Yıl sonuna doğru et 50 TL olabilir

MALATYA – Malatya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, önümüzdeki bir kaç ay içerisinde et fiyatlarının 50 TL’yi bulabileceğini ileri sürdü.
MALATYA İLİ DAMIZLIK KOYUN KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI AKIN: ”ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ET FİYATLARI 50 TL’Yİ BULABİLİR”
Akın, yaptığı açıklamada, hükümetin et ve canlı hayvan ithalatı ile ilgili aldığı tedbirlerin geçici önlemler olduğunu belirterek, özellikle yaklaşan kurban bayramı dolaysıyla et fiyatlarının spekülatörler tarafından daha da arttırılabileceğini söyledi.
Et ve canlı hayvan ithalatını somut bir çözüm olmadığını dile getiren Akın, şöyle dedi:,
”İthalat yaparak ne et fiyatlarını düşürebilirsiniz, nede spekülasyonları önleyebilirsiniz. Türkiye, ancak hayvansal ihracat yaptığı günlere ne zaman dönerse, bilinçli üretim ve bilinçli tüketim teşvik edilirse, spekülasyonlar ve artışlar da o zaman sona erer. Mevcut durum itibariyle, önümüzdeki aylarda et fiyatları 50 TL’yi bulabilir.”
Malatya’ya, şu ana kadar 650 ithal angus geldiğini belirten Akın, bunun 300’ünün damızlık olduğunu, bu nedenle örneğin Malatya’da et fiyatlarının düşmesine yetmeyeceğini, yaşanan durumun da yetmediğini gösterdiğini vurguladı.
Akın, ”Piyasadaki üretimi karşılayacak şekilde üretim arttırılmalıdır. Bunun için de, üretim çiftlikleri olanların yerine, köylerde büyük ve küçükbaş hayvancılık ciddi olarak desteklenerek, kentten köye göçün önü açılmalıdır. Uzun vadede bu yapılmazsa, spakülatörlerin elinde et fiyatları sürekli yükselir” dedi.

Paylaş :

“Yıl sonuna doğru et 50 TL olabilir” hakkında 3 yorum

  1. 2000-2001-2002-2003-2004-2005 et fiyatlari listesini görnek siterin kasaplar vE ODALAR FEDARAYOM BASKANLİN DİKADİNE SAYİLAR

  2. Suçlumu arıyorsunuz işte size yukardaki örnek. bunlar spekülasyonun kralını yaptılar size besilik buzağıları pahalıdan sattırdılar birileri oyunu kurdu sizin üzerinizden zengin oldular şimdi sizlerin bu halinize gülüyorlar devlet bunun gibi spekülasyonları yapıp şimdilerde besicinin zarar etmesini sağlayan bunlara esaslı ceza kesmesi gerekir yani onlardan alıp siz besicilere pay etmeli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir