Biz olmasak et fiyatları uçar

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulutaş, etfiyatlarında piyasa dengesini sağladıklarını belirterek İyi ki özelleştirme kapsamından çıkarıldık. EBK olmasa, et fiyatlarını aşırı yükselir dedi.
13 yıl süreyle özelleştirme kapsamında kalan ve dahasonra vazgeçilen EBKnın halen 11 et kombinası ileİstanbulda da deposu bulunuyor.
TBMM KİT Komisyonunda, EBKnın faaliyetleriyle ilgili bilgiveren Genel Müdür Bekir Ulubaş, 2005de özelleştirme kapsamından çıktık. 2010 yılında bize kırmızı et piyasasında oluşan aşırı fiyat yükselmesi ve spekülatif hareketleri önlemek için canlı kasaplık sığır, tazedondurulmuş ve taze soğutulmuş karkas et ithalatı izni verildi dedi.
Ulubaş şunları söyledi: Geçen yıl büyük şehirlerde 75 adetfranchise mağazası açtık. Toplam mağazamız 92 oldu. Kıymayı kilosu 17,95 liraya, kuşbaşını 22,5 liraya satıyoruz.
Eğer özelleştirmeden çıkmamış olsaydık, piyasadaki et fiyatı dengesi şu andaki gibi olmazdı. Bize görev verildiğizaman hem karkas, hem de reyondaki et fiyatları çokyüksekti.

Büyük şehirlerde mağaza açınca, fiyatlar şekillendi. Kıymayı 17,95e verince, diğerleri de 20-21 lira civarına çektiler. EBKiyi ki özelleştirmeden çıkartıldı. Tüketici lehine piyasayı regüle ettik, üretici lehine de sürekli garanti, düzenli birpazarız.

Kaynak : posta.com.tr

Paylaş :

“Biz olmasak et fiyatları uçar” hakkında 88 yorum

 1. yıldırımticaret

  parçayı görmek yerine bütünü görürsek bu daha doğru olur.fiyatları düşürdünüzde üreticinin hali ne olacak.
  Üretici yi bıktırdınız.böyle giderse yerli üretim sıfırlanacak.

 2. köylüye faizsiz kredi adı altında 7000 tl değerinde inek aldırdınız ve 3 sene sonunda paranın ödeme günü geldiğinde dışardan ithal mal getirdiniz ve bu ğün köylünün aldığı mal 3000 tl nasıl kredi bu nasıl faizsiz kredi nasıl köylüyü kalkındırma nasıl hayvancılığa destek bu sadece kendi adamlarınızın hayvanlarını para yaptınız adaletmii bu

 3. EBK olduğu için bugün net hayvan ve et ithalatçısı bir ülke olduk. Hükümet hayvancılık için artık hiçbirşey yapmasın. Ne yaptılarsa çamura bulayıp üreticinin üzerine yapıştırdılar. Hükümetin tarım ve hayvancılık politikası üreticinin hakkını alıp sanayiciye, aracıya aktarmaktan ibarettir. Tarım bakanlığı müsteşarının TV de canlı yayında belirttiği gibi; üretici bir danayı 16-18 ay bakıp 300 TL. kazanacak, kesen kasap on günde satıp 900 TL kazanacak. Alın size politika.

 4. arkadas bu hukumete ve halka denıle bılecek tek sey var üretici bitmiştir bu kurban bayramını gören besıcı bır daha besı hayvanı alırmı bılmem harman basladı saman sımdıden 3 e 5 e gıdıyor et nasıl ucuzluyr anlamadım.ama benm tavsıyem eskılerın dedıgı gıbı ‘İYİN BİR BİRİNİZİ ETE PARA VERMEYİN.. S…K… BIR BIRINIZI G…T PARA VERMEYIN.Nasılsa üreten öldü tüketen bagrı zarar etmesın dımı.

 5. Hükümet halka şirin görünmek için elinden ne gelirse yapıyor, et konusunda da…
  Gücünü, kapitalist pazarlara yetiremeyince çiftçinin sırtına biniyor, sonra da yeşil kart, üç-beş çuval kömür ve tarla paraları ile tekrar çiftçi uyutuluyor. Köylünün, çiftçinin balık tutmasını öğrenmesi yasak, önüne atılan üç-beş kılçıkla idare edecek.
  Et ithal etmesini bilen EBK, arkanda devlet kasası ve erki ile ahkam kesiyorsun, kendi başına kalsan 3 ay yaşayamazsın ama manşetlerde boş ahkamlarla ahmakları oyala dur. Doğuda samanın kilosu 500 lira, ot 600 lira, yonca 650 lira yem 800 lira, 600 TL lik koyunun bahara çıkması için 250 TL lik yeme ihtiyacı var, bu nasıl bir akıl ve vicdan, et ithal ettiğin gibi yem de ithal etsene o zaman!
  Oynayın sadece türibinlere Allah muhakkak ki Kerim’dir…

 6. ebk’da Kıyma 17,95 diğer etlerin fiyatlarınıda söyleseydin ya . üreticiden 13 e aldığın eti ortalama 25 tl den sattığınıda söyleseydin.kıymaymış ineğin götünü memesini bile kıyıyorsunuz içine 17,95’e satarsın ya 18 demeye dilin varmıyormu.devletin en önemli kurumunu kayserili tüccar zihniyetiyle yönetin bakalım.Dikkat edin ebk da kesim fiyatları kaç ayda bir güncelleniyor.

 7. Et ithal etmeyi marifet sayan zihniyeti şiddetle kınıyorum. Daha fazla söyleyecek şey var ama terbiye sınırlarını aşmak istemem. 2010'da 26-28 krş olan yonca bugün 50-60 krş olmuş. Bundan neden bahsedilmez? Aynı şekilde 25-30TLye bir torba yem alınabiliyorken bugün aynı fiyat 40ları bulmuş geçiyor. Bunun adı ne? Birde ithal ettiğiniz etlere ödediğiniz paralar dış ticaret açığına neden oluyor ve yabancı çiftçileri kurtarıyor haberinizi mi yok yoksa. Şimdi diyeceksiniz onlar ucuz üretiyor ama onların tarım alanında mazotu kaç liraya aldığına bir bakın lütfen. Dışarıya para saçacağınıza yerli üretime destek olun tüm paramız içeride kalsın. İşsizlik azalsın. Daha yazacak çok şey var ama uygulanan politikayı düşündükçe canım acıyor. Prof.Dr. Hakan SAĞIRKAYA

 8. sürekli et fiyatını indirmeye çalışıyosunuz üreticiyi düşünen yok oldukça zor ve zahmetli olan hayvan yetiştiriciliği ve yem fiyatlarının yüksek olması hayvanın ölmesi bu üretici nerden kar yapıcak biri bunu açıklayabilir mi sonunda gerçekten üretici tamamen bitecek çifçiliiği daha ne kadar bitireceksiniz o kadar tarlada hayvanlarla uğraşarak eziliyor zaten daha ne kadar ezilcek bu kimin umrunda dimi gemisini kurtaran kaptan yazıklar olsun bu hükümete bu düzene bu adalete başkada bişe demiyorum …………………..

 9. bu hukumet bıze ne yapsa haklı duvenın çıftını 3.5 aldım şımdıyse 1.5 benı batırdı bakamıyrum satacam alan yok saman500 ot700 yem 40 nasıl yapacam bılmıyorum

 10. Yorumları okuyunca genel olarak herkesin şikayeti ve istekleri net bir şekilde görülüyor ve normal olarakta şuan ebk yı yöneten hükümet eleştiriliyor, ama sormak isterim hanği devlet tek başına tarıma ve hayvancılğa çözüm bulmuş bu işlerde halkta vatandaşta biraz üzerine düşeni yapması gerekmiyor mu ?
  En basitinden besilik dana getirilidiğin de hep birlikte eleştirmiştik ve süt üreticilerinin zarar edeceğini söylüyorduk ama bugün mezbahalara gidip baktıgınızda kesilen hayvanların & 70 inek ve daha 1 yaşına gelmemiş düveler, soruyorum size bu kadar düve ve inek kesen bir köylü ve besici kesim en ufak şekilde milletinin ve ülkesinin menfaatini düşünmezken, hayvan kıtlığı yaşandığı zaman ki hayvan sayısının da düşmesine biz sebep oluyoruz neden o zaman millet ve vatan edebiyatı yapar sen bugün cebini düşünür ve sorumluluk hissetmeden olmamış hayvanı kesersen yarında yurtdışından hayvan gelirse karşı çıkmamalısın. bence bu işe artık birliklerin el koyup en az 3 doğum yapmadan bir ineği 300 kilonun altında da erkek mal kestirmemeleri gerekir zaten hayvan bolluğu olup ahıra ucuz hayvan girişi yapabilirsek yem fiyatı bizi zorlamaz. ayrı yeten adana bölgesinde 25 kg balya 5 tl. 50 kg yemde 35 tl den satılıyor sen bu fiyatlara çekemezsen zorlanman normal..

 11. Saman fiyatı : Temmuz 2011 : 22 Krş; Temmuz2012 sonu:45 Krş.
  Yonca fiyatı :Haziran2012 : 42,5-45 Krş. ; Temmuz2012 sonu :65 Krş.
  Karkas et . Geçen yıl 14,5 TL , Bugün 14- 14,5 TL
  Öngörü : Anaç sığır kıyımı yeniden başlıyor (Biz bu filmi görmüştük)

 12. arkadas bu bırlıkler nerde sut bırlıgı et bırlı kım ıcın bırlık bunlar ben aıtat verıyorum benden para kazana baskanlar nerde eylem zamanı degılde ne bıtsın bu ıthal masalı ıtal yem gelsın madem yeterr arkadass …

 13. Yaziklar olsun bu hukumete kendi insanlarinin emegini hakkini kan emicilere ve yabanci kapitalistlere yedirdiler,,merak ediyorum agizlarindan Allah in adini dusurmeyip bu milletin hakkini yiyenler yedirenler yarin Allah in karsisina cikip ne diyecekler utanin be utanin su milletin feryadina bakin milli servetlerimiz yok ediliyor 1000 yillik anadolu hayvanciligini bilincli olarak yok ettiler ve bizi bu alandada disa bagimli hale getirdiler yaziklar olsun ateist japonlara bakiyorum boyle bir fiyasko orda yasansa tarim bakani harakiri yapar canina kiyar uzuntusunden serefinden bizimkilere baksan sozde muslumanlar insanlar yapismis o koltuk on yildir insanlarin emeklerini somuruyorlar onlerine uc tane kaz koysan gudemeyecek adamlar ulkenin en strajik urunlerini yonlendirmeye calisiyorlar ama bize mustahak bunlari biz sectik bu ulkenin yarisida bunlara oy verdi sen tumani indirirsen elin oglu bos durmaz , unutma guzel kardesim, sahsi gorusumdur. Allah hepimizin yardimcisi olsun, hayirli ramazanlar.

 14. 13.800 kesim ( birinci sinif dana eti bu ) inek 12.000 saman 400kr yem torbasi 40 tl
  1 balye 8 tl geliyor çık çıkabilirsen bu işin içinden
  🙁

 15. ET BALIK KURUMU BAŞKANI ET FİYATLARINI DENGEDE TUTTUKLARIYLA AVUNADURSUN, ACABA YEM VE SAMAN FİYATLARINDAN HABERİ VAR MI? TARIM BAKANINA NE DEMELİ, ET FİYATLARINI DENGEDE TUTTUKLARIYLA ÖVÜNÜRKEN BESİ HAMMADDELERİNİN FİYATLARI ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. PEK YAKINDA TEMEL BESİN MADDESİ OLAN ETİN %80 NİNİ YURT DIŞINDAN İTHAL EDERSEK HİÇ ŞAŞMASINLAR. SON BİR AYDIR HAYVAN PAZARLARINDA SATILIK İNEK SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR.

 16. yem oldu 42 tl saman olmuş 12-13 tl.satmaya kalkıyon komik rakamlar veriyolar.hayır biri elimde kalıcak birgün komik rakam verenlerden biri.zararına verceğime benzin döküp yakarım dicemde hayvanlara yazık.emeği geçtik ztn.

 17. zekeriya yıldırım

  çifçi kan alıyor ineklerimizi satamıyoruz adam diyorki ben neyapacam ineği saman olmuş 700 kr yem olmuş 40 tl bu bugün için geçerli yarın yem 60 olacak nerede bu başbakan hani suriyelilerle uğracana çifçin elden gitti baksana inekler kendini parasını yiyor vay halimize arkadaşlar vayki ne vay süt desen sudan ucuz eski başbakanlara kurban olsun sbu tayip eskiden böylemiydi 1 inek kendi sütüyle kendini hatta birazda evi beslerdi şimdi kendi yicemizi ineğe veriyoruz 15ineğim var saman kendimden olduğu halde bu işin içinden çıkamıyorum ineklerden kurtulamıyorumda tez zamanda

 18. sayın et ve balık kurumu siz kasapların etin kilosunu ne kadardan verdiğinden haberiniz var mı kuzu pirzola 38 lira dana kıyma 25 ten başlıyo 35 kadar çıkıyor ve bu kasaplar inekte kesip aynı fiyattan veriyor ve hertürlü kasaplar köşeyi buluyor ama üretici yetiştiren hayvanı alıyosa yüksek paradan satılıyor hayvan bolluğu olmadığı için inekler düveler kesildiği için ülkemizde danaya gözü gibi bakıyor bin zahmetle yeme hepimizin bildiği gibi dünyanın parasını veriyor ama etin kilosu içler acısı hiç yetiştirici ne kadar kazanır diye düşündünüz mü et balık kurumu biz olmasak fiyatlar uçar su dengeyi kuramazsanız bu iş zaten çok uzun sürmüycek tamamen hayvancılık bitcek sadece çok büyük tesisler kalcak türkiyede sizinde amacınız bu zaten en büyük olan kalsın diğer binlerce insan aç kalsın yazıklar olsuuuuuuuuuunnnnnnnnn….

 19. sütü üretmeyelim,erkek hayvanda beslemeyelim nasıl oluyor görelim…avrupalı dayılarımız aynı fiyatlara veriyorlarmı bir görelim…olsun az bile bizim gibi üreticilere…doğru dürüst birlik bile olamıyoruz!..saman fiyatı şişirilmiş gidiyor hala da üreticiler olarak satın almak için aracıllara valvarıyoruz aman dayım aman amcam; bırakın bir yerde fiyatlar dur der gerilerde !bir kaç yıl önce aynen olmadımı. görünen o ki hayvan pazarlarını hali içler acısı ! fiyatlara müdahalede yok! üretici ne olcak diye düşünende yok. işimiz çok zor.. bu yıl temizlik var kalan sağlar bizimdir…

 20. Daha ithal getiriyorsun biz burda zarar edelim bu nasıl hükümet nasıl zihniyet besleyiçi iflas ediyo hükümet el koymalı en azından canlı haywanın kilosu 9.500 gitsin .

 21. Yem fiyatı olmuş 43 lira, kepek olmuş 18 lira, arpa olmuş 0,60 kuruş, saman olmuş bir arabası 300 lira, balyanın tanesi 8 lira, etin de kilosu karkas kesim fiyatı 13,80 kuruş çıkabilecek varsa buyursun çıksın. Eyyy kesenin ağzını açıp bol keseden atan Bakan Beyimiz buyrun çıkın işin içinden. Yetiştiriciye bineceğine sanayiciye binsene kardeşim, şu yem fiyatına dur desene

 22. acilen et kesim fiyatını 17 yapmanız gerekiyor bence ve önümüzdeki sene başlangıcında yeni düzenleme yi şimdiden duyrup 2013 devreye sokmak üzere etkesim fiyatını ve yem fiyatını düşürerek orantı kurulması gerek yem fiyatı atıyorum cuvalı 30 liradan et kilo fiyat ise 14 ten olması lazım ama bu düzenlemeye 2013 te geçilmesi gerek aynı zamanda kasaplardaki yüksek satışte düşürülmeli ve her kesim rahat etmeli ama suanda sadece üretici çok zor durumda yem fiyatı çok yüksek fakat kesim fiyatı düşük kasap yüksek fiyattan satmaya devam ediyor lütfen acilen yetiştiriciye bir çözüm gerekiyor yoksa bu sene bu hayvancılık türkiyede bitcek ……….

 23. Şu anki uygulanan hayvancılık politikası hayvancılığı bitirmeye yüz tutmuştur 1 inek kış boyunca 165 balya saman yemek zorunda buda ortalama 1650 tl dir yem fiyatı bellidir ineği satsan yediğini ödemiyor 2500 3000 tl inek fiyatları yani uygulanan italat politikası en geç 2014 yılında büyük bir kırmızı et kırizi yaratacaktır üzülerek söylüyorum hayvancılık bitmeye yüz tutmuştur

 24. doğudaki ciftcileri ve hayvan üreticilerine kredi affı gelecekmiş.batıdakilere yok.cünki batıdakiler zengin onlar kuraklıktan yanlış ekonomi yönetiminden etkilenmez toprağını satar arabasını satar kredi borcunu öder demi arkadaşlar.yaşasın doğu bölgelerimiz.biz bu ülkeden değiliz galiba kendimi şahsen öyle hisseder oldum ben…

 25. yahu size diyorum arkadaşlar doğu ve iç bölgedki çifçilere af geliyor.batıdakilere bi cacık yok diyorum anlamıyomusunuz okumuyormusunuz.burda zırzır ötüyosunuz.sesimizi duyuralım.

 26. celtinmen_ogk_tar

  Sabredin arkadaşlar mersin limanına gemiler gelmiş.
  Tırlar romanya dan giriş yapmış.
  Tarım bakanlına isimlerini yazdıran besiciler 0,20 kuruş tan saman verilecek
  Amerikadan mısır soya GDO MODOSUNA bakılmayacak ithal edilecek
  Yem fiyatları düşecek
  Besiciye hayvan başı 500 (TL) verilecek.
  Dana fiyatı 17 (TL) olacak.
  Hocanın dediği gibi tamda açlığa alıştıydı bunları ğörmeye örmrüye besicinin ömrü yetmedi yetmedi
  İleride rahmetliyi taktir eden olur besicinin ruhuna el fatiha…….

 27. bugun 14.08.2012 tarih bu et balık kurumu yönetici haberlerı okusun okusunda nasıl atıp tutuyor haberı olsun adam e.b.k adına mezbasında et kesıyor 230 kg karkasın 170 verıp gerıkalanını calıyor eksık kalan etıde ölmuş hayvanlardan satıyor e.bk. elemanlarıda buna göz yumuyor urdunlu fırmada ısın ıcınde sayın baskan atıp tutcagına gıt çalısanları kontrol et besıcı yı ölduren mıllete böyle kurum lazım afıyet olsun ramazanda kım bılır hangı mındar hayvanın etı ıle oruc actınız ..o yedınız et besıcının etıdır o yuzden yaptıgınız ve tutuguz oruc bence haramdır…kul hakkı ıyıyorsunuz cunkuu

 28. cüneyt bey helal olsun çok iyi açıklamışsınız ama duyan var mı bilmiyorum burdan sesimizi TÜRKİYEDE bu çakal insanlar yüzünden denge bozuluyor biz eskiden savaşlarda canlarını hiçe sayarak çok insanın hayatını kaybetiği TÜRKİYE suanda çok rezil bir hale dönüşmüştür herkes birbirini ezip daha fazla kazanma cabasında buda bizim sonumuzu getircek….

 29. evet iyiki siz varsın hükümetin yakın dostları çiftçiyi bitirdiniz. çiftçi ne yapsa para kazanamıyor.yem, gübre, mazot fiyatlarına bir bakın.yok ama siz ithalat yapar cebinize parayı koymaya bakarsınız nasıl olsa arkanız hükümet var. allahtan tek dilegim çiftçiyi bu hale getireni allah bildigi gibi yapsın.iki tarafda da elim yakalarında olacak

 30. Şu günlerde birçok yatırımcı sıfır faizli hayvancılık kredilerini soruyor.
  Sorular muhtelif.İki yıl önce verilen ve geri ödemesi yakında başlayacak kredilerde erteleme olup olmayacağını soruyorlar.Sıfır faizli kredi ile 7-8 bin liraya aldıkları ineğin fiyatının yarı yarıya düştüğünü, bu şartlarda krediyi nasıl geri ödeyeceklerini soruyorlar.İşletmesini satmak isteyenler, alıcı olup olmadığını soruyor.Ziraat Bankası’nın kredilere uyguladığı komisyon ücretlerinden yakınanlar, bankanın mahkemeye verilip verilemeyeceğini soruyor.Sorular uzayıp gidiyor.
  Sorular ve sorunlar yakın gelecekte kopacak fırtınanın habercisi.
  “Uyarmıştık” demek hoşumuza gitmese de, belli ki sıfır faizli krediden birçok yatırımcının canı yanacak.
  Keşke haklı çıkmasak ve keşke canlar yanmasa.
  Ama o günün senaryosundan “mutlu son” olmayacağı belliydi.
  Hatırlayın, 2007 ve 2008’de yaşanan kuraklık nedeniyle yem fiyatları çok yükseldi,çiğ süt fiyatı da yarı yarıya indi. Süt üreticileri “üretim yapamıyoruz, inekleri kesmek zorundayız” diye feryat ederken herkes kulaklarını tıkadı. Hükümet kulaklarını tıkamakla yetinmedi. Hayvancılık desteklerinde radikal değişiklik yaptı. Birçok girdi desteğini kaldırdı. Yerine “hayvan başına ödeme” sistemini getirdi.
  Dünyada bir çok ülke kuraklığın zararını yeni desteklerle kapatırken, yeni önlemler alırken bizim hükümet tersini yaptı destekleri azalttı. Faturası çok ağır oldu. Bakanlığın verilerine göre yaklaşık 1 milyon süt ineği kesildi. Hayvan varlığı azalınca 2009’da et fiyatı tırmanmaya başladı. İthalat lobisi canlı hayvan ve et ithalatı için bastırdı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker “Sayım yaptık, yeterli hayvanımız var,ithalata gerek yok” dedi. Bu açıklamadan birkaç gün sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ithalat başladı. Kasaplık,besilik, erkek,dişi, küçükbaş büyükbaş ne bulunsa ithal edilmeye başlandı. Daha sonra karkas et ithalatına da kapılar açıldı.
  İthalat furyasının hüküm sürdüğü bir dönemde sıfır faizli kredi ile yerli üretimin teşvik edileceği açıklandı. Aslında oyun belliydi. Verilecek sıfır faizli kredilerle hayvan talebi yükseltilecek ve yüksek fiyatla hayvan ithal edilecekti. Çünkü iç piyasada hayvan yoktu. Gerçekten de öyle oldu. İç piyasada 4 bin lira olan damızlık inek adeta karaborsaya düştü. Devletten sıfır faizli kredi alan piyasadan inek almak istiyordu ama inek yoktu. Herkes ithalata yöneldi. İnek fiyatı 7-8 bin liraya kadar çıktı.
  Devletten sıfır faizli kredi alanlar ineği yüzde yüz pahallıya aldı. Yatırımı böyle yaptı. Üstelikte krediyi alanların çok büyük bölümü daha önce hayatında inek görmemiş, hayvancılığı bilmeyen başka sektörlerden girişimcilerdi. Herkes sıfır faizin cazibesine kapılmış çılgınca kredi kullanıyordu.
  Ziraat Bankası, başlangıçta seçici davranamadı ve krediler ölçüsüz verildi. Birkaç ay sonra gelen talepleri daha dikkatli incelemeye alan Ziraat Bankası buna rağmen para yetiştiremiyordu. Herkes çılgınca kredi kullanıyordu. Hayvancılığı bilen bilmeyen herkes sıfır faizli krediye saldırdı. Bu kredilerin nasıl ödeneceğini ise kimse düşünmüyordu.
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre 1 Ağustos 2010 ile 31 Aralık 2011 tarihleri arasında 101 bin 624 girişimciye 5 milyar 612 milyon 951 bin lira düşük faizli hayvancılık kredisi verildi. Bu, Türkiye’deki toplam tarımsal kredinin yüzde 30’una denk geliyor.
  Geçen iki yıllık süre zarfında şartlar değişti. İnek fiyatı şu günlerde yeniden 4-5 bin lira seviyesine geriledi. Sıfır faizli kredi ile 7-8 bin liradan inek alanlar sadece inek fiyatından yüzde yüz zarardalar.
  Çiğ süt fiyatı 60-70 kuruş seviyelerinde. Yem ve diğer girdi fiyatları arttığı için maliyetler yükseliyor. Buna karşılık, hayvan başına destek ve yem bitkileri desteklerinde son iki yılda ciddi hiçbir artış olmadı.
  Bu yatırımlar yapılırken dışarıdan canlı hayvan ve et ithalatı tüm hızıyla sürdü. Besi hayvanı ithal edenler aldıkları hayvanı kesemez oldu.
  Devlet adına krediyi veren Ziraat Bankası’nda yönetim değişikliği oldu. Yeni yönetim kredi koşullarında değişiklikler yaptı. Vadeleri değiştirdi. Bununla yetinmeyerek aldığı komisyonla yatırımcının canını yakıyor.Yatırımcı kredi alırken bir kez komisyon ödeyeceğini zannederken vade süresince her yıl komisyon alınıyor. Bir yatırımcı 7 yıl vadeyle aldığı krediye 7 kez komisyon ödüyor. Şu günlerde bir çok yatırımcı bu komisyonlardan şikayetçi.
  Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği’nin 10.maddesine göre (ki, “iyi niyet” maddesi bu) “zorunlu veya ihtiyari sigortalarda, kredi kullanan kişinin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz” hükmüne rağmen, Ziraat Bankası, kredi kullananlara şirket seçme hakkı tanımıyor. Kendi şartları ile sigortayı zorunlu yaptırıyor.
  Ziraat Bankası yetkilileri, “sıfır faizli olarak adlandırılan kredinin Hazine destekli olduğunu, ancak faizin sadece yüzde 10’nun Hazine tarafından ödendiğini oysa kredi maliyetinin bundan daha yüksek olduğunu söylüyor. Kalan maliyetin komisyon,sigorta ve diğer ücretlerle bir kısmının krediyi alana yansıtıldığını belirten banka yöneticileri bunun yapılmaması durumunda bankanın zarar edeceğini savunuyor.Yetkililer diğer bankaların bu komisyonu bir seferde ama yüksek oranda aldığını ileri sürüyor.
  Özetle, sıfır faizli kredi çılgınlığının sonu iyi görünmüyor. Birçok yatırımcı bilmediği bir işe sırf ucuz para almak için girdiği için pahalı bir fatura ödemek zorunda kalacak. İşletmeler el değiştirecek. Bir bölümü kapanacak. Milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen hayvanların en azından bir bölümü kesilecek. Yanlış politikanın faturasını yine bu halk ödeyecek.

 31. arkadaşlar şu anki gidişe göre ülkemizde hayvacılık içinden çıkılmaz bir noktaya gelmiştir sagolsun tarım bakanımız izledigi politikalarla hayvancılıgın sonunu getirmek üzere çiftçi ve hayvancı kardeşlerimiz her yıl içinden çıkılmaz durumlar içinde kalıyor ürettigimiz ürünlerin maliyetleri her yıl artıyor ama nedense bir türlü ürünün fiyatı artmıyor veya çok az miktar artıyor kardeşim yem fiyatlarına 15 günde iki defa zam geldi peki ete süte niye gelmiyor gelmiyor çünkü çiftçinin savunanı yok hakkını arıyan yok o süt ve et birlikleri birer kukla onlar kesiyor çiftçiden parasını bunu nasıl kazanıyorsunuz kar mı zararmı ediyorsunuz diyen yok sonra başbakanımız diyor ithal ettigimiz ürünleri üretmemiz lazım dışa bagımlılıktan kurtulmamız gerek diyor ve bizide çok güzel dışa baglıyor tabiki olan burda benim çiftçi hayvancı kardeşime oluyor

 32. Ülkemizde besicilik yapmak artık çok zor samanı stok yapıp pahalıya satan stokçular bayramdan sonra sakladıkları samanları oturup kendileri yesinler. kurbandan sonra kredi ödemesi var Allah yardımcımız olsun.bu hükümet önümüzde ki yıllarda ülkemizde bulunmadığı için hayvan gübresini de ithal eder konuma gelecek.

 33. bu yıl kurbanlık beslemek elde bulundurmak çok riskli ! çünkü üreticiler olarak ekonomik olarak çok dardayız . herkez hayvanlarını kestirmekte! kesim hanelerde bir kısmı dişi hayvanı keserken bir kısmı elindeki stoklardan dolayı kesim yapmıyor..bunun sonucunda elindeki hayvanını kestiremeyen umudunu kurban bayramına bekletiyor .üreticiler olarak zor durumdayız. bu yıl işletmelerde temizlik var!…

 34. ithal edilen kaba yemi nereden temin edeceğiz türkiyeye yayılana kadar yine aynı parayı bulur bence çözüm et fiyatlarının yükselmesi yemin normalfiyat seviyesine inene kadar

 35. Bugün çiftçiyi bitirmek isteyen zihniyet yarın diğer ülkelerin kölesi olacak.Kendi ülkesinin insanı açken başkalarını doyurmak istemek nasıl bir zihniyettir anlamıyorum.Herşeyi düzene koymak istiyorlar fakat bi tarafı yapmaya çalışırken diğer tarafı yıkıyorlar.Köylü milletin efendisidir diyen Atatürk'ün eminim ki kemikleri sızlıyor.

 36. et ve balık kurumu başkanı yurtdışıdan ithal et getirterek sadece zenginlerin kazandığı bir ülke TÜRKİYEDE hayvancılık bu sene son bulucak çünkü et fiyatlarını dengede tutmaya devam edin iyi güzel yem ve samanı düşünmeyin kasapların eti pahalıdan sattığınıda düşünmeyin bu şekilde bütün zahmeti çeken yetiştirici bitsin sonra nerden et bulunur bilmem ama suanda kasaplarda rahat bir şekilde kolay para kazanıyor çünkü yem fiyatlarından dolayı herkes düve inek kestiriyor anlaşılan bu işi sadece çok büyük hayvan yetiştiricileri yapıcak bu ülkede herkes değil üç beş kişi deve yükünle para kazanacak ithal hayvan aldığınız ülkeler kazanacak türkiyede birçok bu işi yapan insanlar koyun gibi bu durumu izlicek herzaman ki gibi yazıklar olsun etbk sizin yaptığınız hesapla ilgili bir şey sölicem şimdi çok ağır konuşcam gerek yok o laflar size dokunmaz çünkü siz daha fazlasını hakediyonuz

 37. Çiftçi ve besicilerin bu güne kadar yazılanları okudum.Şunu anladım zor olan işi yapmamıza rağmen kazanç yok. Neden çünkü bir olamamaktan geçiyor seçilen birlik başkanları hakları sağunma yerine tam zıttını yapıyorlar oturmuşlar koltuğa kalkmıyorlar Türkiyenin en büyük kitlesi olan çiftçi batmaya mahkum ediliyor. Arkadaşlar yanlış politika sebebi ile artık Türkiyede hiç bir ürün yetmiyor.İthalata dayalı ayakta kalıyoruz. Başta tarım alanına yapılaşma durdurulmalı diğer yandan çiftçiye planlı ekim yaptırılmalı yani bölge tarımı devlet ülkenin ihtiyacı kadar ekim yapmalı desteği ona göre vermeli planlı ekim dışına destek vermemeli. girdi maliyetleri düşürülmeli 22 tl yem alırken 15 tl et satılıyordu şimdi 42 tl yem 14.50 et satılıyor. ömte yandan en düşük kasapta et 22 tl dir bu nasıl hesap kasap samnmı yoksa yem mi yada çoban parasınımı ödüyor. bu neyin kazancı lütfen hesaplayın. gelin tekrar birlik olmaya kukla başkanlarsız bir yerlere gidip hak arayalım batan gemi bizim lütfen tekrar düşünün

 38. Arkadaşlar hayvanın maliyetini şehirli bilmez ben kısa hesap YAPAYIM : tanesi 2550 tl aldım 260 kg canlı hayvanı 1500 şu ana kadar yem yedi yenile 3 adet deneme amaçlı kestim 260 kg ortalama geldi 15 tl fiyatlı 4000 tl tuttu kısaca destekleme ile peki ben bu hayvana ilaç verdim mi evet saman elektrik su ve çoban artı riskleri hani kazanç bu şekilde yürümez 600 tl hayvan başı zarar var bu zararı kim ödeyecek o nedenle sessiz kalmayalım bu bilgileri bazı kişilere duyuralım birlik olalım yoksa biter bu iş

 39. et fiyatlarını düşürdük diye övünüyonuz çifçiliği bitirdiğinizide biliyosunuzdur herhalde mazot pahalı diğer ürünler yemler herşey uçuk rakamlarda ama et fiyatını düşük seviyede tutyoruz diye övünün helal olsun size ama üretici yani çifçi bittiiiii bu bir gerçek bir ülkenin çifçiliği biterse herşey bitmiştir demektir türkiyede ne zaman ne olacağı belli değil bi zaman şeftali pahalı oluyo sonra herkes ağaçları söküp başka birşey dikiyor bu dengesizlikte fiyatların yüksek olmasına neden oluyor hersey olması gereken standartta olmalı ve bunu denetleyen kim herkes aldığı paraya bakar et ve balık kurumu sayın başkanı sayfada et fiyat güncellemesi yapıosunuz ve ok işaretiyle yükselme olduğunu gösteriyosunuz her seferinde ama aynı fiyatlar devam ediyor o oku yan çevirin sabit olduğu belli olsun yada oku boşver sölemeyim şimdi acayip sinir oldum bu düzene kasaplar kazansın yemci kazansın büyük tüccarlar kazansın halk klan ağlıyo büyük bir kesmi kimin umrunda…….

 40. ETBK BAŞKANI SESİMİZİ DUYUYORMUSUN BİZ OLMASAK ET FİYATLARI UÇAR YAZI BAŞLIĞINI OKUDUKÇA SİZE ETTİĞİM KÜFÜRLER HATTIO HESABI YOK SİZ KASAPLARIN ETİN KİLOSUNU YÜKSEK FİYATTAN SATTIĞINDAN HABERİNİZ VAR MI DENETLİYOMUSUNUZ SUANDA DANA KİLO 15 TL KESİYOLAR SATIŞ 30 İLA 35 LİRA İNEK KİLO 11 TL ONA GELELİM İNEĞİ KESİYO SAYGIDEĞER KASAPLAR 11 TL ALIYO ÜRETİCİDEN YİNE DANA FİYATINA İNEĞİDE SATIYO DAHA FAZLA KAR TABİ BU ARADA MİLLLETTE DANA İNEK KARIŞIK YİYO EEEE NE OLCAK BU İŞ YEM FİYATLARI Bİ CUVAL YEM 50 KG 45 LİRA YEM YÜKSEK MAŞALLAH KASAP BEYLERDE KAZANIYOR BÜYÜK TÜCCARLARDA KAZANIYOR TÜRKİYENİN BÜYÜK BİR KESMİ 3 KURUŞ PARA KAZANMAYI BIRAK ZARAR EDİYOR BİTİRDİNİZ LANNNNN YAVŞAK PEZEVENKLER BİTİRDİNİZ YAZIK EMEĞE…… BU ÜLKEDE HORMONU DAYAYN HAYVANA İTHAL GETİREN ETİ KENDİ SATAN KAZANIR DOĞRU ………………

 41. siz durursanız yerli hayvancılık biter. dış kaynaklı hayvan üreticileri uçar. bence siz kaybolup gidin de ülkemizin güzide insanları üretim yapsın. siz ancak yerli üreticiyi batırırsınız.

 42. sayın genel müdür biz olmasak demişin keşekede olmasaydınızda bu kadar besicinin ahını beduasını almasaydınız çıkıp bir iş yapmış gibi övünüyorsun ama bence alma mazlumun ahını çıkar aheste derlerya ilerisine bak sana olmasa yakınına olur ah alma artık besiciligi bitirdiniz sayın bakanla beraber gözünüz aydın

  1. yine fırlayacak et fiyatları köylü danasını kuzusunu bu fiyatlara wermıyo kurban bayramından önce dana karkas ın fıyatı 15 ila 15,50 kuruş arasındayken bugün ki fiyat 16,25 kuruş bayram geçti et fiyatı düşecek diye beklerken herkez şimdi de düşürsün fiyatı da alsın koylüden gelıp malını. Oraya çıkıp bunları yazan sayın müdürüm we arkasındaki yetkili ler balıkesir kepsut ilçesinde bugün kü dana karkas kesim fiyatı 16,25 kuruş gelde sen iste benim köylümden 1. sınıf danayı sizin liste fiyatıız olan 14 tl den hemde 30 günlük iste de köylü yüzünüze neder artık tahmin edin. insanlara erkek dana diye ne yediriyosunuz acaba o fiyattan alıp.

 43. bu besicinin çiftçinin işi hep neden zora sokuluyo ki acaba
  dişarıdan ital et nasıl geliyosa ucuzmuşya demek ki ucuz yemde gelir bu et dışarıda ucuzsa yemde ucuzdur.bu millete ucuz yem getirinde bu millette biraz olsun başının caresine bakmaya çalışsın en azından yem ucuz olur.yok öyle olursa millet biraz para kazana bilir onun için böyle şeyler düşünülmez.aman bu millet para kazan masın diye elinden geleni yapıyolar.her kezin emeği boşuna. herkez hikaye anlatıyo mazot almış başını gidiyo yem desen öyle daha neler neler ama gel görki sorsanız bir yetkiliye sorun yok herşey yolunda bu yol yoldeğil sonuna az kaldı bu yolun…

 44. Nasil oluyorda ,Konya ilimizden kucuk Hollanda Turkiye den daha fazla et uretebiliyor, nasil oluyorda Hollanda bize et satip ,devlet 0/0 75 vergi nakliye aldiktan sonra siz hala maliyet ,tesvik vs… Lafi ediyorsunuz. Once bunu dusunun. Caremi? Tarim bakanligina 20 yetkili Hollandali uzman.

 45. Bilinen bir türküdür.“Maraş’tan bir haber geldi/ Dediler ki meyrik öldü.
  Bize de Maraş’tan bir mektup geldi. Okuyunca hayvancılığın nasıl yok edildiğini öğreniyorsunuz.
  Zaman zaman görüşlerine yer verdiğimiz Eşref Şekerli, Kahramanmaraş’ta süt hayvancılığı yapıyor. Hayvan alıp satıyor. Asıl mesleği olan kuyumculuk hassasiyeti ile bu işi yapmaya çalışıyor. Birçok kimsenin göremediği bakış açısı ile hayvancılığı sorguluyor, inceliyor ve yol gösteriyor.
  Eşref Şekerli, yine çok tartışılacak bir konuyu bize yazmış. Hayvancılık yapanların sürekli zarar ederken, onlara yem, makine, ilaç, ekipman, malzeme satanların nasıl büyüdüğüne dikkat çekiyor.
  Eşref Şekerli’nin mektubu şöyle:
  “Ali Bey, hayvancılık sektöründe hayvancılık yapan her geçen gün zarar edip iflas ederken, onlara makine, ekipman, yem, sperma, ilaç, satan sektörler büyüme rekorları kırıyor.
  Bu işe başladığımda en zengini bendim. Şimdi hepsine borçluyum.Köy garajındaki arpa satan tüccardan tutun makine ekipmanımı tamir ettirdiğim kaynakçıya bile borcum var. Makine ekipman fiyatları ile bazı güncel kullandığımız malzemelerin fiyat karşılaştırmasını aşağıda bilgilerinize sunuyorum.
  Yem karıştırma vagonu (8 metreküp) 45 bin lira, 2010 model son teknoloji Volkswagen Tiguan aynı fiyat. Birisi demir yığını, diğeri konfor ve teknolojide son nokta.
  Sağım sistemi (2×10) 50 bin Euro. 2010 model Mercedes C 180 aynı para.
  Kare balya makinesi 45 bin lira bir emeklinin ömrü boyu alacağı ikramiyeden fazla.Yine son model bir araç fiyatı.
  Piknik tüpü contası 5 kuruş. Aynı malzeme sağım sistemi süt ölçer contası ise 20 Euro.
  Süt pompası olunca 750 Euro olan bir pompa, su pompası olunca sadece 200 lira.Üstelik aynı marka.
  Traktör römorku 25 bin lira. Direksiyonu bile yok. Kendi başına gidemez, motoru yok, koltuğu yok. 2008 model Nissan Navara ile aynı fiyat.
  Traktör en ucuzu 50 bin, en pahalısı 250 bin Euro. Ne bu Ferrari mi Mercedes mi? Hangi fazladan donanım var bu traktörlerdeki bu fiyat olsun. Aynı traktör ikinci ele düşünce yarı fiyat oluyor. Peki soracaksınız neden insanlar ikinci el almazlar? Çünkü kredi çıkmaz çıksa da vadesi kısa, faizi çok olur. Anlayacağınız tam bir cadı üçgeni.
  Buzağı kulübesi 500 Euro, buzağının kendisi 700 lira.
  Sağım sistemi temizleyecek dezenfektan satılıyor 5 litrelik fiyakalı bir bidon 25 lira. İçerik ne biliyor musunuz? Hipo, yani çamaşır suyu. Gerçek fiyatı 4 lira. Ama adı sağım sistemi dezenfektanı olunca fiyat en az 5-6 kat artıyor.
  Makine ekipmanlarından tırnak bakım travayi 4 bin lira. Evinize oturma odası mobilyası alırsınız bu paraya.
  Süt soğutma tankı (6 tonluk) 45 bin lira, orta ölçekli bir dükkan sermayesi.
  Mama kazanı 5 bin lira on adet çamaşır makinesi alırsınız bu paraya.
  Toprak işleme makinesi bir demir yığını, 2 ton demir 20 bin lira. 40 adet bulaşık makinesi alırsınız bu paraya.
  Çift sıra silaj makinesi, 50 bin Euro. Ev alınır bu paraya Anadolu’da. Bir işletme bunu 10 senede amorti edemez. Devletin yüzde 50 hibesi var bu makineye. Parayı ithalatçı kazanıyor. Aynı makine Almanya’da 20 bin Euro.
  Silaj paketleme makinesi 400 bin lira. Bir servet sanki. Fabrika kuruyoruz bu paraya. Helikopter alınır.
  Kendi yürür silaj makinesi 500 bin lira. Bu paraya da 2000 model uçak alınır.
  Bir sağım sisteminin yıllık bakımı 15 bin lirayı buluyor. Şehirler arası yolcu taşıyan bir Mercedes otobüsle aynı.
  Veteriner hayvanı doğurtuyor ücreti 200 lira. Doğmasa daha iyiydi. İlacı, kireci, aşısı kulübesi ve daha neler neler hepsi masraf.
  İlaçlar başlı basına bir dert. Probiyotikler, enzimler. “Şunu almazsan hayvan ölür. Bunu uygulamazsan süt vermez. Şu ürün sütü arttırır, bu eti arttırır” diyerek sizi almaya mecbur ederler.
  Birde ne hikmetse fiyatlar hep Euro. Biz Avrupa’da mı yaşıyoruz ki Euro. Euro düşerse de dolara çevirirler, oda düşerse, TL’ye.
  Sonuç olarak hayvancılık yapan hep kaybeden, bize girdi sağlayan, malzeme veren hep kazanan oluyor.
  Son 5 yılda çok kapanan çiftlik var. Ama hiç kapanan yem fabrikası yok. Hatta son 2 yılda ciro, karlılık ve şube sayısında rekor kırıyorlar.
  Sperma ve ilaç satan şirketlerin cirolarına ulaşmak hayal. Birde enteresan olan, ilaç ve ekipman satan şirketlerin çalışanları bile bizden konforlu araçları, giyim kuşamları, cep telefonları var. Biz ilkleri hep onlarda görüyoruz. En akıllı personeli onlar tutabiliyor. Üstelik 5 bin liraya kadar maaş verebiliyorlar. Ben sıradan elemanlarla çalışıyorum, bin 500 liradan fazla maaş veremediğim için elemanın çapsızı da beni buluyor. Bu defa satıcı daha ikna edici, alıcı sadece promosyon odaklı olunca işletme hepten kaybediyor.
  Ahırlar başlı başına bir maliyet. Amortismanı yıllar sürecek bir yatırım.
  Bence bilinçli olarak bu sektör sömürülüyor. Devlette bu sömürü düzenine farkında olmadan yahut bilerek sebep oluyor.
  Kırsal kalkınma desteği ile yüzde 50 hibe sağlıyor. Bakın hibeye giren ürünler normal fiyatından yüzde 30 ile yüzde 50 daha pahalı. Niye? Hibe alıyorsun ya. Hibe hayvancıya mı yoksa makineyi üretene mi veriliyor? Anlamadım ki.
  Sıfır faiz yahut normal faizle yatırım yapan, kendi parasıyla yatırım yapmayan herkes bu fiyatları sorgulama fırsatı bile bulamadan satın alıyor. Parası peşin, elinde olana firmalar mal satmak istemiyor. Kredili olan müşteriler tercih ediliyor. Böylece hayvancılık bir çok kimseye ve kesime ekmek kapısı oluyor.Hayvancının canı çıksın.
  Yem bitkisi eker hayvancı dane mısırın kilosu 570 kuruş. Mısır tohumu 25 kiloluk torba 250 lira yani kilosu 10 lira.
  Nedir bu fiyatlar?
  Bizim üretmeye çalıştığımız litresi 85 kuruş olan süt için mi?
  Tanesi 700 lira olan buzağı için mi?
  Yoksa kilosu 14 lira olan et için mi bu kadar para yatırıyoruz.
  Uyanalım artık. Hayvancılık yapalım derken servetimiz elimizden gitti. Bizden başka herkes bu işten para kazanıyor. Biri bizi gaza mı getirdi. Bilmem ama bilerek yaptıysa helal olsun.”
  Hayvancılığa yatırım yapanlar ve yapacak olanlar birde yukarıda okuduğunuz bilgiler ışığında değerlendirmenizde yarar var. Hayvancılığa yapılan yatırımlardan kim kazançlı kim zararlı çıkıyor?

 46. Arkadaşlar süt kooperatiflerine. Seçtiğimiz yoneticiler ne için seçildiklerini bile bilmiyorlar yaptıkları sadece köylünün sütünden komisyon almak ve yemden komisyon!Ve biz halen koylumuzdur diye bunları secmeye devam ediyoruz,aklı basında adamları üst birlik delegesi secmiyoruz kendini ifade etmekten aciz insanı temsilci seçiyoruz haliylen bu durumdan birlik yöneticilerinde çok memnun!Amam ses cıkarmayım döktüğüm süt aldığım yemı karşılamıyor kooperatif baskanı aradaki farkı ister yoksa veya ya adam köylümüz değil bu yabancıyı neden secelim(maalesef trakyamizda genelde) yada bana ne anlayışı..Biz bu bakış açısıyla daha çok kaybederiz.

 47. basbakanadır sitemımız tosunum gunluk 7 kılo arpa yerken kılosu 90 kurustan 5.4 lıra yaparken 10 kılo samn kılosu 830 dan eşiiitir 8.3 lıra yaparken gunluk malıyet eşiitr 13.7 lıra yaparken gunluk aldıgı maxımum et yarım kg kesim 15 oldugu ıcın gunluk kazancı 7.5 olrkengunluk 6 lıra zarardayız işte hesap ortada allah sızı bıldıgı gıbı yapsın …

 48. benim kesime gönderdigim hayvanın karkas fiyatı ucuzladı negüzel hala vatandaş niye 24tl den kıyma yiyiyor batıyoruz insafınız yok sizin kimse bu yazılanları görmüyormu nasıl adalet bu kimsenin canını sıkmak istemedim hesaplarla yalnız şu yazılanları okusun tarım bakanımız

 49. kesim için senede garibim koylü vatandaş 1 veya 2 dana kestirecek onunla ev geçindirecek çocuk okutacak süt parası zaten alamaz yemin kilosu 878 krş samanın kilosu 900 krş bu***tarım bakanı *** nereye bakıyor et kargas 13.500 sut 830 krş ALLAHTAN revamı bu hesap ortada bu iktidar şimdi bizim bu işi yapmamızı istemiyor holdinglere çalışıyor et ithalatçısına sut ürünleri ithalatçısı kuçuk üretici yaza çıkamaz orta boy işletmeler yazın biter her şey büyüklerin eline geçer siz ozaman et fiyatını sut fiyatını görun bu gidiş NEREYE üretici destek istemiyor ürettiğinin değerini istiyor üretici her zaman kuru ekmeğe talim etmiştir onuda elinden aldılar 35 kg süt veren inek 3300 tl ayıp ya bu piyasayı kım bu hale getirdi iyi düşünmek lazım hanı bakanımız saman fiyatlarını düşürecekti limanlara gemiler neden gelmiyor gelenlerde neden saman yok ben istanbulda yeme içme sektöründe çalışıyorum etin fiatı kasapta 25 lira ortalama **sadece kıyma******** bonfile ** antrikot **biftek** tranç** yumurtalık** kuşbaşı**** bunları saymayın dana yerine düve inek bunuda saymayın benim çocuğumun hakkını kım yiyiyor ** ERBAKANI *rahmetle * ANIYORUM sadece onun döneminde yüzümüz gülecekti onuda güldürmediler geçen gün 90 balya saman aldım fiatı 19 lira koyde 3.5 ineğim var çalıştığımı onlara yediriyorum benim gurbette kazandığımı inekler yemiyor GERÇEKTE yiyenler biliyorsunuz zaten satamıyorum alıcı yok hoşçakalın

 50. yaw arkadaslar osmanlının son zamanında işgal gücleri siz sunu kaca maal ediyosanız biz daha ucuza size getirelim demiş.bizimkinler tmm demiş.ama 1-2 ucuz vemişler sonra baslamıslar zamlı vermeyeee.sonuc osmanlı bATMISSSSS.SIRA BİZİM HAYVANCILIGIMIZA GELDİİİİ.yaw sevgili büyüklerimiz bakan lar möiletvekilleri bu iş bizim dede meslegimiz……..ithal edene kadar köylüye üreticiye ciftciye verin mazotu 2 tl ye.yemi 20 tl ye samanıda 3-4 tl ye bak o zaman nasıl düsüyo et fiyatlarıııı.bu fiyatlar olsun ben 10-12 tl ye hayvan kestiririm ve para kazanırım.insallah buyazdıklarımı bi gören olurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 51. ya siz olsanız ne Olmasanız ne yığdınız ithal malı tüketiciyi düşüneceğiz diye köylüyü batırdınız yani üretüciyi karkas etin kilosunu buğün 14 den kesiyorlar gelinde bunu görün yani siz olmuşsunuz olmamışssınız hiç önemi yok keşke hiç olmasydınız YEM 45 -50 LİRA SAMAN OLMUŞ 1 TL BUNU GÖRÜN VE BAKANLARINIZA VE TARIM BAKANINA BİLDİRİN VE BU HAYVANCILIĞA BİR ÇÖZÜM ARAYIN BOŞ BOŞ KONUŞMAYI BIRAKIN ATRIK DA BİR ÜRETİCİYİ DİNLEYİNNNNNNNNN…

 52. gün gelecek yemeye et bulamayacaksınız, dengede tutu yolarmış şunu açıkca çiftçiyi rezil kepaze ettik demiyolarda, ben bırakacağım arkadaş besiciliği, aptal değil bu millet 20 ye paket samanı alıpta besicilik yapacak, siz dengeyi kaçırmayın bu dengeler çok iyi

 53. millete ucuz et yedirmek için et ithal ediyorsunda besici 13200 tl dana kestiriyor kasapda kıymanın kg 2500 satılıyor ona neden mudahile etmiyorsun.sen besicinin sırtından kurban kesiyorsun.Seneye nasıl olsa besici kalmaz daha çok et ithal eder sayın bakan

 54. ayıp… bu işi bu hale getirenler aynanın karşısına geçip kendine baksın sonra kendini alkışlasın…(bu günü kurtarayım derken geleceklerinin yarınlarını yok ettikleri için) teşekkür etmek isterdim ama yazık benim geleceğimde karartılıyor …

 55. ebk boşa övünme hiçbirşey yapamıyorsunuz kredileri ödüyeme durumuna geldi çiftçi zenginin elindeki hayvana göre hareket ediyosunuz üreteni değil marketteki kasapları destekliyosunuz daha diyecek çok şey varda neyse gerçek dünyada çifçi yakanıza yapışacak……

 56. insanlar ucuz et yesin…….yesin,de benim gibi besici arkadaşların kanıyla onları beslersen sonunda seni yerler arkadaş batıyoruz yok,mu sesimizi duyan besicileri toplayıp İsrail,e sürüp kurtulun Uruguay,da et bedava nasıl olsa ne lüzum var çalışmaya üreten toplumlar hep battı satan toplumlar hep refah içinde sizler meseleyi çözmüşsünüz nasıl olsa Allah sizlerden razı,mı acaba…….

 57. hakikaten buradaki fiyatları neye göre yayınlıyorsunuz.. kuzu kesim 24 lira yazıyor bizler 19 liraya zor zahmet kestirebiliyoruz.. Kütahya , bursa , afyon ve havalisi..

 58. ilk önce arpa saman fiyatlarını göz önünde bulundurunuz. daha sonra çoban aylıklarını ve bir ailenin geçimini di katarak hesaplayınız ve siz nasıl et fiyatları yüksek dıyebılıyosunuz ve üstelik her sene zarar etmekteyiz

 59. pazarcıkta hayvancılıkla uğraşmaktayım ve kuzularım koyunlarım yem parasını karşılamıyor üstelik üç senedir geçimimde aksaklıklar oluyo ve koyunlarımı tek tek satarak ihtiyacımı gıderiyorum

 60. ihalat olacak mı tam batarız valla inşalah olmaz 🙁 ülkenin tüm ihtiaçlarını dışardan mı alacaklar üretci batsın mı nereye kadar böyle gidecek türkiyede üretici olmazsa başkalarının kucağına oturmayı mı düşünüyorlar aceba ……

 61. mersin de kuzu karkas dağıtımı yapıyoruz . fiyatımız 19,60 tır . taze taze kesiyoruz dolapta kalan et değildir . adaklık kurbanlık ta bulunur 250 tl den başlayan fiyatlarla ilgililere duyrulur kendi malımız kendi çiftliğimiz de bulunmakta toros dağında irtibat tel : 0532 478 70 79
  0536 620 36 30

 62. türkiyede böle hayvancılıkta rezillik görülmedi arkads üreticiyi anca üreten bi insan anlar yiyiciler ne anlasın biraz adeletli olun bu ülkenin malı buraya yetr fazla bile

 63. emek var karsılıgı yetrli deyil insanları rahat burakın kendi kafamdan hesaplıyorum şu kadar malım olsa şu kadar yese etin fiyatını yüksek veriyorum saman yem ilaç vb bunlar olunca hesap eksilerde nasıl cıkarız bu işin içinden hadi söyleyin ha teşvik felan hikaye onlarda fayda etmiyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir