Et Ucuzlamıyor Ama Hayvancılık Bitiyor!

Kırmızı et fiyatını düşürmek amacıyla yaklaşık bir yıldan beri yürütülen besi hayvanı ve kırmızı et ithalatı beklenen sonuçları vermeye başladı. Ancak, bu beklenen sonuçlar kırmızı et fiyatının düşürülmesi için hayvan ve et ithalatını yegâne çözüm olarak görenlerin beklediği gibi gerçekleşmedi. Et fiyatları ciddi düzeyde düşmedi. Bu sonuç pek de sürpriz olmadı aslında. Yani bir bakıma perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Çünkü söz konusu ithalatın ülke hayvancılığımızı olumsuz etkileyeceği ve uzun vadede sektörü bitirebileceğini defalarca dile getirmiştik. Nitekim Türkiye’nin en büyük kırmızı et üreticilerinden biri olan Banvit A.Ş. ‘den sonra Koç grubu da Şanlıurfa Harranova Çiftliği’nde yaptığı besicilikten çekilme kararı aldığını açıkladı
Peki durmadan yapılan ithalata rağmen et fiyatında da ciddi düzeyde bir azalma meydana gelmediğine göre bundan sonra ne olacak?
Banvit A.Ş. grubu, kırmızı ette bugün uygulanmakta olan ithalat politikası devam ettiği sürece yeniden üretime başlamayı düşünmediklerini belirterek ellerinde bulunan yaklaşık 20 bin hayvanı kesime göndereceklerini ve yerine yenilerini almayacaklarını bildirdi. Koç besi grubundan da benzer bir açıklama yapıldı ve muhtemelen aynı yolu izleyeceklerdir. Yakın bir zaman içinde diğer büyük kırmızı et üreticilerinin benzer bir yolu izleyerek üretimden çekilmeye karar vermeleri hiç kimse için sürpriz olmayacaktır.
Büyük sermaye gruplarının kırmızı et üretiminden çekilmeleri söz konusu şirketleri ekonomik anlamda fazla etkilemeyecektir. Çünkü söz konusu gruplar çok kısa bir süre zarfında yatırımlarını daha fazla gelir sağlayacak sektörlere yönlendirebilirler. Bu grupların yatırımlarını hayvansal üretim yerine ondan daha fazla gelir sağlayan hayvan ve ithalatına yönlendirmeleri de yine sürpriz olmayacaktır. Ancak, ilgili işletmelerde çalışanlar ve bu işletmelere girdi sağlayan yüzlerce küçük aile işletmesi alternatifsiz üretim dışı kalacaklardır.
Günümüze kadar meydana gelişmeler objektif olarak incelendiğinde, yaklaşık bir yıldan beri devam eden hayvan ve et ithalatının ne idea edildiği gibi hayvancılık sektörünü orta ve uzun vade de geliştirmiş ne de tüketicinin kaliteli ürüne erişmesini sağlayabilmiştir. Tam tersine yerli üreticileri birer birer üretim dışına itmiştir. Güncel serbest piyasa et fiyatları ise et fiyatını dengelemek adına yapılan ithalatın pek de başarıya ulaşmadığı görülmektedir. Çünkü hayvan ve et ithalatı başladığından bu yana karkas eti fiyatı kg da 2-3 TL oynamalar dışına bir değişim gözlemlenmedi.
Hayvan besisi yapan işletmelerin üretimi durdurmaları ileriki kısa bir zaman içinde ülkemiz süt üretimini de ciddi anlamda etkilemesi muhtemeldir. Çünkü hayvan besi işletmeleri süt hayvancılığı işletmelerinin üretimde kullanmadıkları hayvanları sattığı birer pazar niteliğindedir. Bu da yakın bir zamanda süt krizinin çıkabileceğinin işaretlerini vermektedir adeta.
Hayvan ve et ithalatı son hızla devam ederken hala “birinci önceliğin hayvansal üretimin artırılması” olduğu açıklamaları popülist bir yaklaşımdan öteye gitmemektedir. Devletin ülke hayvancılığını geliştirilmesi için çeşitli adlar altında verdiği hibe ve faizsiz kredilerin yatırım yerine hayvan ithalatında kullanıldığı ideaları ise sendeleyen hayvancılığımızı iyice kaosa sürükleyeceğe benzemektedir.
Sonuç olarak yaklaşık bir yıldan beri süren ithalatın et fiyatlarında ciddi sayılabilecek bir düşme yaratmadığı gibi hayvancılığı son derece olumsuz etkilemiştir. İthalattan derhal vazgeçilip, yerli üreticilerin üretim maliyetlerini düşürecek çözüm yolları aranmalıdır. Et fiyatlarını düşürmek için maliyeti düşürmek lazım. Hayvansal üretimin en fazla giderini yem maliyeti olduğu göz önüne alındığında, ithal hayvanlara düşük gümrük vergisi uygulamak yerine ithal mısır, soya fasulyesi ve arpa gibi yem hammaddelerine uygulamasıyla daha az maliyetli yem ve dolayısıyla et üretimi söz konusu olacaktır. Bu hem üreticinin devam etmesine hem de tüketicinin daha ucuz et tüketmesini sağlayacaktır. Aksi takdirde yarın çok geç olacaktır

Paylaş :

“Et Ucuzlamıyor Ama Hayvancılık Bitiyor!” hakkında 28 yorum

 1. birisi bana şu et fiyatlrı yukselcek desin bir sürü dana kaldı eliimdee bu gidişle 400 er kilo olcak öle beslioz baklım et cıkar die

 2. Erdoğan’dan küçük besiciyi umutlandıran müjde!
  Ucuz ithal ete karşı ayaklanan büyük çiftlik sahiplerine bir tepki de Başbakan Erdoğan’dan geldi. Ette aracıların yüksek kâr ettiğini söyleyen Erdoğan, küçük besiciyi de umutlandıracak müjde verdi.
  Ette aracıların yüksek kâr ettiğini söyleyen Erdoğan, küçük besiciye ‘Elinizdeki hayvanları EBK alacak’ müjdesini verdi.
  Başbakan Erdoğan, Anadolu’nun değişik yerlerinde kıymanın 30 liraya satıldığını belirterek, burada aracıların yüksek kâr ettiğini vurgulayarak, “Benim buradaki kardeşim zorluktan dolayı ucuz fiyatlarla elindeki hayvanı çıkarıyor.
  Bu konuda Et Balık Kurumu ile Tarım Bakanlığımız sizlerle direkt olarak irtibatları kurup alımları yapacak ve biz bu bölgelerde de bunlar için ayrı merkezler oluşturacağız” dedi.
  2002’de, Ardahan’da sadece 200 bin Türk Lirası hayvancılık desteği verildiğini, AK Parti hükümetinin ise 2010’da 50 kat artışla 10 milyon Türk Lirası hayvancılık desteği verdiğini hatırlatan Erdoğan, toplamda 8 yılda Ardahan’a verilen hayvancılık desteği miktarının 58 milyon Türk Lirası olduğunu bildirdi.

  1. başbakan güzel söyluyorda ama kaçda alacaklarini söylemiyor ebk fiyati 12 tl bide yağsiz yapmişlar hükumet yetkililerinin bir an önce et sorunu halletmesi lazim milletin pisikoloşi buzulacak bu gidişle üretiçiler hükumetden adim bekliyor sözlerinin arkasinda dursunlar

  2. sayın başbakan besiciye enbüyük darbeyi siz vurdunuz etbalık kurumunu kapattınız çoğu yerde üreticiyi çakallara teslim ettiniz kayseri etbalık kurumunun kapatılmasında büyük rol oynayan kayseri belediye başkanı özhaseki kayserideki kesimhaneci çakalların isteği üzerine bukadar üreticiyi mağdur etmiştir kayserideki 2 büyük devlet üretme çiftliğini akp li kayserli yamyamlara peydahladınız enson kayseri güneşlide 700 dönüm hazine arazisini sadık yakutun kardeşi ömer yakuta verdiniz bunlar hakmı bu müslümanlıkmı şimdi kalkıp gözboyuyorsunuz

 3. valla bu gidişatla ziraat bankasından kredi çekenler ve küçük besici, köylü bitti tükendi. bundan sonra gariban köylüden bu gidişle akp oy moy alamaz oy moy beklemesin nerdeyse köylünün %90′ ı bu görüşte. zenginler büyük besiciler ayakta durabilir. fakat üçbeş besi hayvanı olan köylünün hele hele birde kredi çektiyse ayakta durması mümkün değil şu anda yarı yarıya zarardalar. 100 binlira kredi çeken bir köylü 50 bin lira zararda bu zararı kim ödeyecçek bu adamlar bu işin içinde nasıl çıkacaklar hükümetin bu işe bir çare bulması gerekiyor.

  1. Gariban köylü 100 bin tl kredi çekemez hacı o parayı çeken gariban değildir.arkası sağlamdır onun…Et fiyatlarına inşallah çözüm bulunur da üretici de tüketici de rahata erer…Ucuz diye eti hoş olmayan angusa talim olmaz…

 4. devletin hayvancılığı canlandırması için damızlık hayvan kesimini yani dişi hayvan kesimini kesinlikle yasaklaması gerekiyor. ziraat bankasından çekilen kredilere bir kolaylık getirmesi gerekiyor.

 5. açıklama gayet açık ithal hayvancılığı bitiriyor,maliyet pahalı,büyük işletmeler başka yönlere döne bilir buda doğru fakat ithal yem bitkisi getirmek çözüm değil bu sefer tarıma zarar,zaten köylerin büyük bi kesimi ne sadece besicilik yapıyo nede sadece tarımla uğraşıyo,ikisini beraber götürme çabasında,durum böyle olunca bi tarafta etin sütün ne olacağı belli değilken birde ithal yem dedinizmi hayvancılıkla beraber tarımada büyük bi darbe demektir,ithal hiç bi şekilde çözüm değildir sadece bir kaç ayı,bir kaç yılı geçici olarak kurtarır ama geri toparlamak çok uzun yılar alabilir

  1. Kardeş doğru söylüyorsun.Bence devlet çiftçiye sattığı mazotu vergisiz satmalı o zaman mazot fiyatı çok düşük olur o zaman arpa buğday mısır fiyatları düşer ve besicide daha az maliyetle hayvan üretebilir ve et fiyatı 12 lira olsa dahi besici zarar etmez aksine kendisine kar kalır bu durumda besicinınde tüketicininde çiftçininde yüzü güler…bu durumda ekmek fiyatıda düşer…:-)Devlette çiftçinin mazotundan vergi almayıversin batmaz ya…

 6. Et ve Balık Kurumu (EBK) yaklaşık 3 ay aradan sonra, et ithalatı için yeniden ihale açtı. Kurum, 6 bin ton taze soğutulmus karkas sığır eti ithalatı için 2 Şubat’ta ihale yapacak.
  EBK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ithalat, Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Almanya, Avusturya, Birlesik Krallık (İngiltere), Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, Malta, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Slovakya ve Slovenya ülkelerinden ve Tarım ve Köyisleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün izin vereceği diğer ülkelerden yapılacak.
  İthal edilecek karkas et, yüksek besi randımanlı, azami 30 aylık, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Belçika mavisi ve Brown Swiss ırkı ve melezleri olan erkek sığırlardan elde edilecek. Avrupa Birliği karkas sığır eti sınıflandırmasına göre üretilen karkas etler, en düsük R kalitede, yağlılık sınıflandırmasına göre de en düşük 3. kalite olacak ve beher karkas ortalaması 250-450 kilo arasında bulunacak.
  Kesimi yapılacak sığırlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca görevlendirilen veteriner hekim tarafından sağlık muayenesi yapılacak ve uygun bulunan sığırların kesimine izin verilecek. Kesimler Tarım ve Köyisleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği elemanlarınca denetlenmiş, denetleme sonucu teknik, sağlık ve hijyen şartları bakımından uygun bulunmuş, sadece sığır kesmek üzere resmi makamlarca ruhsatlandırılmış kombina veya mezbahalarda yapılacak. Hayvanların kesimleri EBK görevlileri nezaretinde İslami usullere göre Müslüman kasaplar tarafından yapılacak, et üretiminin her aşaması ve yükleme kurum elemanları tarafından kontrol edilecek.
  Karkas etler, Sakarya ve Ankara kombinalarına biner tonluk partiler halinde teslim edilecek. İhale şartnamesi, 500 lira bedel ile satın alınabilecek. Teklifler, 2 Şubat günü saat 15:00’de alınacak.
  EBK, en son 12 Ekim’de 10 bin ton et ithalatı ihalesi yapmış ve ihale sonucunda, 3 bin 600 ton et ithalatı için 2 firma ile sözleşme imzalamıştı.
  Kurum geçen yıl, ihaleler sonucunda, 64 bin 500 ton kasaplık canlı hayvan, 4 bin ton besilik hayvan, 2 bin 500 ton taze donrulmuş karkas, 3 bin 600 ton taze soğutulmuş karkas alımı için sözleşme yaptı.
  EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, EBK’nın piyasadan çekilmesinin söz konusu olmadığını, tüketici aleyhine bir gelişme olması halinde ithalat yapacağını söyledi. Halen tarife kontenjanı kapsamında 50 bin ton kasaplık hayvan ithal etme haklarının bulunduğunu anlatan Ulubaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yakında 2 bin ton kasaplık hayvan ithalatı için yeniden ihale açacaklarını bildirdi.
  AB’den tarife kotası kapsamında ithal edilmesi gereken 19 bin 100 tonluk kotayı da EBK’nın kullanacağını açıklayan Ulubaş, özel sektör şartlarında, yüzde 30 vergi ile ithalat yapacaklarını kaydetti.
  Ulubaş, ”Fiyatlarda denge sağlamak ve bu dengeyi korumak için ithalat yapacağız, piyasadan çekilmiyoruz” dedi

 7. arkadaşlar ne ulucak bu et fıyatları bişiler soleyın ya anamızı sıktı bu şerfzizler dayanıcak gucumuz kalmadı valla ulan şerefzizler bumu len sizin muslümanlığınız ulen siz obur dunyada yatıcak yerınız yok yaptığınız yolsuzluklarla obur dunyadan arsa alıcanızı sanıyorsanız ananınızın amını bulursunuz def olun gıdın basımızdan artık yeter bukadar siktiğiniz

 8. “Et ucuzlamiyor ama Hayvancilik bitiyor ”
  Bu yaziyi yazan arkadasin eline diline saglik, cok guzel ve dogru tespit, yorum yapmis.
  Ama hukumet bu cigliklari duymayacak, deli dananin yaptigi gibi bir oraya bir buraya saldiriyor.
  Yerli ureticinin durumu vahim, uretimi bitirmekten baska yolu yok.

  1. Hukumet yuzde 30 kar yapiyor bu et ithalatindan. Yani emek vermeden para kazaniyor. Ote yandan kendi adamlarina yuzde 50 hibe destek verdi. Gariban koyluyede Ziraatdan kredi. 1 tasla 3 kus vurdu. 3kus: halk tuketici, ucuz et almak istiyor ve bunlar hepsi secimde oy atacaklar

 9. Tarlaniz yoksa besicilik, sutculuk yapmayin.
  -Aksi takdirde yem firmalarina calisirsiniz onlari zengin edersiniz.
  -Yem almayin kendiniz uretin….

  1. merak etme veli yakinda danada yapacağiz sen hiç beynini yorma yazikdir sana sen bu memlekete lazimsin bu aklinla çok yaşarsin sende ekmek yeme tarlan yoksa onlari zengin edersin lütfen biraz mantikli konuş

 10. SAYIN RECEP TAYİP ERDOĞAN SEN KÖYLÜYÜ BÖYLEMİ
  DÜŞÜNÜYON KREDİ VERİYON 100 KG DANA 2.500 VE 3.MİLLİYARA DANA TOPLATIYON SONRADAN ET
  FİYALARINI OLUMSUZ ŞEKİLDE DÜŞÜRÜYOSUN SONDANDA FAYİZSİZ KREDİ VERDİM DİYORSUN SEN FAYİZSİZ KREDİ DEĞİL 100 100 FAYİZ Lİ KIRED VERMİŞSİ YAZIK NEOLUR EYİDÜŞÜNÜ YOKSA KÖYLÜ BİTİYOR NEVARSA KÖYLÜDE VAR ŞUANKİDURUM ÇOK KÖTÜ YEM 38 TL ÇOK KÖTÜ DURUM SAYGILAR

  1. senın gıbı salaklar oldugu surece bu isler ileri gitmez sızın gıbı kredıyle hayvan alanların hepsi batsın ozaman görek et 2 katı fıyaatına cıkınca 3-4 yıl ayakta kalabılen besiciler ve sütcüler parayı para demiyecek…

 11. reco kardeş ne koylusunu düncek bunlar bunlar kodoşlarına haram para kazandırıp etrafındakılerınınde olarını toplamak bunların polıtıkası bu bunların gözleri koyluyu nerden görecek biz üzak mesafede kalıyoruz şişe dibi gözlükle baksalar yıne görmezler nıyemı çünkü görmeye niyetleri yok ondan sandıkta verın karsılığını artık yapıcak br şeyımız yok

 12. İyi şeylerde oluyor bugünkü haberlerden bir örnek ..
  Ucuz et için ithal Angusa artık gerek kalmayacak09 Şubat 2011 Çarşamba
  Yurt dışından canlı hayvan ve et ithalatı yapmadan fiyatları ucuzlatmanın formülü bulundu.
  Yurt dışından canlı hayvan ve et ithalatı yapmadan fiyatları ucuzlatmanın formülü bulundu. İthalat öncesinde yüzde 50 kâr ile çalışan ve yüzde 20 kârı beğenmeyerek et piyasasından çekilen büyük hayvancılık şirketlerin ardından doğan boşluğu Tarım Kredi Kooperatifleri dolduracak. Yozgat’ta 2 bin 500 kapasiteli damızlık çiftliğin ardından Kütahya’da da yeni bir şirket kuruldu. Kastamonu, Trakya ve İzmir’deki hayvancılık işletmeleri ise gün sayıyor. Kurulan işletmeler üreticiye damızlık hayvan konusunda gerekli desteği verecek. Buket Güven YOZGAT

 13. tabı canım ne buyuk olay tarım kredı kursa ne olacak ben onu cozemedım hala %&20 kar dıyolar ya neyın karı yahu kendılerı cıkıyor 15 tl malıyetı var dıyolar su 12 tl nerde %20 kar cıksın bırı acıkalsın bunu bana banvıtın ve kocun sarayın cekılmesı haberlerı basındın bır kısmında bole yorumlandı %20 karı begenmemısler dıye ben hala cıkamıyorum bu bızım tarım bakanlıgı kendı agzından demedımı 15 tl malıyetı var diye 12 tl olunca 3 tl malıyetınden ıcerdeyız su an kar neresınde benım mantıgımda akllımda alamadı anlayan varsa acıklasın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir