Ette fiyat artışına "Holstain" çözümü

Ramazan ayında et fiyatlarının artmasını önlemek isteyen Et ve Balık Kurumu (EBK), Avrupa’dan, kasaplık hayvan ithal etmeye hazırlanıyor. Kilosu 2.90-2.98 Euro’dan toplam 2 bin 250 ton kasaplık hayvan ithal etmek isteyen ithalatçılarla sözleşme imzalanacak.
EBK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kasaplık hayvanlar, Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Finlandiya, İsveç, Yunanistan, Avusturya ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin vereceği diğer Avrupa ülkelerinden yapılacak. İthal edilecek kasaplık sığırlar, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Belçika Mavisi, Brown Swiss ve Holstain ırkı ve melezleri olacak. Holstain ırkı ve melezlerinin oranı toplam miktarın yüzde 50’sinden fazla olmayacak.
Holstain ırkı sığırlar diğer ırklarla karışık olarak sevk edilmeyecek. Yaşları 12 ay ile 24 ay arasında, erkek, canlı ağırlığı asgari 400 kilogram ve üzeri olacak, hayvanlarda herhangi bir fiziki kusur bulunmayacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvan ithalat için kabul edilmeyecek. Alımı yapılacak hayvanlar firma tarafından işe başlama tarihinden itibaren haftalık 100-125 tonluk sevkıyatlarla 8 hafta içinde EBK Sakarya Kombinası’na teslim edilecek.

Paylaş :

“Ette fiyat artışına "Holstain" çözümü” hakkında 12 yorum

 1. erdoğan yalçınkaya

  Kime ne faydası var allah aşkına 2250 tonla olacak işmi bu,dalgamı geçiyorsunuz milletle.Et ve balık kurumunun sattığı etle piyasamı terbiye olur zannediyorsunuz.ben besicinin yerinde olsam 18 liradan bir kuruş aşağı kestirmem danayı şu ara.Et ve balık kurumu mevcut piyasanın %1 ine bile hitap edemez bu şartlarda.yine yanlış yapılıyor hemde çok büyük yanlışlar yapılıyor.

 2. getirin eti 10 tl değil 5 tlye düşurun bu kadar mantiksiz. iş yapilirmi okadar karkas et canli hayvan getirdin aklina gelmiyormu yem ve arpa getirmek . bu hayvanlar ne yerler zaten girdi maliyeti yüksekdi dahada yukseldi halkda hiç bir şeyin farkinda değil sadece bir şey biliyor et pahali bu mantikla bu işler düzeltmez 10 değil 50 yil dahada et ithal ederiz ???

 3. Kilosu 3 euro deniyor ama bu canli kilo .tl karsiligi 7.5 tl vergisyle carti curtyla cabling kilo 10 tl yi bulur yerli uretuciden bu fiyata almazsiniz gider avrupaliya verirsiniz.erdogan yalcinkaya bu sefer sana katılıyorum.besici hic acele edip malini ucuza kaptirmasin yine tavan yapacak zaten boyle birulkede tekerrur etmeyip ne yapacak tarih

 4. mustafa şerbetçioğlu

  Benim anlamadığım yerli üreticiden canlı kilo 10 liradan neden et almıyorlar.Benim yetişmiş 40 tane danam var buyursun alsınlar.Ama yerliyi almazlar nedense elin danasının şeyi daha tatlı geliyor anlaşılan.Ya da üretmekle işi olmayan tanıdık ahbap ithalatçı dostları var.Çünkü et balık kurumu önce kendisi ithalatı yapacağını duyurmuştu.kanunen kasaplık hayvan ithalatı EBK ya verilmişti daha sonra değişiklik yapıldı ithalat bütün firmalara açık hale getirildi.Burada büyük oyunlar oynanıyor ama Allah hayra erdirsin.Bu olup bitenlerden Sayın Başbakanın haberi var mı bilmiyorum.Tarım Bakanı kendi başına buyruk mu kararlar alıyor.Böyle devam ederse gerçekten Türkiyede hayvancılık bitecek.Şu uygulanan yanlış politikaların bile izleri en az 5 yılda silinemez.Birde Allah aşkına şu verdikleri desteklemeden kimler yararlandıysa burada paylaşsın.ben kimsenin 11-12 liraya hayvanını kestirip temmuz ayından önce 300 tl lik desteklemeden yararlandığını sanmıyorum.Yanılıyorsam buradan düzeltin arkadaşlar.Eğer doğruysa bunu gerekli mercilere biz kendimiz bildirelim bu iş yok kırmızı et üreticileri birliği,yok zirat odaları başkanlarıyla olacak iş değil uzun zamandır açıklamaları beyanatları internetten tv den takip ediyorum adamların üretimle üreticiyle yakından uzaktan alakası yok ya kasaplar yada firma sahibiler.Dikkat ettiyseniz ramazandan önce et fiyatları 14-15 olur gibi oldu yaygarayı koparanlar aynı kişilerdi arkasından ne geldi vergi indirimi geldi.Ebk yı hiç söylemiyorum halen 13 ten et kesmeyi düşünüyor derdi kesmek değil bana getirmeyin demek.Ben ithal edeceğim demek.Et balık kurumunun bu piyasada zerre kadar hem itibarı hemde değeri kalmamıştır.Teşekkür ederim

 5. arkadaşlar altın fırlamış sebze meyve fırlamış euro fırlamış dolar fırlamış her şey almış başını gidiyor bu akıllılar daha garibanın üç beş kuruşluk etiyle uğraşıyorlar el insaf yav. yakında yerli üretici bitecek güvendikleri ilkelerde et vermeyecek o zaman bu akılılar et yerine şeylerini kesip yiyecekler yakınnnnnnnnnda

 6. erdoğan yalçınkaya

  Bu sektör devamlılık ister günübirlik kararlarla hiçbir şey yapamazsınız,alacağınız kararlar 5-10 yıl ilerisi ile alakalı olmalı.yap boz tahtası gibi oynanırsa böyle kargaşa doğar.aldığımız duyumlara göre ayın 20 sinden sonra kesilecek dana bulmak çok zor içeride kasaplık sınıf düzgün besi hayvanı eridi.yetkililer çıkıyor 1 milyon 120 bin büyükbaş hayvanımız var sıkıntı yok diyor.bunu söylemek bile sıkıntıyı kabul etmek demektir,yıl 1996 büyükbaş hayvan sayısı 14 milyon 300 bin ve o zaman küpe sistemi yok birde sayılamayan besilikler var.nufusumuz 1996 yılında 56 milyon civarında bugün 75 milyon,büyükbaş hayvan sayısı 13 katı azalmış,nufusumuz %35 artmış.yani şunu söylemek istiyorum bugün tarım bakanlığının açıkladığı sayı çöküşün resmen ta kendisidir.bugün itibariyle bu nufusa göre en az 17-18 milyon büyükbaş hayvanınız olacakki benim ülkemde sıkıntı yok diyebilisiniz.yoksa halıcılığı bırakmış bir firmanın elindeki 30 bin danayla,CHP milletvekilinin ortak olduğu bir firmanın elindeki 35 bin danayla bu iş çözülmez.hadi şimdi ne olacak bir ay bile sürmedi mallar bitti eridi,olanlarda imalat danası kimse suratına bakmıyor,yaz ayı imalatçıdada iş yok.E.B.K ihale açacak,danalar buraya gelecek burada hayvan dinlendirilecek yorgun kesemezsiniz burada besi görecek,kesime alınacak kesilecekde vatandaşa ulaşacakda et fiyatları düşecek.hadi canım sende derler adama….onun bunun lafıyla resmi karar alanlar bugünü tehlikeye sokmuşlardır sektörü kötü günler bekliyor herkes hazırlıklı olsun allah hepimizin yardımcısı olsun.

 7. Gelin türkiyede hayvanciligi kökten kaldirin mademki ithal daha ucuza maloluyor destek diye birsey cikti kimse görmeden kayboldu faizsiz kredi cikti alan yine 4 zengin ithal karari verenler türkiyede bir hayvanin maliyetinide hesapliyorlarmi bunlari yapacagina köklü cözüm bulsalar ya tasima suyla degirmen dönmez

 8. Et fiyatlarını düşük tutmak için bu kadar çırpındıklarina bakilirsa et krizi kapıda.yalnız bu defa cari açık yüzünden ithalede yüklenemeyeckler.artık bırakın lütfen günü kurtarma anlayışini .görüyorsunuz döviz kurlarınin geldiği noktayı.

 9. erdoğan yalçınkaya

  YILIN İLK 6 AYINDA YAPILAN ET VE ET ÜRÜNLERİ İTHALATI 400 MİLYON DOLARA ULAŞTI
  2011 yılının ilk 6 ayında canlı hayvan, et ve et ürünleri ithalatı katlanarak arttı. Geçen yıl Ocak-Haziran döneminde canlı hayvan ithalatına 32.2 milyon dolar ödeyen Türkiye, bu yıl aynı dönemde 416 milyon 514 bin dolarlık canlı hayvan ithalatı gerçekleştirdi. Geçen yıl Ocak-Haziran döneminde sadece 1 milyon 73 bin dolarlık et ve et ürünleri ithalatı yapan Türkiye, bu yıl ilk 6 ayda 389 milyon dolar düzeyinde ithalata ulaştı. Süt ve süt ürünleri ithalatının yüzde 18 azalışla 53.3 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiği yılın ilk 6 ayında işlenmemiş kösele, deri ve kürk ithalatı yüzde 127.5 artışla 241.4 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin hububat ve hububat ürünleri ithalatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 116.7 artışla 1 milyar 331 milyon dolara ulaştığı ilk 6 ayda, meyve ve sebze ithalatı yüzde 14 artışla 509.1 milyon dolar oldu.

 10. erdoğan yalçınkaya

  Türkiye’nin enerji ithalatına aktardığı kaynak 2011 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artışla 17 milyar 604 milyon dolardan 24 milyar 827 milyon dolara yükseldi.

 11. valla devlet ne yaparsa yapsın köylerde hayvancılık bitti türkiye de ki üç beş godaman zenginle de olmaz bu iş devlet köylüye koyun kuzu inek dana vermeli veriyor ama karsılıkda yok ev ipotek yok arsa ipotek istiyor
  oysa köylü adam da ne arsa var nede ev tarla yı da kabul etmiyor eeee biz ne yapcaz bu sartlar iyilesdirilmeli yani köylü adamın alacagın krediler kolaylastırılmalı hayvancılıga teşvik edilmeli bu ülke de dagda ki teröörüst bile sigortalanıyordu bir zamanlar eeeeeee dagda ki hayvanlarını otlatan çabonlar niye ssk lı olmasın devlet bazı seyleri güvence altına almalıdır
  gegilse et fiyatları düsmez çünkü zaten et fiyatları tüm dünya da artıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir