Pastırma sucuk fiyatları ucuzladı

Et fiyatlarının gerilemesi nedeniyle ünlü Kayseri pastırma ve sucuğu ucuzladı. Birinci kalite pastırmanın kilosu 55 liradan 45 liraya, sucuğun kilosu ise 22 liraya kadar düştü.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, birinci kalite olarak adlandırılan sırt, kuşgömü, tütünlük ve antrikot cinsi pastırmanın kilosu 55 liradan 45 liraya, şekerpare, dilme, eğrice, mehle ve kenar cinsi 2. kalite pastırmanın kilosu 45 liradan 35 liraya, döş, omuz ve kürek cinsi 3. kalite pastırmanın kilosu da 30 liradan 27 liraya düştü.
Birinci kalite evlik sucuğun kilosu 27 liradan 22 liraya, ikinci kalite seçme sucuğun kilosu ise 25 liradan 18 liraya indi.
İşlenmiş et ürünlerinden olan sosis, salam, jambon, kavurma fiyatları da değişik oranlarda ucuzladı.
-ET FİYATLARI DÜŞTÜ-
Pastırma-sucuk üreticisi ve Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada,pastırma sucuk fiyatlarının ucuzlamasının, et fiyatlarının gerilemesinden kaynaklandığını söyledi.
Şaban Ünlü, ”Kurban Bayramı sonrası et tüketimi azalınca fiyatlar gerilemeye başladı. Yerli karkas etin kilosu 14 liraya kadar indi. İthal karkas et ise 12 liraya satılıyor. Büyükbaş hayvan ve et ithalatının devam etmesi de piyasayı kontrol altına aldı. Et fiyatları ucuzlayınca pastırma ve sucuk fiyatları da ucuzladı. Fiyatların düşmesi sonucu talebin ve üretimin artmasını bekliyoruz” dedi.
Pastırma-sucuk satıcılarından Abdullah Akçakoyunlu da fiyatların düşmesinin hem satıcıları, hem de müşterileri memnun ettiğini söyledi.
Akçakoyunlu, ”Biz müşterimizi memnun edersek satışlarımız da artış gösterir. Fiyatların düşmesi hem satıcıları, hem de tüketicileri sevindirdi. Satışlarımız şimdi biraz arttı” dedi.

Paylaş :

“Pastırma sucuk fiyatları ucuzladı” hakkında 9 yorum

 1. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü tam bir çanakçi hani dediniz et fiyatlari 14 olmuş ebk kendisi bile 14 tl den kasap ve marketlere et veriyor yerli et yetiğiniz zaman ne yediğinizi biliyorsunuz ebk nin getirdiği anguslar yaban hayvanidir taşaklari alinmiş hayvanlardir yani katagorisi inek etidir ne tati var nede tuzu heryerde kesim yapdilar kimse almadi çünkü eti yenilmiyor belki şuçuga kullanirsiniz ama millet bilse onuda almas ve kaybeten siz olursunuz sakin hayvanlarinizi az değerde vermeyin hepimiz ayni gemideyiz bügün bana yarin sana duyarli olalim

 2. İzmir Kasaplar Odası’nın eski başkanı Aydın Mestanlı ise İzmirlinin ithal eti sevmediğini ve tercih etmediğini savundu.
  Et Balık Kurumu’nun ithalat politikasının İzmir’de başarısız olduğunu dile getiren Mestanlı, ‘Getirilen kalitesiz Angusları İzmir esnafı beğenmedi. Bunun bir sonucu olarak da Et Balık Kurumu İzmir’de malını satamadı. Hayvanın ismi kalite ama bu o Anguslardan değil. Getirilenler yağlı, esmer otla beslenmiş hayvan. Eti simsiyah çıkıyor. Yerli türlerden çok daha kalitesiz. Ayrıca hayvanlar üç yaşından aşağı değil. Hayvan seçiminde fiyat odaklı davranılmış. Bu nedenlerle kasaplar bu malı almadı. Daha önce ithalatı yapılan kesilmiş etlerin kalitesi çok daha iyiydi’ dedi.

 3. supermarketlerde satılan sucuk pastırma ne varsa gerçekten bunlar ithal etlerden imal ediliyor yerli et olsa biz besiciler anlarız o güzelim yaylalarımızda yetişen kekik otlarıyla beslenen mallarımızın ızgarası ne enfes oluyor herbirimiz biliriz

 4. Almanya Federal Tüketiciyi Koruma Bakanlığı yetkilileri, söz konusu fabrikalarca üretilen yemin de Aşağı Saksonya, Kuzey Ren Vestfalya, Thüringen, Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde bulunan çiftliklere satılarak gıda zincirine karıştığını saptadığını saptadıklarını ifade ettiler.
  Dioksin kanser riskini artırıyor
  Dioksin, birçok uzman tarafından yüksek oranda alınması halinde kanser riskini artıran bir madde olarak değerlendiriliyor.
  Dioksinli yem vakalarının saptandığı eyaletlerin ilgili bakanlıkları, konuyu dün bir video konferansta değerlendirerek alınabilecek önlemleri tartıştılar.
  Aşağı Saksonya eyaletinde tavuk, domuz ve hindi üreten bin kadar çiftliğin mühürlenmesi kararlaştırıldı.
  Saksonya eyaletinde de çok sayıda çiftliğin kapatılması kararlaştırıldı. Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Soest’te dioksin oranı yüksek yemden yediği saptanan 8 bin kadar tavuk itlaf edildi.
  Dioksinli yumurtalar raflarda
  Kuzey Ren Vestfalya’nın Soest kentinde görev yapan veteriner Wilfried Hopp, dioksin oranı yüksek yaklaşık 120 bin yumurtanın raflarda yerini almış olma ihtimali üzerinde duruyor. Hopp, bunlardan bir kısmının iade edilebileceğini belirtiyor.
  Salgın hastalıklar alanında faaliyet gösteren Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR) sözcüsü, “Tüketiciler açısından ciddi bir tehlikenin söz konusu olmadığını“ belirtti.
  Thüringen eyaletinde de dioksin içeren yemlerin çiftçiler tarafından kullanıldığı anlaşıldı. Yetkililer, bu yemlerle beslenen domuzların kasaplara satılmış olduğunu belirledi. Saksonya eyaletinde de iki çiftlikte başlatılan inceleme halen devam ediyor.
  Yem fabrikası nerede yanılmış?
  Alman Çiftçiler Birliği olayın sorumlularını çiftçilerin zararını karşılamaya çağırdı. Çiftçiler Birliği, aksi halde çok sayıda işletmenin kapılarına kilit vurma tehdidiyle yüz yüze olduğunu söyledi.
  Olayın sorumlusu olarak görülen Harles & Jentzsch şirketinin merkezinin bulunduğu Schleswig Holstein eyaletinde Itzehoe Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Harles & Jentzsch yem fabrikasının genel müdürü Siegfried Sievert, iddiaları doğruladı.
  “Westfalen-Blatt” gazetesine konuşan Sievert, olaya, palmiye, soya ve kanola yağından biyoyakıt üretimi sırasında açığa çıkan ve yağ içeren yan ürünün, yem üretiminde de kullanılabileceği yolundaki yanılgının neden olduğunu“ belirtti.
  ‘İhracatı durdurmaya gerek yok’
  Avrupa Komisyonu’ndan bir yetkili, vakanın şu aşamada sadece Almanya’yı etkilediğini ve gıda ihracatının durdurulmasına gerek olmadığını kaydetti.AFIYET OLSUN GAVURUN ETİ SIZE

 5. Türkiyeye gelen bütün turistlerin birçoğu türk yemeklerine özellikle et ürünlerine bayılıyor sadece et yemek için gelen turistler var çünki yerli et çok lezzetli ve kaliteli adamlar hormonlu vede son zamanlarda makınada üretilen otlardan beslenen hayvanların tatsız tuzsuz ve bakteri açısından tehlikeli olan etlerden tiksinmişler biz ne yapıyoruz günay amerikadan gelen anguslar hakkında amerikan sağlık örgütünün (PAHO)1.5 yıl önce aldığı kararı lütfen hükümet açıklasın avrupalı zengin ülkeler et ithal ettiğimiz romanya polonya macaristan gibi ülkelerden et almazken neden Türkiye et ithal ediyor insan sağlığı söz konusu deyip kapalı alanlarda sıgarayı yasaklayan hükümet ette neden bukadar taviz veriyor

 6. kayseride şu an tanınan bütün markalar et ithal etmekte ve ürünlerinde kullanmakta başyazıcıoğlu şahin müslümoğlu korkmaz halk uyanık olmalı shazır sucuk ve pastırmadan sakınmalı

 7. evet bende bır kayserlı olarak besı uzmanı arkadasın dedıgı haklı su an tum buyuk fırmalar agzına kadar ıtal ed depolu zaten bunalrın kendıcıftlıklerıde vardı sahının ve orayada dunay kadar ıtahal hayvan getırdıler ve 3 aydır hıc bır mezbahnede kayserıde kesım yok cunku ıtın yan urunlerını kulllanan adamlar tamamen ıthal kulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir