Kahramanmaraş’da kredi ile besiciliğin sonu hüsran

 
yeni_besicilerÜreticiler, büyük umutlarla kurdukları tesisleri satmak istediklerini, ancak alıcı bulamadıklarını söyledi. Ziraat Bankası’nın ‘sıfır faizli’ kredileri ile hayvancılığın canlandırılması amaçlandı. Değişik sektörlerden çok sayıda girişimci bu alana yöneldi. Avukat, doktor, tekstilci, ‘ucuz kredi’nin cazibesine kapılara hayvancılığa soyundu. Alınan kredilerin önemli bir bölümü ile yurtdışından hayvan satın alındı.
‘Sıfır faiz’in cazibesine kapılan onlarca girişimci besiciliğe girdi. Ancak işler umulduğu gibi gitmedi. Hem kredi veren bankanın şartları, hem önü alınamayan maliyetler girişimcileri yatırım yaptıklarına pişman etti. Konuşulan çok sayıda üretici zarar ettiklerini söyledi. Tekstilcilikten sonra hayvancılığa giren bir yatırımıcı “Her ay 200 bin lira zarar ediyorum. 16 milyon yatırım yaptım. 10 milyon veren olursa çiftliği satacağım” dedi.
 
‘EVDEKİ HESAP ÇİFTLİĞE UYMADI’
Ancak işler umulduğu gibi gitmedi. Girdi fiyatlarındaki yüzde 100’ü bulan artışa karşın, et ve süt fiyatlarındaki fiyatın aynı seviyeyi koruması, en temel handikap oldu. Özellikle, kaba yem üretimi olmayan üreticiler önemli bir darboğaz ile karşı karşıya kaldı.
 
hurriyet.com.tr’ye konuşan çok sayıda üretici, hayvancılığa yatırım yapmaktan pişman olduklarını kaydetti. Üreticiler, kurduğu tesisleri satmak istediklerini, ancak alıcı bulamadıklarını kaydetti.
 
‘ZARAR DEĞİL, BATIYORUZ’
Malatya Doğanyol’da 2010 sonunda başladığı yatırımı 2011’de tamamladıklarını aktaran Ramazan Cengiz ise şunları kaydetti: “Ziraat Bankası’ndan 550 bin lira kredi aldık. Yurtdışından hayvan getirdik. Ancak kısa süre sonra işlerin, başta aktarıldığı gibi olmadığını gördük. Bir çok sorun ortaya çıkmaya başladı. Zararı da geçtik artık. Batıyoruz. Ki bu durum bir tek benimle sınırlı değil. Çevremizde bir çok girişimci aynı konumda. En büyük sorun ise devlet ile yaptığımız sözleşme. Bu projenin en temel şartı 5 yıl boyunca bu işe devem edilecek olması şartı. Düşünün zarar ediyoruz, ancak çıkamıyoruz da. Kapatmak istiyorsun kapatamıyorsun. Zor durumda olduğumuz bakanlık da, il tarım da biliyor. Hepsi farkında, Ancak hiçbir değişiklik olmadı bu konuda. Bir da aldığımız  kredinin bir taksiti gecikse, normal faize uygulanıyor.
 
‘İNTİHAR EDERDİM’
Gaziantep Nurdağı’nda 800 kadar büyükbaş hayvanı bulunan İDO Yüksel Çiftliği’nin Resul Yüksel şunları kaydetti: “2010 sonunda Litvanya’dan 300 kadar hayvan getirmek durumunda kaldık. Aldığımız hayvanlar 7 bin liraya mal oldu. Bu hayvanları almak için özel bir bankadan 1 milyon 750 bin lira kredi kullandık. 2011’e geldiğimizde ise Türkiye’de küpe affı çıktı. Bu afla birlikte, Suriye’de ne kadar hayvan varsa kaçak olarak Türkiye’ye getirildi. 7 bin liraya aldığımız hayvanların değeri 3 bin 3.500 liraya düştü. Bir anda tüm varlığı kaybetme durumu ile karşı karşıya kaldık. Hala bankaya 2 milyon lira borcum var. Aylık 40 bin lira faiz ödüyorum. Gayrimenkulleri satarak ayakta kalmaya çalışıyorum. Ki 2 bin dönüm sulu arazimiz var. Kaba yem ihtiyacımızı kendimiz karşılıyor. Bunlar olmasaydı belki de intihar edecektim.”
 
‘ZARARDAYIM SATMAK İSTİYORUM’
Adının yazılmasını istemeyen bir tekstilci Nurdağı’nda üretim tesisi kurmaktan pişmanlık duyduğunu ifade ediyor. 16 milyon liralık yatırım ile kurduğu hali hazırda 1.500 hayvanın bulunduğu tesisi 10 milyona alan olursa satmaya razıyım diyen aynı tekstilci şunları kaydetti: “Bizler Allah rızası için hayvan bakar konuma geldik. Bu tesis aylık 150-200 bin lira zarar ediyor. Kendi öz kaynağımız ile yatırıma girdik. Ancak 2 yılı sonunda gelinen tablo ortada. Yem fiyatları Ağustos 2011’den bu güne yüzde 100’ü aşan oranda arttı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın söylediği gibi işlerin yolunda gitmediğini gördük. Gaziantep’de 10 kadar sanayici 2 yıl kadar önce hayvancılığa girdi. Şimdi hepsi satılık… Alıcı bulsak satacağız. Hayvancı canını kurtarmaya çalışıyor. Biz Burpa olarak dişi hayvanları kesmeye başladık. Küçülmeye giderek, ayakta kalmaya çalışıyoruz.”
 
‘PARA KAZANAMIYORUZ’ 
Kahramanmaraş’da bulunan Hünkar Çiftliği’nin sahibi Eşref Şekerli ise bini aşkın hayvanları olduğunu, ancak para kazanamadıklarını kaydetti. Kaba yem ihtiyacını kendileri karşıladıkları için maliyet baskısını çok hissetmediklerin kaydederek, hükümetin radikal kararlar alması gerektiğini kaydetti. Şekerli, karkas et ithalatına ise kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Paylaş :

“Kahramanmaraş’da kredi ile besiciliğin sonu hüsran” hakkında 23 yorum

 1. KÖYLÜ BİTİREN SİZ PARA BABALARI DIŞARIDAN HAYVAN GETİRİP, BİZLERİ ZARAR ETTİRDİNİZ.BU MAZLUMUN AĞIDIR.DOKTOR AVUKAT TEKSTİLCİ TURİZMCİ DEVLET MEMURLAR İŞTE SİZLER BİZLERİ NASIL BİTİRDİYSENİZ.İNŞALLAH SONUNUZ FELAKET OLUR.BENDE ZARAR EDİYORUM.AMA SİZLERİN BU HALİNİ GÖRÜNCE İNANIN SEVİNİYORUM.NASIL KÖYLÜ HAYKIRIRKEN SİZLER İTHAL HAYVANI GETİRİNCE BİZDEKİ HAYVANLAR PARA ETMEDİ.İNŞALLAH DAHA ÇOK İTHAL GELİRDE SİZLERDE BATARSINIZ.

 2. mustafa avcıoğlu

  az bile beş beter olun . Biz çiftçiler doktor zarraf avukat işi yapıyor muyuz . Yavuşaklar bu hayvancılık sektörünü sizin gibi haybanlar bitiyor. Köpek oğulları şimdü de aldıkları kredinin üzerine yatmak istiyorlar.

 3. bu kredileri devlet doğuya vereceğin azıcıkda egeyede ki gariban köylülere versin.Ne işi var doktor adamın fabrikatörün hayvan işinde. ayrıca bu kadar düşünen adam et fiyatlarını değil de yem fiyatlarını mazot fiyatlarını düşürsünler o zaman bak bakalım para nasıl kazanılıryor

 4. böyle olacağı başından beliydi zaten köyde yaşayan insanlar kaba yem ihtiyacını bile kendi karşılayan batıyor çünkü hayvancılık her gün yiyor en son sahabınıda yer

 5. SAHİBİNİ YEMİŞ ZATEN NE KALMIŞKİ SAHİBİ GEÇEN KIŞ ÇÜRÜMÜŞ SAMANIN KİLOSUNU 1050 TL DEN YEDİRMİŞ NASIL BATACAK AMA HER NE HİKMETSE HALEN İNSANLAR BU PARTİDE MEDET BEKLİYOR TARIM BAKANI GELMİŞ İMAM HATİP AÇILIŞINI YAPİYOR NE İLGİSİ VAR BUNUDA ANLAMIŞ DEĞİLİM KİMSENİNDE HABERİ ZATEN OLMAMIŞ İSTİKRAR VAR

 6. köylü bitti bunların sayesinde sıra onlara geldi ama onlar bi yolunu bulur nasıl olsa devlet onlara tüm imkanları sunuyor bizim ise tarlalarımızı elimizden yok paraya alıyorlar yazıklar olsun

 7. kaopertıf aracılığıyla inegın tanesını vatan taşa yedi ve sekız milyara lıraya verdıler şu an ineğın tanesi iki bın lıra vatandaş şuan öde meye başlyacak halkını yandaşlarına peşkeş çekenler utansın bu pıyaseyı bilerek bu aşamaya getırdiler şunuda belırteyım tarım kıredı koparetıfı çifçının ektığı masule taban fiyat koyup alacağına çifçiyi tücarın yani tefecinın elıne teslim ediyor .t.k.kportıfın yaptığı işler ise tefecılık resmen para satıyor birileri bu konuya el atsın birazcık duyarlı olalım siyası görüşüz ne olursa olsun..

 8. Allahın adaleti işte.biz köyde 5-10 ineğe bakıyorduk.bu para babaları bizim ekmeğimize göz dikmeden önce geçiniyorduk.Allaha çok şükür yıne geçiniyoruz ama karın tokluğuna.bence bunlar yanlış politika.hükümet küçük işletme veya köylülere destek vermeli.çünkü biz köylüler zarar etsekte pes edip kaçmıyoruz.ama para babaları harcadıklarının 5 katı kazanmadılar mı hemen bırakırlar.

 9. Nerde bir fırsat bulsalar hemen başına uçuşuyorlar.öküzle inek’i tanımıyanlar besicilik yapmaya başladılar.adamlar otomobilden teksitile inşaattan mobilyaya bütün sektörlerde iş yapıyorlar birde hayvancılığe el attılar.bu ülkede başka insanlara iş fırsatı yermiyorlar beyler bırakında bunuda gariban köylü yapsın.yok olmaz,vergiye gelince herşeyde zarar ederler bir memur kadar vergi bile vermezler.şimdide zarar ediyorlarmış.inanmayın zarar falan yok allem kullem yapıp devletten aldıkları kıredinin üstüne yatmayı pılanlıyorlar.

 10. inanmayin zarar falan eden yok,,eger onlar zarar etse koylu kaybolup gitmis olurdu,, bok bocekleri gibi toplandilar sektorun basina simdi kredileri lupletmeye calisiyorlar,, yakindir hukumet onlari kurtarma seferberligine girisir..koylu yine avucunu yalar,,ihtiyaci olan gariban koylu hibe kredilerden faydalanamiyor, zenginleri zengin etmek icin garibanin elindeki arazileri bankalar araciligi ile kredi borclari sebebiyle toplamak icin kurulan tuzak bunlar,,ben besicilik yapmaya calisiyorum ama yatirim icin devlet destekli hibeli kredi kullanamiyorum cunku ipotek verecek arazim yok,,devletin yapmasi gereken koyluyu kalkindirma projesi olmaliydi bu destekler.. ama bakiyorum koyluyu yolma projeleri bunlar..bir yudum verseler ertesi gun mozota yeme gubreye bindiriyorlar,, bir yudum ver bir tabak geri al yontemi..bravoooo adil duzene,,

 11. hep bizim anamız ağladı birazda sizin ananız ağlasın.ayrıca boşuna damızlık ineklerinizi satmaya çalışmayın kesince daha fazla para tutuyo ben doğum yapan ineklerimi hemen kesiyorum çünkü satmaya çalışınca çok komik rakamlar telafuz ediliyor en temizi bu bence artık bundan sonra ucuz ucuz ital et yeriz hormolu,ölü, at, eşek ne bulursanız getirin artık zaten getirmeyede mecbur kalcaksınız çünkü biz topu ya attık yada ramak kaldı

 12. başbakanla konuşun sizin hayvanları ihraç etsin o zenginleri sever biz köylüyüz bizimle işi lomaz anca al ananı köyüne gitder valla kendi halime üzülüyodum ama sizin bu röportajları görünce halime şükretmeye başladım beter olun ithalatcı zenginler ha ha ha ula hayvancılık sizin neyinize biz bu işi yaptık çok iyi bok yedikte sizde hemen bodoslama daldınız aldığınız paralara nah satarsınız o hayvanları kesin kurtulun

 13. Ben de batan köylülerdenim Sokağa çıkıp imdaaaaat diye bağırasım geliyor Biran önce bir çare .2010 sonunda borçsuz harçsız 50 baş Büyükbaş hayvanım vardı şimdi elimde kalanları satsam yem borçunu ödemez.Allah kıredili bu işe girenlere yardım etsin.

 14. katılmıyorum hükümetin ithal hayvanı desteklemesiyle fiyatlar dünya seviyesine yaklaştı
  örneğin türkiyede 500 lira olan bir hayvan amerikada 100liradır
  hükümetin ayıbı ise yakıta hammaddeye vergi koymasıdır
  yani türkiyede hayvanın değeri sabitken hayat pahalılığının olması
  buda hayvancılığın ve tarımın ölmesi anlamındadır
  sanayici veya müteahit her zaman kar odaklı çalışır ve bu normal bir durumdur
  buna kin ve nefret güdülemez ama hem hayvancılık ve tarımı öldürüp üstüne
  ölmüş bir sektöre kredi açılması
  cahil müteahit ve patronunda buna kanması
  siyaseti ilgilendiren malzemelerdir

 15. İyi olmuş . Ne işin var senin git hastanende otur. Bu çiftçi nasıl geçinecek. Hep senin gibi paraya doymaz insanların ne zararı olabilir ki. Ancak kefen parası olarak sana kalır. Git başının çaresine bak. İyi varsın başbakanım

 16. Mazot ile benzinden kazandigi kadar hicbirseyden kazanmiyor hükümet.
  Yani dediginiz gibi ne isi var doktorun bokturun hayvancilikda. Batsinlar, köylüleri ezmeye kimsenin hakki yok . Para kaldiracaklarini sanmislar. Allah gözlerini doyursun. (Elaziz'li)

 17. acınmaz bu büyük oynayanlara her şeye atlamasınlar bende kredi kullandım zamanında ödedim devlet aynı imkanı sunsa yine yaparım köylüyüm çiftçiyim herkes bildiği işi yapsın onlar piyasayı altüst ettiler devlette bunların borcunu faizini alacağına silerse yazıklar olsun hakkımı helal etmem AKŞEHİRLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir