Meksikalı Çiftçiler Türklerin besihane almasından şikayetçi!

meksikalı

Ülkedeki sığır üretcileri Türklerin son zamanlarda yoğun bir şekilde hayvan çiftliği satın aldıklarını ve bu durumun ülkedeki kırmızı et fiyatlarını artırdığını ileri sürüyorlar.
Türkler, Meksika‘da özellikle büyükbaş hayvan çiftliklerini satın alıyor. Meksika‘daki hayvancılık kooperatifleri de bu durumun yol açtığı bazı sorunlardan dolayı hükûmetin Türklerin hayvan çiftliği satın almasının önüne geçilmesini istiyor. Öyle ki Türklerin, satın aldıkları hayvan çiftliklerindeki etleri iç pazarda kullanmayıp doğrudan Türkiye’ye gönderdikleri ileri sürülüyor. Bu da ülkedeki et fiyatlarını olumsuz etkiliyor.
Şikayetleri değerlendiren hükûmet yetkilileri Türklerin Meksika’da hayvan çiftliklerini satın aldıklarını ve Türkiye’ye tonlarca kırmızı et ithal ettikleri bilgisini doğruladı. Ancak Meksika Tarım Bakanlığı, Türklerin yoğun bir şekilde hayvan çiftliği satın almasının fiyatları az da olsa etkilediğini ancak henüz herhangi bir tehlike arz etmediklerini açıkladı.
Türklerin son iki yıldır “Bovino” türü başta olmak üzere sığır çiftlikleri satın alarak besicilik yaptıkları ve Türkiye’ye yönelik ciddi bir et satışı gerçekleştirdikleri Meksika basınında da geniş yer buluyor.

Paylaş :

“Meksikalı Çiftçiler Türklerin besihane almasından şikayetçi!” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir