Canlı hayvanda kesim ücreti düştü et fiyatları hala yüksek seyrediyor

Kesim fiyatları düşmesine rağmen et satış fiyatlarının yerinde sayması tüketicileri üzdü. Kurban Bayramı sonrası büyükbaş canlı hayvan kesim ücretleri inişe geçti. Son 15 günde dana yerli karkasın kilogram fiyatı 17,5 TL’den 13 TL’ye, inek karkasın kilogramı 14 TL’den 10 TL’ye geriledi. Kesim fiyatı düşmesine rağmen satış fiyatlarının düşmemesi tüketicileri zor durumda bıraktı.
Canlı hayvan kesim ücretleri düşüşe geçtiğini, ancak et fiyatlarına bu düşüşün yansımadığını kaydeden Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, ithal olarak gelen hayvanlardan gümrük vergisinin alınması gerektiğini söyledi. Alınan vergi ile yerli üretime destek olunması gerektiği üzerinde duran Özcan, “Yerli etin, üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Birilerin bizi desteklediğini bilmemiz gerekiyor. Et fiyatlarının düşmemesinin sebebi marketler yasasının çıkmamasıdır. Aracılar daha çok para kazanmaya başladı. İstanbul’da aynı et bölge bölge 15 ile 32 TL arasında satılıyor. Kar marjının belirlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.
Kesim ücreti düşmesine rağmen aynı fiyatlarla et aldığını belirten Halil Kara, azıcık indirimin bile tüketicileri sevindireceğini kaydetti. Kara, et fiyatlarını çok yüksek bulduğunu dile getirdi. Burdur’da ortalama kuşbaşı kıymanın kilogramı 19-22 TL, kuşbaşı etin kilogramı 24-25 TL ve biftekin kilogramı 27 TL civarında işlem görüyor.
YETİŞTİRİCİLER DE DERTLİ
Canlı hayvan kesim ücretleri düşmesine rağmen yem fiyatlarının artması hayvan yetiştiricilerinin tepkisine neden oldu. Yetiştiriciler, 1 çuval et yemininin 35, bir çuval süt yeminin ise 36 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Kesim fiyatının düşmesiyle besiciler daha az para kazanırken, etin satış fiyatı değişmediği için aracıların karında ise yükselme oldu.
Hayvan yetiştiricisi Fikret Tok, kar amaçlı hayvan yetiştirme döneminin bittiğini ifade etti. Yeni kredi çekip hayvan alan üreticilerin işinin daha zor olduğuna dikkat çeken Tok, şunları söyledi: “Önceleri az da olsa evin masraflarını karşılayabiliyorduk. Şimdi o da olmayacak, sadece hamallığını yapmış olacağız. Et ve süt fiyatları bu kadar düşük yem fiyatları ise yüksek oldukça biz üreticilerin işi çok zor. Bu arada şap hastalığı da Burdur üreticisini sıkıntıya sokuyor. Bizim hayvanlarımızda şu an hastalık yok ama çok tedirginiz.”
Süt fiyatlarının sabit kalışı ama yem fiyatlarının sürekli yükselmesinden üreticide, yem satıcıları da şikâyetçi. Kubilay Ticaret işletmecisi Ali Kubilay, her türlü hayvan yemine çuval başı 2 TL zam geldiğini, ancak yaklaşık bir yıldır süt fiyatlarının aynı olduğunu aktardı. Kubilay, “Buna karşılık yem fiyatlarına ise bir yıl içerisinde yüzde 40 zam yapıldı. Buda üretici için büyük sıkıntısı. Üretici hiç kar yapamıyor. Ancak beslediği hayvanların masrafını çıkarabiliyor. Son zamlarla birlikte sanırım onu da çıkaramayacak. Bizler bile sattığımız yemin ücretini zor alıyoruz.” dedi.

Paylaş :

“Canlı hayvanda kesim ücreti düştü et fiyatları hala yüksek seyrediyor” hakkında 94 yorum

 1. neydi o gdo muydu gdo lu yemlerle beslenen hayvanlar geliyormudur acaba türkiye ye ?bir ara baya popüler di gdo yada boş verelim yiyelim etleri

 2. sorun etde değil bunu pazarlayandadir şu anda genel olarak 13.5 tl dir bide yağsiz sadakadini saysaniz 12 tl mal oluyor 2 tl kemik olsun 14 tl en aşaği fiyat 20 tl dir 26 tl satanlar bile var yani kiloda en az 6 tl kar besiciyede tarim bakani 1 tl kar makul göruyor bumudur vicdan ama gel gelelim besiciye şu anda maliyetinin 2 tl aşağinda et satiyor devletin acilen besiciye destek çikmasi lazim ve ebk kasapida en az her ilde açmasi lazim

 3. Balık, ucuz et satışına varoşlardan başlayacak
  Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) 17 büyük şehirde açmayı planladığı 100 satış merkezinin detayları belli oldu.
  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, EBK’nın isim hakkını vereceği satış merkezlerinin açılmasında varoşların tercih edileceğini söyledi. Eker, “EBK’nın birinci önceliği, kesim yaparak hayvancılığı desteklemek. İkincisi ise tüketiciye kaliteli eti uygun fiyata yedirmek. Yeni açılacak mağazalar ile dar gelirli insanımıza hijyen ve makul fiyattan et ve et ürünlerini yedirebilmek.” dedi.
  Bakan Eker, Diyarbakır’da gazetecilere sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Et ve Balık Kurumu’nun 17 şehirde açmayı planladığı 100 satış merkezine etin yüzde 8, et ürünlerinin ise yüzde 15 iskonto ile verileceğini belirten Eker, satışın kurumun belirlediği fiyattan yapılacağını kaydetti. Tarım Bakanlığı hayvancılığa yönelik yeni bir destek paketi hazırladı. Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulan proje kapsamında çiftçiye hayvan başına destek verilecek. Örneğin 100 baş hayvanını kesime götüren besiciye, hayvan alma şartıyla belirlenen fiyat üzerinden her baş için ayrı ödeme yapılacak. Eker, üreticinin yem fiyatları ve yüksek fiyattan ahıra hayvan koyma gibi olumsuzluklarla karşılaşabildiğine dikkat çekerek, korumaya alınacağını söyledi. Eker, “Çiftçinin maliyeti ile piyasadaki fiyat arasındaki farkı hesaplıyoruz. Besicilere hayvanlarını kestirmeleri ve yerine ahıra yeni hayvan almaları şartıyla hibe desteği vereceğiz.” dedi.
  Bakan Eker, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda iki hafta önce süt fiyatlarındaki düşüşü masaya yatırdıklarını ve öngörülen tedbirleri anlattıklarını kaydetti. Süt fiyatlarının düşmesinin engellenmesi gerektiğini vurgulayan Eker, “Süt fiyatları sürdürülebilir olmalı. O belirli bir eşiğin altına düşmemeli ki vatandaş süt üretmeye devam etsin. Yoksa dişi hayvanını kesime gönderir. Kısa vadede düzelme olsa da orta ve uzun vadede doğuracak hayvan azalacağı için et verimine olumsuz etki yapar.” dedi. Dünyada süt fiyatlarında ciddi düşüş olduğunu aktaran Eker, Türkiye’nin süt tozu yapımını destekleyerek fiyatların fazla düşmesini önlediğini dile getirdi. 1 Şubat’tan itibaren ülkenin bir yılda ihtiyacı olan 18 bin süt tozunu alacaklarını belirten Eker, bunun 180 bin ton süt anlamına geldiğini kaydetti. Bu kapsamda verilecek destek miktarı 54 milyon dolar. Ayrıca gizli hazırlanan kararname ile piyasadan 200 bin ton süt çekilerek 20 bin ton süt tozu yapılıp, ihraç edilecek. Bu kalemdeki destek miktarı 60 milyon lira olacak. Toplamda süt fiyatlarının düşüşünü önleme projesi için verilecek destek miktarı 114 milyon lirayı bulacak.
  arkadaşlar şu anda hayvanlarini kesmeyin derim bir besici arkadaş ebk 02 14 2011 kesim yapacakdi ebk müdüru demiş biraz sabret teşfik gundemde her an çikabilir inşallah taşlar yerine oturur kimse mağdur olmas emeğe saygi duyalim ???

 4. Nerde süt sabit kalmış? oda düştü.
  Geçen yıl üretici biraz para kazandı ortalığı ayağa kaldırdı insafsızlar yandaşlar vicdansızlar.Şimdi bak hiç sesleri çıkmıyor.nasıl osa üreticinin sırtından geçiniyor acımasızlar

 5. yahu bunalrın amacı uretıcıyı bıtırmek tamemen ole olmasa ama bızım mıllet saf bırlık degılız.kımse kusura bakmasın ama dunaynın neresınde sen hayvancılıgı desdeklıyorum dıye faızsız kredı ver canlı hayvan fıyatını yukselt mıllete hayvan aldır mılletı borclandır.sonra ıtalle sutun etın fıyatını malıyetının altına dusur arkadas kredı ceken calısan adam para kazanabılmesı lazımkı borcunu odesın 50 ınegı olan 100 ınege cıkartsa trdekı hayvan sayısı bu yıl ıkı katına cıksa zarar ettıkden sonra ne olacakdı mıllete kredı verecegıne ete adam gıbı desfık verse sute tesfık verse zaten bır malı oln ıkı yapacakdı amacın desdeklemeyse zaman ıcındede malıyetı dusurudun ama bunların amacı cok farklı tabı bızım mıllet saf yarın cıkacaklar su kadar kredı verdık dıyecekler bızımkıler sakk sakkk sandıkta yıne bunalra yarın gorurum mıllet nasıl odeyecek kac kısnın evı arabası gıdecek.

 6. besici arkadaş kestirmeyin sabredin diyo yaaa bir şey biliyosanız deyin öyle insanların umuduyla oynamayın tarım bakanlığın sözcüsü gibi açıklama yapmış bakın ben birkaç defa yorum yaptım besicilerin çoğu hemen beni tenkit etti biz küçük yerde kasaplık yapanlar ithal et veremiyoz satamıyoz ama karkas et komisyoncuları çok güzel satıyorlar eskiden kölere bohçaçı gelirdi şimdide aynı bohçaçılar gibi kasaplara ve lokantalara ithal et satıyorlar ondan sonra kasap etten çok para kazanıyo ya günde 20 kilo et satmakla ne kadar para kazanılır lokantaya indirimli ver paranı alamassın eeee sonra küçük kasap dayansın bu çarka ithal canlı hayvan neyse et nerden çıktı bazıları et balık kurumu diyo

 7. et balık kurumu ithal et getiriyo halka satıyo amaç halka ucuz et yedirmek ne oldu ithal eti kim satıyo devletin ebk rumu arkadaşlar bakın önceden sunu tohumlama ve buzağı desteği veriliyodu ne oldu 5 adet ineği olana verilmeye başlandı önce küçük üretiçi neden derseniz büyük balık küçük balığı yer eğer 1 ve 2 inek bakan köylü olsa köyde buzağı olur dolaysıylada besilik dana üretimi kendiliğinden sorunsuz olur önceden köylerde her evde 1 veya 2 inek vardı şimdi herkes şehire göç ediiyo etmeyende köyde şehirli gibi yaşamak istiyo ya biz bilmiyoz yada masa başındaki danışmanlar çok iyi biliyo ne diyelim biz< söyleyelim biz okuruz bence önce et ithaline son ama damızlık besilik dana sayılı gelebilir yoksa bu faizsiz kredi çekenler verdiği ipotekleri bankaya bırakır içra satışlarında parada etmez herkese bol kazançlar ahlah yardımcımız olsun

  1. sımdı sızın oda baskanınız kı benım lafım san degıl yalcın bey hukumetle gorusme taleb etmıs tabı kendı kuyrugunada basıldı cunku su an zamnında neden desdeklıyordu hukumetın arkasındaydı ıtal gelınce bu sartlarda kımse ayakda kalmaz sunu bılmıyodu kucuk uretıcı bıtrse buyukler kasaplara et verırde sattırır veya bu et bu kadar ucuz olur sımdıde savunsun ıtalı 16 17 alındı marketlerde 40 tlyı gordu et su an 11 12 tl alı s yerlı oldumu 25 tl nasıl olyosa uretcıydı ya pıyası yukselten.

 8. kasap arkadasım bız bunu daha oncede demısdık kucuk uretıcı cıftcı bıterse kasaplar ekmek yımez hale gelır dıye ama kasaplar odası baskanınız cıkdı dedı ıtalaın arkasındayız desdeklıyoruz dıye ılk tepkıyı bız verdık onada bız bunu 2010yılında dedık ama sımdı ısın faturası herkese cıkıyoır bunalr kasaplar ıcınde bızım ıcınde ıyı gunler bu ıs bole devam etsın zaten bız bıtecez bız bıtersekde buyuk ısletmeler marketler sıze etmı verır ama ısde her netıcesı bır koltıga degen esanfının uretıcısınınn yanında degılkı herkes kendı cebının derdınde hukumetın yalklıgını yapyor basda bızım damızlık bırlıgı baskanları.

 9. ee sakat atlarda et fıyatını gectı sakkkat atta ıtal etsınler sımdı cıgerın 25 tlye kadar cıkmıs ıskembe 12 tl dıl desen ole bunuda ıtal etsınler yahu akıl var mantık var ben bu hukumutın ne yapmaya calısdıgını hayvancılık konusunda kendılerının bıldıgınede oınamıyorum ve sozde bır tesfık gundemde.zaten sut ıcın subat ayında sutu kendılerı alıp sut tozu yapacaklarmıs bır subbattan ıtıbaren et ıcın de kesın bısey yok ama bakanın acıklaması besısını kesdıren besıcıye yenı mal alırken tesfık vereceklermıs.sozde bu sekıldede zaten zararına malını kesdırıpde tesfık cıkdımı buza fıyatlarınada yansıyacak degısen bısey olmuyacak

 10. kasaplar ithal et gelir bizde daha ucuza alırız fiyatları iyice cekeriz bize bahane olur dediler bu ithal.oldududa.ama millet salakmı uyundı tabi kesim dip yapıyor kasap kardeşte fiyat aynı.bu işin böyle gitmeyeceğini bilemediler.işte müdahale geldi en sonunda.hükümet kasap karını belirleycek anlıcanız.yok artk öyle 1 alıp 10 a satmak gecti onlar.kasaplar bu konuda tek kelime etmeye hakkı yok.buzamana kadar yaptıkları vurgunları düşünsünler ve sussunlar.

 11. ben kimseye kestirme demiyorum ama medyada çikan haberlerden teşfik gündemde ben istiyorumki kimsenin emeği boşa gidmesin mal sizindir gene siz bilirsiniz

 12. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Meclis kapısında “boğalı” ithal et protestosunda bulundu.
  Öğüt, Ardahan’dan kamyonet kasasında getirttiği boğayı, TBMM Dikmen kapısından geçirerek, Meclis bahçesine bağlamak istedi ancak polis izin vermedi. Bunun üzerine boğayı, Meclis açık otoparkına götürmek isteyen Öğüt’e polis yine engel oldu.
  Bunun üzerine Dikmen kapısında kamyonetin üzerine çıkarak açıklama yapan Öğüt, Hükümetten Türk köylüsüne sahip çıkmasını istedi. Öğüt, “Et ithalatı durdurulmazsa, bugün 1 tane boğa getirdik yarın binlerce boğa getirip, -İspanya’da yaptıkları gibi- Kızılay’da salacağız. İnsanları tutukluyorlar. Boğaları da tutuklasınlar görelim” diye konuştu.
  Türk köylüsünün elinde bulunan binlerce sağlıklı hayvanın değerlendirilmediğini öne süren Öğüt, köylünün perişan edildiğini savundu.
  Bu arada, hayvanı Ardahan’dan getiren üreticilerden biri, polise tepki gösterdi, Üretici, “Sizin karnınız tok, sırtınız pek. Benim 8 çocuğum aç benden ekmek bekliyor. Ot yiyoruz, ot” diye bağırdı.
  Öğüt, ithal etin marketlerde maliyetinin çok üzerinde satıldığını ileri sürerek, “Kilosu 10 liraya geliyor. Bu paraya et yiyeniniz var mı? Nasıl bir anne bakamadığı çocuğunu cami avlusuna bırakıyorsa, üreticiler de hayvanlarını Meclise bırakmak istiyorlar” diye konuştu.
  besiciler olarak hepimiz hayvanlarimizi ankaraya göturelim bu hükumet insanlikdan almamiyor bu üreticiler hükumetden bir adim bekliyordu yapamazlarsa bunun altinda ezilip yok olacaklar

 13. sevgili besiciler ve kasaplar devlet teşvik verse bile ne olur kısa bir hesap 2650tl 6 aylık dana alınmadımı 1350tl yem ve ilaç gideri yokmu 4000tl etmiyormu şimdi satsa 3000 tl etmezmı kesimci nazlana nazlana 11 tl kesiyor konyada oda kesim yok diyor 2 ay vade ithal et duracak arkadaş deyse besicilik yapanın aklına şaşarşım besicilerin sesini yükseltinler et balık kurumları her ilde kesim yapsınlar tüccar besiciyle oynuyor marketlerde et 24 tl sakkatat 350tl tutuyor tücarda markette işi götürüyor lütfen besiciler oturmayalım hakkımızı koruyalım

 14. valla ben kac aydır dıyorum aksam chp mılet vekılı meclıse dan getırmıs kımse sesını cıkartmıyor resmen maf ettıler dah cıkmıs tarım bakanı desdek verdık dıyor neyın desdegını vermıs.boburlenıyor seneye ne olacak dah ıyımı olacak bu sartlartda dan alıpda besleyenın allah yardımcısı olsun

 15. tarım bakanı yıne sacmalamıs tabı bılıyolar bu sartlarda kımsenın mal almayacagını alllhını hayvan basına desdekmverse bu seferde mal fıyatı yukselecek ne sacmalıyolar yıne bunalr tabı bu yıl ıtal yok dedıler mıllete pahalı mal aldırdılar yandaslarını zngın etııler seney kımse mal beslemıycek ona mal aldıracaklar sacmalıga bak ya hayret bısey.

 16. amma mılletın sabrı tasdı artık yazık gunah bunlar ınsanlıkdan anlamıyor mılletın ekmegınde gozlerı cıkalım yuruyelım olmadı hepımız malımızı goturelım bırakalım kapılarına hak ettıklerı o yeter ya anamızı aglatılar dah cıkmıslar desdek vermısler uc bes yandası zengın edecez dıye emegımız alın terımızı ıt goturmez oldu

 17. zafer arkadaşımız doğru söylüyor ama gel gör ülkemizde fakir çok olduğundan ve neye oy attığını bilmeyen çok vatandaşimız olduğundan böyle bizi yöneten insanlar gelir hayvancılığımızıda bitirir tarımıda alışmışlar kömür makarnaya yaa bunların hepsi bizim paralarımızla dağıtılıyo kendi parasını dağıtmıyo ya ama anlat anlatabilirsen.

 18. bıde cıkmıslar sukadar tesısı actık bu kadar ısletme sagladık neyı sagladında ne oldu mıletı borclandırdın dısınden tırnagından arttırdıgını varını yogunu ıptek gosderdı kendımı bıldım bıllı bu ısdeyım par etmedıgı cogunlukda oldu kucuk bas buyuk bas ıkısınınde besıcılıgını yaptım ama bu kadar besıcının madur edıldıgını zaraına dahı mal kesdıremdıgını ılk defa gordum cıkmıslar bıde ovunuyolar ama bızıe musdahak.bız sesımızı cıkarmadıkca aglamayan meme yok derler.adamların amacı bızı bıtırmek ama bunu resmen dyemıyolar desdek altında mılletı somuruyolar devrım bıle bırden yapılmaz.bunalrınkıde o hesap bız sesımızı cıkartmıyoz etle yatıp kalkan medya sesı cıkmıyor zaten cıkan oldumu anında kesılıyor.ben ne mhp nede chplıyım ekmek partısındenım ama valla daha kımse farkında degıl ama gıdısat ıyı degıl hele bızım ısde

 19. sakatat pahalandı diyorsunuz.sanki üretici sakatatparası görüyor allah aşkına kimse bunu söylemiyor.bizene sakatattan.kasaplara söyleyin.müşde işte üreticiden kestikleri haraclara zam gelmiş..

  1. yahu bende onu geyıgıne soledım hanı uretıcı yukseltıyodu ya et fıyatını sımdı onunda suclusu bız oluruz.uretıcı olarakda yakında onunda ıtalıne baslarlar.ve cıkıpda hala adam gıbı besıcı ıcın bır yetkılı tam olarak ne yapılacagını solmıyor.hala masal analatıyolar yahu 5 aydır ulkede kesım yok
   kesende zararına malıyetının altına nazlanıyor. mılletı perısan etler daha dertlerı ney analmıyorum

  1. memlekedde besicilik öldu et para etmiyor girdiler pahali canli hayvan pahali canli kilo 10 tl gelen anguslarda ayni şu anda en akillisi besicilik yapmamak 3 aydir almişin bin pişmanim hesapliyorum bu fiyatlarla ve girdilerle 40 bin içerdeyim besicilik öldu

 20. vall arkadaslar bılmıyorum
  ama bakanlar kurullunu ama gecende dedım bunlar bılıyolar bu sartlarda kımsenın mal almayacagını verceklerı desdekde malını kesdırıp yerıne mal alırsan su ortalama kılodu 3tl ıcerdıyız en az ee tutupda
  ben kendı sahsım adına mal almam besıcılıkde yapmam en azından uc kurus para kazanamaskda
  zarar etmeyız amac tesdekleme altında mıllete gerı mal aldırmak o sekılde verıldıgı zaman bır bu yıldan zaraedayız zaten ıkıncısı ıkı lıra eden malın fıyatı yıne 2,5 veye 3 cıkacak sacmalıkdan baska bısey degıl bende ya kıloya tesfık verılır yada bvır umut gumruk vergılerı yukseltılır dıyodum ama hıkaye analdıgım kadarıyla

 21. Başbakan İthal Eti Durdurmak için söz verdi
  Sarıkamış Şehitleri anma etkinlikleri sebebiyle Kars ziyaretinde camide Başbakan Tayip Erdoğan ile ayakta bir görüşme yapan, Kars Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Durmuşlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Durmuş, “Ben Sn. Başbakan’a Kars’taki hayvancılığın durumun ilettim. İthal etin durdurulmaması halinde Kars ve çevresinde hayvancılığın çökeceği noktasında önemli bilgiler sundum. Sn Başbakan olayın ciddiyetini benden dinledikten sonra ithal etin durduracağını söyledi.
  Durmuş, Kars’ta hayvancılık kredisi alanlar bankaya borçlandılar, şimdi ithal etten dolayı, hayvan alanda yok. Bu anlamda fiyatlar % 50 aşağı çekilmiş durumdadır. Eğer ithal et durdurulmazsa Kars’taki bankaya borçlu hayvan üreticisi bu borcunu ödeyemeyecektir. Banka hacizleri herkesi perişan edecektir
  fakirin ekmeği umut bizimde ayni kendi paramizla rezil olduk tek şuçumuz devlet yetkililerine güvenmek yaşlilar derlerya devlede hayatda güvenme büyük sözü dinleyeceksin

 22. 40 tl yemle 650 tl arpa ile bu iş yapılmaz. 13 tlye danayı kesen yok.besicleri bitirip sayın tarım bakanı yapacak herhalde hayvancılıgı .bırakın koylunu elindeki hayvanlar elinde kalsın .ugraşmayın bizim gibi insanlarla yakında seçim geliyor oy yerini havanızı alırsınız inşallah ben yaşamaktanbıktım allah sonumuzu hayır etsin

 23. vall kendı malımızla rezıl etıler bugun hayvan pazarındaydım suratına bakan yok mıllet aglıyor zaten akıl ısıde degı.turkıyede gorusmemıs sap var.tum pazarlar kapalı dah cıkmıslar desdek verdık ama daha bızım mılet farkında degıl olup bıtenın ıkı uc aya sut ısı yapanlarıda gorurum.

  1. burhan agbı bende besıcılık yapıyorum dun mal pazarına gıtıık al sat ısı yapanlarda aglıyor kımse ne ınegın ne buzanın suratına bakmıyor. sap hasdalıgı tum yurdu sarmıs acık pazar yok.al sattan bınlerce ınsande ekmek yıyodu yanı bu ılser zıncırlemedır besıcı mal beslemese sut ınekcılıgı yapan buzasını satamaz.malda para etmez ama zaten bu hukumetın amacı bellııı bunlarınkı uzum yedırmek degıl bızım gıbı uretıcıyı bıtırmek ama hala benım yandıgım bızım ısde olan bır cok adam olan bıtenın farkında degil.cıkmıslar bu adamları savunuyolar.avunsunlar gorecem ıkı uc aya baslarına neler gelıyor.

 24. candan kardeşim zaten bunların amacı türkiyede hayvancılığı deyil herşeye bitirme planları ama bunu halk hala destekliyor acınacak hale düştüler farkında deyiller daha oy atacak çok bu politika türkiyeyi kökten temizleme politikası

 25. Bende hayvancılıkla uğraşıyorum ama şu an satıp başka iş yapabileceğime bilsem satacağım ama ha düzelir diyoruz ama malesef bu düzelmez bunu bu halk kafasına yazsın 10 yıl önce pancar 120 kuruştu gübre 7 tldi bu gün pancar 120 krş yine gübre 50 tl 8 yıl önce ete 9 bini kestiriyordum yeme 10 tl ye alıyordum bu gün danaları 12 .5 e kestirdim yeme ise 36 tl ye aldım bunun arasındaki farkı bulsun şakşak çılar bu ülke karanlığa gidiyor her haliyle ama toz pembe gösteriyorlar yazık

 26. Ben çocuklarıma doğum günü hediyesi bir çorap alamıyorum ama bazıları doğum günü hediyesi olarak geni yat hediye ediyorlar böyle dedimmi bana sen kötüsün diyorlar bir üstadın dörtlüğünü deyeyim .FAKİR YAPTIRAMAZ GECE KONDUYU. ZENGİN APARTMANLARI DİKTİRMİŞ GİDER. KIZ ANAYI OĞLAN BABAYI MİLLET BİR BİRİNİ YUTTURMUŞ GİDER . derken bu düzen çifte sıtandart zengini zengin yapıp fakirinde elindeki o yarım ekmeüini alma planı bu politika bunu gösteriyor

 27. ve burhan agbı su anda sut ısı yapnalar veya koyunu olanlar yanı dırekt su anda besıcılıgı etkıledıgı ıcın en cok bu adamlar hala bu hukumetı savunanlar var daha sımdılık onalrı etkılemedı.ya yarın ne olacagının farkında degılleretrafımdakı adamlara agzımızı actıkmı bu polıtıkayı savunuyolar.ama yarın 9 ayda buzalarını satacaklar bakalım suratına bakacak kaclıraya alacak cıkacak tayıbe tayıb dıyolar.hala adamalr emegımızle alın terımızle mılletın colugunun cocugunun rıskıyla oynadılar hala farkında degıller bız bole koyun oldukca bunlar gıbı cobanda cok olur.oynayanda cok olur bızımle

 28. Zafer kardeşim sen nerensin hangi şehir çok tşk ederim bilmem kaç yaşındasın herkes senkadar duyarlı olsalardı bu düğüm çoktan çözülürdü ama malesef bu halk parti güdüyor baştakilerin bu yaptığını güzel diye savunuyorlar yarın ne olacak hiç düşünen yok son pişmanlık fayda etmeyecek nolur bu milleti uyara bildiğinkadar uyarmaya bak uyanırlarsa

  1. agbı ben kayseri uzun yayalılıyım ama agbı uyanmayaı bırak su an bana dokunmayan yılan bın yasasın edasındalar.ama analarlarda cok gec olacak gercı bızım mıllet alısmıs
   yıllardır agbı zaten anlasalar bırlık olabılsek sesımızı cıkartabılsek bu noktaya gelmezdı malesef.uyanmazlarda

 29. ve ıdaa edıyorumkı bır sekılde trkayada basladı bu sap buda gelen ıtellerle bır sekılde geldı garıntına uygulanmasına ragmen ben bukadar ulkenın heryerınde sap hasdalıgının yayıldıgını gormemısdım. ama mıllet farkında degıl olanın bıtenın

 30. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen Mayıs ayında Atina’ya yaptığı ziyaret sırasında ele alınan ve Batı Trakya Türklerinin de ekonomik kalkınmasına katkı yapılmasını amaçlayan girişim sonrası Yunanistan’dan Türkiye’ye 10 bin canlı hayvan gönderildiği açıklandı. Son günlerde Batı Trakya’nın Meriç bölgesinden çoğunluğu danadan oluşan 2 bin 500 büyük ve küçükbaş hayvan, Türkiye’ye gönderildi.Türk tüccarların verdikleri fiyat ve alımlarla hayvancılık sektöründe dikkat çekici bir hareketlilik gözlenirken, geçen yıl başlayan hayvan ithalatının artarak devam etmesi bekleniyor.

 31. sen kendi çifcinin besicinin durumunu düzelt önce.adam kendini kanunini sanıyo resmen ya.bi triplerde adam kendi kendine..

 32. vay benim kardeşlerim ne diyorsunuz kim bizi dinler herkez toz pembe gördükleri bu gidişatın yarınına biz görüyoruz ama onlar gördüğünü deyil görmek istediklerinin peşindeler bu yıl türkiye de hep zebzelerde kurt türedi bu israyilin yapmış olduğu bir oyundur bu şaptada bu ithal hayvanın büyük rolü var daha önemlisi geride bu yenen ithal etin bu halkın üzerinde çeşit hastalıklara yol açacak nasıl süt tozu ithal edip kanserejen madde bulunduğu gibi bu ithal ette milleti yarın maf edcekler bunun hesabını kim soracak yazık

 33. arkadaşlar,topluca organize olmamız lazım.besicilerin içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması için sesimizi beraber yükseltelim.bu son destekten bir şey anlayamadım.anlayan varsa nasıl ve ne şekilde olacağını biri bana izah etsin.

 34. ahmet kardesım sımdı malını kesdırdınmı kayıt altına alıp yerıne mal almak kaydıyla alacagın mal basına 300tl desdek verecekmıs gulermısın aglarmısın cocuk kandırıyolar yanı cok bır sey yapmıs gibı 390mılyon dolar desdek verecekmıs bu sekılde sozde sacamalıga bakın kıloda karı bırak en az 3 tl zarardayız malıyetıne oda adam cıkmıs mal alma kaydıyla 300tl verecekmıs allahını bu sartlarda kım mal alıp besler akıl ısımı he yarın besıcılıgı hayvancılıgı oldurduklerının farkındalarda yarın bırılerı bıseyderse dıye kılıf hazıyrlıyolar yanı desdek falan yok hıkaye ben kendı adıma bu ısı yapmam ama toplu sekılde sesımızı yukseltelım semızı duyaralım

 35. arkadaşlar evet sesimize duyuralım da ben yürüyün arkadaşlar desem kaç kişi gelir ben burda denizliliyim kaç kişiye bunu dedim ama malesef lafta kalıyor ben hertürlü mücadeleye varım bu böyle olmazsa asla olmaz yarın bu hayvancılığı kökten bitirecekler bu sefer ne olacak issizlik kervanına 10 milyon daha eklenecek ozaman ne olacak bir libya misali tunus misali işte orta doğu misali yani bu ülkeler nasıl bu noktaya geldi böyle yanlış politikayla buralara geldiler bizde böyle olmayız inşallah ama böyle giderse o günler uzak deyil gelin birleşelim sesimize duyuralım arkadaşlar bu gidişata dur demenin zamanı geldi geçiyor bile

 36. bugün ziraat bankası aradı beni.şöyle diyor beyfendiler.sen 4 hayvan satmışsın derhal yerine hayvan almalısın yoksa kredine müdahala etcez.bakarmısınız ne duruma geldi ortam.ya admalar yapma bu işi diyor acıkcası.ben nasıl hayvan alcaqm heryer şap.birde düşünmüyolar adam albilcekmi ne yapar zarmı etti karmı etti nedir bu adamın hali.demek istdikleri şu ÇOKTA TİKİMDE.

 37. sayın tarım bakanım büyük hayvan üreticisinden küçük hayvan üretücisine kadar ve dahası evinde bir kuzusu olup ta onları perperişan eden bu hayvancılık sisteminiz hayvancılğı can çekişme durumuna getirmiştir.neyi destekliyorsunuz. destek destek deyip içine ettiniz.çıkın üretüçiler bir gezin vadandaştan sorun koltukta oturmakla bu iş olmuyor.düşüninki önümüzde bir sandığa gitme var bunu başbakanınada söyle .bir yeri yaparken birtarafı yıkmayın.sizin derdiniz belli sizler oy peişndesiniz. benimgibi birçok arkadaş böyle düşünüyor.

 38. valla bunu bır anlsalar bızm mıllet hala analmadılar basındakılerde vatandasda cıkacak sukadar desdek verıyolar dah aglıyolar dıyecekler sacmalıgas bakın yahu dalga gecıyolar

 39. vallah olay oldu hayvancılıga desdegı artırmıslar arkadaslar yıne besıcıler husrana ugradı ama bız bole sessız kaldıkca yahu akıl ısımı 300tl 15 -16tl malıyetı olsa su an 3 tl malıyeten ıcerde kesılıyoır hesap ortada arkadaslar 300kılo kıram gelen bır malda hesaplayalım malıyetıneden 900tl zaradayız zaten bumu desdek cık en azından kılo basına desdek ver deseklıyeceksen yok dersen gumruk vergısını yukselt barı malıyetımız kurtaralım bu fıyatlardam mal alıpda kredı cekıpde gorecez bakalım mıllet nasıl odeyebılecek cıkmıs fızsız krdı kullandırmıs 4bıntllık ınegı mıllete 7 buıne toplattııı bu bır ıkıncısı bu sekılde besı yapmak bence akıl ısı degıl ee yarın bu sartlarda kımse buza almayacak alcakda kac lıray alacak fıyatlar dusecek yanı mılllet olan bıtenın farkında degıl ama kendı elıyle tum hayvancılıgı olduryolar

  1. kardesım et balıgın vey et balıgıkla analasma yapan bır mezbahanede malını kesdırıp yerıne kesdırdıgın kadar mal alırsan mal basına 300tl verceklermıs hıkayeye bak

  2. irfan görgülü

   Muzaffer kardeşim; 300 kg karkası 16 TL’ye malet, 13 TL’ye kestir. Kafadan 900 TL zarar et. Sonra git 60 kg canlı buzağıyı 700 TL’ye al, oradan da 310 TL zarar et. Bu arada kestirirken menşe şehadetnamesi, nakliye, mera fonu, stopaj bağkur vs. için 350 TL daha masraf et. Bütün bu masrafları peşin peşin yap. Kestirdiğin malın parasını bir ara alırsın. Bunları yaparsan sana 300 TL veririm diyor. Şimdiye kadar maliyetlerden bahsettik, daha kar yok. Sen eşeksin ya, arazide otlar, dereden de su içtinmi tamamdır. Şaka gibi değil mi!..

 40. vallahı sakadanda oter essek sakasıda daha bızm mıllet uyanmadı ama gecen yıl satıkları buza fıyatı 300tl olan 1200 e falan bır dusdumu akılllanırlar kardesım zaten besı yamak hıkaye bu sartlarda cıdden hıkaye 30tlymıs dalga gecılar nasıl olsa koylu mılletın efendısı degılız mılletın esegıyız ya ne olacak bokun ıcınde surun zarar etmısız batmısız cokda umurlarında 200tlye malı alan adam nasıl cıkacak ben bunu anlamadım irfanın dedıgı gıbı hesağ ortadada yem cıkmıs en kotusu 30tl kepek 15 tl kuspe 30tl bunlar kalıtesıne gore degısıyor bunalr enusuk malıyetı olanlar

 41. valll besıcı arkadaslar bız en ıyısı elımızdekı besılerı okuz yapalım traktorlerıde kuallnmayalım nasılsa mozat her gun zam yeme her gıun zam gubre ole hattt cınden ıscı ıtal etsınler orda ıs gucude ucuzmus dah ucuzda calısdırsınlar fabrıkadakılerıyurd dısında daha ucuza var bızde dagda bayıda nasılsa ot yesek de olur derden suyumuzu ıcerız mehdı bey bızı cok desdeklıyomus ya onuda alkıslarız.onada saksakcılık yapmaya devam ederız.

 42. yazıklar olsun garip köylüyü böyle ezdikçe ezenlere.kesim 14 et istanbulda 40 simit hesabını yapanlar bunu görmüyorlar yazık

 43. Ne alan var.Nede satan.Devletten faizsiz kredi alanlar bu durumda yandı.Ben çok insanlarla
  konuşuyorum.Neticede şunu görüyorum.Elinde büyükbaş hayvanı ve küçükbaş hayvanı olan olan köylüden ve besiciden hatta kredi alan insanlardan bile AKP’ye oy yok.Malın Maliyeti en az 15 TL.Satmaya geldimi kargas kesim 12,5 TL.Bu paraya alan adam da yok.

 44. yazıklar olsun insanlar ellerindeki hayvanları zararına kestiriyor
  böyle bir yerde besicilik yaptığımdan ben utanıyorum yurt dışından hayvan gelecek insanlar yiyecek yazıklar olsun

 45. abiler ben besicilik yapmıyorum ama yapan abilere allah yardım etsin bütün küçük besiciler hep zarara hep zarar böyle devam ediyorlar al sat yapanlarda ayvayı yedi sayılır

 46. Arkadaslar ben almanyada yasiyorum ama türkiyede daha önce hayvancilik yapmis yerim var ben dönüs yapip hayvancilik yapmak istiyorum bu isten gecimimi saglayabilirmiyim

 47. sayın başbakan ne olacak bu besicinin hali sıfır faizli kirediyi dagıttın nasıl dönecek bu kirediler çooooooooookyazık bu devlete

 48. o tarım bakanınına şunu demek isterim birgün yaktıkları orman onlarıda yakar inşallah allah .. versin alın italı başınıza çalın batırdınız bizi valla

 49. evet arkadaslar herzaman ki gibi yanlıs polıtıka bu politikayı cocuk yıne yapmaz hem insanlara hayvancılıgı tesvık et faizsiz kredı ver hemde arkasından kuyusunu es ben kucuk capta işletme kurdum evimi sattım arabamı sattım.birikimlerimı kullandım 300 bin tl kredi kullandım beslemelik dana işletmesi kurdum neyazıktırki su an zarardayım 12 aydır yapıyorum aldıgım hayvanları su an satsam zarar edıyorum zararın tek sebebi ithal hayvan ve yemin pahalı olması ithal hayvan getireceklerıne ithal yem getirsın sayın bakan girdıleri dusursun veya tarımcılara mazotu dusursun yoksa cogu işletmeler iflas eder sonumuz husran olur tetbır alınmazsa

 50. Avrupa’dan canli büyükbas her irk tan hayvanlar elimizde mevcuttur . Cok uygun fiyatlarda büyükbas hayvanlarimiz vardir .
  Ilgillenirseniz lutfen irtibata geciniz . Tesekürler.
  Tel : +436504849785
  Mail : tugkangulen@gmail.com

 51. bize kredi verdiniz çiftlik açın açtık eee ben seninin taksidini nasıl ödeyecem etin kg düşür 12 lr sonra taksidi çıkarsın nurullah

 52. basbakan ihracatı dururmu sizce bunu yapamaz yaptırmazlar biz kücük besleicilerin sesini duyan olmaz büyük ithalcılar kazansın arkadaslar biz ne yapacagız parayı para zengine lazım fakir parayyı ne yapacak yem pahalı büyük işletmecilerin karına etin bahalı olması yine büyük işletmecilerin karına adam acmıs fabrika yem pahalı umrundamı varımı yokumu bu işe yatırdım hamballık hariç başa başa gidiyoz yane anlayacagınız tek karımız hammalıgımız başka bişi yok.

 53. arkadaşlar ithal etten kimler kazanıyor biliyormusunuz tekirdağa gemile gelen hayvanlar corludaki çifliğe götürülüyo ordanda tüm türkiyeye dağıtılıyo çifliğin sahibi ürdünlü ortağı kim biliyormusunuz tarım bakanı yorumu size bırakıyorum

 54. Bizleri bu memleketi dangalaklar yönetiyor bunu biliyormuydunuz gazeteyi televizyonu açtıgınızda bir günde sizi yönetenlere helal olsun dedinizmi? ben hep yuuuuuhhhh dedim iktidarına muhalefetine danke sürüsüne

 55. sevgili arkadaşlar sakın hükümetimizin aleyhinde konuşmayın
  hem oylarını veriyorsun %50 lere çıkarıyorsun hem de sızlanıyorsun. sayın başbakanımızı bir de cumhurbaşkanlığına oturtun da hayalleri gerçek olsun garibimin. bir de orayı görsün. belki yükseklere çıkınca sizin halinizi daha görür de, bir hal çaresine bakar. ortalarda gezindikçe ne yukarıyı ne de aşağıyı görüyor. çıkara bildiğiniz kadar çıkarın sırtınıza bastırabildiğiniz kadar bastırın. sizi kandırma hususunda bundan daha uygununu da bulamayız. coni amca da zaten bundan daha iyisini bulamaz. ne derse emredersin deyip yapıyor maşallah. tc vatandaşlarına gelince türkiye şartlarından dem vuruyor. coniler için şart yok ama vatandaşlar için bahane çok. coninin gücü var tepesinin üstüne dikiverir. vatandaş olarak sizin ne gücünüz var. jandarmayı polisi kapınıza dikiverir neye uğradığınızı şaşırırsınız. oyunuzu verin sakın sesinizi çıkarmayın. uyumaya dinlendikten sonra seyretmeye sonra tekrar uyumaya devam edin ama sakın hakın aleyh de konuşmayın. selam ve hürmetler

 56. şükrü yıldırım

  30/12/2012 tarih saat 19.23 81 nolu yorumdan alıntı.Sayın tarım bakanım ÇORLU’da bulunan ve ürdünlü birine ait olduğu söylenen ve dış ülkelerden ithal hayvan getirilip ülkemiz içinde pazarlanan çiftlik ile ortaklığınız söz konusu; Bu konuda EVET ve HAYIR,ortağım ve değilim diye açıklama beklememiz üretici hatta ülke vatandaşı olarak hakkımız olduğuna inanıyor ve bu açıklamayı sizlerden bekliyorum ve saygılar sunuyorum.

 57. Ben bu sekılde hayvancılıgın kalkınacagını sanmıyorum çünkü butun gereksınımımızı dısarıdan karsılayan bır ulkehalıne geldı ülakemız şimdi oturulup dusunulmesı gerekenbi konu bız madurken neden dısarıdan ihtıyaclar karsılanıyor önce bızım sorunlarımız cozulmesı gerekıyor bunu buhale getıren bununa acıl çözum bulsun hayvancılık ii binoktada olsun istıyorum

 58. etin kilosu 5tl olmuş olsa bile niye bu 4tl degil diyen insanlar var oldukça bu ülkede üretim yapılmaz. üretmeyelimde görün 40tl nasıl olurmuş ne bisin insancıklar bu et hayvandan elde ediliyor meradan mantar gibi toplanmıyor oturmuşsun oralarda boşboş yorum yapıyorsun gelde hayvan bak et kaç para eger bir gün bokunu atabilirsen ben sana bırakırım bu hayvanları vicdansızlar yazık bu üreticiye yıgdınız memlekete elin angusunu yıldırdınız insanları besici evini geçindirez durumda hala kılını kıpırdatan yok yazıklar olsun……..

 59. Yüksel kardeşim ne ANLAMLI yazmışsın! Hatta ben de diyebilirim ki etin bu fiyatlarını beğenmeyenler bırakın hayvanın bokunu atmayı, siz o hayvanlardan birisinin doğumuna katıldınız mı?
  Bence ülkemiz üreticilerinin en önemli eksikliği birlik olunmaması, üretmeyin kardeşlerim görsün herkes bu ülkede neyin önemli olduğunu, aylığı olan millet için her şey basittir ve bir market ya da bankamatik kadar ötedir. Ama geçimini buna dayandıran insanlar için her şey ne kadar zor sadece yaşayanlar anlar.
  ÜRETMEYELİM ARKADAŞLAR, BİZ BİRLİKTE TAVIR KOYMADIĞIMIZ SÜRECE BU DEVRAN DEVAM EDER VE HER ZAMAN BİRİLERİNİN KESELERİ DOLAR, KENDİMİZİ KÖLELEŞTİRMEYELİM !!!
  NOT: Açın haberleri okuyun, bir tarafta gariban yurdum insanı sokakta çay sattığı için maliyecilerle kapışır bir tarafta “ciciş kardeşlere” bilmem kaç yüz bin dolarlık evler alınır. Aslında her şey çok basit ve ortada, ZENGİN DAHA ZENGİN FAKİR DAHA FAKİR OLUYOR ve bunlar olurken kimsenin kılı kıpırdamıyor.

 60. bana bakin arkadaslar recep tayip erdogan olm,asaydi poponuza deynekle dokunurlaridi allah basimizdan eksik etmesin .cumhur baskanimiz yanliz turkiyele degil dunyayla ugrasiyor alahim devletimize yardim etsin 10 sene once dunya sonuncucsuyduk simdi ilk 5 ,oynuyoruz bizler siszlerin ovdugunuz zatlarida görduk gaz benzin seker yag kuyruklarinda aklinizi basiniza alin baska bir turkiye yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir