Hindinin Saltanatı 12 Aya Yayıldı

Besin değerleri açısından kırmızı ete rakip gösterilen hindi eti, sadece yılbaşlarında değil yılın her ayı tüketilmeye başlandı.
Üretimin ve talebin giderek arttığını söyleyen sektör temsilcileri, yurtiçinde kişi başı tüketimin yetersizliğine dikkat çekerken, Avrupa Birliği ve Rusya‘ya ihracat kapılarının açılmasını da dört gözle beklediklerini dile getirdi.
KİŞİ BAŞINA TÜKETİM ARTMALI
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Türkiye‘nin ilk hindi yetiştiricisi Bolca Hindi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram, dönemsel bazda çeşitli piyasa araştırmaları yaptıklarına dikkat çekti. Son iki yıldır hindi etinin kırmızı ete alternatif olmaya başladığını belirten Erbayram, “Özellikle orta yaş üstü nüfus için kolesterol oranlarının düşük olması avantajını taşıyan hindi etinin gelişmiş ülkelerdeki yıllık tüketimi kişi başına 7 ila 15 kilogram arasında seyrediyor. Türkiye‘de ise 500 gramı bulmuyor. Bu oranın yükseltilmesi gerekiyor” diye konuştu.
TEMMUZDA YILBAŞINDAN DAHA ÇOK SATTIK
Türkiye‘deki tüketiciler için hindi etinin sağlık açısından öneminin yanı sıra fiyatının uygunluğunun da göz önünde bulundurulduğunu söyleyen Şerafettin Erbayram, “Kırmızı et fiyatlarının yaklaşık yarısı kadar yani kilosu 10 TL civarında satışa sunulan hindi eti artık sadece yılbaşlarında rağbet görmüyor. Satışlarının yılın 12 ayına yayıldığını görüyoruz. Biz kendi firmamızdan örnek verecek olursak temmuz ayında yılbaşından daha çok satış yapabiliyoruz” dedi.
‘ORTADOĞU KALİTEMİZİ TESCİLLEDİ’
Erbayram, kırmızı et fiyatlarının yükselmesiyle birlikte toplu yemek hizmeti veren firmaların hindi etine yöneldiğini ve külbastıdan döner çeşitlerine kadar pek çok çeşidi hindi eti ile yaptığını söyledi. Son iki yılda 10 yıllık beklentilerinin karşılanmaya başladığını, üretimin 35-40 bin tonlardan 50 bin tonlara kadar çıktığını da anlatan Şerafettin Erbayram, “Bizim de pazarın yüzde 25’ine karşılık gelen bir üretimimiz var. Şimdi sektördeki üreticiler olarak Avrupa Birliği ve Rusya‘ya ihracat kapılarının açılmasını bekliyoruz. Diğer yandan gerek tavuk gerekse de hindi etinde ihracat yaptığımız Ortadoğu ülkeleri bizim kalitemizi tescil etmiş bulunmakta” diye konuştu.
PINAR ET: YILIN TAMAMINDA RAFLARDA
Diğer yandan Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A. Ş. ‘den Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada da “Ülkemizde sadece Yılbaşı ile ilgili olarak akla gelen hindi, sağlık ve lezzet değerleriyle, düşük yağ ve kolesterol oranı, taşıdığı yüksek protein ile yılın tamamında raflarda yerini almakta ve kırmızı et fiyatlarında yaşanan fiyat artışından olumlu yönde etkilenmektedir” denildi.
BANVİT’TEN İHRACAT VURGUSU
Banvit A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener ise hindi etine olan talebin yılın 12 ayına yayıldığını belirterek, “Yılbaşı öncesindeki 10 gün satışlarda artış görülse de toplam hindi üretiminin 10’da birinin o sürede tüketildiğini düşünüyoruz” diye konuştu. Kırmızı ette yaşanan dalgalanmalardan hindi etinin yeterli payı almadığına işaret eden Görener, “Çünkü ülkemizde büyükbaş etinde kişi başına tüketim 12 kilogram, piliç etinde 17 kilogramın üzerindeyken hindi eti ise yaklaşık 400 gram civarında” dedi. Görener ihracatla ilgili olarak ise şunları söyledi:
“Sektörümüze AB ihracat kapılarının tamamen açılmasıyla birlikte, hindi üretiminde de artış kaydedilebileceğimizi öngörüyoruz. Böylece iç pazardaki tüketim oranlarında ilerleme yavaş bile olsa, ihracat kanalı ile ülkemizdeki hindi eti üretimi de peyder pey arttırılabilir düşüncesindeyiz. ” – İzmir (Doğan Haber Ajansı) 25.04.2011 11:35

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir