Konya Akşehir’e 300 adet simental inek getirildi.

Konya’nın Akşehir ilçesine bağlı Karahüyük Mahallesine Karahüyük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi girişimleri sonucunda yurt dışından 300 adet simental inek getirildi.
Karahüyük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri (HAYKOOP) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da desteğiyle kooperatifimizin girişimleriyle Almanya ve Avusturya’dan 300 adet simental cinsi ineği mahallemize getirttiriyoruz. İlk etapta TIR’larla bugün 61 adet ineğimizi teslim aldık. Yapılacak kura ile 30 adet ailemize bu hayvanları teslim edeceğiz. Aile başına toplam 10 inek teslim edecek olup, hayvanlarımızı 2 yılı ödemesiz 5 yılı da sıfır faiz olmak üzere 7 yılda ödeyeceğiz. Getirttiğimiz hayvanlar 4 ile 6 ay arası gebe olup hayvan başı 10 bin TL maliyetlidir” diye konuştu.

simental hayvanlar


Simental ineklerin döl veriminin yüksek olduğunu ve uzun ömürlü bir sığır ırkı olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bu inekler sıcak ve soğuğa çabuk adapte olan ve her türlü iklim şartlarında yetiştirilebilirler. Simental hem süt ve hem de etçi olmalarından dolayı kombine bir sığır ırkıdır. Dünyada birçok ülkede yetiştirilmektedir. Kombine bir sığır ırkı olması dolayısıyla bazı ülkelerde eti bazılarında da sütü için yetiştirilmektedir” dedi.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir