Et fiyatı düşünce hayvancılık kurtuldu mu?

Türkiye, aylardır kırmızı eti konuşuyor. Etin fiyatı bir iki lira düşsün diye ithalat kapıları sonuna kadar açıldı. Tartışma başladığında  karkas etin kilosu 17-18 liraydı. İthalat konuşulmaya başlanınca bir gevşeme oldu.Karkas etin kilosu 16 liraya düştü. Sonra tekrar yükselmeye başladı.Bir ara 20 lira sınırına dayandı. Bir yandan devlet Et ve Balık Kurumu aracılığıyla bir yandan özel sektör kasaplık canlı hayvan, besi hayvanı, kurban bayramında kurbanlık hayvan ve en nihayetinde karkas et ithal ederek fiyatı bir iki lira düşürdü.
Et fiyatı düşünce hayvancılık kurtuldu mu?
Yoksa daha büyük bir kriz kapıda mı?
Bu iki soruya doğru yanıt vermek için gelinen noktaya bakalım:
1- Et ithalatında yüzde 225, canlı hayvanda yüzde 135 olan gümrük vergileri besi hayvanında sıfırlandı, ette yüzde 30′a düşürüldü. Bugün ülkeye kilosu 10 liradan ithal karkas et giriyor. Et ve Balık Kurumu, ithal ettiği karkas eti 12 liradan marketlere veriyor. Ayrıca 15 bin baş besi hayvanı getirdi canlı olarak kilosunu 8 liradan besiciye dağıtıyor. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, 8 liradan canlı besi hayvanı alan bir yetiştiricinin karkas eti 11 liraya mal edeceğini söylüyor. Yurt içinden buzağı alarak besicilik yapanların karkas et maliyeti 14-15 lira civarında. Üreticinin et maliyeti 14-15 lira iken 10 liraya et ithal etmek, besicilere “siz bu işi yapmayın” demektir. Banvit ve Koç Holding’in besiciliği bıraktığını açıklaması bu tablonun sonucudur. Banvit ve Koç gibi büyük gruplar bu işten para kazanamıyorsa küçüklerin ayakta kalması zaten mümkün değil. Besiciler şimdi sapır sapır dökülecekler. Banvit ve Koç gibi işlenmiş et ve et mamulleri üretenler buzağı alıp beslemek yerine doğrudan et ithal edecek. Türkiye üretmek yerine ithalatı seçti.
2- Besiciler çekilince, süt hayvancılığı yapanlar erkek buzağılarını satacak yer bulamaz. Buzağıya olan talep azalınca fiyat düşer. Fiyatın düşmesi demek, süt hayvancılığı yapan işletmenin gelirinin azalması demektir.  Bu işletmeler buzağı satamazsa, yem alamaz, yatırım yapamaz, işletmesini ayakta tutamaz. Süt hayvanlarını kesmek zorunda kalır.
3- Devletin verdiği sıfır faizli krediyi alan girişimci yurt dışından veya içinden hayvan bulup yatırım yapacak. Dışarıdan ithal edeceği canlı besi hayvanının kilosunu ortalama 8 liradan alacak. İç piyasadan almak isterse bu biraz daha yüksek. Aldığı hayvanları 8 ay besledikten sonra piyasada satmaya çalışacak. İthal karkas etin kilosu 10 liradan satılırken, bu girişimci en iyimser tahminle 13-14 liraya mal edeceği karkas eti kime satacak? Devlet yatırımcıya, “sana sıfır faizli kredi veriyorum, ama 10-12 liraya da et ithal ediyorum. Benimle rekabet edebilirsen yaşarsın, edemezsen zarar edersin” diyor.
Besicilikte yaşanan ve süt hayvancılığını da etkilemeye başlayan büyük bir krizin kapıda olduğunu görmemek için herhalde Tarım ve Köyişleri Bakanı olmak gerekiyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Afyon Ticaret Borsası’nın davetlisi olarak gittiği Afyon’da ne demişti: “Bizim birinci önceliğimiz Türkiye’de üretimi artırmak, Türkiye’nin üretim potansiyelini ve üretim kapasitesini artırmak. O nedenle kısa, orta ve uzun vadede aldığımız tedbirler var. Kısa vadedeki aldığımız tedbirlerden bir tanesi piyasadaki et arzını artırmak. Gerek sanayinin ihtiyaç hissettiği ham maddeyi temin etmeleri, gerekse kasaplık canlı hayvan ve eğer götürme imkanı olan olursa besi materyalini ithal etmelerine imkan tanıdık. O şu anda devam ediyor. Bununla şu anda fiyatlar Nisan ayına kıyasla yaklaşık yüzde 20 civarında perakende fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Ama şunu da biliyor ve üzüntüyle izliyoruz ki bazı firmalar ucuz aldıkları eti pahalı satıyorlar. Bu da bizi üzüyor. Bu hem de tüketicinin aleyhine oluyor.”
Bakan’ın sözlerinden de anlaşılacağı üzere, ithalatın gündeme geldiği Nisan ayından bu yana et fiyatı yaklaşık yüzde 20 oranında düştü.
Et fiyatın düşmesi çok iyi oldu. İyi de bu düşüşün faturası ne olacak?
Milyonlarca dolar ödendi, canlı hayvan ve et ithal edildi.Yukarıda özetlediğimiz gibi, besicilik çöktü. Süt hayvancılığında yeni bir kriz kapıda. Devletin verdiği 3 milyar 600 milyon liralık sıfır faizli kredinin önemli bir bölümü yurt dışına hayvan alımına gitti. İthalat geçen yıla göre 10 kat arttı. Ülke kaynakları dışarıya transfer edildi. Bugünkü ithalat politikası devam ederse ülkede hayvancılık diye bir sektör kalmayacak.
Özetle, hayvancılık sektörü çok büyük bir krize gebe. Başlıktaki soruyu yinelemekte yarar var. Et fiyatı düşünce hayvancılık kurtuldu mu?

Paylaş :

“Et fiyatı düşünce hayvancılık kurtuldu mu?” hakkında 59 yorum

 1. Sanat müziğinde güzel bir parça var dönülmez akşamın ufkundayım vakit çok geç diye başlıyor.bu işde bu parçaya benziyor kuş bile çağında ötermiş bu saatden sonra herşey harap olduktan sonra ne yaparsa yapsınlar boş geç kalındı herşey için.koç,saray,banvit bunlar üretimi durdurduk diyor hiç olmassa böyle bir şansları var başka taraftan kendilerini amorti etme şansları var küçük besicinin ise tek şansı var İFLAS ETMEK çünkü çoğunun elindeki mal herşeyi dünyası geleceği çoluğunun çocuğunun garantisi fakat onlarında kabahatı büyük bu kadar yolsuzluğun içine batmış bir iradenin peşinden gitmek hala cart curt edenler bile var adam bitmiş hala Ak parti diyor de kardeşim bakalım nereye kadar diyeceksin.

  1. erdogan bey çok güzel yorum yapmışınız adamın yemeye ekmeği yok yinede akp diyor nedemişler deveye diken insana siken yaraşıyormuş demekki çok dogru söylemiş söyleyen atalarımız

 2. Bu gün büyük marketleri dolaştım.yerli et 25 tl ithal et 20 tl yazıyordu.Ne oldu et fiyatları düştümü?
  sadece yerli üretici fiyatları düştü.
  Gücünüz sadece üreticiye yetti
  Banvit koç üretimi durdurmuşmuş .tamamen spekülasyon.amaçları ortalığı daha da bulandırmak. yarın ithal canlı hayvan alımına başlarlar.
  Bakan bunları spekülasyonla suçluyordu.Bunlara ceza olsun diye ithalat açılmıştı güya. Ne oldu ithalatı yapan da yine onlar.

 3. yahu arkadaslar zaten ıthalı actırmakdı amc bunuda yaptılar bugun koc ve banvıtteeede para var gıdse etıde 10tlye alabılecek yurd dısından canlı haynıda getrecek bızm trım bakanı bırakın bakan olmayı tavuk bıle verılmez ama bu bızm mıllet arkadasın dedıgı gıbııı donülmez aksamın ufkunda olduklarını cok gec analyacaklar.cıkıpta adamlar benım uretıcıme 15 tl malıyetı var dıyıp sen 12 tlye zaten et dagıtyosan resmen sız cekılın olun demkdır.amac buydu bunuda basardılar.ve hallaa faızsız kredıyı babanın oglu vermez dıyenler var ısde bızm mılletek. zıhnıyet.

 4. bu işi yapiyda ak partiye oyunu verende kan kalmamişdir barbar ülkeler kalmamiş hukumetin yapdiği barbarlikdir ihtiyaçin 200 bin tonsa okadar et ithal et

 5. CHP’li Oran: Vahşi popülizm devam ederse hayvancılık biter
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, et ithalatının kontrolsüz ve sınırsız olarak devam etmesinin altında “vahşi bir popülizm” yattığını ifade ederek “Bu vahşi popülizm bu şekilde devam ederse Türkiye’deki hayvancılık sektörünü, tarım sektörünü yok edecektir” dedi. Oran, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in “Ben tüketiciye ucuz et yedireceğim” popülizm yaptığını söyledi.
  Oran, et fiyatları konusunda CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Et fiyatlarının hem üreticiyi hem de tüketiciyi etkilediğini, vatandaşın artık mutfağında et yerine “dert kaynattığını” söyleyen Oran, bu konuda Hükümet baştan beri yanlış bir politika izlediğini, izlenen ithalata dayalı politikanın yalnızca belli bir süre uygulanması gerekirken kalıcı bir hale getirildiğini ifade etti.
  Canlı hayvan ve et ithalatının sürdürülmesinin çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken Oran, 2 milyona yakın hayvan üreticisinin ürettikleri eti satamadıklarını, bu nedenle büyük bir sıkıntı içinde olduklarını belirtti. Oran, Banvit, Koç, Saray Çiftliği gibi Türkiye’nin dünya çapında entegre et üreticilerinin de üretimlerini durdurma kararı aldıklarını anımsatarak “Bu gerçekten Türkiye için çok tehlikeli bir sonuç” dedi.
  -“SADECE KREDİ DESTEĞİ YETERLİ DEĞİL”-
  Oran, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın üreticiyi doğru bir şekilde teşvik etmediğini, verilen kredilere karşın etin kilosunun 13-14 TL’ye mal edilebildiğini, ithal etin maliyetinin ise 11 TL olduğu için rekabet şansının olmadığını vurgularken yem, gübre, mazot gibi girdi fiyatlarının da artışının sürdüğünü dile getirdi. Son 5 yılda kırmızı et üretiminin yüzde 45 azaldığını, tüketimin ise yüzde 28 arttığına dikkat çeken Oran, “Bu tablo karşısında Hükümet’in çok akıllı bir politika izlemesi lazım. Sektörün taraflarıyla ortak karar alması, ortak aklı çalıştırması lazım. Onları dinlemesi, ‘ben bilirimciliği’ bırakması gerekiyor. Onların önerilerini ciddiye alması gerekiyor” dedi.
  İthalatın bir süre daha kontrollü bir şekilde devam etmesi gerektiğini, sınırsız ve kontrolsüz ithalatın hayvancılığı öldüreceğini ifade eden Oran, üreticiyi sadece krediyle değil, girdi maliyetlerinin düşürülmesiyle de desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Sektörün sadece iç tüketim odaklı değil, dış tüketim odaklı da desteklenmesi gerektiğini söyleyen Oran, tarım piyasasını denetleyen özerk bir denetim-gözetim kurulunun oluşturulmasının da sektörün talebi olduğunu belirtti.
  -“VAHŞİ POPÜLİZM SÜRERSE HAYVANCILIK BİTER”-
  Oran, süt üreticilerinin de maliyetlerinin yüksek olduğuna, üreticilerin “Süt tozu ithal edilmemeli” talebinin dikkate alınmadığına işaret ederek mera vasfını yitirmiş alanların da tekrar kira karşılığı sözleşmeli olarak açılması gerektiğini dile getirdi.
  Oran, önerilerinin uygulanması halinde daha sağlıklı bir süreç yaşanacağını, yanlış politikaların sürmesi durumunda hayvancılığın biteceğini ifade ederek Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in “Ben tüketiciye ucuz et yedireceğim” sözlerinin arkasında “vahşi bir popülizm” yattığını söyledi. Oran, “Bu vahşi popülizm bu şekilde devam ederse Türkiye’deki hayvancılık sektörünü, tarım sektörünü yok edecektir” dedi. Oran, Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker’i popülizm yapmamaya çağırdı.
  AKP’nin “seçim popülizmi ve oy goygoyculuğu” yaptığını savunan Oran, “Böyle bir kalkınma olmaz, bu olsa olsa halkı kandırma olur. Türkiye bu şekilde kalkınamaz. Bir ülkede siz üreticiye, işçiye, çiftçiye, sanayiciye, ihracatçıya, besiciye yan bakarak, onları dikkate almayarak, onların söylemlerini kulak ardı ederek bir kalkınma politikası oluşturamazsınız. Türkiye kalkınacaksa ancak üreterek kalkınabilir. Türkiye ancak üreterek refahı arttırabilir” diye konuştu
  chp ye oy vermişim ama işin gerçeğini söyluyor ben yaparim anlayişi ile olmuyor etin sofraya gelmesi 3 yil aliyor bu sorunuda ancak 3 yil içinde hal olur ama derseniz ben bunu bir yilda hallederim ozamanda ete teşfik verin 2011 için 3 tl 2012 2 tl 2013 1 tl ozaman istikrar olur yakinda niyediniz ortaya çikaçak başbakan her zaman diyor taşin aldina kendileri elini soksunlar

 6. amaç vatandaşa ucuz et yidirmekse niye kiredi verdin vatandaşini teşfik et sonra patir böylemi vatandaşa et yidireceksin beki aynanin diğer tarafina hiç bakmiyorsunuz tarim ve hayvançilikda 50 bine yakin insan çalişiyor üreticine senin hiç görevin yokmu bakanin her halde bu aralar kafa bozuk fazla takiliyorsun hükumet biraz sirkelenin koç banvit sarar bunlar holdin bunlara fazla bir şey olmaz ama küçük üretici iflas eder

 7. Türk çiftçisi/besicisi dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor.
  Türk besicisi dünyanın en pahalı yemini kullanıyor. Avrupalı besici 100 kg yem için 40 TL öderken bizim besici 40 TL’ye ancak 50 kg yem alabiliyor.
  Bütün mesele de burada yatıyor.

  1. metin göncü çok haklisin bizim yetkililer bunu anlamadi herkesi düşman ilan ediyorlar herkes haksiz onlar hakli param olsa ne işim var besicilik yapmaya o pis kokuyu cekmeye ama ekmeğimizdir mecburuz yapmaya başka seçenek yok

 8. Bunların derdi hayvancılığı kurtarmak değil ki .Yok etmek.Oysa ne kadar güvenmiştik bunlar yola çıkarken.Bir de bunlar aldattı yazık

 9. bunlar yerli üretimi bitirip her alanda olduğu gibi dışa bağımlı olmamızı istiyorlar.milli ekonomi diye birşey bırakmadılar.

 10. ‘Büyük besiciler feryat ediyorsa demek ki biz doğru yapıyoruz’ bunu diyen tarim bakani yetkileri bu kafayla yönetiliyoruz bir yanda milleti teşfik ediyorlar diğer tarafda ne söyluyorlar yaziklar olsun size bizim paramizla bizi patiriyorlar bu milletin hizmetçilerisiniz ayliğinizi kim veriyor bu millet saygi gösterin yapamiyorsaniz çikip gidin hala size kim para verir insanliği biraz öğrenin siz soydarimisiniz yoksa memurmusunuz görevinizi yapin ???

 11. hayvancılıgın bitirinde çebinizi doldurun ak parti yandaşları,bu devran hep böyle sürmez onuda unutmayın olurmu yaza ette bulamayacaksınız sütte bizlerde kesip kesip veriz. enayimiyiz sizede yedirelim aybeye herkez ithal etsin ozaman herşeyi arlarsınız anyayı konyaya

 12. hayvancılıgın bitirinde çebinizi doldurun ak parti yandaşları,bu devran hep böyle sürmez onuda unutmayın olurmu yaza ette bulamayacaksınız sütte bizlerde kesip kesip veriz. enayimiyiz sizede yedirelim aybeye herkez ithal etsin ozaman herşeyi arlarsınız anyayı konyaya bir kilo yemin maliyeti 640 lira bir kilo sütün maliyeti 833 lira piyasa 735lira zarar ettikten sonra niye bu işi yapalım sütüde ithal edin bakalım taşıma suyla değirmen dönmez iktidar akp

 13. Herkes okusun açıklıyorum şuan bir tane hayvanım yok . bence et fiyatları dahada düşecek çünkü iş bitti bugün marketlerde bir kilo kıyma onbeş tl ye alıcı bulamıyor neden ? vatandaşın alım gücü yokda ondan. herşeyi toz pembe göstermeye çalışan siyasetcilere kanmayın onlarda rant peşinde küçük besicilerin ipleri çekildide ondan.
  Bir iki yıl kadar öncesinde banvit başta olmak üzere tekeli oluşturan bir kaç çok büyük güçlü firmalar el altından fakir fukaranın hayvanlarının çoğunu topladılar zemin hazırlandı bir sene öncesinden beri et fiyatları 50 liralara çıkacak sakın malınızı ucuza satmayın diye spekülasyon başlattılar elinde kurban bayramı öncesine kadar mal tutan küçüklerede kazandırdılar onların derdi küçüklerin kazanması değildi . ellerindeki malları kurban bayramı öncesine kadar pazarladılar bu arda yeni besicileri gaza getirdiler dana yavrularınıda 2500 liradan okuttular şimdi paracıklarının üzerinde şampanya patlatmakla meşguller üzücü olan nedir biliyormusunuz bundan hükümet yetkilileride nemalandı. şimdi çüküş devri elinizden tutan asla olmayacak sizler bu işlerin nasıl döndüğünü bilmediğiniz için batmaya mahkumsunuz ..

 14. Arkadaşlarım sen manyakmısın ithalattan çok güzel para kazanıyorsunuz niye eleştiriyorsun diyorlar niyemi eleştiriyorum ;ben hiçbir zaman bencil olmadım binanın üstüne binada kurulmasına karşıyım,evet doğru para kazanıyoruz fakat bugün için bu böyle yarın ne olacağı bellimi?…değil hemde hiç değil eğer bu ülkede üretim bitiyorsa besici yani köylü yok oluyorsa ben para kazanmayayım…kazansam ne olacak bir taraftan ağlayan işlerini kaybeden insanlar bir yanda para,yok arkadaş ben ahlı para istemiyorum şuan besici malını kesime verirken resmen ah ediyor gözü verdiği danada,biz alışmışız bir malı aldığımız zaman aldığımız insan bize aldığın malın hayrını gör demesi lazım. bu şartlarda adam hayrını gör dermi?…bende olsam demem dana almıyoruz sanki adamın canını ciğerini alıyoruz onun için diyorumki emek en yüce değerdir ona saygı duyalım günlük aç gözlülük yapmayalım bu ülkenin geleceği için besici kardeşlerimize destek verelim onları mağdur etmeyelim bu ülke üretimle ayakta durur üretim olmassa bizim onların durumundan daha kötü duruma düşmemiz an meselesi bu iş zincirlemedir besici olmassa kasap olmaz bunlar bugün üretimi bitiriyorlar yarın bizim içinde birşey çıkaracaklar ben buna eminim çünkü bunlar kendilerinden olmayan hiç kimseye yaşam hakkı vermek istemiyorlar anlamadınızmı hala…

  1. ANGUS KRİZİ
   Gemiyle Getirilen 15 Bin 500 Angusu Besici “Kart” Diye Almıyor, Hayvanlar Telef Oluyor
   Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla kasaplık ve besi amaçlı canlı hayvan ithalatının serbest bırakılmasıyla bir anda angus cinsi sığır etini sofralarda bulan Türkiye’de, son parti getirilen hayvanların büyük bir çoğunluğunun şartnameye uygun olmamasının yarattığı kriz sürüyor. Bir bölümünü Et Balık Kurumu, bir bölümünü de ithalatçı firmaların aynı gemiyle getirttiği ve Kocaeli’nin Derince Limanı’nda gemide bekletilen angusları besiciler “kart ve kilolu” oldukları için almamakta direniyor. İçinde 15 bin 500 angus bulunan gemide 4 gündür bekletilen hayvanlar da telef olmaya başladı.
   40 BİN TONLUK GEMİ 4 GÜNDÜR BEKLİYOR
   İçinde 4 bin 500’ü Et Balık Kurumu, geri kalanı firmalar tarafından Uruguay’dan ithal edilen kasaplık ve besi amaçlı yaklaşık 15 bin 500 angus bulunan Panama Bandralı Ghena adlı gemi, 4 gündür Derince Limanı’nda bekliyor. 40 bin gros tonluk gemideki anguslardan kasaplık olanlarI sipariş veren firmalar alırken, “Besî” amacıyla gerilen mevcudun yarıya yakın hayvanı ise paralarının bir kısmını peşin olarak yatıran besiciler almıyor. Yurdun çeşitli bölgelerinden gelen ve aralarında hem Et Balık Kurumu’ndan, hem ithalatçı firmalara 300-500’er baş angus siparişi verenlerin de bulunduğu besiciler, gelen angusların sözleşmeye göre en fazla 12 aylık ve 250 ile 280 kilo arasında olmaları gerekirken 2-3 yaşında kart ve yaklaşık 350 kilo olduklarını görünce almaktan vazgeçti.
   ANGUSLAR TELEF OLMAYA BAŞLADI
   Derince Limanı’nda 4. günün dolduran krizde besiciler verdikleri peşinatları yakma pahasına angusları almıyor. Bugün kamyonların üzerinde bekletilmekte olan angusların bir bölümü yeniden gemiye alındı. Bu arada hem kamyonlarda, hem geminin içinde çok sayıda angusun telef olduğu görüldü.
   BESİCİLER NE DİYOR
   Dört gündür limanda bekleyen ve paraları kalmadığı için bu sabah kahvaltı bile yapamadıklarını söyleyen besilerin yanı sıra kamyoncular da Derince Limanı’nda perişan oldu. Ankara’dan geldiğini söyleyen 350 besi hayvanı sipariş ettiğini belirten Muhittin Taylan, “Ben paranın bir miktarını ödedim. Sözleşmeye göre 12 aylık olacaklardı. Bunlar 3 yaşında ve en fazla 280 kilo olmaları gerekirken 300 ile 350 kilo. Kiloları fazla diye fark ödememiz gerekiyor. Bu hayvanlar zaten besi ortamından çıkmış. Bu ithalatla hayvancılık besicilik aya kaldırılmak mı, yoksa öldürülmek mi isteniyor” diyerek hayvanları almamakta kararlı olduğunu söyledi.
   Çetin Yılmaz ise bu hayvcanları alkmaları halinde zarar edeceklerini belirterek, “Ben kendi ülkemde bu özellikteki hayvanı daha ucuza alırım. Bunlar bize zarar ettirir. Bu hayvanın ithal edilmesi de yasak. Kontrol edilmemiş. Biz bunlar için evimizi çiftliğimizi satalım, üzerini ödeylelim. Böyle şey olmaz. Biz devletten kredi alarak peşinat yatırdık. Gemideki hayvanların hepsi yaşlı. Hayvanlar burada telef oluyor. Hem kamyonlarda, hem gemide birçok hayvan telef olmuş. Tüm katları gezdirmiyorlar. Benim gördüğüm 150 civarında telef olmuş hayvan vardı” dedi.
   Esat Kasırga adlı nakliyatçı ise, besi firmasının talebi üzerine gemiden kamyonlara yükledikleri hayvanların 280 kilo yerine 350 kilo geldiği için kabul edilmediğini ve hayvanları geri boşalttıklarını, kendilerinin de perişan olduğunu söyledi. Yüzlerce kamyoncu da bu işten mağdur oldu” diye konuştu.
   ET BALIK KURUMU MÜDÜRÜ DE ORADA
   Bu arada Panama Bandralı gemi ile getirilen 15 bin 500 angustan 4 bin 500’ünün Et Balık Balık Kurumu içen getirildiği öğrenildi. Et Balık Kurumu Adapazarı Kombinası müdürü Zekeriya Güler, devlet memuru olduğu için açıklama yapamayacağını belirtirken, “Ancak biz de şartname ne gerektiyorsa onu yapıyoruz” dedi. Et Balık Kurumu’nun yaşlı hayvanları alıp almadığı bilinmiyor.
   Doğan haber Ajansı muhabirlerinin girdiği Derince Liman alanında halen çok sayına kamyonun beklediği, ayrıca liman sahasında da birçok telef olmuş angusun olduğu görüldü

 15. getirin kardeşim etde getirin sütte getirin bizde görelim kim getiriyo,kimin cebi para doluyo;2 sene önce de gübrede gördük yok dünya piyasasında şu para,yok ham maddesi dışarıdan geliyo;aaaa bide baktık UNAKITAN misli misli para kazanıyomuş,sahi ya bu aralar görünmüyo nerde acaba?

 16. Sonunda etten sonra SÜTTE düştü.başardınız tebrikler.
  PİYASAYA BU KADAR BASKI YAPARSANIZ OLACAĞI BUDUR
  İthal edin.Eti de sütü de peyniri de tavuğu da yumurtayı da domatesi de patatesi de gübreyi de arabayı da kozmetiği de pamuğu da diş macunun da araba camını da lcd yi de dvd yi de kamyonu da kimyonu da treni de sireni de kanepeyi de künefe yi de masayı da kasayı da
  Velhasıl aklınıza gelecek her şeyi ithal edin. Zaten oynatmaya az kaldı. Biraz daha ithal edin Türk üreticisini tamamen bitirin.her bakımdan muhtaç edin Türkü el aleme.
  Her gecenin bir sabahı vardır.bu gece de bitecek bir gün

 17. arkadaslar ayakda kalmayı basarabılenler seney bu kendı bılmezlerın yuznden ne gıbı hasadalıklar cıkacak gorecez bu bır ıkıncısı angus alanalrda bır ayda bır besıcı danıdık aldı 105 malda 8 fre verdıler cok saglıklı ya gelenler.

 18. bakan cıkmıs cıftlıklerın kapanmasıyal ılgılı kar meslesı demıs uzun ve orta vadelı onelmeler alıyolarmıs 3.6mılayr dolar kredı dagıtmıslar yahu bole gerı zekallık olurmu hayvancılık gelısecekmıs amacları yarın meydanda cıkıp bız etın fıyatını dusrduk olacak goruum kac gun dusuren hayvancılıgı kalkındıryomus varya bu bakan bırakın baknlık verdıgın kredıyle 16 tlye mal edıp 12 13 satsa oda sata bılırse etı hayvancılık gelısecekmıs yahu bu ne lahan tursusu ne kofde nasıl bır adam bu bakan.cıftlı sahıplerı dıyor resmen benım ıcın sorun yok ama kucuk uretıcı ne olacak dıyor?bız bıle zarar ederken bızde para var ben uretmem ıtale gırerım ama kucuk uretıcı ne yapsın dıyor cıkmıs hayvancılıgı gelısdırcekmıs 3.6mılyar dolar para dagıtmıs alanlar odesınde goryom.

 19. Bugun (cumaertesi 15/01/2011 ) sahtekarlarin, dolandiricilarin elebasisi,cetebasini Galatasarayin yeni stadyumundan KOVULMUS. Yakinda memleketten de kacarsa supriz olmayacak, gidecegi yer belli; tum sulalesinin,efendisinin yasadigi yer neresi olabilir acaba….

 20. ‘Büyük besiciler feryat ediyorsa demek ki biz doğru yapıyoruz’
  Kilosu geçen yıl 35 liraya kadar çıkan kırmızı etin fiyatını 15-20 lira seviyelerine indiren ithalat tüketiciyi sevindirirken besicileri kızdırdı.
  Peş peşe üretime ara verdiklerini açıklayan üç büyük üretici firmayı blöf yapmakla suçlayan Tarım Bakanlığı yetkilileri, “Sektördeki bazı güç grupları feryat ediyorsa demek ki biz doğru bir şeyler yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
  Türkiye’nin önde gelen kırmızı et üreticilerinden Banvit, Koç Holding ve Saray Halı’nın (Saray Çiftliği) ithalattan dolayı fiyatların düşmesi sebebiyle hayvan alımını durdurmalarına Tarım Bakanlığı’ndan sert tepki geldi. Bu şirketlerin, ithalat öncesi yüzde 50’lere varan kâr marjlarıyla çalıştığını belirten Bakanlık kaynakları, “Onlar feryat ediyorsa demek ki biz doğru yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. Tüketicinin ucuz ve kaliteli ete ulaşması ve piyasanın normale dönmesi için ithalatın devam edeceğini vurgulayan üst düzey yetkili, sektördeki bazı firmaları blöf yapmakla suçladı.
  Geçen yıl etin kilosu 30-35 liraya kadar yükselmiş, bunun üzerine Tarım Bakanlığı, havyan ithalatına başlayarak fiyatı 15-20 lira seviyelerine indirmişti. Tarım Bakanlığı’nın üretici firmaları korumak için milyarlarca TL teşvik ve destek verdiğini belirten Bakanlık kaynakları, buna karşın iç piyasanın dengelenmesi için de gerekli adımları attıklarını dile getirdi. Piyasaların belli bir seviyeye gelene kadar ithalatın devam edeceğine dikkat çeken Bakanlık yetkilisi, şirketlerin restini de ortak bir ‘blöf’ olarak değerlendirdi. Hiçbir kurum ve kuruluşu zarara uğratmak gibi bir gayelerinin de söz konusu olamayacağının altını çizdi. Banvit, Koç Grubu ve Saray Çiftliği’nin üstü kapalı olarak Bakanlığı tehdit ettiğini belirten sektörün önemli bir temsilcisi ise devletin bu baskıya boyun eğmemesi çağrısını yaptı. Bahsi geçen firmaların ithalat öncesi yüzde 50’lere varan oranda kâr ettiğine de işaret eden sektör temsilcisi, bugün bu oranın yüzde 20-25 seviyesine gerilemesinin bile şirketleri rahatsız ettiğini öne sürdü. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener ise sektörden çekilmelerinin söz konusu olmadığını, sadece buzağı girişini durdurduklarını kaydetti. Ellerinde 20-21 bin hayvan olduğunu anlatan Görener, bunu da belli aralıklarla keseceklerini bildirdi. Bakanlığa karşı blöf niyeti taşımadıklarını ifade ederken, problemin çözümü için iyimser olduğunu söyledi. Saray Halı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel de, “Ahırlarımız dolu. Daha önce ayda 2 bin 500 hayvan ahıra girerken, aynı oranda kesime gönderiliyordu. Benim tek sıkıntım, aynı girdiye rağmen çıkışın istenilen düzeyde olmaması.” şeklinde konuştu

 21. Koç, Saray, Banvit ‘önemli değil’ de köylü kızınca ne olacak? İthal et Türkiye’de hayvancılığı sekteye uğratmaya başladı. Koç, Banvit ve Saray gibi sektörün büyük oyuncuları hayvan alımını durdurdu. Tarım Bakanı “Oyuncuların sektörü terketmesi önemli değil, önemli olan vatandaşın ucuz et yemesidir” diyor. Büyük çiftlik sahipleri blöf mü yapıyor, yoksa maliyetleri gerçekten ithal etle başedemeyecek kadar yüksek mi? Maliyet analizine birlikte bakalım, kim haklı kim haksız anlayalım…
  Cuma günü bir gazetede çıkan “Tesislerini kapatan firmalar daha önce yüzde 50 kârla çalışıyorlardı. Şimdi yüzde 20’ye düşen kârlara karşı ayaklandılar. Yüzde 20’lik kârı beğenmiyorlar” haberinde amaç hükümet politikalarına destek değilse, en masum ifadesiyle cahillik kokuyordu.
  Besi çiftliklerinin önceleri yüzde 50, şimdilerde ise yüzde 20 kârla çalışabildiklerini” maliyet analizi yaparak ortaya koyan grafik haber daha temelinden yanlışlıkla başlıyordu.
  İlk düğme yanlış iliklenirse sonrası da yanlış gider. Dolayısıyla sonuçta ortaya çıkan tüm hesap kitap da yanlış çıkıyordu.
  Türk hayvancılığının enteresan gelişmelere gebe olduğu kesin. Bilgi kirliliği de oluşmaya başladı. Şimdi objektif kalarak, okuyucuyu salak yerine koymadan, kim doğru söylüyor, kim feryadında haklı, bu işin sonu nereye gider” gibi soruların cevabını vermeye çalışalım.
  1- Hayvan pazarında besilik dana kaç liraya satılıyor?
  Herşeyden önce hayvan pazarlarında iki tip hayvan satılıyor. Biri besilik, diğeri de kesimlik. Kesimlik hayvanın ilave yem masrafı olmayacağından fiyatı daha düşük. Satışta canlı hayvan kilogram ağırlığı 7.5 TL civarında. Ancak 200 kilogram gelen bu canlı hayvandan yüzde 46 karkas et çıkacağını unutmamak lazım. Yani 1.500 TL verilerek alınan 200 kilogram gelen kesimlik hayvandan en fazla 92 kilogram et çıkar ki, yine hesapladığınızda karkas et olarak kilogram fiyatı 16 TL’nin üzerine geliyor. Besi çiftliklerinin ilgilendiği ve kavganın da temelini oluşturan hayvan ise besi hayvanı. Gidin, Kars hayvan pazarında bugün besilik bir dananın canlı kilogram fiyatı ne kadar, sorun. 7-8 aylık, aşağı yukarı 250 kilogram gelen besilik danaları kilogramı 12 TL’den daha aşağı fiyata almak mümkün değil. Yani çiftliğe gelecek bir danayı köylü 3 bin TL’ye satıyor.
  2- 250 kilogramla çiftliğe gelen dana ne yer ne içer?
  Besi çiftliği 3 bin TL. verdi, 7-8 aylık danayı çiftliğe getirdi. Hadi ona bir isim de verelim ve Sarıkız diyelim. Sarıkız 300 günlük bir çiftlik hayatı yaşar ve bu sürede ağırlığı ortalama 550 kilograma çıkar.
  Çıkar çıkmasına da, bu ağırlığa ulaşmak için Sarıkız günde en az 5 liralık yem tüketir. Yem fiyatlarındaki gelişime de ayrı bir kutu açtım) Yani 300 gün sonunda çiftliğe maliyeti 1.500 TL daha artar. 3 bin liraya pazardan alındı, çiftlikte 1500 liralık yem yedi, Sarıkız’ın maliyeti oldu 4 bin 500 TL.
  3- Bu iş tam Yıldırım Demirören’e göre sayılır
  550 kilograma çıkan Sarıkız kesime gittiğinde 300 kilogram civarında karkas et verir. 4 bin 500 TL’Lik Sarıkız’ı satın alma ve yetiştirme bedelini 300 kilogramlık karkas ete bölünce 15 liralık bir maliyet çıkıyor ortaya. Demek ki, Cuma günkü grafik analizde ortaya konan 12.3 liralık maliyet hesabı yanlış. Bu hesap üzerinden yapılan “Yüzde 20 kârı beğenmiyorlar” tespiti de havada kalıyor.
  Şimdi 15 liraya kesimlik hayvanı maleden besi çiftliğine, “Neden bu işi bırakıyorsun, sıfır kâr marjıyla 15 TL’ye sat işte” demenin alemi var mı?
  Bu hesaba göre, ticareti yapsa yapsa bizim Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören yapabilir. Zira kendisi bir futbolcuyu 8 milyon euro’ya maledip, sonrasında bedelsiz takasta kullanmayı işadamlığı, basiretli yöneticilik sayan bir kişidir. Ancak ne yazık ki Demirören’in besi çiftliği yok.
  O Beşiktaş’ı çiftlik gibi kullanarak günlerini geçiriyor. (Bu arada 8’e maledip 8’e satabilse yine içimiz yanmayacak ya neyse…)
  4- Devler çekilince 12 TL’Lik fiyat gerileyecek
  Analizi yaptık. Bir de sonucuna bakalım. Her biri 20 binin üzerinde büyükbaş hayvan besleyen çiftlikler hayvan pazarlarından alımı durdurunca ne olacak? Köylü hayvan pazarına getirdiği danasını satacak kimse bulamayacak.
  Sonuçta burası borsa. Arz talebin önüne geçerse ne olacağı belli. 12 kilogramlık canlı hayvan satış fiyatı ister istemez düşecek. Düşecek de, köylü bu düşüşten hiç hoşlanmayacak. Bağırmaya başlayacak. Kendisine sıfır faizli kredi veren banka da tedirgin olacak. Genel seçimler öncesi bu durum haliyle hükümetin de isteyeceği bir durum değil.
  Çok uzun süre et ithalatına karşı çıkan, hatta hatırlıyorum ilk kez VATAN gazetesinde ‘İthal ete izin çıkıyor’ başlığı attığımızda bizi yalanlayan, kesinlikle bunun doğru olmadığını söyleyen Tarım Bakanı Mehdi Eker şimdi, “Bizim temel önceliğimiz vatandaşa ucuz et yedirmek. Besi çiftliklerinin kârına zararına bakması normal. Pazardan çekilmeleri önemli değil” diyor.
  Eğer öncelik vatandaş olsaydı, aynı hassasiyet benzinde de gösterilirdi. Yani öncelik aslında vatandaş değil. Bu işin sonunda canlı hayvan fiyatı düştükten sonra binlerce hayvan yetiştiricisinin bağırışı çağırışı önemli olacak. Bakalım Tarım Bakanı, alımlar durunca, canlı et fiyatı düşünce ve köylü pazarda hayvanını satamayınca da, “Önemli değil, ithalata devam” diyebilecek cesareti gösterebilecek mi?
  Mısırın fiyatı % 35, arpanın ise % 40 arttı
  Üreticiler et fiyatının artmasının temel sebeplerini şöyle sıralıyor:
  1. Domuz gribinden sonra Ortadoğu ülkeleri et ithalatını kesti. Doğu sınırlarından hep Türkiye’ye canlı hayvan girerken, olay tersine döndü. Domuz gribi döneminde 70-80 bin hayvan ters göçle Türkiye’den Ortadoğu’ya gitti.
  2. Et tüketimi catering firmaları ile arttı, kişi başı 10 kilogramı geçti. Sektör yetkilileri, “Bugün artık köydeki yas evinin yemek işi bile catering firmasına veriliyor. 7-8 kişi çalıştıran işletme bile catering firması ile anlaşıyor. Onlar da her öğün mutlaka beyaz ya da kırmızı etli bir menü sunuyorlar” diyor.
  3. Turizmin canlanması, artan turist sayısı da talebi tetikliyor. 7 günlük konaklama hesabına göre turistler Türkiye nüfusunda yüzde 10’luk ilave artış yaratıyor. Üstelik turistik tesislerde normalin üzerinde et tüketiliyor.
  4. Hayvancılığın temel girdileri anormal fiyat artışları gördü. Temmuz 2010’da 0.36 kuruş olan arpa 0.50 kuruşa yükseldi. Ekim 2010’da 0.40 kuruş olan mısır 0.54 kuruş oldu. Saman 10 kuruştan 30 kuruşa, yonca ise 28 kuruştan 50 kuruşa çıktı.
  Doğru modelden vazgeçildi
  Sektör temsilcileri stratejisi doğru belirlenen sperm teşvikinin bazı suistimaller yüzünden durdurulduğunu, bunun da hayvan gelişimini engellediğine dikkat çekti. Yapılan uygulamaya göre, etçil ırkların gelişimi için hayvan yetiştiricisine sperm veriliyordu. Ancak bu spermlerle dölleme yapan veterinerler, ne yazık ki dölleme yaptıkları hayvan sayısını fazla beyan ederek sistemi suistimal etti. Bu yöntemle ‘Simental’ adlı ırkın oldukça iyi bir gelişim gösterdiğini belirten uzmanlar, “Zaaflar giderilip yönteme geri dönülmeli” diyor.
  Hayvancılığın terör yüzünden bittiği büyük şehir efsanesi
  Son yıllarda söylenen tek bir şey var. Terör yüzünden Doğu’da hayvancılık öldü. İstatistikler öyle demiyor.
  Diyarbakır’daki hayvan nüfusunun gerileme oranı ile Kayseri, Afyon, Balıkesir, Eskişehir gibi illerdeki hayvan nüfusunun gerileme oranı aynı. Demek ki problem yanlış yerde aranıyor.
  Ancak şu bir gerçek ki, meralar yok oluyor. Meraların yok olmasının sebebi terör değil, maalesef bilinçsiz kullanım.
  Meraların çiçeklenme, gelişme dönemlerinde bile hayvanlar meralara sokuluyor, aylarca kalıyorlar. Dekar başına bulunması gereken hayvan sayısına dikkat edilmiyor. Meralar yoruluyor ve gelecek yıllarda verimi azalıyor.

 22. Sayın Başbakana.
  İthal et getirip et fiyatlarını düşürmekte gösterdiğiniz başarıyı ithal benzin ve mazot getirerekte benzin ve mazot düşürseniz çok sevaba giresiniz.

 23. Büyükbaş Hayvancılığında yanlışlar , doğrular ve öneriler :
  Yanlışlar :
  1)Süt hayvancılığı artık teşvik edilmemeli:
  Yıllardır Ziraat Bankası kredileriyle sadece süt hayvancılığı desteklendi. Besi için verilen kredi faizleri hep yüksek tutuldu , Türkiye’nin süt açığı bulunmazken hatta süt üretim fazlası varken yetiştiricilerin süte girmesi teşvik edildi.
  Süt arzının yüksek , tüketiminin ise düşük olduğu bir ülkede süt fiyatları dalgalanmalara gebedir. Süt fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket , ki bunu 2008’de yaşadık, anında damızlık hayvanların kesime gitmesine neden olmuştur ve olacaktır. Satılan süt için alınan paranın yem fiyatını karşılamadığı her durumda bu kaçınılmaz olacaktır. Kesime gönderilen damızlıklar nedeniyle 2-3 yıl sonrası buzağı sıkıntısı ortaya çıkmakta ve denge bozulduğundan buzağı fiyatlarında aşırı artışlar yaşanmaktadır. Bunu da 2009 yılından bugüne kadar yaşıyoruz.
  Türkiye’de süt üretimi yeterlidir. Süt üretimi artık teşvik edilmemelidir. Süt üretimi kotalara bağlanmalıdır. Miktar artmayınca süt fiyatları da sabitleneceğinden , dalgalanmalar önlenecek , yetiştirici de damızlığını elinde tutacaktır.
  2)Besicilikte Angus gibi et ırklarına ağırlık verilmeli , teşvikler et besiciliğine kaydırılmalıdır :
  ABD’de büyükbaş besi hayvanları popülasyonunda Angus ırkı tüm hayvan varlığının yaklaşık %50’sine yaklaşmıştır.
  Nedenlerini açıklamaya çalışacağım :
  – Angus dişisi erken yaşta ergenliğe ulaşır ve 12-13 aylıkken bile tohumlanabilir.
  – Angus doğumdan sonra sağılmaz. 8-10 litre sütü vardır ve bu süt 7-9 ay boyunca yavrusu tarafından emilir.
  – Angus suni yem istemez. Varsa meranız orada otlatırsınız , yoksa mısır ve ot silajı , yonca , fiğ , saman gibi kaba yemlerle beslersiniz ve Holstayndan daha yüksek günlük et verimi alırsınız. Holstayn bir besi danasında günlük 7-10 TL masrafla ulaşacağınız günlük kg artışına Angusda 2-4 TL masrafla ulaşırsınız. Avrupalı yetiştiricinin 100 kg suni yem için 40 TL , bizim yetiştiricinin ise aynı miktar için 80 TL ödediğini –bunun da Türkiye’de hiç dile getirilmediğini- düşünürsek , suni yem giderini sıfırlayacak veya asgariye indirecek bir besi türüne mutlaka geçiş yapmamız gerekiyor.
  Ziraat Bankası üzerinden süt inekçiliğine verilen sübvansiyonlu krediler durdurulmalı , bunlar bu tür et ırkları besiciliğine kaydırılmalıdır.
  3) Dondurulmuş et ithalatı hemen durdurulmalı , sadece et ırkı buzağı ithalatı serbest bırakılmalı ve teşvik edilmelidir:
  Bugün dünyanın en büyük et üreticisi ve ihracatçısı Brezilya’dır (ihracatı yıllık 10 Milyar doların üzerinde) ve sekiz yıl içinde dünya et ihracat pazarının üçte ikisini kontrol edeceği varsayılmaktadır. En büyük müşterileri de Rusya , İran , BAE gibi petrol ve gaz ihracatçısı ülkelerdir. Bizim de gaz ve petrol ihracatından elde ettiğimiz döviz fazlamız varsa yerli et üretimi bitirip Brezilya gibi ülkelerden ithalata devam etmekte bir sakınca görmüyorum !!! Ancak Avrupa Birliği bile kendi üreticisini korumak için Brezilya gibi ülkelerden et ithalatına %180 gümrük vergisi uygulamaktadır.
  Et ithalatına HEMEN bir son verilmelidir. Buna karşılık HEMEN devletin bir kurumu üzerinden , üreticinin 1000-1500 TL nihai maliyetle 6-8 aylık dişi veya erkek ithal et ırkı buzağı temini için, formaliteler asgariye indirilerek, imkanlar yaratılmalıdır. Teşvikler ve krediler bu yöne kaydırılmalıdır. Et fiyatlarının son aylarda çok yükselmesinin nedenlerinden biri de buzağı fiyatlarındaki aşırı artışdır. Buzağıların sadece et ırkından olması çok önemlidir. Amacın et ırkı büyükbaş hayvan popülasyonunu artırmak olduğu unutulmamalıdır.
  4) Yem fiyatlarının Avrupa seviyesine düşürülmesi için çalışılmalıdır :
  Tüketiciyi koruyoruz diye uzun vadede etini tümüyle dışarıdan temin eden bir ülke konumuna düşmemek için yerli üretici küstürülmemelidir. Ülkemizin içinde bulunduğu iklim kuşağı nedeniyle topraklarımızın büyük bölümü yeterli yağış alamıyor ve yem bitkileri üretimindeki verim düşüyor. Bunu dengelemek için yapılması gereken sulamalar nedeniyle maliyetler yükseliyor. Tarlanın sürüm ve hazırlanmasında , bitkinin biçim ve toparlanmasında kullanılan traktörün ihtiyaç duyduğu mazot için dünyanın en yüksek fiyat ödeniyor. Verilen destekler su parasını bile karşılamıyor. Diğer taraftan devlet suni yem üretimi için gerekli bazı materyellere gümrük vergisi uyguladığından besicimiz suni yem için Avrupalı bir besicinin ödediğinin iki katını ödemek zorunda kalıyor. Öncelikle iklimden kaynaklanan dezavantajın dengelenebilmesi için yem fiyatlarının düşürülmesi gerekmektedir. Devlet bir sübvansiyon verecekse buraya vermelidir. Yerli besicilik desteklenmek zorundadır. Çiftçi/besici mazotunu mu yarı fiyatına verir, dönüm başına yem bitkisi için desteği mi artırır , yem sanayinin ucuz yem üretebilmek için ihtiyaç duyduğu yem hammaddelerinin ithalinde mi gümrük vergilerini sıfırlar , kesilen hayvanlarda kg başına hayvan sahibine ilave ödeme mi yapar ya da üreticinin satın aldığı yeme de bir şekilde destek mi verir , bunları sektör temsilcileriyle görüşüp karara bağlar ve acilen uygulamaya koyar.
  Sonuç:
  Besiciye 2009 yılına kadar bir kg karkas için ödenen 8-9 TL’lik et fiyatı düşüktü. İki üç ay öncesi yaşanan 18-20 TL’lik karkas fiyatı da aşırı yüksekti. Ancak artık doğruları uygulamaya başlarsak karkas et fiyatları orta ve uzun vadede 12-14 TL gibi bir düzeye oturtulabilir ve bu desteklerle üretici zarar etmez. Karkas et fiyatı Türkiye’de yukarıda saydığım nedenlerden dolayı hiçbir zaman Avrupa’daki gibi 7,5 -8 TL/Kg olmayacaktır ama doğrular yapılırsa ve –bu da çok önemli- besiciden çıktıktan sonra tüketiciye ulaşıncaya kadar spekülasyonun önüne geçilebilirse et nispeten uygun fiyata tüketilebilir bir besin maddesi olma niteliğini kazanacaktır. Bunun yolu da et ırkı hayvan sayımızı artırmaktan ve yerli üreticinin desteklenmesinden, en azından ona rekabetçi koşulların sağlanmasından geçmektedir.

   1. çok güzel tespitden bulunmuşsun ama dinleyen yokki meselede burdan kaynaklaniyor tarim bakani kimseyi dinlemiyor karaya ak diyor ve sonuda böyle olur artik karkas et ithalini kimse durduramaz durduğu zaman et 20 tl olur belki daha pahali olur şu anda uzmanlarda diyor ithal etden uygulanan gümrük vergisi 30 dan 70 çiksin benim göruşum devlet 400 kilo karkas et gelen hayvanlara teşfik versin ona görede herkes uzun muttet hayvani besler ve etçi olmayanlarda kimse besiye almaz inek sahibide meçbur et irki olan spermi ineğe atar az besi danasi ilede sorunu çözebiliriz çok kişi 10 ay danayi besliyor 220 kg geliyor iki dananin etini bir besi danasi alabilirsiniz dinleyen nerde sorunda burda kaynaklaniyor sözum onlara nerdesinizzzzzzz kafasina maske takmişlar kulaklarini tikamişlar kara ak diyor bir sorun varsa o işi yapanlarla konuşacaksin ??????????

   2. Metin bey,kendinizi yormayın.Mesele hayvancılık problemini çözmek değil.Öyle olsaydı 2009 yılında süt fiyatlarına destekleme verilir,damızlık hayvanlar kesilmezdi.sayın yetkililer hiç görmediler damızlık hayvanlar kesilirken.Mesele seçime kadar halka 16-17 liradan ucuz et yedirdik demek.Ondan sonrası tufan.

  1. Türkiye’nin yıllık süt üretim potansiyeli zaten 12 milyon ton. O sistem zaten yürüyor. Süt fiyatlarının düşmemesi ve süt üreticisinin zarar etmemesi için bu miktarın daha fazla artırılmaması lazım. Bunun için de süt üretimine yönelik yatırımların azaltılıp bunların ANGUS gibi et ırklarına kaydırılması lazım. Bu ırklarda ineğin süt verimi düşük olduğundan sağılmazlar ve buzağı tarafından emilmeye bırakılırlar. Yazımı değerlendirirken sadece bir bölümünü değil tümünü değerlendirmek lazım.

  2. kardesım su anda
   turkıyede hayvan varlıgı azldı doguru ama kım nederse desın su anda bence turkıye kendı kendıne yetecek kadar etı var karkas kesımın en cok yukseldıgı zaman 18tlyı gordu pekı kusbası 37 38 kadar cıkdı %100 bu sızce mantıklımı artı bunun daha sakat atı var bonfılesı var ısde cesıtlı degerlı etlerıde var onalrın fıyatları dahada yuksek su an 13tlye kesım yok bu ulkede kus bası 25 30tl arsında et fıyatını kım yukseltıııı bızmı yukseltmıs ısn pazarlamasında olanlar yıne ıkı katı para kazanıyor 11tlye aldıkları etı en az 25 satıyolar el ınsaf ya bazı kasap arkadaslar kızyor ama bır uretıcının besısını kesdırdıgı zaman oda yagsız olarak kellee kendılerınıe derıydı suydu buydu hepsı zaten kendılerıne kalıyor gunde zaten 100hayvan kesen bır mezbehane sakat attan zaten ogunkı giderinı cıkartıyor. kendıne kalıyor ve her halıkarda uretıcı emekcı ezılıyor ısın tıcaret kısmındakı her halıkarda kazanıyor su an zararaına mal kesdıremıyoz.

  3. sayın bakan büyük işletmelerden bahsediyorsunuz fakat devletin zamanında vatandaşın toprağını hibe ederek kurduğu tarım işletmelerini bölgedeki akp li önde gelen kişilere verdiniz bunlardan sadece kayseride olan güneşli tarım işletmeleri yahyalı tarım işletmeleri bölge insanının kalkınması için koparatif kurup devretmediniz lütfen biraz doğruları söyleyin bakanlığınız döneminde vatandaş domatesi eti sebzeyi bakliyatı özler duruma düştü ben son 2 dönem akp ye oy vermiş bir vatandaşım fakat şimdi asla sayın Erbakan hocama vercem

  4. ulen şerefziz bakan 3 ay önce yem fıyatı 23 tl ydı şu an 35 tl cıvarı ulan mıkrop nıye vatandaşa açıklama yapmıyorsun bu işin malıyeti bu şekil dıye tutturdunuz kıredi kıredı anasını sıktınız şimdi kıredi alanlarında mademkı bu fityatları düşüreceksin önce işin maliyetinden başlarsın düşürmeye memleketin süt ihtiyacında sıkıntı yok zaten bunu biliyorsun eee sıkıntı et yetersizliği aslında ondada sıkıntı yoktu fıyatlar yukselınse herkes kendını biraz kasmaya başladı siz bunun acıklamasın yaptınız hep ülkede yeterli hayvanımız var dıye eee sonra ne yaptınız mançolu şovelya gibi kılıcını zı çektiniz eeeecektınız ne oldu anamızı sıktınız çekmeseydınız ne olurdu vatandaş kendınımı kastı kastı ne kadar kasardı en fazla iki ay sonra mecburen malını kestırecektı çunku zamanı gel miş fazla bakmanın hiç bir anlamı olmaz hayvan zaten belirli bir zamandan sonra geriye gelir ama bunu senın kaz kafan bımez bılsede işine öle gelir ee sonra ne olucaktı piyasa kendiliğinden den yerine oturacaktı sonuçta ne olurdu senin yandaşlarının cebi para görmezdi sende payını alamazdın dimi bakan def ol artık

  5. ahmet ısyanını anlıyorum kardesım artık son noktatdayız bıde cıkıyor hala besıcıyı dusunuyorum dıyor ya neyını dunuyor 13.5tl borsadakı fıyatı dıyor sız degılmıyıdınız benım uretıcıme 15 tlye malıyetı var dıye
   bıde cıkmıslar buyuk fıramalr kardan zarar edıyomus karın derdındeymıs cok kalkındırın sen bu yıl ıtal gedırdıgınız etle danayla petın fıyetını dusurdun yarın ne olacak uretıcı sılındı bııtı malımız yetısdı zararına kesn yok dah konusyor cıkmıs.

  6. akp iktidarı lan vatandaşi maffettiniş. bu hayvan nasıl yetişiyo demiyorsunuz.bakan bey sen gel benimle sadece bir ay hayvan bakta 15tl fazlamı gör. lan bu yem fiyatlarından haberin yok muda çıkıyon fiyatlar yüksek diyon. yalancılar bu et oyununuzdada yandaşlarınız vardır. seçimler yanaşıyor bu köylü ne yapacağını bilir.

   1. valla benım koylunun ne yapacagını bıldıgıne ınamıyorum malesefde keske bılseler.hepımızın nasını aglattılar.ama hala etrafdkıler akpyı savunuyor ya delırıyorum

  7. Kardeşim öncelikle slm bu halk ne yin peşinde anlayamadım hala koyun gtibi sağılmaya mahkumlar hala akp diye kendilerine parçalıyorlar yazık yani ne durumda olduğumuzu görmüyorlar yem başına aldı gitti mazot öyle gübre zaten belli ama bizim ürettiğimiz ne para ediyo en kötü gösterdikleri 57ci hükümette pancar 120 tlydi şu an yine aynı para ozaman gübre 10 ydi şimdi 50 tl nerde bu köylüyü düşünen

  8. benin önceki yorumlarıma kaldırmışlar neden ki ben yalan birşey yazmadım gerçeklere yazmıştım yazık bu demokrasi var deyip demokırasiye hiçe sayan yönetimden hemde çok yazık utanır oldum bu haksızlığın karşısında

  9. et fiyatlarını daha çok düşürebilmek için besiciliğe destek verecelermiş bu destek kesimcilere yrayacak 1 lira desteğe gene besicinin oyunu alacklar çok dikkatli olun beyler

  10. sesdek verılecegını ekr bugun acıkladı parasal olarak ama ıcerıgını solemedı bakalım ne olacak bugun yarın aydınlıga kovusur.umarım yıne bım zararımıza olacak sekılde hareket etmezler ve en kotu ete dırekt tesfık verılır yoksa bu fıyattn hayvanını kesdırıpte yerıne hayvan alma sartıyle verılecekse kımse yapmaz bu ısı zaten yuksek olan canlı mal fıyatını yenıden yukseltır

  11. evet arkaslar gozxumuz aydın cok buk onlem aldılar besıcıler ıcın yıne cıkmıs sacmamıs resemn bakan elımızdekı malı kesdırıpde yerıne mal aldıgımız takdırde hayvan bası 300tl para vereceklermıs. vay be analsılan enayı arıyolar yahu akıl var mantık var su asn ben malıyetınden en az 3tlye malıyetınden 3tlye mal kesdırecem yerıne mal alacam akıl ısımı soruyorum kım cıkacak bu ısdensozde desdek vermısler ne buyuk lutuf bız en az kılo basına 3 tl beklerken adamalara bak

  12. elazigli besici

   oncelikle ben burda sayin basbakana sesleniyorum siz bu ulkede iktidar olduktan sonra en buyuk darbeyi biz besiciler yedik ve ben iflas ettim almanyaya kactim simdi burda kacak olarak yasayip belki borcumu bitirir umuduyla ugrasiyorum.siz disardan et alacagina tv cikip doguya yatirim yapalim diyorsunuz,oysaki doguda meralarim daglarim yerlerimiz cok musait sen maliyeti dusurup dogu ve guney doguya destek cikip maliyeti dusurup besicileri tesvik etseydin belki bugun dunyanin en buyuk et ihracat eden ulkelerinden biri olurduk issizlik diyorsun bizim yerimiz var meralarim var ama hepsi bos neden bize sahip cikmiyorsun neden bizi bitirdiniz 1 yillik danalarin ciftini 6 milyara aldim 100 beside tosunum vardi et fiyatlarinin dusmesiyle kurustan kurusa battim bittim bunu hic bir yetkili gormuyormu.hukumetimize yaziklar olsun oysaki oylarimi hep akp vermistim benim gibi nice arkadaslarim bitti

  13. elazigli besici

   sayin basbakanim et fiatinin dusmesi iyi olur piyasa canlanir alim satim cark donek bir cok kisiye is imkani saglar fakir fukarada et yiyer ama oncelikle besiye yemi arpayi kuspeyi samani mazotu ucuza vermelisinki bu boyle olsun.ama biz bittikten sonra butun sermayemiz gavurlara gittikten sonra artik bu isi yapacak gucumuz paramiz kalmadi buna en kisa zamanda bir cozum bul.esim cocuklarim turkiyede bende almanyada kacak olarak yasiyorum bunun gunahi vebali sayin basbakannindir

  14. arkadaslar herkese selam ben biraz daha farklı bakıyorum konuya söyleceklerimi okurkan akp li oldugumu düşünenler yanılacaklardır çünkü değilim…
   yorumların birçoğunu okudum , allah hepinize kolaylık versin hepiniz söylediklerinizde haklısınız ülkemizin öncelikli olarak tarım politikalarının düzenlenmesi gerekiyor hedef 2023
   derken ilk önce 2011 i kurtarmak gerekiyor buraya kadar haklısınız ancaaakkkk….
   bizim ülkemiz siyasetçilerden çektiğinden daha çoğunu bilinçsiz , maliyet hesabı yapmayan , doğru ve dürüst üretimden uzak üreticilerden çekti… rasyon nedir haberi olmayan saman ağirliklı besleme yapan sonrada günlük hayvandan 25kg süt bekleyen veya 1,5 kg canlı kilo bekleyen üreticilerden….
   üzülerek okudum yorumları hepinizin maliyeti karkasın kg ını 14 15 tl demissiniz ancak bu iş bilinçli yapıldığında karkas etin maliyeti 11.3 tl buda demektirki 14 tl ye kesim yapılırsa kg da 3.7 tl para kazanılır buda 340 kg karkasta 1258 tl yapar ilk önce kendimize batiralim cuvaldızı siyasilerden fayda yoksa eğer ki öyle bilinçlenin ben antakya/hatayda 17 besi işletmesiyle çalışıyorum ortalama hayvan başı günlük maliyetim 5.5 tl ve 2.1kg

  15. ilker ERGÜNAY HATAY Antakya

   ortalama hayvan başı günlük maliyetim 5.5 tl ve 2.1kg günlük canlı ağırlık artışım var isteyen herkesi işletme sahipleriyle görüştürebilirim bırakın ona buna saymayı sayıp küfrederek ele birşey geçmiyor… gözlerinizi açın biz hayvanın içinde doğduk bu işi biliyoruz ziyniyetini bırakıp bilirkişi eşliğinde çalışın hem bu işi öğrenin hemde para kazanıp yüzünüzü güldürün söylediklerimle canınızı sıkmışsam affola saygılar

  16. acaba bu düşüş nereye kadar devam edr doğuda canlı hayvan fiyatı baya düştü geçen senekoyun tanesi 750liayken bu sene 500 lira olmuş acaba düşüş devam edecekmi

  17. ilker ERGÜNAY arkadaşım şu formülü bizede verde bizde zarar etmiyelim nasıl oluyor bu gunlük 2100 gr artış bizim danalarda günde en az 8 kg yem yiyiyor ama 1 kg canlı et artişı anca olur yardımlarını beklıyorum

  18. saman 500 lıra motoru yemın tanesı 55 tl. hayvan pazarları kapandı hayvanlar para etmıyo bırılerı cıkıp ben gocu onluyecegım dıyo yemın edıyom hepsını satcam bedavaay napcma sasırdım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir