Domates Ve Et Fiyatları

İlçede lokanta işleten Halil İbrahim Kurnaz domates ve ette önlenemeyen fiyat artışları yüzünden işletme maliyetlerinin yüzde 30-35 oranında artış gösterdiğini söyledi. Domates ve et fiyatlarındaki artış yüzünden lokantacı esnafı olarak her geçen gün daha kötüye gittiklerini vurgulayan Kurnaz, “Bırakın kar etmeyi işletme giderlerini karşılayabilirsek kendimizi mutlu hissediyoruz. 15-20 gün öncesine kadar kilosunu 1 TL’ye temin ettiğimiz domatesi bugün 3 TL’ye, kilosunu 25 liradan temin ettiğimiz etin kilosunu 30-35 TL’den temin edebiliyoruz. Mutfağımızda domates ve etin kullanılmadığı bir yemek yok. A’dan Z’ye yaptığımız her yemek, kebap ve salatada domatesi mutlaka kullanmak zorundayız.
Örneğin; ezme ve çoban salatada, ızgaraların yanında, pide ve soğuk salata çeşitlerinin içerisinde, bazı yemeklerimiz de görsellik açısından süsleme yaparken domatesi mutlaka kullanıyoruz” dedi. Domatesi bugünkü fiyatlarıyla almaya korkar olduklarını anlatan Kurnaz, şunları söyledi: “İnanın domates etten daha kıymetli
hale geldi. Gözümüz gibi saklıyoruz. Önceden kırmızı ve beyaz eti itina ile saklardık ama şimdi bu itinayı domates içinde göstermeye başladık.”
Domates fiyatlarındaki aşırı artışı mümkün olduğu kadar müşterilere yansıtmamaya çalıştıklarını anlatan Kurnaz, şöyle konuştu: “Bu artış başta turizm sektörü ve lokantacılık sektörünü olumsuz etkiliyor. Çünkü, domates ve biber gibi sebzelerin günlük değişen fiyat artışlarında maliyetlerimiz aniden yükselebiliyor. Ama biz yemek fiyatlarımızı günlük yükseltemiyoruz. Önceden belirlemiş olduğumuz fiyatlarımız ne ise o fiyatı müşterimize uyguluyoruz. Dolayısıyla bu fiyat artışlarından doğan maliyet artışlarını
hep sinemize çekiyoruz. Domatesin aşırı artışı maliyetimizi yüzde 30-35 artırdı. Bu sıkıntımızın sera ürünlerinin tezgahlara konması ile biraz hafiflemesini bekliyoruz.”
Tüm bu olumsuzluklara rağmen hizmetlerini devam ettireceklerini ifade eden Halil İbrahim Kurnaz, müşterilerine işletmesine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir