Canlı hayvanda kesim ücreti düştü et fiyatları hala yüksek seyrediyor

Kesim fiyatları düşmesine rağmen et satış fiyatlarının yerinde sayması tüketicileri üzdü. Kurban Bayramı sonrası büyükbaş canlı hayvan kesim ücretleri inişe geçti. Son 15 günde dana yerli karkasın kilogram fiyatı 17,5 TL’den 13 TL’ye, inek karkasın kilogramı 14 TL’den 10 TL’ye geriledi. Kesim fiyatı düşmesine rağmen satış fiyatlarının düşmemesi tüketicileri zor durumda bıraktı.

Canlı hayvan kesim ücretleri düşüşe geçtiğini, ancak et fiyatlarına bu düşüşün yansımadığını kaydeden Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, ithal olarak gelen hayvanlardan gümrük vergisinin alınması gerektiğini söyledi. Alınan vergi ile yerli üretime destek olunması gerektiği üzerinde duran Özcan, “Yerli etin, üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Birilerin bizi desteklediğini bilmemiz gerekiyor. Et fiyatlarının düşmemesinin sebebi marketler yasasının çıkmamasıdır. Aracılar daha çok para kazanmaya başladı. İstanbul’da aynı et bölge bölge 15 ile 32 TL arasında satılıyor. Kar marjının belirlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Kesim ücreti düşmesine rağmen aynı fiyatlarla et aldığını belirten Halil Kara, azıcık indirimin bile tüketicileri sevindireceğini kaydetti. Kara, et fiyatlarını çok yüksek bulduğunu dile getirdi. Burdur’da ortalama kuşbaşı kıymanın kilogramı 19-22 TL, kuşbaşı etin kilogramı 24-25 TL ve biftekin kilogramı 27 TL civarında işlem görüyor.

YETİŞTİRİCİLER DE DERTLİ

Canlı hayvan kesim ücretleri düşmesine rağmen yem fiyatlarının artması hayvan yetiştiricilerinin tepkisine neden oldu. Yetiştiriciler, 1 çuval et yemininin 35, bir çuval süt yeminin ise 36 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Kesim fiyatının düşmesiyle besiciler daha az para kazanırken, etin satış fiyatı değişmediği için aracıların karında ise yükselme oldu.

Hayvan yetiştiricisi Fikret Tok, kar amaçlı hayvan yetiştirme döneminin bittiğini ifade etti. Yeni kredi çekip hayvan alan üreticilerin işinin daha zor olduğuna dikkat çeken Tok, şunları söyledi: “Önceleri az da olsa evin masraflarını karşılayabiliyorduk. Şimdi o da olmayacak, sadece hamallığını yapmış olacağız. Et ve süt fiyatları bu kadar düşük yem fiyatları ise yüksek oldukça biz üreticilerin işi çok zor. Bu arada şap hastalığı da Burdur üreticisini sıkıntıya sokuyor. Bizim hayvanlarımızda şu an hastalık yok ama çok tedirginiz.”

Süt fiyatlarının sabit kalışı ama yem fiyatlarının sürekli yükselmesinden üreticide, yem satıcıları da şikâyetçi. Kubilay Ticaret işletmecisi Ali Kubilay, her türlü hayvan yemine çuval başı 2 TL zam geldiğini, ancak yaklaşık bir yıldır süt fiyatlarının aynı olduğunu aktardı. Kubilay, “Buna karşılık yem fiyatlarına ise bir yıl içerisinde yüzde 40 zam yapıldı. Buda üretici için büyük sıkıntısı. Üretici hiç kar yapamıyor. Ancak beslediği hayvanların masrafını çıkarabiliyor. Son zamlarla birlikte sanırım onu da çıkaramayacak. Bizler bile sattığımız yemin ücretini zor alıyoruz.” dedi.