İkbal Gıda yeni fabrika yatırımı yapacak

İkbal Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Salim Pancar, gelecek yıl İkbal Gıda’daki tesislerini yeni bir fabrika yatırımı ile güçlendirmeyi düşündüklerini bildirdi.
Pancar, İkbal Grubu’nun hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında, grubun cirosunun 120 milyon lira civarında olduğunu, ancak ana ciro kaynağı olan ette geçen yıla göre bir miktar küçülme yaşadıklarını söyledi.
Et fiyatlarındaki artışı hatırlatan Pancar, geçen yıl ağustos ayından bu yana ürettikleri sucuk, salam, sosis, jambon gibi et ürünlerinde yaklaşık yüzde 50’ye varan küçülme yaşadıklarını bildirdi.
Piyasanın besi hayvanı ithalatıyla birlikte mayıs ayından itibaren dengeye oturmaya başladığını belirten Pancar, ancak ithalatın sınırlarının da iyi yapılması gerektiğine işaret etti. Pancar, “Etin yüksek fiyatı nedeniyle ne kadar fazla üretirseniz o kadar zarar ediyorsunuz. Fiyatlara müdahale olmasıydı fabrikayı bile kapatabilirdik” değerlendirmesinde bulundu.
İkbal’in Afyon’da kurduğu İkbal Dinlenme Tesisleri ve İkbal Termal Otel’den sonra şehri yaşam merkezi haline getirmeyi planladıklarını ve İkbal Afium Outlet ve Eğlence Merkezi Projesini başlattıklarını anlatan Pancar, projeyi geçen yıl hizmete sokmak istediklerini, ancak kriz nedeniyle ertelediklerini söyledi. Pancar, bazı mağazaların hizmete girdiği AVM’nin gelecek ay içinde açılmasını planladıklarını bildirdi.
Afyon’a katkıda bulunmak için projelerini burada gerçekleştirdiklerini anlatan Pancar, AVM’nin yaklaşık 50-55 milyon dolara mal olduğunu kaydetti.
Güney sahillerinde otel yatırımı düşünürken duygusal davranarak Afyon’a 5 yıldızlı termal otel yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Pancar, bu tesislerinde çoğunluğu yerli turist olmak üzere yılda yaklaşık 100 bin kişiyi ağırladıklarını bildirdi. Pancar buraya yabancı turistin çekilebilmesi için havaalanına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.
AVM yatırımının devreye girmesiyle birlikte yeniden gıdaya ağırlık vereceklerini ifade eden Pancar, “Pazarda kaybettiğimiz yüzde 40’lık bölümü geri almayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl İkbal Gıda’daki tesislerimizi yeni bir fabrika yatırımı ile güçlendirmeyi düşünüyoruz. Aylık 3 bin ton kapasiteli yeni bir fabrikayı devreye sokacağız” dedi.
Mevcut fabrikanın 800 ton aylık kapasitesinin bulunduğunu, ancak bunun yarısının kullanıldığını belirten Pancar, “Yaptığımız hesaplara göre aralık ayında fabrikamızı tam kapasiteyle kullanmayı hedefliyoruz” dedi.
-TÜRK LOKUMU İÇİN ÖZEL KONSEPT…
– Salim Pancar, İkbal’in et ürünlerinin yanı sıra şekerleme pazarında da bulunduğuna işaret ederek, Türk lokumunu dünyada yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.
Lokumun kolay satılan bir ürün olmadığını, genellikle hediyelik olarak satın alındığını anlatan Pancar, hedeflerinin lokumu Türkiye ile özdeşleştirmek olduğunu ifade etti.
Pancar, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarının hepsinde olmak istediklerini, ancak bunu da özel bir konsept ile gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
Lokumu Türk kahvesi ile birleştirip butik tarzı özel alanlarda müşterilere ulaştırmak istediklerini belirten Pancar, öncelikle bir iki yerde pilot uygulamalar yapacaklarını bildirdi.
“Sucuk döner” konseptiyle açılan restoranlarda geçtiğimiz yıllarda “kontrolsüz” bir büyüme yaşadıklarını ve küçülmek zorunda kaldıklarını dile getiren Pancar, burada bir konsept değişikliğine giderek İkbal yemeklerini restoranlarda müşterileriyle buluşturduklarını söyledi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir