Kırmızı et ithalatı, beyaz ete yaradı

Konya Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Cengiz, kırmızı et ithalatının, fiyatlarda belirsizliğe yol açması nedeniyle beyaz et satışlarının arttığını söyledi.
Mehmet Cengiz, et ithalinin duyurulmasının ardından fiyatlarda çok az düşüş olduğunu fakat bunun uzun sürmediğini ifade etti. Cengiz, “Şu an et fiyatlarında bir belirsizlik var. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada vatandaşa 12 TL’den et yedireceğiz, dedi ve vatandaşda kasaptan 12 TL’ye et alma umudu doğdu. Fakat bu gerçekleşmedi. Zaten şu an kasaplara ithal et gelmedi. Bakanlıktan edindiğimiz bilgiye göre de gelecek etlerin küçük esnafa verilmeyeceği, et işleyen toplu et alan tesislere verileceğini öğrendik” diye konuştu.
Konya’da kargas olarak tabir edilen kemikli dana etini 15 TL’den aldıklarını belirten Mehmet Cengiz, kasaplarda da maliyeti çıktıktan sonra et ürünlerinin 20 ile 26 TL arasında satışa sunulduğunu belirtti. Kırmızı et fiyatlarındaki belirsizliğin beyaz ete yaradığını kaydeden Cengiz, “Fiyatlardaki belirsizlik ve beraberinde beyaz et üreticilerinin fiyatları düşürmeleri, beyaz et satışlarını yaklaşık yüzde 70 oranda artırdı. Geçtiğimiz yıl 10 TL’den satılan piliç eti, şu an et 4 ila 7 TL’den satılıyor. Kırmızı et satışı yapan kasaplar bir darbe de beyaz etten aldı” dedi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir