Tavuk eti fiyatları düşüşte

Son günlerde kırmızı et ithalatına ilişkin haberlerin, tavuk etine olan talebi olumsuz etkilediği ve sektör temsilcilerinin yaşanan bu durgunluğu aşmak için fiyat indirimi yaptığı bildirildi.
Beyza Piliç Genel Koordinatörü Çalışkan, durgunluğa karşı indirim yapıldığını söyledi.
Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, Türkiye’deki kanatlı eti üretiminin son 10 yılda 6,2 kat arttığını söyledi.
Kişi başına kanatlı eti tüketiminin geçen yıl 17,40 kilogram seviyesine çıktığını belirten Çalışkan, ancak bu rakamın beklentileri karşılamadığını ifade etti.
Çalışkan, AB’nin kanatlı eti tüketiminin kişi başına yılda ortalama 24 kilogram olduğunu belirterek, “Beslenme uzmanlarına göre en değerli besin maddelerinden biri olan tavuk tüketiminde AB ve diğer bazı ülkelerin tüketim ortalamasını yakalayacağımızı umuyoruz. En sağlıklı ve en ekonomik hayvansal protein kaynağı olan, besleyici ve kolay hazmedilen tavuk eti kalp ve damar hastaları için ideal aynı zamanda en pratik yemek türü” dedi.
Son günlerde kırmızı et ithalatına ilişkin haberlerin tavuk sektörünü olumsuz etkilediğini öne süren Çalışkan, şöyle konuştu:
“Kırmızı et sektöründeki ithalat haberleri, tavuk eti tüketiminde daralmaya neden oldu. Bu durgunluğu atlatmak için fiyatlarda indirime gitmek zorunda kaldık. Şu anda sektörde yüzde 20’ye yakın bir daralma var. Tüm piliç fiyatında 25 kuruş indirim yaparken, bu oran kanat ve benzer ürünlerde 1 ve 1 liranın biraz üzerinde oldu. Sektörün bu sıkıntılı dönemi kısa sürede aşacağına inanıyoruz.”
BEYAZ ET SATIŞI KURBAN BAYRAMINDAN ETKİLENMEYECEK BEKLENTİSİ
Çalışkan, kurban bayramlarında yaşanan sıkıntıyı bu yıl yaşamayacaklarını söyledi.
Kurbanlık fiyatının yüksek olması nedeniyle vatandaşların bu yıl ağırlıklı olarak hayır kurumları aracılığıyla kurbanlarını yurtdışında kestirecekleri beklentisi taşıdıklarını anlatan Çalışkan, “Filistin ve Irak’ta yardıma muhtaç insanlar, son olarak Pakistan’daki sel felaketi düşünülürse dini vecibelerini yerine getirecek olan vatandaşlarımızın tercihini bu yönde kullanacaklarını sanıyoruz. Böyle bir gelişme 9 gün sürmesi beklenen Kurban Bayramı tatilinde tavuk eti tüketiminde düşüş yaşanmaz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir