Marketler Et Balık'ın kıymasını 18 liradan pahalıya satamayacak

Daha önce ithal edilen hayvanların etlerinin toptan kilosunun 13 liradan verildiği kasapların kıymayı ve kırmızı eti yüksek fiyattan satması, tüketiciler ile Et ve Balık Kurumu yetkililerinin tepkisini çekiyor.
Fiyatların aşırı yükselmesini önlemek için harekete geçen kurum, düzenlediği ihalelerle canlı hayvan ithalatına başladı. Gelen hayvanların etleri kurumun satış mağazalarından ucuz fiyattan halka ulaştırılırken, fiyatların piyasada inmesi için market ve kasaplara toptan kilosu 13 liradan verildi. Kurum, ithal hayvan etlerinin yüksek fiyattan halka ulaştırılmasını önlemek için yeni bir uygulamaya gitti. Federasyonlar aracılığıyla kasap ve marketlere eti ulaştıracak kurum, alacağı taahhütle kıymanın 18, kuşbaşının ise 20 liradan satılmasını sağlayacak. Bu uygulama ile kasap ve marketler, Et ve Balık Kurumu’ndan doğrudan et alamayacak, bağlı oldukları federasyonlara talep formu doldurarak başvuruda bulunacak. Federasyon aracılığıyla ithal hayvan eti alacak kasap ve marketler, zorunlu olarak kıymayı 18, kuşbaşını ise 20 liradan satacak. Bu uygulamanın, fiyatları daha da düşürmesi bekleniyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, et fiyatlarındaki hızlı tırmanışı sonlandırmak için siyasi iktidarın canlı hayvan ve karkas ithalinin yolunu açtığını söyledi.
‘SADECE PERDER ÜYELERİNE ET SATMAK DOĞRU DEĞİL’
Bu arada KİM Marketleri Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, Et ve Balık Kurumu’nun sadece Türkiye Perakendeciler Federasyonu (PERDER) üyelerine et satacak olmasını eleştirerek, bunun sektörde haksız rekabete yol açacağını söyledi. Akçay, “Bu yanlışlığın düzeltileceğini umuyoruz. Sektördeki diğer ulusal ve yerel marketler de ucuz et alıp satabilmeli.” dedi. Akçay, PERDER’in perakende sektöründe yüzde 15’lik bir kesimi temsil ettiğini vurgulayarak, sektör içinde bir derneğe üye olmanın bir ödül ya da ceza unsuru olmaması gerektiğini kaydetti.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir