İthal Angus'u kesmenin incelikleri!

Türkiye’deki et fiyatlarının düşürülmesi için ithal edilen Anguslar, kurbanlık alanlarındaki yerini aldı. Peki bu güçlü ve büyük hayvanlar nasıl kesilecek. İşte uzmanlarından size öneriler.
Kurbanlıklar bugün kesiliyor. Ancak kurban için Avustralya’dan gelen Anguslar insana ve kötü muameleye alışık değil. Prof. Aslan, “Türkiye’de yetişen hayvanlar dayağa alışık. Ama Anguslara bunu yapar, ip bağlayıp götürmeye kalkarsanız boynuzu yiyebilirsiniz” dedi
Et fiyatlarının fırlamasıyla kurbanlık fiyatları da aldı başını gitti. Bunun üzerine Avusturalya’dan ithal kurbanlıklar Türkiye’ye getirildi. Angus kurbanlıklarla Türkiye böylece tanışmış oldu. Anguslar fiyatları düşürdü ama bu sefer de hiç umulmadık bir sorun ortaya çıkardı ve kurban şiddetini artırdı. Anguslar kurban satış yerlerini birbirine kattı.
Peki Anguslar neden şiddete eğilimli hareketlerde bulunuyor? Bu soruyu İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, Hayvan Davranışları öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Aslan’a sorduk. Aslan, Angusların uyum sorunu ve Türkiye’deki hayvancıların da bilgisiz hareketleri yüzünden bu tür olayların yaşandığını söyledi:
“Anguslar Türkiye’deki hayvanlar gibi kapalı ortamda yetiştirilmez. Açık alanlarda yetiştirilir ve bir çoğu yular nedir bilmez. Ama buraya geldiler ve kapalı ortama kapatıldılar. Üstüne bir de gem vuruldu. Şimdi bu hayvanın sinirli olması çok normal.”
Prof. Dr. Aslan Avusturalya’da şimdi yaz mevsimi olduğunu, Angusların ise soğuk iklime geldiğini söylüyor: “Anguslar için tek fark kapalı alan ve gem değil. Mevsim de farklı. Hatta evinde doğa içindeyken burada şehir içinde. Korna sesi bile onu rahatsız ediyordur. Bir bakıma ‘dağdan indim şehire’ gibi düşünebilirsiniz. Şimdi bu ortamda hayvan korkar ve adrenalin salgılamaya başlar. Güdüleri ile ya kaçmaya kalkar ya da saldırmaya.”
BİZİMKİLER ŞİDDETE ALIŞIK
Prof. Dr. Aslan bir konuda hem kasapları hem de hayvancıları uyarıyor:
“Türkiye’de yetişen hayvana vuruluyor, boynuzuna bağlanan ip ile çekiliyor. Hareket etsin diye de bağırılıyor. Bizim hayvanlar bu hareketlere alışık. Anguslara bunu yapmayın. Bizim hayvanlarımızdan hem çok daha büyükler hem de güçlüler. Böyle bir tutum ile yaklaşılırsa Angusları kontrol edemezsiniz. Bu yüzden ahırdan kesim alanına kadar iple değil, demir parmaklıklardan yapılan özel yoldan götürülmeli.”
Paylaş :
Etiketler:

“İthal Angus'u kesmenin incelikleri!” hakkında 2 yorum

  1. Besiciler yukardaki makaleyi iyi okuyun anguslara kötü muamele yapmayın onlar bildiğiniz yerli danalara benzemes boynuzunu yerseniz adres belli istikamet hastane …

  2. yazık bu insanlara köylünün ürettiği yanlış devlet politikaları ile para etmiyor recep tayyip hala puan topluyor oğluna gemicik aldı isviçre de sekiz tane gizli hesabı çıktı eee damadına da türkiyeyi alır biz çiftçiler de tayyibe alkışa devam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir