Kurbanlık fiyatları belli oldu

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Ankara‘nın Polatlı ilçesinde Besiciler Sitesi’nde kurbanlık hayvan satışları başladı.
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Ankara’nın Polatlı ilçesinde Besiciler Sitesi’nde kurbanlık hayvan satışları başladı. Vatandaşlar, kurban almak için acele etmiyor.
Polatlı Besiciler Sitesi’nde kurulan hayvan pazarındaki kurbanlıklar alıcı bekliyor. Satıcılar, belli bir maliyetle yetiştirdiği hayvanları elden çıkarmanın yollarını ararken, vatandaşlar, bütçelerine uygun kurbanlık almak için acele etmiyor. Besiciler Sitesi’nde yetiştirdikleri büyükbaş hayvanları görücüye çıkaran satıcılar, üretici olarak şu an sıkıntılı olduklarını ifade ediyor.
Türkiye’ye gelen ithal hayvanlardan dolayı vatandaşların kurban fiyatlarında ucuzlama beklentisi içerisinde olduklarını dile getiren satıcılar, “Biz besici, üretici olarak şu an sıkıntılıyız. İthal mal Türkiye’ye geldi, kurbanlık hayvanlarımızı satamıyoruz. Şu an vatandaşlar panik içerisinde kurbanını almakta acele etmiyor. Kurban fiyatlarının ucuzlaması noktasında beklenti içerisinde. Kurban fiyatları geçen yılki fiyatlarla aynı. Çok cüzi bir artış oldu. Ama değişen bir şey yok. Kurban fiyatları 3 bin liradan başlayıp 5 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Şu an vatandaşlardan kurbanlık hayvanlara talep yok. Vatandaş, ‘ithal hayvanın piyasaya yansıması olacak mı? Olursa fiyatlar ucuzlar mı?’ diye bir beklenti içerisinde.” dedi.
Küçükbaş hayvan satıcıları ise kurbanlık küçükbaş hayvan fiyatlarının televizyonlarda denildiği gibi 800 lira veya bin liradan satılmadığını ifade ediyor. Satıcılar, şunları ifade ettiler: “Küçükbaş kurban fiyatları 300 liradan başlıyor. 600 liraya kadar çıkıyor. Koyunun kilosuna göre fiyat değişiyor. Vatandaşlar şu anda fiyat soruyor. Piyasayı öğreniyor. Araştırma yapıyor. Gerçek bir alıcı ile daha karşılaşmadık.”
Pazara kurbanlık hayvan bakmaya gelen vatandaşlar ise şu anda fiyat ve piyasa araştırması yaptıklarını belirttiler. Vatandaşlar, bu sene fiyatların yüksek olduğunu, şu an almayı düşünmediklerini belirttiler. Önceki senelerde 35, 40 kilo düşebilecek kapasitede hayvan alabildiklerini belirten vatandaşlar, şunları dile getirdiler:
“Bu sene 25 kilo et düşebilecek kapasitede hayvan almayı düşünüyoruz. 600-650 lirayı geçmediği zaman iyi bir kurban alamıyoruz. İyi bir kurban alabilmek içtin 800-850 lirayı arasında bir rakamı gözden çıkarmamız gerekiyor. Geçen yıl 6 kişilik kurbanı 2 bin liraya kesmiştik. Bu sene aynı mala 2 bin 500 lira ile 3 bin lira fiyat istiyorlar. Şu an almayı düşünmüyoruz. Bayrama yakın alacağız.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir