Askerden koyun üreticilerine büyük destek

Et ve Süt Kurumu, küçükbaş hayvan üreticisinin mağdur olmaması için TSK ile güzel bir protokol imzaladı. 2015 yılından itibaren TSK, dana etinin yanı sıra koyun ve kuzu eti de tüketerek, üreticilerimize destek olacak.
Yetkililer , “Et ve Süt Kurumu, küçükbaş hayvan üreticisinin mağdur olmaması için TSK ile güzel bir protokol imzaladı. 2015 yılından itibaren Mehmetçiğimiz, dana etinin yanı sıra koyun ve kuzu eti de tüketerek, üreticilerimize destek olacak. Ülke hayvancılığının gelişmesi adına önemli bir adım diye düşünüyoruz” diye yorum yaptılar.
Et üreticileri merkez birliği başkanı Bülent Tunç yaptığı açıklamada, TSK’nın et ihtiyacı için yılda yaklaşık 120 bin dana kestiklerini belirtti. TSK’nın bu zamana kadar küçükbaş hayvan eti tüketmediğini anlatan Tunç, “Et ve Süt Kurumunun TSK ile yaptığı protokol kapsamında 2015 yılından itibaren askerlerimiz, koyun ve kuzu eti de tüketmeye başlayacak” dedi. Devletin, erkek besi danası için hayvan başına 200 lira destek verdiğini ve yılda 1 milyon 300 bin dana için yaklaşık 260 milyon lira destek pirimi ödendiğini belirten Tunç, küçükbaş hayvan besiciliği yapan üreticinin çok fazla desteklenemediğini söyledi.
Ülke genelinde büyükbaş hayvan etine ilginin daha fazla olduğunu ifade ederek, küçükbaş hayvan etinin pirzola dışında çok fazla tercih edilmediğine dikkati çeken Tunç, şunları kaydetti: “Bununla beraber küçükbaş hayvan sayımız her geçen gün artıyor. Türkiye genelindeki toplam küçükbaş hayvan sayımız 40 milyonu geçti. Buna rağmen tüketim olmayınca üretici sıkıntıya girebiliyor. Böyle olduğu zaman da elindeki hayvanı satmak zorunda kalıyor. Üreticilerin küçükbaş hayvan besiciliğini bırakması ise ülke hayvancılığını çok olumsuz etkiliyor. Geçmişte bunların acı örneklerini yaşadık. Et ve Süt Kurumu, tekrar aynı sorunların yaşanmaması, küçükbaş hayvan üreticisinin mağdur olmaması için TSK ile güzel bir protokol imzaladı. 2015 yılından itibaren Mehmetçiğimiz, dana etinin yanı sıra koyun ve kuzu eti de tüketerek üreticilerimize destek olacak. Ülke hayvancılığının gelişmesi adına önemli bir adım diye düşünüyoruz.” Tunç, bu protokolle küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesinin amaçlandığını dile getirdi. –
Koyun eti tüketimi toplumun geneline yayılacak Askeri birlikler gibi toplu tüketim yerlerinde küçükbaş hayvan eti tüketilmeye başlanmasının ardından gelecekte bunu toplumun geneline yayabileceklerine inandıklarını vurgulayan Tunç, şunları söyledi: “Türkiye’nin yaklaşık yıllık 1 milyon 200 bin ton kırmızı et ihtiyacı var. Bizim yıllık üretimimiz ise 1 milyon ton civarında ve bunun neredeyse tamamına yakınını büyükbaş hayvanlardan karşılıyoruz. Yaklaşık 200 bin tonluk açığımız var. Eğer insanlara küçükbaş hayvan eti tüketimi alışkanlığı kazandırabilirsek açığımızı koyun ve kuzu etiyle karşılayabiliriz. Bu da ülke ekonomisi ve hayvancılık açısından çok büyük önem taşıyor.”
TSK’ya yıllık ne kadar küçükbaş hayvan verileceğini açıklamak istemediklerini belirten Tunç, rakam açıklandığı zaman art niyetli spekülatörlerin devreye girerek fiyatları yükseltmek için çaba harcadığını söyledi. Fiyatların normalin üzerine çıkmasının besiciye ve tüketiciye fayda sağlamayacağına dikkati çeken Tunç, “Biz, üreticiler olarak kısa değil, uzun vadeli düşünmek zorundayız. Birkaç günlüğüne kar edip yıllar boyunca zarar etmektense istikrarlı bir fiyat politikası oluşmasını istiyoruz. Bunun için de TSK’ya yılda ne kadar küçükbaş hayvan verileceğini açıklamak istemiyoruz. Besicilerimizi de bu konuda oyuna gelmemeleri konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.
Kaynak : Vahdet Gazetesi – 18.12.2014

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir