Mutfaktaki yangın deriye sıçradı

Et fiyatıyla oynayan 10 besi firması hayvan kesimini durdurunca derici şoka girdi. Piyasada deri bulunamıyor, fiyatlar yılbaşından sonra iki kat arttı
Yaklaşık 10 büyük besi çiftliğinin ette yaptığı fiyat manipülasyonu vatandaşın mutfağından sonra giyimini de yakmaya başladı. Türkiye’nin ihracatında da önemli bir yer tutan deri sektörü yılbaşından bu yana ham deriye gelen yüzde 120’lik zam nedeniyle şoka girdi. Dericileri zor duruma sokan fiyat artışını manipülasyon olarak değerlendiren Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Erdal Matraş, “Piyasada yeterli sayıda hayvan var.
Ancak kesilen hayvan sayısı giderek düşüyor. Birileri çiftliğindeki hayvanı kesime yollamadığı için et fiyatları da arttı, deri fiyatları da” dedi. Yılbaşından bu yana deri fiyatlarında aşırı artış yaşandığını dile getiren Matraş, “Yılbaşında derinin kilo başına fiyatı 1 dolar seviyesindeyken şu anda 2.10-2.20 dolar seviyesinde. Yani 9 ayda deri fiyatı yüzde 120’ye yükseldi” diye konuştu. Türkiye’de 2005 yılında 31 milyon adetlik küçükbaş, 10.5 milyon adetlik de büyükbaş hayvan popülasyonu olduğunu belirten Matraş, “Bu sayı geçen yıl 26.8 milyon adetlik küçükbaşa indi. Büyükbaş sayısı ise 10.7 milyon adede yükseldi. Kesilen hayvan sayısına bakıldığında ise büyükbaşta 3 milyon 260 binden 1 milyon 502 bine indi. Yani yarı yarıya düşmüş. Piyasada yeterli hayvan sayısı var ama kesilmiyor. Buna rağmen yaşanan kriz manidardır” dedi.

Askerin postalı bile kalitesiz ithal deri oldu

Türk ordusunun bile yurtdışından ithal edilen deri kullandığını söyleyen Matraş, “Ordunun alımını yaptığı botlarda Türk derisinin kullanımının şartlandırılması gerekiyor. Ancak asker botu ihtiyacı için açılan ihaleyi alanlar derilerin büyük çoğunluğunu yurtdışından temin ediyor. Kullanılan 20 milyon metrekarelik derinin 6 milyon metrekaresi Türk malı. Bu da yaklaşık 60 milyon dolara denk geliyor” dedi. Amerikan Ordusu’nun botları ihale derken yüzde 100 olarak Made In USA logosuna dikkat ettiklerini söyleyen Matraş, “Gidin Rus Ordusu’na satın bakalım. İmkansız” diye konuştu.

Rakibimiz İtalya’ya satış yapıyoruz

Yaklaşık 1 milyar dolarlık büyüklüğe sahip deri üretiminin Türkiye’de yarattığı istihdamın son 5 yılda yarı yarıya düştüğünü, şirket sayısının ise yüzde 38 daraldığını aktaran Matraş, şöyle devam etti: “2005’te Türkiye’de 836 firma üretim yaparken yarattığı istihdam 21 bin 626’ydı. Şu anda firma sayısı 541’e indi. Yarattığı istihdam ise 11 bin 634 kişi. Büyük düşüş var. Vatandaşımızı deri konusunda bilinçlendirerek sektörü büyütmek istiyoruz. Rakibimiz İtalya’ya bile satış yapıyoruz.”

Paylaş :

“Mutfaktaki yangın deriye sıçradı” hakkında 3 yorum

  1. türkiyede deri sektörü yerli deri tedariğinin en az 10 katı deriyi işleyebilme kapasitesine sahiptir.yani halen çalışmakta olan ve atıl durumda olan kapasitenin kullanılması için zaten büyük oranda ham deri ithalatı gerekli.sektörün canlanması için önemli olan ek talep oluşturabilmektir.talebi düşüren en büyük etken deri ürünlerinin çok yüksek fiyatlara satılmasıdır.pazar olduğu takdirde kar marjı düşsede kapasite kullanımı artar.sadece yerli tedariğin %100 fiyatını artırması,son ürün maliyetine %20 den fazla etki etmez.yani deri ürünlerinin yalnızca bu nedene bağlı olarak %20 den fazla pahalılanması spekülatiftir.bir de şu bir gerçektir ki deri ürünlerinin tüketiciye ulaştığı fiyat ürün maliyetinin 2-3 katıdır.önce bu sorunolmaktan çıkarılmalıdır irdelenmeli,halk için deri bir lüks .aracı ve perakendecilerin by pass edilmesi,üreticinin tüketiciye doğrudan ulaşması fiyatı düşürme ve satışları artırmada etkili bir seçenek olabilir.

  2. ben ham dericiyim elimde 25 ton civarında yüzde 80 dana derisi bulundurmaktayım deri ihtiyacı olan firmalarla görüşebiliriz 0544 832 07 24 ısparta ş.karaağaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir