Banvit kırmızı et üretimini durdurdu

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş, kırmızı et üretimini durdurdu.
Banvit’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği açıklamada, şirketin yaklaşık 21 bin baş besi hayvanı ile Türkiye’nin “önde gelen” kırmızı et üreticisi olduğu belirtildi. Türkiye’de yeterince besi hayvanı olmaması, üretimdeki yüksek maliyet ve diğer sebeplerden dolayı kırmızı et fiyatlarının yükseldiği ve ithalatın serbest bırakıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Mevcut kırmızı et ithalat rejimi yürürlükte iken yerli üretilen etin ithal etle rekabet etmesinin imkanı olmadığından kırmızı et üretimimizi durdurma kararı almış bulunuyoruz. İleride kırmızı et ithalatı yerli üreticinin de üretim yapmasına elverdiği takdirde tekrar üretime başlayabiliriz.”
BANVİT YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER GÖRENER:
Türkiye’nin en büyük kırmızı et üreticilerinden olan Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, bugün itibariyle yeni besi hayvanı alımını durdurduklarını bildirirken, ellerindeki 20 bin civarındaki hayvanın peyderpey kesime gönderileceğini, bunun da 8-10 ay süreceğini söyledi.
Görener, şirketin kırmızı et üretimini durdurma kararı ile ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırmızı ette bugün uygulanmakta olan ithalat rejimi devam ettiği sürece yeniden üretime başlamayı düşünmediklerini belirtti.
AB’den ithal edilen etin maliyetinin en fazla 10 lira olduğunu öne süren Görener, “Bizim maliyetimiz 15-16 lira iken yerli üreticinin zarar edip satış yapmasını kimse bekleyemez. Bu ithalat düzeni, sadece ithalatçıyı kayırıyor.
Üreten insan spekülasyon yapamaz. Sadece alıp satan spekülasyon yapar. Yerli üreticinin korunmasını da istemiyoruz, ama ithalat rejiminin yerli üreticiye adil olması gerekir. Ama adil değil, bu ithalatçıyı kayıran bir düzen” dedi.
Görener, kendilerinin de kırmızı eti işleyip sattığını hatırlatarak, “Bizim de kırmızı ete ihtiyacımız var, müşterilerimiz var. Elimizdeki mal bitince büyük ihtimalle ithalatçı olmak durumundayız. Arkadaşlar çalışıyorlar üzerinde, peyderpey getirmeye başlayacağız” açıklamasında bulundu.
-İTHALATTA “REFERANS FİYAT” ÖNERİSİ
Türkiye’de etin maliyetinin 15-16 lira olduğunu, bunun yem ve buzağı maliyetlerinden kaynaklandığını anlatan Görener, sektörle ve uygulamalarla ilgili görüşlerini, tekliflerini daha önce başta Tarım ve Köyişleri Bakanı olmak üzere ilgili kesimlere ilettiğini hatırlatarak, ithalata karşı olmadığını, ancak adil olması için “referans fiyatı” uygulanması gerektiğini vurguladı.
“Eğer etin maliyeti 16 lira ise 20 liradan kıyma çok rahat satılır. Bu adil midir? Bunun adil olduğunu söylemiyorum, ama üreticinin maliyetinin 15-16 lira arasında olduğunu söylüyorum” diyen Görener, şöyle devam etti: “Bütün dünyada uygulanan, iç üreticinin üretim maliyetleri ile orantılı referans fiyatı sistemi vardır. Bunu AB yapıyor, ayrıca bazı ürünlerde TMO da uyguluyor ve bazı ürünlerin iç piyasa fiyatlarından daha aşağıda yurtiçine girişine izin verilmiyor. Türkiye’de maliyet ne ise o fiyata kadar mal gümrüklenebilmeli. Türkiye’de buzağı, yani besi materyali çok pahalı. Türkiye’de önceden 1400 liraya kadar yükselen buzağı fiyatı, bugünlerde 1200 lirada seyrediyor. Ama AB’de bunun fiyatı 150-200 avro, yani 400 lira. Birliklerin, özel sektörün ve bakanlığın bir araya gelip, buzağı fiyatının ne olması gerektiği konusunda mutabakat sağlaması gerekir. Her kesimi memnun edecek, 700-800 liralık bir fiyat belirlenmeli. Eğer Türkiye’deki fiyat 800 lira olacaksa, ithal hayvan da bunun üzerinden millileştirilmeli.
Et getirilmesine de itirazım yok, ama onun da iç maliyetlere göre referans fiyat belirlenmeli. İçerde maliyet 16 lira iken, 10 liradan ithal edilirse kim et üretir?” Buzağı fiyatının bir şekilde 700-800 lirada fikslenmesi halinde etin kg maliyetinin ancak 1-2 lira düşebileceğini ifade eden Görener, “Buzağıya 1200 lira öderseniz, ete 6 lira maliyet biniyor, bunu 800 liraya düşürürseniz, 1,5-2 lira düşer. Başka şekilde düşürmenizin de imkanı yok. Kayıtlı besicilere, kesim halinde kiloda 1-2 lira destek verilerek de maliyet düşürülebilir. Ama besiciye doğrudan de destek verilmesine karşıyım, doğrudan destek doğru değil” dedi.
Türkiye’deki maliyetin, arpa, buğday, mazot, besi materyali fiyatından kaynaklandığını vurgulayan Ömer Görener, şu görüşleri savundu: “Et fiyatlarını düşürmek için maliyeti düşürmek lazım. Türkiye’de tonu 500 liradan arpa-mısır alarak bugün AB maliyetleri düzeyinde üretim yapılamaz.
Üretim maliyetleri düşürelim derken, arpada, mısırda üreticinin eline geçen fiyatları düşürelim demiyorum. Bu ürünler uluslararası piyasa fiyatından satılsın, aradaki fark üreticiye doğrudan ödenmesi, prim olarak verilmesi gerekir. Besicinin maliyetlerinin düşürülmesine yönelik uygulamalar yapılmalı.” Geçmişte üreticinin “spekülatör” diye suçlandığına işaret eden Ömer Görener, “Üreticiden spekülatör olmaz, spekülatör alıp satandan, tüccardan olur.
Hele 9-10 liradan getirip 12-13 liradan satıyorsa… Üretici stok yapamaz, stoklarsa verimi düşer, zarar eder. Referans fiyatı başından uygulansa, bu iş başından beri medeni bir şekilde önlenebilirdi” dedi.
Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, “kırmızı et ithalatına yönelik açıklamaları ve ilanlarından sonra şirketine yönelik bir uygulama olup olmadığı yönündeki soruya, “O konuda şimdilik konuşmayalım. O konuda konuşmak istemiyorum” diye yanıt verdi.
Diğer taraftan, BANVİT’ten kırmızı et üretiminin durdurulması ile ilgili yapılan yazılı açıklamada da Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısında meydana gelen azalmaya karşın nüfus ve kişi başına gelirdeki artışa işaret edildi. Geleneksel mera hayvancılığın yapıldığı bölgelerde uzun süren terör olaylarından dolayı meralara çıkarılamayan hayvanların kesime gönderildiği, aynı sıralarda İran ve Irak’tan kaçak hayvan girişinin devam ettiği, istikrarsız süt fiyatlarına bağlı olarak maliyet kıskacından çıkamayanlar sağmal süt ineklerinin kesildiği anlatılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Artan nüfusumuz ve artan gelirimiz ile yaratılan talep, suni kırmızı et arzı ile karşılanıldı, bunu da yetkililer fark etmedi, sektör bile tam olarak farkında değildi. Dolayısıyla kırmızı et fiyatları uzun süre yatay seyretti.
Sonunda suni arz önce azaldı ve bittiği sıralarda pariteye bağlı olarak ihracattan dolayı küçükbaş fiyatları ciddi olarak yükseldi ve bu da büyükbaş fiyatlarını yukarıya bir anda vakumladı.
Ülkede beside hayvan var dendi, ama yoktu, hala yok. Bu arada besiciler spekülatör ilan edildi, bilahare kesilmiş et ve kasaplık dana ithalatı izini önce EBK;na sonra da tüm ülkeye açıldı. Takiben buzağı ve besi materyali ithalatı da serbest bırakıldı.
Ucuz bir maliyet altyapısına sahip ülkelerden kesilmiş et ve kasaplık canlı hayvan yetersiz gümrük vergisi ile ülkeye girerse, memleketimizde o üretimi yapanları cezalandırmış oluruz, bu alana yatırım azalır ve sonunda tamamen ithalata bağlı konuma geliriz.
Et açığının buzağı ve besi materyali ithalatı ile kapatılması hedeflenmelidir ki katma değer ve istihdam ülkemizde yaratılsın, besicilik yatırımları atıl duruma düşmesin. Ama et ithalatına muhakkak devam edilecekse ülkemizdeki kasaplık dana ve kesilmiş et üretim maliyetleri belirlenmeli referans değerleri açıklanmalı ve kesinlikle bu referans maliyetlerin altında kesilmiş et veya kasaplık dana ithal edilmemelidir.” Açıklamada, ette KDV’nin bir müddet yüzde 1’e indirilmesi, kayıtdışılığın önlenmesi, bunun için ayrıca mezbaha ve hayvan pazarları devamlı ve etkin denetim altına alınması önerildi.
Paylaş :

“Banvit kırmızı et üretimini durdurdu” hakkında 31 yorum

 1. banvit in aciklamasi memleketin icinde bulundugu durumu yeterince acikliyor kanaatindeyim.
  bende bir aciklama yapayim bari : TURKIYENIN NUFUSU 80 MILYON CIVARI, 10 MILYONA YAKIN INEGI VAR.
  URUGUAY DA ALT TARAFI 3.5 MILYON NUFUS, 13 MILYON INEGI VAR.
  NETICE ITIBARI ILE OZETLERSEK ; MESELE 3-5 COCUK YAPMAK DEGIL, MESELE 3-5 INEK YAPMAK….
  BU GIDISLE INEK YAPALIM DERKEN ORTALIGI O.K.U.Z.L.E DOLDURMAYALIM YETER… BILMEM ANLATABILDIM MI :))))

 2. ACIKLAMA DEVAM EDIYOR: HUKUMET BAKANLAR KURULUNU ACIL TOPLAYARAK KARARINI VERDI. DUNYANIN EN GUZEL MERALARANA SAHIPKEN INEGI TAAAAA URUGUAY DAN GETIRMEYI BASARDI. O.K.U.Z.D.E. GETIRECEKLERDI ASLINDA … AMA BIR BAKTILARKI ETRAFA….. Eeeee FAZLASIYLA VAR.
  VAR AMA, HAYVAN BASKA SEY,
  HAYVANCILIK BASKA SEY ,,……. MAALESEF.

 3. MELİH GÜNDOĞDU

  patron kızıyor bu işlerin buraya gelmesindeki 10 tane firmadan biride bendim diyemiyor.buzağı fiyatları çanakkale balıkesir bölgesinde 700-800 tl iken 1000 tl ye üreticiden buzağı toplayıp çiftliklerine koyup eti 17-18 den et satarken hiç bir sıkıntısı yoktu patronun.ama işler değişince kızıyor.şimdi onun yapması gereken madem avrupada buzağı 150 -200 avro ülke içinden 1000 tlye buzağı alacağına oradan getirsin baksın satsın.

  1. 150 değil 50 euroya da getirsen avrupayla aynı paraya mal edemezsin, çünkü ana girdi yem. Yem fiyatı oradakine göre burada çok pahalı.

 4. banvit koskoca bir şirket zarar ediyorsa biz battik allah onlari bildiği gibi yapsin rizkimizi haram etdiler artik kimse besicilik yapmasin kasaplarda kapatsinlar marketler ve şirketler ülkemizde at koştursunlar 10 tl alsinlar 30 satsinlar ne biçim düzen böyle olurmu

 5. Banvit kısmen haklı. Marmaraya geldi küçük besicilerin alacağı buzağıların hepsini topladı trakyada alacak hayvan bırakmadı. Fiyatların yükselmesine sebeb olan firmalardan biride banvittir. Şimdi de et ithal edicez diyorlar. Siz de kalkmış banviti savunyosunuz!

  1. haklisin ama böyle büyük şirketlerin tepki göstermesi güzel inaninki besiciler çok zor durumda hemen hepsi zermayenin yarisi gidiyor 40 dana alan seneye 20 dana alamaz kiredi çekende evi yada iş yeri gitdi böyle hükumet olurmu hangi çagda yaşiyoruz

 6. Boşuna kavga etmeyin Türk firmalarının büyük kısımı yunanistanda kesim yapacak hazırlıklar yapılıyor 1-2 aya kalmaz yunanistan istanbul etinin temin merkezi olacak DURMAK YOK YOLA DEVAM dedi ya büyüklerimiz bizde yola devam ediyoruz.böyle başa böyle tarak ne yapalım!………

 7. bana destekleme kredisi verdiler, 60 büyükbas hayvanim var et fiyatlari hergün asagiya düsüyor su anda büyük zardayim nasil ödüyecem krediyi ben bizden 13tl ye aliyorlar 27tl ye kasab satiyor nasil bir düzen bu anlamak cok zor ALLAH belasini versin böyle düzeni

 8. BUYUK MARKET VE PEYNIRCILER, MERCEDES ILE GEZERLER,
  BESICILER VE SUTU SATANLAR MOBILET ILE…
  KASKETLI SEYTANLARA D.I.K.K.A.T

 9. Devlet bunu önlemek için hayvansal ürünler piyasası denetleme kurulu gibi bir komisyon kurmalı.Tamam serbest piyasa ekonomisi var ülkemizde ama devlet işine gelmeyen taraflarda pek hala denetleyici olabilir.Bir çok ülke denetimli serbest piyasa ekonomisi benimseyerek üretim zincirindekileri ayakta tutabiliyor.Et fiyatı maliyeti, süt fiyatı maliyeti, yem maliyeti, mazot maliyeti, gübre maliyeti hepsini hesap edip perakendeyi kontrol altına alabilir.

 10. Besicilik ile uğraşan arkadaşlar ellerindeki malı ucuza kestirmesinler benden söylemesi ithal karkas getiren bazı firmalar şu an itibariyle sahadan çekildiler sebebi malı peşin para ödeyerek getirip burada hepsini peşin satamaması böyle oluncada sermaye dayanmıyor tabii…birkaç tane sermayesi güçlü firma kalır gerisi zor getirir, yerli besici akıllı olursa biraz vadeli verir ama en azından zarar etmez elindeki maldan benden uyarması…kasaplar ve marketler tedarikçiye peşin para ödeyemiyor tedarikçi ithali tamamı peşin ödeme yaparak getiriyor peşinciler hariç sektörün yerli mala dönmesi an meselesi…

 11. yetkililer gözunuz aydin koçda et üretimini durdurdu saden besicilerde hepsi iflas edecek artik domuz etini getirin millede satin ucuz ucuza kendimden utaniyorum böyle bir ulkede yaşadiğim için biz insanmiyiz cennet ülkemizi bize haram etdiniz allah sizi islah edsin

 12. et yurtdışında ucuz, karkas et getirelim, et fiyatları düşsün… çok güzel…
  Yem yurt dışında ucuz, neden yem yurt içinde ucuz değil, hemen vergilerini düşürelim besiciler faydalansın.
  Benzin/mazot yurt dışında ucuz, yurt içinde değil, hemen vergilerini düşürelim…

 13. offff of benim güzel ülkemin güzel üreticiler isyan etmemek elde değil arkadaşlar bu ülkenin yüzde almışı çiftçilikle uğraşan insanlar şöyle bir düşünelim biz dar gelirli vatandaşlar olmasak bu ülkenın hali ne olur acaba biz dar gelirliler olarak ne yapıyoruz üretiyoruz neyi patates domates soğan bıber et süt peynır mısır buğday salatalık elma armut mandalına pancar tütün ve sayre vesayre ulan gidın bu gün sorun sosyeteye bu ekmek nasıl yapılır hammaddesi nedir ağaçtamı yetişir topraktamı yetişir bilmev vallahi eeee bu ülkeyi ayakta tutan kim sosyetelermı bizim gibi fakırlermi koymuşlar başımıza geri zekalı bir tarım bakanı bırde başbakan olucağı budur oncekı hukumet zamanında desteklemeler 16 tl ydı düşürdüle 6 tl ye eee ulan biz fakırlerde olmasak sızı kopekler bile yemez bunun bilincinde değilmisiniz şu hale bakın be
  2750 tlden dana aldım 6 ay besledim şu an kestırecem kar değil zararına ulan sen kıme yardım edıyorsun buğdayın ağaçtamı topraktamı yetiştiğini bilmıye kışilere yardım edıyorsun fakır cokmu et iyiyo et fiyatını duşurmeye uğrasıyorsun sosyeteye çanak tutmaktan başka bir şey değil yaptığın kaz kafa önetim tabıkı sızın de ceplarınız doluyo bu arada devam edin birgün tersine dönucek bu işler kendinize iyi bir mağara bulun şimdiden

 14. tarım bakanı üreticiyi mağdur etmeyeceğim dedi eti maliyetinde yani yerli kesimi 15-16 lira indirmek için ithalat yapacam demişti noldu bakan efendi yerli kesim 13 liraya düştü bu ithalatta kimleri, zengin ettin…üretici batıyor sen otur ithal eti afiyetle yee… milletin hakkını nasıl vereceksin bekle sana oy veririm…

 15. onlar ital yemez domuz giribi aşısı getirdiler kendileri vurdumu aşıyı yok bunlar üretici bitsin bunların derdi eğer bu ülkede et pahalı müdahale edersiniz mazot benzin yem gıda hepsi pahalı hadi müdahele edinsene dokunur

 16. SEVGELI EMEKCI BESICI KARDESLERIM TOPLANALIM, BIRLIK OLALIM, SESIMIZ DUYURALIM, BAKIN HERKES GREV YAPIYOR BIZ NIYE YAPMAYALIM, BOYLE GIDRESE YOK OLACAZ, BU ITLER BIZI INSAN YERINE KOYMUSYOR, EN LUKS RESTORANTLARDA BIZIM URETTIGIMIZ ETLERI YERKEN BU ELER NASIL URETILIYOR DIYE DUSNMEZLER
  ALLAHINI SEVEN SESIMI DUYSUN, BUNUN BIR CARESI OLMALI, KONTAGA GECELIM, BIR CARE BULALIM, COGUNUZUN BU ISTEN BASKA YAPABILCEGI ISIDE YOK, TARIM DERSEN OYLE BIRSEY YOK TURKIYEDE
  LUTFEN BU ITLERE TESLIM OLMAYALIM

 17. Arkadaslar ben bu ise girmeden onceLondura Turk konsolusluguyla itibata gectim, bana hic bekleme hemen parani turkiyeye yatir dediler, bende essek gibi inanip hemen ise koyuldum, ve Ruhsat icin basvuruda bulunduk, ve o an ne yaptigimi anladim ve turkiyenin degistini ama bu degisikligin dahada kotu olugunu anladim,Ruhsat almak icin rusvet istediler, ben bu tarim bakani denen cakalin demeclerini surkli takip ediyorum onceden cok hosuma gidiyordu hemen Bakanliga telefon acip durumu analattim, ve rusvet isteyen serefsizlerin gorevinden alanicani dusunuyordum, ama bu serefsiz bakanligin serfsiz yetkilis bana dediki BURASI TURKIYE ISLER BURDA BOYLE YURUR, ulan vatan haini, ulan dagdaki terorist senden daha serefli, ben ulkeme yatirim yapmak icin ruevetmi vermem gerekiyor,
  AHHHHH AHHHHHH keske ben allah belanizi versin deyip cekilseydim, mahkemeye verdim, it iti isirirmi, bende 20 yil once olmus insani mahkemye getirmemi isiyorlar, tabi essek degil bunlar, diyorlar ki sikit git urastirma bizi, gecim derdi
  SIMDI HAYVANLARI KESTIRSEM ORTALAMA 230KG ET CIKAR, ben bu hayvanai 2500 tl ye aldim, ortalama 1000 tl masraf ettim hayvan basi,
  Etti 3500 tl, 230 kg et simdi 2990tl para yapiyor, hayvan basi 510tl zarar,
  Yukardaki bir ahlaksiz demiski besiciler biraz az kar etsin, al sana kar ,nerene sokarsan sok it, ama o eti sana yedirmicem zararina, kesip kednim yerim, fakire fukaraya dagitirim senin gibi ac kopeklere yedirmem
  Arkadaslar kullandigim argo kelimeler icin ozur dilerim cok ama cok kizkinim, once kendime kizginim, ben bu cocuklarimin riskini nasil bu itlere teslim ederim, ve biliyorum cogunuzun budurm benden farkli degil

 18. Ben daha önceleri besicilik yapıp ileride risk gördüğüm için önceden çıkan birisiyim.Ellerinde besisi bulunan ve ziraat bankasından sıfır faiz le kredi kullananlara allah yardımcısı olmasını dilerim.Ama burda yazmakla bir yere varamassınız birleşin imza toparlayın medyayı yanınıza alın cumhurbaşkanlığına noter aracılığı ile gönderin yadeyse sesisnizi duyuramassınız bakın bir öğrenci yumurta attı medya günlerce yayınladı alın tosun başbakanlığın önüne atın tarım bakanın istifasını isteyin ha ne olur 2 jop birazda biber gazı yersiniz cumhurbaşkanına twiter sitesine yazın başbakanlık bimer merkezine yazın tepkinizi bu şekilde getirin.

  1. mustafa portakal

   haklısın kardeşim de? besicilik yapaların kaçı tahsilli,kaçı internet kullanıyor.biz nasıl birleşip bir şey yapamıyorsak onlarda üstümüzden okadar kolay geçiniyorlar keşke dediklerin gibi olsa.

 19. Zamanında 500 tl olan buzagıya anne karnında 1000 tl verip orta ölçekli besicilere rekabet sansı tanımayan bi piyasa ortamına dönüştürüp çevrede dana bırakmayan,elindeki etleri piyasanın çok üzerinde satışa sunup istedikleri gibi at koşturan,spekülasyon yaptıran banvit yöneticileri sizlerin bizlere yaptığını şu an devlet size yapmakta hiç ağlanmayın el elden üstündür.bu piyasayı siz bu hale getirdiniz bizim gibi sizde çekin ceremesini.

 20. selım haklı oldugun yonler var ama
  elelden nerde usdun adamlarda para var adamlar itale gecer yıne parsını kaznır sonuc bız kucuk ısletmekler batttı sonuc orda calısan bınlerce kısı ıssız kalacak olan banvıt veye saraya koca ne olacak adam uretımı bırakıb baska yerden para kazanacak zarerını kım cekecek bız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir