikalılar ortak 6 7 bin hayvanları var onların südü 1300 bizim süt 710 farkı görüyomusunuz onlar her türlü destekle ektiklerine biçtiklerine sıfıra getiriyorlar ama biz malesef sıfır var elde sıfır FAKİR YAPTIRAMAZ GECE KONDUYU ZENGİN APARTMANLARI DİKTİRMİŞ GİDER KIZ ANAYI OĞLAN BABAYI MİLLET BİR BİRİNİ YUTTURMUŞ GİDER deyilmi arkadaşlar olan yine bizlere oluyo

  44. etın fıyatı dusse ıcım yanmayacak bana 10.8 teklıf eden kasab gozumun onunde kıymayı 20 kusbasını 25 tlye satıyoır bıde ha yerlı olunca hanı yerlıyı bızden 17 18 alıyor kesıyolar ya ozaman daha pahalı yahu ben bunların adeletı bukadar ama bızım mıllet uyanmaz arkadas kendı koylum bu meslegın ıcınde olan adam ıflasın esıgınde dah cıkmıs bunların polıtıkasını savunuyor arkadas bunalrı dogru ıs yaptıda savunmadıkmı bır tarım baknımız var ezberlemıs 5 6 sayıyı su kadar desdek verdım verdımde ne oldu ben 5 ay oncesınden yazdım soledım yarın oburgun sut fıyatlarıda dusecek hanı bunalr desdek verdıler ya kredı verdıler ya sozde besıcı ıflas edecek malıanı zararına kesdıren mal alamıyacak veya bu sartlarda kım mal alır besler zararına yarın buzasını satamayn vatandas gorecek anyayı konyayı ama cok gec olacak sonra ıtale devam bızde ıssızler ordusuna katılırz.yahu bukadar bu ısın uzamnı yanlıs bır tarım bakanımız var o dogru her ne hıkmetse

  45. burhan agbı cıkmıslar bıde sutun desdegını 6kurusa cıkartmıslar amam ne marıfet burda herkesın 10 20 ınegı var bıldıgınız koy kendı koyumun toplamı gunluk 1500ıle 200lıtre sutu var yemınle aldıkları fıyat 50kurus 6kurusda desdekleme verseler 560kurus yapar hadı cık 730 falanda bırazdah orgutlu ısletmeler sutun cogalma zamanı sımdı fırmalarda nazlanacak o 730 kurusda dahada dusecek bole kalkındıracaklar hayvancılıgı bunlar sen krdı degıl bana getırpte cıftlık kursanda ben uretım yapıp para kazanmalıyımkı bu ıse devam edeyım.Girdın yuksek uretıgımız malıyetını bırak ıcerde oldugumuz surece bu ulkede degıl faızsız kredı bedav para verıpde haycılıkda yaptırsan herkes batmaya mahkum resmen benım uretıcım olsun dıyorlar ha bunuda acıkca dıyedıklerınden ısde bız su kadar desdek verdık.yanı dolaylı olarak sızı borclandırdık.elınızdekınıde alıp tam oldurucez dıyolar.

  46. kardeşim ne desek boş bunlar sadece türk milletini nasıl yok ederiz planlarında vede başardılar benin 30 kadar hayvanım var şu an kuruş kazanmıyorum yem kaç para süt kaç para adam yinede bu politidan mamnunum diyor kafayı yiyeceğim arkadaş evet hayırdan önce diyorlardı ithal et kesinlikle olmaycak milleti ganyana getirdiler eveti aldılar istedikleri yasaya çıkarıp ithalde ettiler herşeye kökten temizlik ediyorlar açıklanacak çok şey var ama yazmaya korkuyorum bunlar heryerden giriyorlar yürüyelim diyorum kimse cesaret edmiyor ama önümüzdeki günler böyle bir teklif yapppppparsam hepinizi haberdar edceğim allah mısır gibi tunus gibi olmamıza gösermesin adam derdine anlatmak istiyor haydi hapse bu nasıl iktidar bu nasıl hükümet bu nasıl zihniyet millet hala şak şak ediyo ama yarın çok geç olacak bizlerde onların kurbanı olacağız

  47. bunu bır anlsalar burhan agbı yahu dun aadama ıflasın esıgınde hallla bu polıtıkayaı savunuyor ya omna yanıyorum sesını cıkartan oldumu nasılsa tepesıne vuryolarda bızım mılletın gozu okadar kor olmuskı halll yıyecek ekmege muhtac kalacak daha oturmus bunların yaptıgı dogru dıyor.

  48. ….benim serdim sizin ekmeginizde degil,sizin ekmeginizde ve alin terinizde gozu olanin gozu ciksin.Benim derdim hakki hakliya vermek,benim derdim akp ye oy vermekte degil.Su ana kadar akp ye oyda VERMEDIM.Ama ilk secimde chp ve mhp ye inat akp ye oy verecegim…..ha su sizin vatan severler veya yargiclariniz galiba gorevlerini birakip chp den millet vekili adayi olacaklar.Nede olsa chp nin dazgirligini yapmislardi bu gune kadar taaa eskiden beri.CHP nin silahsorleri:savcilarla emekli bazi pasalar millet vekili olacaklar.Yasasin donkisotlar….

  49. ya sana ne desem bilmiyom ki sen niye bu kadar bu chp ye kafayı taktın arkadaş anlayamadım sen sadece medyadan duyduklarınla ordan burdan işittikjlerinle hareket eden birisin gali,ba yoksa akp banada tutuklar diye korkumuyorsun korkma bu kadar yildızın düşük olmasın şu an da yargı sizde ya sizin paranız tayibiniz varsa bizimde ALLAHIMIZ var kusura bakma burda yazacaksan çekilen hakkını alamayan halkın sorunlarını yaz tyara laflarla bu sitelerde dolaşma biz akp chp mhp demiyuoruz biz ekmeğimizin derdine düşmüşüz sen gi,bi şen şakrak olamayız

  50. altan ığdırlı

   slm arkadaşlar birçok yazıları okudum hepimiz tarım bakanı tarafından mağdur ediliyoruz.biz anlımızın terini dökerek,emek lerimizin karşılığını almaya çalışıyoruz malesef bizleri batırdılar.bizde başbakanlık sitesine sorunlarımızı defalarca yazalım belki bir okuyan cıkar ve tarım bakanının yalnışlar içeriside olduğunu hatırlatırlar.ben hakımı helal etmiyorum.

  51. ali yıldırım

   arkadaşlar bu sorunlar böyle birkaç yazı yazmayla keşke çözülse yukarda bi arkadaşın dedigi gibi birlik olup protesto yapmak gerek iti köpegi yapıyor biz alnımızın akıyla niye hakkımızı arayamayalım bakın el yumurta atıyormuş bizde danaları tarım bakanlıgına atarız al deriz sana ithalde bulunmayan yerli et çıktı her akşam haberin de şok şok şok et fiyatı yine zamlandı dediler yem nerdeyse 2 katı oldu mazot desen yanına varılmıyor süt ahhhh böyle gider se 20 yılı bulacak 1 lira olması demem o ki arkadaş en kısa zaman da 1 tarih belirleyip tarım bakanlıgına hediye götürelim

  52. ucuz et yemek istiyormuyuz? Ucuz mazot almak istiyormuyuz?Ucuz araba sahibi olmak istiyormuyuz? Ucuz ekmek almak istiyormuyuz? Ucuz çamaşır almak istiyormuyuz? Ucuz sucuk,peynir almak isyiyormuyuz? EVET. Pahalı etimizi satmak istiyormuyuz? Pahalı peynir satmak istiyormuyuz? Pahalı buğday satmak istiyormuyuz? … EVET Allahallah Allahallah.
   Arkadaş makul olanı niye seçmiyoruz. Benim adım neyse ne makule bakın

  53. arkadaşlar türkiyede çok oyunlar dönüyor herşey zenginin elinde bizgb çiftçiler devamlı ezilmeye mahkum. herşeyi ithal ediyoruzda yemi neden ital edemiyoruz açıklaması varmı.

  54. Kırmızı et fiyatlarına zam geldi
   Kırmızı et fiyatlarına yine zam geldi. İthal etin vergisinin yüzde 75 çıkarılması ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sürekli artan karkas etin kilosu Ankara’da 16-16, 50 liraya, Kayseri ve civarında 17 liraya ulaştı. Sektör temsilcileri fiyat artışlarını dolardaki yükselişe bağlıyor.
   Et fiyatlarıyla ilgili Ramazan öncesinde başlayan ‘zam gelecek’ öngörüleri gerçekleşmeye başladı. Fiyatlar, ithal etin serbest bırakıldığı döneme yaklaştı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ramazan ayı girmeden fiyatların artmasına önlemek için aldığı kesimlik canlı hayvanın yüzde 30 olan vergisini yüzde 15 indirme tedbiri de faydalı olmadı. Sektör temsilcileri, oruç zamanında et sirkülasyonunun azaldığını, buna rağmen fiyatların arttığını belirtiyor. Halihazırda ciddi şekilde hayvan bulma sıkıntısı çektiklerinin altını çiziyorlar.
   Sektörün Ankaralı temsilcilerinden ABA Et’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akhan, fiyat artışlarını, döviz kurundaki yükselişe ve yaklaşan Kurban bayramına bağlıyor. “İthal etin vergisinin yüzde 75 çıkarılması ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sürekli artıyor. 16-17 liralık karkas et fiyatı, dolardaki artış sürerse 20 lirayı bulur. ” diyen Akhan, bir diğer etkenin besicilerin tüketimin daha da artacağı düşüncesi ile de hayvanlarını satmaması olduğunu söylüyor. Akhan, “Besici çiftliğine gittiğimizde, sahibi istediği fiyatı alamazsa satmayacağını söylüyor. Kurban’a kadar bekleteceğini ifade ediyor. ” dedi.
   Et fiyatının ay sonunda 18-19 lirayı bulacağını tahmin eden Akhan, “Burada mağdur olan iki unsurdan biri halkımız biride kırmızı eti işleyip satanlardır. Halkımız malumunuz senelerdir yeterince kırmızı et tüketememektedir. Bizim gibi katma değer oluşturan ve istihdam oluşturan firmalar da et parası ödemekten diğer ödemelerini yapamaz hale gelmektedir. ” ifadelerini kullandı. ABA Et’in patronu, yüzde 75 olan et vergisinin düşürülüp makul bir seviye ye çekilmesinin yurt içindeki spekülatörlerin oyununu bozacağını, yerli besicinin de satış durumuna gelmiş olan hayvanını beklemeden satışa çıkaracağını dile getirdi.
   KIYMA, EBK MAĞAZALARINDA 16, 50 LİRA
   Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş ise et fiyatlarını dengelediklerini söyledi. Besiciden karkas kilosunu 13 liraya satın alıp, günde 400 baş hayvan kestiklerin işaret eden Ulubaş, kıymanın kilosunu EBK mağazalarında 16, 50 liraya satmaya devam ettiklerini vurguladı.

  55. SAYGI DEĞER VATANDAŞLARIM AKP’YE HÜKÜMETE BU KADAR NİÇİN YÜKLENİYORSUNUZ. ONLAR GÖREVİNİ YAPIYOR. BUNLARDAN İYİSİ YOK DİYE DİYE GİDİP GİDİP TUTUNMADIK MI. % 50 LERİ BULDURMADIK MI. TABİ BUNLAR DA NEYAPTI. DEMEKKİ BİZ İYİ YAPIYORUZ. DEYİP TEPEMİZE BİNMEDİLER Mİ. HEM DE İYİ BİNDİLER. SIRTIMIZA İYİ YERLEŞTİLER. HEM DE EN ÇOK ÇİFTÇİDEN BESİCİDEN OY ALDILAR. PEKİ DAHA NİYE DERT YANIYORSUNUZ. BUNU SİZ İSTEDİNİZ ADAMLARI KUDURTTUNUZ. SİZ BESİCİ VE ÇİFTÇİLER SİZ BUNLARI DESTEKLEMEYE ONLAR DA SİZDEN OTLANMAYA DEVAM ETSİNLER. % 50 AZ GELİR % 80 LERE ÇIKARIN. BAKIN SİZE DAHA NE GÜZELLİKLER DÜŞÜNÜYORLAR. SİZİ YÜRÜTMEYE SİZİ BATIRMAYA DAMARLARINIZDAKİ KANI DAHİ HİSSETTİRMEDEN BOŞALTMAYA DEVAM EDECEKLER. SİZLER DE YA BU HÜKÜMET BAŞBAKAN NE GÜZEL KONUŞUYOR DİYE AĞZINIZI AÇIP KOYUNUN KAVAL DİNLEDİĞİ GİBİ DİNLEMEYE DEVAM EDECEKSİNİZ. DEVAM EDİN DEVAM EDİN AMA SAKIN ŞİKAYET ETMEYİN BAŞBAKAN DUYMASIN DUYARSA HEM GÜNAHA GİRERSİN HEM ANANI AL GİT DER AYIP OLUR SONRA. BAK CEHENNEME ATIVERİR SONRA HESAP SORAR. SESİNİ NİYE ÇIKARIYORSUN DİYE. ÇİFTÇİ KARDEŞ SENDE ARKANI DÖNER BAŞBAKAN DOĞRU SÖYLÜYOR DER GELİRSİN. BU HÜKÜMET MENSUPLARI DA YÜRÜTMEYE CEPLERİNİ DOLDURMAYA DEVAM EDER. HADİ KOLAY GELSİN. İYİ YÜRÜMELER VE YÜRÜTMELER. YAĞMURLARDA FAZLA YÜRÜDÜNÜZ BİRAZDA GÜNEŞTE YÜRÜYÜN DE ISLAKLARINIZ KURUSUN YOKSA HASTA OLURSUNUZ. MALUM SAĞLIKTA ÜCRETLENDİ SAKIN HASTA OLMAYIN.

  56. slm arkadaşlar.. ben muğladan yazıyorum 28 yaşındayım genç ve hevesli bir besiciyim. yazılanları okudum ve herkesin şikayeti aynı: yem pahalı. çok haklısınız 40 liradan aşağı yem yok burada. elimiz kolumuz bağlı.
   5 adet büyük baş hayvanımız var. montofon 3 yaşında danamız var alıcı 430 kılo et *15tlden 6300 diyor. o kadar üçkağıt varkı bu işte adam danayı en az 50 kılo aşağı çekiyor. neymış oda sebeplenecek mış. valla bu iş yapılacak iş değil. sen bokunu sidiğini üstünü başını batır yani rezillik! üstelik canlı hayvan allah muhafaza ya hastalanırsa?
   ve son olarak şunu yazayım. köylü bu işi yapmak istemiyor. bir kızla konuşuyorum ortayı zor bitırmiş. ben diyor hayvan bakmam! daha yemek yapmasını bılmiyor bilmem şuradan ev! adı birde köylü kızı bunların. arkadaş köylü şehirli olma hevesinde! organik yiyecek fakat üretmeyecek! işler zor ne olacak bu ülkenin hali. tarımı köylü yapmak istemiyor artık bunada dikkat. dışarıdan ucuz et gelse bile çıkan para bizim paramız! eline düştük: bu işi zengin yapacak nasıl yaparsa yapacak. baş edemeyeceğiz! babam emekli ben asgari ücretli çalışan valla buda olmasa harap durumdayız. hayvan para etmiyor!

  57. hemen hemen tüm yazılanları okudum. KURTULUŞUN tek bir ÇARESİ var..
   —- BİRLEŞMEK—– BAŞKA HİÇ BİR ÇARESİ YOK inanın buna. biz kazıgı önce kendi kendimize soktuk.
   artık kardeş karşi ile geçinemez hale geldi. kim kime güvenipte birleşecek degilmi.?
   ee birleşemessek güven duygusu olmassa ezilmek ve yok olmak yada köle olmak kaçınılmaz.
   düşünün savaşta erler iribirine destek olmayıp aynı amaç için yanyana durmayıp beraber hareket etmesse o ordu ne olur bi düşünün düşmana gerek kalmadan param parça olur. lafın özü ticarette böyledir.
   inş birleşirsiniz. fikri olan irtibata geçebilir. tşkelr

  58. valla arkadaşlar onu bunu bilmem ete zam gelsin artık.herşeye zam yapan hükümetimiz ete süte taktı kafayı.zaten hayvanı alan yok.vergi artmışta iç piyasa hareketlencekmiş.çok inandırıcı.

  59. besi üreticisiydik fakat şimdiki durumumuz içler acısı…Borçları bırakın besilik hayvanlarımıza yem alamaz hale gelsik.Bu insafsızlığı nasıl görmezden gelirler.herkesin çocuğu çoluğu var ..

  60. arkadaşlar et fiyat larını düşürdük diye bizim sırtımzıdan prim yapmaya çalışıyor bu yem fiyatlarına rağmen ete zam yapılmıyor niye zengin kesimi bolca yesin diye gariban zaten yiyemiyor asgari ücret malüm yanlışsam doğrusunu siz söleyin

  61. ithalat yasakladı dişi hayvan kesimi 3 ay boyunca yasaklandı.bakalım nolucak.bence 2010 daki yıllara geri dönücez gibi.bu işin çözümü yem ve saman fiyatlarını aşağı çekmektir.şimdi büyükler bedavadan hayvanları topladı.fiyatları artırıcaklar voleyi vurcaklar bu senaryoyu daha öncede görmüştük.gariban köylü ise yem samana dayanamadığı için bedavadan hayvanını sattı yada kestirdi.çok yazık.hükümette bu duruma aylarca seyirci kaldı.tabi büyükler yoksa nasıl sudan ucuza hayvanları toplıcaklar

  62. evet aynı durum bızde de var..yedir yedir hep cepden dışardan kazandıklarımızı hayvanlara yediriyoruz yarın ıyı olacak dıye dıye para kazanmak yerıne zarar ettık kı bu sene saman fıyatları bile yettı de arttı..
   inanın sofrada yediğiniz et bedeva daha bunun yanına çekilen çileyı saymamışlar…allah yardımcımız olsun…
   var mı bunu okuyan duyan yazık bu millete avruğanın urettiğini bize yedirip bizi mağdur ettıniz…bari ihracatın önünü açın yada yem fiyatlarına bır çare bulun…

  63. üretici ve çiftçiler o kadar hükümete küfür etmişşsiniz bakana hakaretler yagdırmışınız öldük bittik diye veryansın yapmışşınız hükümet 2012 yılında şeçim anketi yaptı baktıki bir çok büyükşehir belediyesini kaybediyor oturup düşündüler nasıl kazanırız diye çözümü buldular bizim kalemiz köyler kırsal diye hemen torba yasayla köyler ilçe ve büyükşehirlere oy kullandı ve yine kazandılar yani düşünceleri dogru çıktı hayırdır siz bu kadar isyan ederken kırsaldan nasıl bu kadar yüksek oranda oy alındı yoksa hayvancılıgı siz degilde büyükşehirde oturan insanlarmı yapıyor şapkanızı önünüze koyun bir düşünün…saygılar

  64. yahu adam diyor buzagı 1.500 lira et pahalı , buzaağı ithal edin et fiyatı düşer üretici kazanır eee arkadaşım üreticiye ne karı var bunun ucuz buzağı aldın tamam e büyüttün satacaksın et fiyatı düştüüü ne anladık biz bu işten yine aynı hesaba geldi yem pahalı adam şimdi 4 verip 5 alıyorsa ithal ettin 2 verdi 3 kazandı yine 1lira kaldı aynı hesap sen kimin matematiğini yapıyorsun çözüm üreteceksen önce yazdığını birde kendin oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir