Kasaplara kamera uyarısı

Türkiye genelinde Kurban Bayramı yaklaşmasına rağmen et fiyatları bir türlü düşmeyince et hırsızlığı olayları arttı.

Adana Kasaplar Odası, üyelerine “Etlerinizin çalınmaması için güvenlik kamerası taktırın” yazılı genelge gönderdi.
Türkiye’de son bir yıldır et fiyatı bir türlü düşürülemiyor.
Hükümetin Angus cinsi dana ithal etmesine, et ithalatında yüksek vergiyi düşürmesine rağmen etin kilosu 30 liradan aşağıya bir türlü düşmedi.
Etin fiyatı yüksek olunca hırsızlar da kuyumcu yerine kasaplara girmeye başladı. Hergün Türkiye’nin değişik illerinden kasaptan hırsızlık haberleri duyulmaya başlandı. Adana’da son 6 ayda 7 kasap dükkanında hırsızlık olayı meydana geldi. Bunun üzerine Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, yönetim
kurulunu acil toplayarak kasapların hırsızlara karşı ne gibi önlem alabileceklerini tartıştı.
Toplantının sonunda yönetim kurulu kasapların kuyumcular ve diğer esnaf gibi güvenlik kamerası sistemine geçmesi gerektiğini, hırsızlara karşı en caydırıcı yöntemin bu olduğuna karar verildi. Bunun üzerine Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, bin 770 kasaba, “Oda yönetim kurulumuzun almış olduğu karar neticesinde, iş yerlerinde ve koyun bakım merkezlerinde sürekli hırsızlık olayı meydana geldiğinden iş yerlerinize güvenlik kamerası taktırması rica olunur” yazılı genelge gönderdi.
Yağmur, et fiyatlarının artmasıyla birlikte kasaplardan sürekli hırsızlık şikayeti geldiğini bu nedenle bir güvenlik kamerası genelgesi yayınladıklarını belirterek, “Kameraların takılmasıyla çoğu esnafımız rahat bir nefes aldı. Daha önce kuyumcular soyuluyordu şimdi hırsızların hedefi kasaplar oldu. Etin fiyatı yüksek olduğu için hırsızlar ete dadandı. Ancak esnafımızın güvenlik kamerası takmasıyla birlikte şikayetleri azaldı. Adana’da yaklaşık olarak 6 ay içinde 7 esnafımız yüklü bir miktarda zarar gördü. Yaklaşık 25-30 bin liralık et çalındı” dedi.
Yağmur, genelgenin ardından çoğu kasabın güvenlik kamerası taktırdığını kaydetti.
Kasap Ömer Ersen Yağ da işyerlerinde güvenlik sistemi olduğunu, sistemin ister istemek hırsızları caydırdığını vurgulayarak, “Güvenlik kamerasının takılmasının ardından dışardan ya da içerden yapılan hırsızlıklarda büyük bir azalma oldu. Bu sadece bizim sektör için değil bütün sektörler için geçerli bir sistem. Mutlaka bütün esnafın caydırıcı olması için güvenlik sistemi taktırması gerekiyor. Mutlaka fayda sağlanıyor. Bazı şüpehelendiğimiz şahısları güvenlik kamerasından izlediğimiz zaman ne yaptığını öğreniyoruz ve polisi arıyoruz” diye konuştu
Kasap Yusuf Çınar ise kasaplar odasından genelge geldiğini ancak kamera sistemi taktırmadıklarını söyleyerek, “Kasaplarda güvenlik kamerasının olması gerekiyor. Oda başkanımız bizi uyardı bizde güvenlik kamerası taktırmak için çalışma başlattık. Güvenlik kamerası taktığımız zaman en azından hırsızlık yapanı görür ve tespit ederiz. Ayrıca hırsızların gelmemesi için caydırıcı olur” şeklinde konuştu.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir