Canlı hayvan ithalatı yeterli değil

Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, Türkiye’deki canlı hayvan ve et sıkıntısına karşı hükümetin canlı hayvan ithal etmesine rağmen ihtiyacı karşılamaya yeterli gelmediğini söyledi.
Türkiye’de canlı hayvan ve et sıkıntısının yaşandığını anımsatan Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, hükümetin et ithal etmesine rağmen yine de sorunun devam ettiğini söyledi. Polat, küçükbaş hayvan ithalatının da başlamak üzere olduğunu belirterek, canlı hayvan ithalinin ardından yem fiyatlarında artış yaşandığını açıkladı.
“YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ, BESİCİLERİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK”
Eylül ayı sonuna kadar da büyükbaş hayvan girişinin ardından kesimin yapılacağını kaydeden Polat sözlerine şöyle devam etti: “Et fiyatları ilimizde de hissedilir şekilde düşmeye başlayacak. Ancak şu anda ülkemize yapılan canlı havyan girişi henüz ihtiyacı karşılayacak seviyede değil. Bunun yanında besicilerimizi de yem fiyatlarındaki artış sıkıntısı bekliyor, çünkü yem fiyatlarında artış başladı. Hükümetin yem fiyatlarındaki artışı önlemesi için tedbir alması lazım. Aksi takdirde et fiyatları düşse bile yem fiyatlarındaki artış besicilerin zarar etmesine neden olacak.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir