Et Ve Balık Kurumu Bayi Sayısını Çoğaltıyor

EBK olarak kesinlikle kar gayesi gütmediklerini ve et ve et ürünlerinin mağazalardaki satış fiyatının piyasa fiyatının altında tüketicilere ulaştırdıklarını belirten Ulubaş şöyle konuştu: “Dünya standartlarını yakaladık. Halkımız bize güvensin. Biz devletin kurumuyuz, kar etmek için kurulmuş bir kurum değiliz. Besiciye hizmet etmek için kurulmuşuz, ayrıca tüketiciye de hijyenik ortamda yoğun teknolojide kalitesi yüksek olarak ürün sunmak için kurulmuşuz yani hem besici ayağımız var hem de tüketici ayağımız var.”
Et ve Balık Kurumu (EBK), et fiyatlarını dengelemek için halka doğrudan satış yapmak üzere başlattığı bayi sayısını çoğaltıyor. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş “Dünya standartlarını yakaladık, her konuda halkımız bize güvensin” dedi.
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Balçova satış mağazasını ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ulubaş, EBK’nın 2005 yılından itibaren yapılan yenilikler doğrultusunda çok geliştiğini belirtti. 17 ilde satış yöntemiyle bayilere satış yetkisi verildiğini hatırlatan Ulubaş, 2011 yılı son aylarında bu rakamın 64 olduğunu ve 2012 yılı sonuna kadar da bu sayının 100’e ulaşacağını söyledi. Ulubaş, bu mağazalarda kendi ürettikleri 60 kalem ürünü en son teknoloji sistemi kullanarak en hijyenik ortamda tüketici ile buluşturduklarını anlattı.
 
Et ve Balık Kurumunun yeniden balık satışına da başladığına işaret eden Ulubaş, mağazalarında et ve et ürünlerinin yanı sıra balık satışının da yapıldığını ifade ederek yakın zamanda balık çeşitlerini de artıracaklarını söyledi. Dışarıdan et ithal etmediklerini belirten Ulubaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kurum olarak et ithal etmiyoruz ama sığırı ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz sığırı da beslendikten sonra geri almak üzere ya besiciye veriyoruz veya kendi tesislerimizde bir süre besledikten sonra işleme alıyoruz. Direkt olarak et ithal etmiyoruz.”
EBK Genel Müdürü Ulubaş, bir basın mensubunun ‘orduya satış yapıyor musunuz?’ sorusu üzerine “görüşmelerimiz devam ediyor. Biz her türlü ihtiyacı karşılayabilecek kapasitedeyiz” şeklinde cevap verdi.
Paylaş :

“Et Ve Balık Kurumu Bayi Sayısını Çoğaltıyor” hakkında 8 yorum

 1. EBK Genel Müdürü Ulubaş siz et ithal etmıyorsunuzda kim ithal et getiriyor tabiki yandaşlarınız getiriyor bu arada sizde avantanızı alıyorsunuz be devletin et ihtiyacı olupta devletin kurumu olan bu kurum et getirmeyipte bu işi bir zengine yaptırıyorsa bu işte bir şike var demektir nıye kardeşim be ülkenın et ihtiyacı varsa sen getireceksin sen getirmiyorda bir başkası getiriyorsa bende sana sorarım kardeşim senın ne işin var orda diye kar amçlı çalışmıyorlarmış buda nedemek senin maaşınıda benmi odiyecem kardeşim o işletmenin masrafını benmi odiyecem işiniz gücünüz yerli üreticiyi öldurmek başkada bir işe yaradığınız yok tefecilerere köşeyi döndürttünüz bizim gibi garibanları oldürdünüz 1,5 yıldır bu ülkenin besicisi malıyla kepaze oldu herkez zara etti halada etmektedir bu işn maliyetini kimse göz önunde bulundurmuyor daha doğrusu bulnundurmak istemiyor bır çuval yem olmuş 40 tl karkas et 15 tl hangi besici bu işten kar eder bu şartlarda karkas et 19 tl olması gerekirki bu besicide ekmeğini yesin ama gün olur devran döner biz garibanlar ekmek yemiyoruz çocuklarımız yok okulada gıtmıyorlar arşlıkta istiyen yok biz nasıl olsa oluruz yeterki siz ve yandaşlar aç kalmasın yeter gün gelir bu kulların ödiyemessiniz yediklerinizde birgün bir yerlerinizen geçmez olur alma mazlumuk hakıkını çıkar aheste aheste size afiyet olsun

 2. gerceyi konuşalım gerceyi besicilik bu ülkede yapılan bir iş ve bu işten bir sürü insan ekmek yiyiyor yada yiyemiyor anlamak istediğimiz bir şey var gercekten bu hükümet besiciliği bitirmekmi istiyor bunu cıkıp acık acık söylesin bizde yapmayalım fakat besiçileri bu politikalarla eziyet etmek onların ahını almaksa doğru yolda bu hükümet bu tarım bakanı neden ilgilenmiyor bu işle hala anlamış deyiliz ama arkadaşlara da bir söyleyeceyim var neden birlik olamıyoruz hani bizim kırmızı et üreticileri birliyimiz nerde ne yapıyor ya bir şeyler yapıyo biz duymuyoruz yada bir şey yapmıyo ayidatları üye kayıt paralarını alıp yatıyo bana düşmez ama bütün arkadaşlarda katılır sanırım besiçiler adına şunu demek istiyorum elinizi ekmeyimizden cekin artık yeter ekmeyimize el uzatanlara hakkımız haram olsun elbette bizimde birgün söz sıramız gelir ozaman deriz asıl diyeceyimizi bu hükümetin bu insanlardan ne kadar oy aldığı aşikar bence bu iş biran önce cözülmeli unutmayalım ki büyük devlet olmak sadece sanayileşmeyle olmaz bakın büyük devletlere sanyileri önde ama tarım ve hayvancılıktata öndeler kaldıki bizim tarım ve hayvancılığımız cok iyi yeterki bazı asalaklar rahat bıraksın cifciyi hayvancığı son diyeceyim İNSAFFFFFF

 3. erdoğan yalçınkaya

  Et ve balık kurumu özelleştirme kapsamındaydı alıcısı çıkmadı parça parça bazı arazisi değerli olan yerdeki kombinaları satıldı.şimdi faaliyette olanlarda satılmayan kombinaları,benim anlamadığım şu 4-5 yıl evvel özelleştirilirken eleştirenlere devlet et satmaz devletin bu işte ne işi var diyenler bugün yatırım yapıp kurumu büyütme hesapları yapıyor ne enteresan değil mi hangisi doğruydu acaba geçmişte söyledikleri mi ?..bugün yaptıkları mı ?..bugünkü tez şu piyasayı kontrol etmek için faaliyetteyiz nasıl bir kontrol sa ?… et ve balık kurumu mağaza sayısını 10000 adet ede çıkarsa üretim maliyetleri düşmeden sorunu çözemezsiniz et ve balık kurumunun görev zararı olan miktarı üretim maliyetlerinin düşürülmesi için kullansanız bir nebzede olsa belki yararlı olursunuz.yoksa bu fiyatlarla mal sattığınız zaman zarar eden bir kamu iktisadi teşebbüsü (K.İ.T.) yaratmış olursunuz o kadar başka hiçbir faydası olmaz.kurumun gelir gider dengesini çok merak ediyorum zarar ettiği kesinde rakamlar ne acaba.biz et ithal etmiyoruz diyorsunuz zaten et ithalinde gümrük %75 kimse et ithal etmiyor canlı hayvan ithal ediyorsunuz ya da %15 gümrükle ithal edenlerin biraz besi görmüşlerini alıp kesiyorsunuz.halkımız dan gerçekleri saklamayalım siz birde gümrüksüz ithalat yapıyorsunuz eğer ithal eden et ve balık kurumuysa gümrük oranı %0 .özel sektörse %15 halkımız bunları bilsin bunların üstünü örterek bir yere varamayız.bir siyasi irade ya serbest piyasa ekonomisinden yana olur ya kapitalist olur ya sosyalist olur Türkiye de ne yazık ki bugün uygulanan ne derseniz cevap çok basit tarhana çorbası denebilir.bir yandan özelleştirmeler yapılıyor bir yandan müdahaleci ülkelerdeki gibi devlet kurumlar yaratıyor zararı hazineden karşılanmak üzere ama üzülerek söylüyorum çözüm değil.olayı dahada ağırlaştırırsınız özel sektörü ürkütürsünüz sermayeyi kaçırtırsınız sermayeyi yatırım yapmaktan korkutursunuz.pekiyi ben şunu soruyorum bu kurum özelleştirilse alan firma bu fiyatlara mal satar mı ?..bu zararın altın kalkabilir mi ?..mümkün değil bu kurum özelleşsin bu şartlarda bir gün mal satmaz alan firma fakat şimdi nasılsa devletin hazinesi kurumun arkasında zararda etse vergilerle açık kapatılır pekiyi biz bu fiyatlarla mal satarsak özel sektörün zararını kim karşılayacak hazinemi tabii ki hayır onlar sadece görev zararlarını karşılar o da sadece kamuda olur Türkiye de olur.

 4. Merak ediyorum. Fransaya efelenenler ordan hayvan ithalini keseceklermi ? Sarkozy resmen dalga geçiyor bizimle . O da çok iyi biliyor ki ete varıncaya kadar bağımlı olan bir. Türkiye nin ne yaptırım gücü olucak ?

 5. Küfürler yazmak istiyorum aslında ama bunlara bu sömürgecilere deymez dıye boyle herkez normal yazmaya ıcınden geldıgını haykırmaya gayret edıyor hukumet hukumet olsa 10 yıldır turkıyede bırseyler degısırdı yol yaptılar allah var yukarda ama yolda gıtcek araba arabayı alcak vatandas ,vatandası koruyacak duzen duzenı koruyacak kurum kurlus bırakmadılar dinci dıye gecınen kısımın dinleri imanları para oldugu kendılerınden baska bu memleketın ınsanların dusunmedıklerı meydanda ıken hala daha care beklemek bence ölüyü dırıltmek gıbı bırsey yanı besici ölmuştur bundan sonra bagırsanda cagırsanda ölenı yasatamazsın ama mazlumun köylunun hakkı kımsede kalmaz yem fıyatları yetmıyor gıbı seker fabrıkalarını sattılar sut ve besıcının bıraz ayakta kalmasını saglıyan pancarr kuspesıde artık bulunmaz olur dusunduklerı hersey super gıdıyor bunların torunlarında ısımlerıde osmanlı torunları gıbı olmasa cok sasarım alexsandır tayıpoğları dıye yurt dsından gelırler cunku bunlar halkcı dıncı cumhurıyetcı degıl tamamen paraya tabanlardır bende besıcı olarak tum baktım hayvanlarında gunahnı bunlara yukluyorum allah belalarını versın.

 6. Hayvancılıkta durum çok vahim.krediler-teşvikler piyasayı şişirdi hükümet ithalat yapıncada hayvan fiyatları dibe vurdu.yem fiyatları tavan yaptı et fiyatları yerlerde geziniyor.
  bu işle geçinen garip köylüler çok hırpalanacak .dayanamayanlar batacak.sermayesi sağlam olanlara kolay bişey olmaz.
  Acil farklı tedbirler alınmalı.ithalat kesinlikle çiftçiye gebe düve satışı dışına çıkmamalı.
  et ithalattı kesinlikle olmamalı.
  zaten olanlardan sonra kimsenin koılay kolay et yiyesi gelmiyor.inşallah herşeey yoluna girer.

 7. 8 yildir zarardayim

  Milletin efendisiymis Ataturk boyle soylemis ama yalnis soylemis yada bir turlu efendiligi koyluye buyuk
  Millet meiclisi yakistiramis. Eziyetler icerisindeki bu koyluye son ve icerisinden cikmak icin uzun yillar gereken son darbayi bu hukumek tarim bakaniyla vurmustur. Et uretiminde tukekiminde tek politika susturma yontemi yani sistem fiyat dengesini kaldirmayinca et ithal ederek yada edecegim diyerek besiciyi zarara sokmak darbe vurmak diyer anlamiyla. Et Balik Kurumu kar amacli degilmis sizin amacinizida karinizida kar kaynaklarinizida bu millet biliyor. Adam et ithal etmiyormus da canli hayvan ithal ediyormus. Ya adam ithal ettigin hayvanin derisinin icinden baklagillermi cikiyor yoksa kestiginde etmi cikiyor. Kisacasi tencere kapak. Bu isi yapanlar yillardir zarardalar ben sahsen 8 yildir zarardayim kredilerle zararimi duzeltip tabii buna olanak saglarsaniz bu isi birakmak icin cabaliyorum. Tek gayem borctan kurtarmak ve besicinin %80 ni benim konumumda durumumda digerleri devlet ve kurumlarinin kollari arasinda. Devletin bu gun kollari arasinda olanlar yarin bu sektoru kurtaramayacak yuz karasidirlar. Ancak her seyi her zaman tarih yazar. Bu gun dile gelmeyenler yada dile getirildigi halde kale alinmayanlar yarin tarihte yer akacaktirki tarih ser seyi yazmaz ancak koyluyu yuz yil geriye goturecek adim elbette yazilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir