Sesli- Et Fiyatları Düştü

Et Fiyatlarını Dengeleme Çalışmaları Son Sürat Devam Ediyor. Ebk’nın 13 Ülkeden Geçti.
SESLİ- ET FİYATLARI DÜŞTÜ
Et fiyatlarını dengeleme çalışmaları son sürat devam ediyor. EBK’nın 13 ülkeden getirilen ithal hayvanlardan 274’ünün kesimi yapıldı. BSE hastalığı yönünden kontrolleri yapılan etlerin kasap ve marketlere satışı gerçekleşiyor.
İlk partide bulunan 88 hayvandan 50’sinin satışları yapıldı bile, bu da ithal ete talebin çok fazla olduğunu gösteriyor. Fiyatı 30 liraya kadar çıkan et fiyatlarının 20 liranın altına gerilemesinin ardından Et ve Balık Kurumu’nun piyasayı dengeleme çalışmaları da hızlandı. Ürünlerini halka doğrudan ulaştırmayı hedefleyen EBK, önümüzdeki aydan itibaren ülke geneline yayılacak.
13 satış noktasında ürünlerini paket olarak satan kurum, mağaza sayısını da artırmayı planlıyor. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya ve Bursa‘da 45-50 civarında franchising sistemi ile mağaza bayiliği verilmesi planlanıyor. Sözleşme imzalayan bayiler, EBK markalı ürünleri satacak.
Tarım Bakanlığı, fiyatları dengelemek için ithalat yoluna başvururken yerli üreticiyi mağdur etmemek için yem gibi diğer maliyetlerde de para desteği üzerinde duruyor. Öte yandan besi hayvanı ithalatı yapacak EBK’ya rekor başvuru geldi. Başvuranların sayısı 200 bini aşarken, besicilerin gerekli formları 30 Haziran’a kadar kurumun internet sitesinden doldurmaları gerekiyor.

Paylaş :

“Sesli- Et Fiyatları Düştü” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir