Et tacirleri : Fiyatlarda keyfî oynama yapılıyor

kızartmalık et

Kırmızı etin zamlanması için bir sebep olmadığını söyleyen yetkililer et üzerinden haksız kazanç sağladıklarını söylediler.Et ticareti yapanlar, üreticiyi manipüle edip fiyatları yükselttiğini, fiyatlar yükselince dışardan ucuza getirdiği eti yüksek fiyatta sattıklarını söylediler. 
Et fiyatlarının keyfi olarak yükseltildiğini belirten Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Doğan, “Bazı spekülatörler piyasanın üzerinde fiyata toplu hayvan alarak kesim yapıyor. Üreticiler de yetiştirdikleri hayvanları ‘pahalıya satarız’ düşüncesiyle pazara çıkarmayarak elinde tutuyor. Et sıkıntısı baş gösterince aynı spekülatörler dışarıdan ucuza besi hayvanı getirerek piyasaya pahalıya satmaya başlıyor. Et fiyatlarındaki artışın nedeni budur” dedi.
Türkiye’de 450 bin üretici olduğunu, kırmızı et üretimi artmasına rağmen fiyatların yüksek olması üretim ile ilgili bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Doğan; “Bazı spekülatörler piyasanın üzerinde fiyata toplu hayvan alarak kesim yapıyor. Üreticiler de yetiştirdikleri hayvanları ‘pahalıya satarız’ düşüncesiyle pazara çıkarmayarak elinde tutuyor. Et sıkıntısı baş gösterince aynı spekülatörler dışarıdan ucuza besi hayvanı getirerek piyasaya pahalıya satmaya başlıyor. Et fiyatlarındaki artışın nedeni budur” diye konuştu.
Doğan, “Ülkemizin yıllık et tüketimi bir milyon 300 bin ton civarında. Üretimimiz ise yaklaşık bir milyon ton. Besi danası ithal edilip açık kapatılıyor ama fiyatlar düşmüyor. Spekülatörler buna müsaade etmiyor. Yerli hayvan pahalıya alındığı için et fiyatları pahalı satılıyor” ifadelerini kullandı.
İnsanımızın pahalıya et yemesini istemiyoruz diyen Doğan, şunları kaydetti: “Et fiyatının düşmesinin çözümü, yetiştirilen besi hayvanlarının üretici birlikleri üzerinden satılmasıdır. Üreticiler, hayvanlarını üretici birlikleri üzerinden satarsa fiyatlarda istikrar olur, hayvan varlığında artış sağlanır. Spekülatörler de istediği gibi fiyatlarda oynama yapamaz.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir