ESK: Et sektöründe sözleşmeli model yaygınlaşacak

Acil eylem planını 100 gün içinde hayata geçirmeyi planlayan hükümet, yeni dönemde et sorununu da sözleşmeli üretim modeliyle çözecek.
Hükümet etteki spekülatif artışları sözleşmeli üretim modeliyle bitirecek. Üreticiye fiyat ve alım garantisi veren model, sanayiciye de et temininde süreklilik sağlayacak.
Üretim maliyetleri hesap edilerek sanayiciye mal temin edilecek olan modelle, “Et yok, yetersiz” gibi spekülatif tartışmaların önüne geçilirken bundan kaynaklanan fiyat artışları önlenecek. Üretim planlamasını da sağlayacak olan model, özellikle küçük üreticiyi kâra geçirecek. Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) son bir yıldır tedarikinin yüzde 96’sını karşılayan sözleşmeli üretim modelinin yaygınlaştırılmasında ESK hâkim rolü oynayacak. Örneğin maliyeti 20 TL olan ette ESK bir kâr marjı belirleyecek. Ardından sanayici ile üreticiyi buluşturacak. Üreticiye hem fiyat hem de alım garantisi verilirken sanayiciye de et temininde süreklilik sağlanacak. ESK Genel Müdürü Kasım Piral, bu modelle düzenli arz ve maliyet bazlı fiyatlandırmanın hayata geçirileceğini söyledi. Kurumun 115 bin küçük, 150 bin büyükbaş tedarikini sözleşmeli üretimle yaptığını belirten Piral, “Bu modelle üretici kâr edip üretim arttıkça et fiyatları da düşecek” dedi.

Et ve süt KurumuYASAL DÜZENLEME TALEBİ

Projeyi üretici ve sanayicinin de desteklediğini belirten Türkiye Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç ise “Ancak bazı yasal düzenlemelerin hayata geçmesi gerekiyor. Sanayici mal alma sözü verip almazsa üretici mağduriyet yaşar. Aynı şekilde üreticinin de malında bir sıkıntı olduğunda sanayici mal bulamaz” diye konuştu. Modelin daha güçlü bir şekilde uygulamaya konulabilmesi için üretici birliklerinin planlama ve pazarlamaya dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, “Ancak 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu pazarlamaya izin vermiyor. Bu konuda düzenleme yapılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
KÜÇÜKBAŞ HAYVANLA SPEKÜLASYON ÖNLENDİ
ESK Başkanı Kasım Piral, küçükbaş hayvan üretim ve tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla yürütülen projede ciddi bir mesafe kaydedildiğini aktardı. Piral, “Son üç aydır bu model sayesinde piyasadaki spekülatif fiyat hareketliliğinin önüne geçtik” şeklinde konuştu.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir