ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Recep Uğur, Uruguay'da hayvancılığı araştırdı

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi M. Recep Uğur, Güney Amerika Ülkesi olan Uruguay’da hayvancılıkla alakalı 4 gün boyunca inceleme yaptı.
Saga ve Kral Hayvancılık tarafından organize edilen Uruguay Hayvancılık gezisinde her gün bir ilde inceleme yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım ve Hayvancılık Komisyonunda görevli Recep Uğur, 3 milyon nüfuslu Uruguay’da 15 milyon hayvanın bulunduğunu söyledi.
Bütün arazilerini salma ve mera türü hayvancılıkta kullanan Uruguay’danın dört bir tarafının çitlerle çevri olduğuna şahit olduklarını hatırlatan ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Recep Uğur, bu tip hayvancılığın kısmen de olsa Doğu Anadolu Bölgemizde mümkün olabileceğini belirtti.
Et ve hayvan fiyatlarının Uruguay’da Türkiye’nin dörtte bir fiyata satıldığını belirten ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi M.Recep Uğur, ülkenin yüzde 85’inde hayvancılık yapıldığını aktardı. Tarıma ayrılan arazinin yok denecek kadar az olduğunun altını çizen Uğur, üretilen hayvanların etçil ırk olduğunu vurguladı.
Recep Uğur, Uruguay’da hayvancılıkla ilgili incelemelerini önümüzdeki günlerde yapacağı bir toplantı ile Şanlıurfa’da bu konuya ilgi duyanları bilgilendireceğini sözlerine ekledi.

Paylaş :

“ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Recep Uğur, Uruguay'da hayvancılığı araştırdı” hakkında 1 yorum

  1. ibrahim özdemir.

    biz bu senaryoyu 2008 – 2009 da gördük. süt 65 krş dan 45 krş a indi. damızlıklar kestirildi. sonuçda bugünlere gelindi.tarih tekerrür den ibarettir . hayvancılığın gelişmesi isteniyorsa yetkililerin yapması geken en acil çözüm süt fiyatlarını 65 krş un üstünde tutmak. eğer süte müdahale edilmez ise şimdiden 1 ayda 50 krş a indi. böle giderse seneye devletin 7 yıl vade ile verdiği ineklerin hepsi kasap yolunda malesef .besi hayvanı ithal etmeyle olmaz. damızlığı teşvik etmek lazım. demedi ibrahim demeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir