TZD BAŞKANI YETKİN: DOMATESİN FİYATI ET İLE YARIŞACAK

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, hızla tırmanan domates fiyatlarına dikkat çekti ve “domatesin fiyatı et ile yarışacak” iddiasında bulundu.
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin, ANKA’ya yaptığı açıklamada, bu yıl mevsim dışı yağmurlar ile gelen hastalığın üreticiyi etkilediğini belirtti. Yetkin, domatesin adeta ile et ile yarışacağını belirtti. Mevsim dışı yağışlar sebebiyle domateslerde erken yaşlanma olduğunu ve üretimin bu yıl ciddi şekilde azaldığını vurgulayan Yetkin, domatesteki fiyat artışının sebebini bu yıl ki üretim azlığı olduğunu ifade etti. Yetkin, “Domateste üretiminde ciddi bir azalma var bu yıl. Türkiye hemen hemen yüzde 50’lik bir üretim kaybı yaşandı. Önceleri10 milyon tonluk çuvallık vardı, bu yıl ise 5 milyon tonluk bir üretim oluştu” dedi.
Fiyat artışının sera üretimi çıkana kadar devam edeceğini söyleyen Yetkin, domates fiyatının kışın belli bir biçimde düşebileceğini, ancak bunun için vatandaşların Aralık ayına kadar beklemesi gerektiğini dile getirdi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir