Kasaplık et ithalatı için yeni ihale bugün

Kıyma makinesiPiyasadaki et fiyatlarını dengelemek için canlı kasaplık ve besilik sığır ithalatı yapan Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) 4 bin ton kasaplık hayvan ithalatı ihalesi bugün yapılacak.
Canlı kasaplık sığırlar ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), Yeni Zelanda, Avustralya, İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan’dan ithal edilecek.
İthal edilecek sığırlar, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown swiss ırkı, yaşları 14-24 ay arasında, cinsiyeti erkek, ağırlıkları asgari 400 kilogram, azami 750 kilogram olacak.
İthal edilecek hayvanların 500 tonu Adana, bin 500 tonu Ankara, bin tonu Sakarya, 500 tonu Bursa, 500 tonu da İstanbul kombinasına teslim edilecek.
EBK’nın 20 Mayıs’ta düzenlediği 8 bin ton kasaplık sığır ithalatı ihalesinde 4 firmanın teklifi uygun bulunmuş, ithalatın büyük bölümü, Ürdün merkezli Khaled Hijazi firmasına ihale edilmişti.
Besi hayvanı için başvuru 400 bin başı geçti
EBK, et fiyatları yanında besi hayvanı fiyatını da dengelemek için açtığı 4 bin ton besilik hayvan ithalatı ihalesinde 14 Haziran’da teklifleri almıştı. Talep başvuruları bugün sona erdi. Yetkililer, başvuruların 400 bin başı aştığını kaydetti.
EBK tarafından kullanılmak üzere, 16 bin ton canlı hayvan, 7 bin 500 ton taze veya dondurulmuş sığır eti ithalatı için tarife kontenjanı açılmıştı. Hayvan ithalatında yüzde 10, et ithalatında ise yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacaktı. Ancak, EBK, bugüne kadar et ithalatı yapmadı. EBK yetkilileri, et için açılan kontenjanı kullanmayı düşünmediklerini ifade etti.
Bu arada, EBK’nın canlı kasaplık sığır alımı için 4 ve 6 Mayıs 2010 tarihlerinde yaptığı ihaleler ise “serbest rekabet şartları oluşmadığı” gerekçesiyle iptal edilmişti.
12 bin ton kasaplık sığır, 4 bin ton da besilik sığır olmak üzere toplam 16 bin ton sığır ithalatı için ihale düzenleyen EBK, bugün de 4 bin ton kasaplık sığır ithalatı ihalesini gerçekleştirecek.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir