Kırmızı et fiyatlarına yeni çözüm!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Et Balık Kurumunun her il ve ilçede satış mağazaları açmasıyla kırmızı etteki sıkıntının büyük ölçüde giderilebileceğini söyledi.
Kaya, kırmızı et fiyatlarının pahalılığına karşı ithal edilen canlı hayvan ve karkas etlerin kasap reyonlarına ulaşmaması nedeniyle fiyatlarda düşüş sağlanmadığını belirtti.
Kasapların Et Balık Kurumunun satışa sunduğu ete talep göstermediğini ifade eden Kaya, ‘Örneğin İstanbul’daki kasapların her birinin Sakarya’daki Et Balık Tesislerinden et alması, hem maliyeti karşılamaz hem de soğuk zincir kuralları ihlal edilir. Oysa ki, Et Balık Kurumu uygun araçlarla İstanbul’a ve diğer şehirlere dağıtım yapsaydı sorun çözülebilirdi’ dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ‘Halk Et’ uygulamasıyla halka ucuz et sunmak üzerine çalışmalar yaptığını vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:
‘Yerel yönetimlerin et satışına girmesi yerine, Et Balık Kurumunun her il ve ilçede satış mağazaları açmasıyla sıkıntı büyük ölçüde giderilebilecektir. Dolayısıyla, Et Balık Kurumu tüketiciye ilk elden ucuz ve sağlıklı eti ulaştırma şartlarını oluşturmalıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul içinde ‘Halk Et’ adı ile et satış mağazaları oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır. Ancak yapılan açıklamalarda etin biraz ucuza, kıymanın ise daha düşük fiyata satılabileceğinin söylenmesi üzücü ve düşündürücüdür. Hammaddesinin et olmasına karşılık etin çok altında fiyatlarla satılabileceğinin söylenmesi şimdiden şüpheleri üzerine toplamıştır. Hazır kıymanın Bakanlıktan izin alınarak üretilecek olması halinde bile fiyatından dolayı şimdiden şüpheli hale gelmiştir.’
Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin uygulamasının bu düşünceyle hayata geçirilmesi durumunda sadece halk sağlığını değil, kasap esnafını da ciddi anlamda etkileyeceğini ileri sürdü.

Paylaş :

“Kırmızı et fiyatlarına yeni çözüm!” hakkında 1 yorum

  1. ülkemizdeki et fiyatlarının yüksek olmasının nedeni çok ben bir üretici olarak şunu söylemek isterim teşviklerin gerçek üreticiye verilmemesi yerin de inceleme yok evrak üzerine teşfikler veriliyor bundan dolayıda üretici zor durumda bırakılıyor vede hayvanların yani bir sıgırın birsene beside baktıgın zaman aldıgın fiyata eşit bundan dolayıda hayvan üreticisinin giderek azalması ve parası olanlarında yatırımını başka yani riksiz işlere yatırması hükümet 2 sene faizsiz kıredi veriyo verdiyi rakam gülünç hayvan başı 750 tl oysa birdamızlık düve pazar fiyatı 4000 ile 5000 arasında birde 18 aylık düve istiyor zaten benim gibi düşünen üreticiler zaten benim damızlık düvem olsa ne işim var kırediyle ben isterdimki ahırların bakılması samanlıgın bakılması ondan sonra ahır nekadar hayvan alır ona göre gerçek paranın verilerek üretime kazanılması hükümetin yaptıgı bu politikaya aklım almıyor biran önce kıriterleri baştan geçirip hayvancılıgı teşviklendimesi lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir